سوالات درباره آزمون دولینگو

در این مقاله قرار است، سوالاتی که شما درباره آزمون دولینگو دارید، پاسخ دهیم. اگر می‌خواهید با این آزمون آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید. این مقاله به طور کامل شما را با دولینگو آشنا می‌کند.

دولینگو
دولینگو
دولینگو

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یک آزمون آنلاین و انطباقی است که جدیدا برگزار می‌شود و مهارت داوطلبان غیربومی را در زبان انگلیسی می‌سنجد. این آزمون برای کسانی که قصد مهاجرت دارند و به دلیل شیوع کرونا، آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس برگزار در بازه طولانی برگزار می‌شود، مناسب است. این آزمون مانند سایر آزمون‌های زبان انگلیسی مهارت شما در خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن، گوش‌کردن بررسی می‌کند.

چرا به دولینگو انطباقی می‌گویند؟

آزمون دولینگو یک آزمون انطباقی یا Adaptive می‌گویند. زیرا سطح سوالات با توجه به پاسخ شما تعیین می‌شود. اگر به سوالات پاسخ اشتباه بدهید، سطح سوالات بعدی آسانتر خواهد شد و برعکس. یعنی اگر پاسخ درستی به سوالات بدهید، سوالات سخت‌تر می‌شود.

نمرات آزمون دولینگو به چه صورت است؟

آزمون دولینگو بر خلاف آیلتس به شما 4 نمره مجزا و یک نمره کلی که به آن Overall می‌گوید، می‌دهد. تمام این 5 نمره از 10 تا 160 محاسبه می‌شوند. نمرات شما در 4 بخش Literacy، Comprehension،Conversation  و Productionمی‌باشد. اما هرکدام از این نمرات به چه معناست؟ Literacy توانایی زبان آموز در خواندن و نوشتن را نشان میدهد.  Comprehensionتوانایی و مهارت شما در خواندن و شنیدن را بررسی و نمره‌ای به آن اختصاص می‌دهد. Conversation به بررسی مهارت شما در شنیدن و صحبت‌کردن می‌پرازد. و در نهایت Production توانایی شما در نوشتن و صحبت‌کردن را نشان می‌دهد.

آزمون دولینگو از چه سوالاتی تشکیل شده است؟

در این بخش به طور خلاصه درباره سوالات توضیح می‌دهیم. اما در مقالات بعدی به طور کامل و به همراه نمونه سوال به تشریح بخش‌های مختلف آزمون می‌پردازیم.

 Read and complete: پرکردن جاهای خالی داده شده. نمره دادن به بخش Literacy و Comprehension

Read and Select: انتخاب کلمات معنادار از بین کلمات داده شده. نمره دادن به بخش Literacy وComprehension

Listen and select: گوش دادن به کلمات و انتخاب کلمات معنی‌دار در زبان انگلیسی. نمره دادن به بخش Comprehension و Conversation

Listen and Type: نوشتن محتوای فایل صوتی. نمره دادن به بخش Conversation و Comprehension

Read aloud: خواندن متن  و ضبط صدا. نمره دادن به بخش Conversation و Comprehension

Write about the photo: نوشتن و توصیف عکس. نمره دادن به بخش Literacy و Production

Read, then Write: جواب دادن به سوال پرسیده شده. نمره دادن به بخش Literacy و Production

Speak about the photo: ضبط کردن صدا و توصیف تصویر. نمره دادن به بخش Conversation و Production

Read, then Speak: خواندن سوالات و پاسخ به آن‌ها با ضبط صدا. نمره دادن به بخش Conversation و Production

Listen, then speak: گوش دادن به سوال و صحبت کردن درباره آن با رکورد صدا. نمره دادن به بخش Production و Conversation

مصاحبه ویدئویی یا Interview: پاسخ به سوال با روشن‌کردن وبکم و به صورت تصویری.

Writing : دادن یک موضوع و نوشتن درباره آن

در مورد دو مورد آخر، نمره‌ای برای شما محاسبه نمی‌شود. بلکه پاسختان به این دو سال برای دانشگاه‌ مورد نظر ارسال می‌گردد و توسط اساتید آنجا بررسی خواهد شد.

آزمون دولینگو چقدر زمان دارد؟

شما برای شرکت در این آزمون تنها به 60 دقیقه نیاز دارد. 5 دقیقه اول آن که به آن Quick Setup می‌گویند، سیستم شما توسط دولینگو چک می‌شود. در انتها نیز 10 دقیقه برای مصاحبه در نظر گرفته شده‌است. یعنی آزمون اصلی تنها 45 دقیقه است. در حالی که سایر آزمون‌ها مانند آیلتس و تافل بیش از 2 ساعت می‌باشد!

آزمون دولینگو چه قوانینی دارد؟

با اینکه این آزمون آنلاین است اما با قوانینی که وضع کرده هیچ برای تقلب وجود ندارد! در هنگام آزمون باید در یک محیط آرام و بی‌سر و صدا باشید. هیچکس حق ندارد زمانی که شما آزمون می‌‌دهید، کنارتان باشد و یا رفت و آمد کند. در زمان آزمون حق استفاده از تلفن همراه و یا نوشتن یادداشتی ندارید و فقط باید به کیبورد و صفحه نمایش نگاه کنید. از زمان شروع آزمون وبکم شما روشن شده و فعالیت‌های شما توسط داوران و ناظران بررسی می‌شود. از دیگر قوانین آزمون دولینگو، معلوم بودن کامل گوش‌ها است. شما اصلا نمی‌توانید از هدفون یا هدست استفاده کنید.

در صورت تقلب در آزمون دولینگو چه اتفاقی می‌‌افتد؟

اگر تقلب شما به طور قطعی توسط ناظران تشخیص داده شود آزمون شما سریع متوقف شده و اکانت شما بلاک می‌گردد. یعنی دیگر حق شرکت در این آزمون را نخواهید داشت. یک اتفاق دیگر که ممکن است بیفتند، Invalid شدن شما می‌باشد. یعنی به دلیل بروز خطای سخت افزاری مانند قطع اینترنت یا حرکت زیاد چشم و نگاه کردن به اطراف، تقلب شما به طور غیر قطعی تشخیص داده می‌شود و شما می‌توانید تا 90 روز در آزمون دوباره شرکت کنید.

برای آزمون دولینگو به چه چیزی نیاز داریم؟

اول از همه پاسپورت، گواهینامه و شناسنامه شما باید برای آزمون دم دست باشد. کامپیوتر و سیستمی که با آن آزمون می‌دهید، باید وبکم، میکروفون و اسپیکر داشته باشد تا بتوانید صدای و تصویر خود را ضبط کنید یا به سوالات گوش دهید. اینترنت خود را قبل از آزمون چک کنید. این‌ها مدارک و وسایلی هستند که شما به آن نیاز دارید. برای شرکت در این آزمون نیازی نیست تاریخی رزرو کنید، از زمانی که شما پول را پرداخت می‌کنید تا 48 ساعت بعد هر زمان که 1 ساعت آزاد بودید می‌‌توانید در آزمون شرکت کنید.

آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا
آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا
آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا

آیا آزمون دولینگو معتبر است؟

این آزمون مانند سایر آزمون‌ها دارای 2 سال اعتبار است. و در 1500 دانشگاه سراسر دنیا به عنوان مدرک زبان انگلیسی پذیرفته می‌شود. همچنین شما می‌توانید از طریق آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا و آمریکا اقدام کنید. دانشگاه‌های معتبر کانادا مانند مک‌مستر، تورنتو و ... دانشگاه‌های آمریکا مانند آریزونا، سیاتل، کلمیبا و ... دولینگو را می‌پذیرند. در مقالات بعد درباره این دانشگاه‌ها و اینکه نمره قبولی مد نظر آن چیست، صحبت خواهیم کرد.

هزینه شرکت در آزمون دولینگو چقدر است؟

هزینه شرکت در این آزمون تنها 49 دلار آمریکا است. همچنین پس از 48 ساعت نتایج این آزمون برای شما از طریق ایمیل و پنل قابل دسترسی خواهد بود. یکی از مزیت‌های دولینگو این است که شما می‌توانید به هر تعداد دانشگاه که خواستید، مدرک زبان دولینگو را ارسال کنید. در حالی که تافل و آیلتس اینطور نیستند و فقط به تعداد محدودی می‌توانید مدرک زبانتان را ارسال کنید و بعد از آن به ازای هر دانشگاه باید 20 دلار پول پرداخت کنید!

چگونه در آزمون دولینگو قبول شوم؟

برای قبولی صد در صد تضمینی در این آزمون، می‌توانید به آکادمی دولینگو مراجعه کنید. این آکادمی با برگزاری دوره و کلاس دولینگو شما را تا گرفتن نمره خوب همراهی می‌کند. اگر باز هم درباره دولینگو سوالی داشتید، کافیست تماس بگیرید و با استاید و مشاوران حرفه‌ای در این زمینه گفتگو کرده و سوالات خود را بپرسید. با آکادمی دولینگو به راحتی می‌توانید نمره بالا گرفته و مهاجرت کنید. در قسمت نمونه کارنامه‌ها، می‌توانید نتایج و قبولی‌های داوطلبانی که توسط این آکادمی آموزش دیده‌اند را مشاهده کنید.