ارتودنتیست چه تفاوتی با دندانپزشک دارد؟

احتمالاً در جواب این سؤال می گویید که برای صاف و مرتب کردن دندان هایم باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم و برای کشیدن یا پر کردن آن‌ها به دندانپزشک عمومی؛ اما ممکن است دقیقاً ندانید که ارتودنتیست بودن به چه معناست. امروز در این مطلب تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک را برای شما به سادگی بیان خواهیم کرد.

ارتودنتیست به زبانی ساده

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی یک تخصص در زمینه دندانپزشکی است. ارتودنسی به طور خاص بر روی درمان بی نظمی دندان‌ها (به ویژه تراز و اکلوژن آن‌ها) و همچنین درمان مشکلات فک‌ها متمرکز است. این متخصصین معمولاً از ارتودنسی ثابت (بریس/براکت/الاینر) که به آن سیم کشی دندان هم می‌گویند و ارتودنسی متحرک یا قابل جا به جایی استفاده می‌کند.

Image for post
Image for post

دندانپزشک به زبان ساده

دندانپزشک عمومی مشابه پزشک عمومی خانواده است؛ یعنی یک مدرک عمومی دندانپزشکی دارند. آن‌ها در مراقبت و نگهداری عمومی دندان برای همه سنین متخصص هستند. همچنین روش‌های دندانپزشکی زیبایی مانند: سفید کردن و روکش دندان را انجام می دهند.

برخلاف متخصصان ارتودنسی، دندانپزشکان آموزش تخصصی دانشگاهی کاملی و جامعی را برای نصب بریس‌ها و الاینرهای ارتودنسی (تجهیزات و دستگاه‌های اصلی درمان ارتودنسی) یا سایر درمان‌های ارتودنسی را تکمیل نکرده اند .

معمولاً دندانپزشکان عمومی، بیماران خود را که نیاز به مراقبت ارتودنسی دارند به متخصص ارتودنسی ارجاع می دهند.

Image for post
Image for post

ارتودنتیست چه تفاوتی با دندانپزشک دارد؟

ارتودنتیست ها و دندانپزشکان شباهت‌های زیادی دارند، آن‌ها برای مراقبت از سلامت دهان و دندان شما با یکدیگر همکاری می کنند. با این حال، در مورد برخی از مسائل بهداشت دهان و دندان که در بالا ذکر شد، مراجعه به متخصص ارتودنسی ضروری است تا بتوانید درمان خاص خودتان را به صورت کاملاً حرفه‌ای و تخصصی دریافت کنید.

اجازه دهید مثالی ساده برای شما بزنیم؛ همانطور که برای جراحی قلب به جای پزشک خانواده به متخصص جراح قلب مراجعه می کنید، در صورت نیاز به درمان برای مشکلات دندان ها و تراز فک، به جای دندانپزشک عمومی لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

تخصص ارتودنسی چند ساله است؟

یکی از سؤالات رایج این است که گرفتن تخصص ارتودنسی چند ساله است؟ این رشته هم مانند سایر رشته‌های دندانپزشکی (دندانپزشکی کودکان، جراح لثه، ایمپلنت) نیاز به تخصص، دانش و کسب مهارت‌های زیادی را دارد.

فردی که می‌خواهد به عنوان یک دکتر متخصص ارتودنسی شناخته شود و فعالیت کند؛ باید دوره‌های عمومی دندانپزشکی و همچنین دوره‌های تخصصی (ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی پیشگیری، ارتودنسی تک دندان و …) را بگذراند.

می‌توان گفت حدود ۱۰ سال طول می‌کشد؛ تا فرد به رتبه ارتودنتیست دست یابد و بتواند به این عنوان فعالیت کند. عموماً دوره‌ی تخصصی ارتودنسی سه الی چهار ساله است.

Image for post
Image for post

آیا باید درمان دندان‌های پوسیده را قبل از ارتودنسی انجام داد؟

بهتر است که تمام درمان‌های ترمیمی و عصب‌کشی قبل از درمان ارتودنسی انجام شود؛ اما در حین درمان ارتودنسی هم اگر شما دندان پوسیده دارید؛ ارتودنتیست می تواند سیم و براکت را خارج ‌کند و دندان‌های پوسیده‌تان را درمان کند؛ یعنی منافاتی با هم ندارد.

اما اگر قصد این را دارید که دندانتان را روکش کنید؛ بهتر است که اجازه دهید درمان ارتودنسی شما تمام شود و درمان روکش، لمینیت و زیبایی‌تان را بعد از درمان ارتودنسی انجام دهید.

Image for post
Image for post

کلام آخر

در این مطلب دانستیم که اگر دندان‌های نامرتب و مشکل فک داریم بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم و برای مراقبت و نگهداری عمومی دندان‌ها به دندانپزشک عمومی که مانند پزشک عمومی است مراجعه کنیم.

منبع نوشته: بهترین متخصص ارتودنسی در تهران