علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد؟

یکی دیگر از نگرانی های رایج پس از جراحی کاهش وزن، بوی بد دهان است. بوی بد دهان می تواند ناشی از کم آبی بدن، تخلیه نشدن معده از غذا یا خود کاهش وزن باشد. 

مانند سایر مشکلات رایج پس از عمل جراحی کاهش وزن، بوی بد دهان نیز با اطمینان از دریافت مایعات کافی قابل پیشگیری یا برطرف شدن است.زمانی که شما شروع به خوردن غذاهای جامد نرم می‌کنید، تقریباً 5 هفته پس از جراحی، کربوهیدرات‌های طبیعی کافی که در سبزیجات وجود دارند، می‌تواند وضعیت بوی بد دهان را برطرف کند.

Image for post
Image for post

۸ علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

خیلی از افراد پس از عمل لاغری دچار بوی بد دهان می شوند و دچار پشیمانی پس از عمل اسلیو معده می شوند  که ما در این بخش به طور کامل به بررسی دلایل ایجاد بوی دهان پرداخته ایم:

۱- کتوزیس

یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده، کتوزیس می باشد. کتوزیس یک وضعیت متابولیک طبیعی است که با رژیم غذایی کتوژنیک به دست می آید. این پروسه طی مراحل ایجاد کتون از چربی و استفاده از آن ها برای تامین انرژی به جای کربوهیدرارت ایجاد می شود.

زمانی که افراد در شرایط کتوزیس قرار می گیرند، باید کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز استفاده نمایند. هدف اصلی از جراحی معده این است که بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای تامین انرژی خود استفاده نماید، این پروسه می تواند کمک زیادی در کاهش وزن سریع ایجاد نماید.

Image for post
Image for post

۲- استاز و رفلاکس معده

یکی دیگر از دلایل بوی بد دهان بعد از این عمل می تواند استاز و رفلاکس معده باشد. هضم نشدن غذا و ماندن آن در معده می تواند منجر به ایجاد بوی بد دهان شود.

به خاطر عدم توانایی حرکت مواد غذایی از معده به روده ی کوچک، ممکن است اسید معده به مری برگردد، به این حالت واتر براش می گویند. این حالت علاوه بر ایجاد بوی بد دهان موجب احساس سوزش و درد در قفسه ی سینه هم می شود.

Image for post
Image for post

 

۳- کم آبی بدن

از دیگر عوامل ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده، کم آبی بدن می باشد. کم آبی بدن به صورت کلی عامل ایجاد بوی بد دهان است، برای همین خاطر برای افرادی که اقدام به انجام جراحی اسلیو معده کرده اند، توصیه می شود که به مصرف مایعات دقت کنند و روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشند.

Image for post
Image for post

 

۴- گیر کردن غذا در دستگاه گوارش

گیر کردن غذا در دستگاه گوارش یکی از دلایل بروز بوی بد دهان بعد از این عمل لاغری می باشد که به علت ناتوانی در بلع غذا و احساس درد به هنگام بلع رخ دهد.

۵- مصرف سیگار

مصرف سیگار و دیگر دخانیات از دیگر دلایل ایجاد بوی بد دهان پس از عمل اسلیو معده می باشد. البته مصرف سیگار در تمامی افراد می تواند منجر به ایجاد بوی بد دهان شود، ولی افرادی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، به خاطر خشکی دهان که ناشی از کاهش مصرف مایعات می باشد، موجب تشدید این بو می شود.

Image for post
Image for post

 

۶- عدم رعایت بهداشت دهان

عدم رعایت بهداشت دندان و دهان می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان پس از این جراحی شود. رعایت بهداشت دهان و دندان در تمامی افراد برای جلوگیری از بوی بد دهان توصیه می شود.

از آن جایی که رفلاکس و استاز معده در اشخاصی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، بیشتر می شود، باید برای مراقبت از دندان های خود به بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی بدهند.

۷- مصرف قند بیش از حد

از دیگر عوامل ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده، می توان به مصرف بیش از اندازه ی قند اشاره کرد. باید از مصرف قند و مواد غذایی که حاوی مقادیر زیاد قند هستند جلوگیری به عمل آورد.

Image for post
Image for post

۸- رژیم غذایی پر از پروتئین

رژیم غذایی پر از پروتئین هم می تواند منجر به بروز بوی بد دهان  شود. افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند برای جلوگیری از بوی بد دهان، بهتر است از رژیم غذایی پر از پروتئین استفاده نکنند.مواد پروتئینی به خاطر این که دیرتر هضم می شوند و ممکن است به طور کامل به وسیله ی سیستم گوارش هضم نگردند، منجر به ایجاد بوی بد و نامطبوع در دهان می شوند.

Image for post
Image for post

سخن پایانی

در این مقاله که از سایت دکتر ناصر یاهو برگرفته شده به 8 علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو پرداختیم.

منبع: bad-breath-after-gastric-sleeve