آرتروز چیست و چگونه به وجود می آید؟

است تحت تأثیر این بیماری قرار گیرد، اما به ویژه در زانو شایع است.

آرتروز زانو می تواند انجام بسیاری از فعالیت های روزمره مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را سخت کند. این یکی از دلایل اصلی از دست دادن زمان کار و یک ناتوانی جدی برای بسیاری از افراد است.

شایع ترین انواع آرتریت، آرتروز و آرتریت روماتوئید است، اما بیش از 100 شکل مختلف وجود دارد. در حالی که آرتریت عمدتاً یک بیماری بزرگسالان است، برخی از اشکال آن بر کودکان تأثیر می گذارد.

اگرچه هیچ درمانی برای آرتریت وجود ندارد، گزینه های درمانی زیادی برای کمک به مدیریت درد و فعال ماندن افراد وجود دارد.

Image for post
Image for post

آناتومی

زانو بزرگترین و قوی ترین مفصل بدن شماست. بهترین دکتر جراحی زانو و این استخوان از انتهای تحتانی استخوان ران (استخوان ران)، انتهای فوقانی استخوان ساق پا (استخوان ساق پا) و کشکک (کاسه زانو) تشکیل شده است. انتهای سه استخوانی که مفصل زانو را تشکیل می دهند با غضروف مفصلی پوشیده شده است، ماده ای صاف و لغزنده که هنگام خم شدن و صاف کردن زانو از استخوان ها محافظت می کند.

دو تکه غضروف گوه ای شکل به نام منیسک به عنوان "جاذب ضربه" بین استخوان ران و ساق پا عمل می کنند. آنها سخت و لاستیکی هستند تا به بالشتک شدن مفصل و پایدار نگه داشتن آن کمک کنند.

مفصل زانو توسط یک پوشش نازک به نام غشای سینوویال احاطه شده است. این غشا مایعی آزاد می کند که غضروف را روان می کند و اصطکاک را کاهش می دهد.

Image for post
Image for post

آناتومی طبیعی زانو. زانو از استخوان ها، غضروف ها، رباط ها و تاندون ها تشکیل شده است.

شرح

انواع اصلی آرتریت که زانو را تحت تاثیر قرار می دهد، آرتروز، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از سانحه است.

آرتروز

استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت در زانو است. این یک نوع آرتریت دژنراتیو و "ساییدگی" است که اغلب در افراد 50 ساله و بالاتر رخ می دهد، اگرچه ممکن است در افراد جوان تر نیز رخ دهد.

در آرتروز، غضروف مفصل زانو به تدریج از بین می رود. با از بین رفتن غضروف، فرسوده و زبر می شود و فضای محافظ بین استخوان ها کاهش می یابد. این می تواند منجر به مالش استخوان روی استخوان شود و خارهای استخوانی دردناکی ایجاد کند.

استئوآرتریت معمولاً به کندی ایجاد می شود و درد ناشی از آن به مرور بدتر می شود.

 

استئوآرتریت اغلب منجر به مالیدن استخوان روی استخوان می شود. خارهای استخوانی یکی از ویژگی های مشترک این شکل از آرتریت هستند.