راهنمای خرید صنایع دستی ایران

راهنمای خرید صنایع دستی ایران
راهنمای خرید صنایع دستی ایران
راهنمای خرید صنایع دستی ایران

برای خرید صنایع دستی دلایل زیادی وجود دارد. گاهی می‌خواهیم برای تنوع محیط خانه و محل زندگی یا کارمان از یک تابلو‌ی هنری زیبای صنایع دستی استفاده کنیم تا روح هنری را در محیط به گردش درآوریم.شاهرگ هنر یک کشور را خرید صنایع دستی آن می‌تواند زنده نگه دارد، چرا که آینه تمام نمای فرهنگ و هنر یک کشور صنایع دستی آن است و مردمان مناطق بومی ذوق و هنر خود را در قالب هنرهای دستی زیبا عرضه می‌کنند.

همانند خرید هر کالائی در خرید محصولات صنایع دستی نیز می بایست نکاتی مهم و اساسی را مدنظر داشت تا بتوان با خرید بهترین محصولات، قدردان تولیدکنندگان برتر و متعهد تر این محصولات بود و نیز از خرید هر کالائی خوش ساخت، زیبا و سلامت، لذت برد.

آشنایی با صنایع دستی ایران 

آشنایی با صنایع دستی ایران
آشنایی با صنایع دستی ایران
آشنایی با صنایع دستی ایران 

برای آشنایی با صنایع دستی ایران  و شناساندن هنر ایرانی به دنیا، ابتدا باید خودمان شناخت خوبی نسبت به هنرهای ایرانی داشته باشیم. زمانی که خرید و فروش صنایع دستی در کشور پر رونق باشد، روستاها و شهرهای کوچک ایران می‌توانند از این فرصت اشتغال و درآمدزایی استفاده کرده و مردمان برای یافتن رفاه، راهی شهرهای بزرگ نشوند. از طرف دیگر تولید صنایع دستی سرمایه زیادی نمی‌خواهد و آسیب کمتری هم به محیط زیست وارد می‌کند.

صنایع دستی، روح مبتلور در اشیاء

خوب است پیش از آغاز راهنمای خرید صنایع دستی کمی به عقب برگردیم و تعریف صنایع دستی را بار دیگر با خود مرور کنیم. می‌توانیم در یک برداشت کلی به آن دسته از وسایل دست‌سازی که توسط هنرمندان بومی یک منطقه و با استفاده از وسایل آن منطقه‌ی جغرافیایی ساخته شده است، صنایع دستی می‌گوییم. البته باید توجه داشته باشیم که صنایع دستی یک منطقه از هر نوع و دسته‌ای که باشند همگی بازتاب‌ دهنده‌ی فرهنگ مردم آن منطقه هستند.

انواع صنایع دستی در ایران

انواع صنایع دستی ایران
انواع صنایع دستی ایران
انواع صنایع دستی ایران

مردم هنر‌پرور ایرانی در زمینه‌ی تولید و خلق صنایع دستی همواره یکی از ملت‌های مشهور در جهان بوده‌اند و همان‌طور که گفتیم صنایع دستی در ایران از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که می‌توانیم انواع دسته بندی‌ها را از صنایع دستی ایرانی ارائه کنیم. دسته بندی بر اساس منطقه‌ي جغرافیایی، دسته بندی بر اساس نوع ماده‌‌ي اولیه، دسته بندی بر اساس تکنیک ساخت، دسته بندی بر اساس قیمت محصول نهایی و…

اهمیت خرید صنایع دستی

صنایع دستی سهم بزرگی در تاریخ و فرهنگ یک کشور دارد؛ به طوری که با حذف آنها از تاریخ، بخشی از تمدن و اصالت خودمان را از دست می‌دهیم. اما این تنها دلیلی نیست که خرید صنایع دستی را مهم جلوه می‌دهد. صنایع دستی در واقع ترکیبی از هنر و صنعت محسوب می‌شوند و نمایانگر خلاقیت، استعداد، هنر و فرهنگ مناطق مختلف یک کشور هستند. کشور ایران به لطف آب و هوای منحصر به فرد خود، تنوع زیادی در این زمینه دارد و باید این گنجینه بزرگ را ارج نهیم، زیرا فرصت‌های درآمدزایی بسیاری را برای کشور رقم می‌زند.

راهنمای خرید صنایع دستی

اهنمای خرید صنایع دستی
اهنمای خرید صنایع دستی
اهنمای خرید صنایع دستی

فرض می‌کنیم شما اکنون می‌دانید می‌خواهید به سراغ کدام یک از دسته‌های صنایع دستی بروید. فرقی نمی‌کند قصد خرید میناکاری را دارید یا دوست دارید با یک سفره قلمکار فوق‌العاده میز خود را تزئین کنید. به پیشنهاد ما لازم است مراحل زیر را برای اینکه تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای از خرید صنایع دستی داشته باشید، طی کنید.

۱. قصد خرید خود را مشخص کنید.

توصیه‌ي بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی تجارت این است که هر زمان تصمیم به خرید هرچیزی ( حتی کوچک‌ترین و معمولی‌ترین چیز‌ها) گرفتیم. ابتدا یک تعلل کوچک کنیم، عقب بایستیم، یک نفس عمیق بکشیم و فکر کنیم که چرا می‌خواهم این وسیله را بخرم؟ و کارآیی آن برای من چیست؟

۲.  نوع هنر دستی مد نظر خود را بشناسید.

بدانید که می‌خواهید به سراغ کدام یک از دسته‌های صنایع دستی ایرانی بروید. آیا به خرید ظروفی که با آرایه‌های هنری تزئین شده‌اند علاقه دارید؟ برای مثال به ست پذیرایی میناکاری شده‌ای نیاز دارید که در پذیرایی‌های وقت سال نو به شما کمک کند؟ یا دوست دارید خانه‌ی خود را به یک کفپوش دست‌ساز ایرانی مزین کنید؟ شاید هم تنها یک تندیس و تابلو برای زیباتر‌ کردن محیط کافی است؟ با پاسخ دادن به این سوالات است که می‌توانیم خریدی دقیق و متناسب با سلیقه‌‌مان داشته باشیم.

۳. جنس و متریال ساخت آن را بشناسید.

حالا که شکل و فرم کلی صنعت دستی مدنظرتان را پیدا کردید، فکر کنید می‌خواهید این هنر مزین به کدام یکی از مهارت‌ها باشد؟ آیا به میناکاری با زمینه‌ی آبی‌ آسمان و گل و بته‌های ایرانی علاقه دارید یا می‌خواهید نمونه‌هایی از ظروف فیروزه کاری زیبا را در اتاق کارتان داشته باشید؟ باید بدانیم جنس ماده‌ی اولیه‌‌ تاثیر بسیار زیادی در قیمت صنایع دستی دارد.

۴. نمونه‌های متعدد را ببنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم از طریق آن به شکل خیلی دقیقی بفهمیم کدام یک از صنایع دستی را می‌خواهیم خریداری کنیم، دیدن نمونه‌های صنایع دستی موجود در بازار است.

۵. به جیب خود نگاه کنید!

با این که این مورد را به عنوان پنجمین قدم برای شما ذکر کردیم، اما می‌دانیم همه‌ی ما و تقریباً پیش از هر خریدی به مقدار بودجه‌ای که می‌خواهیم به آن محصول اختصاص دهیم را چک می‌کنیم. همانطور که گفتیم عوامل متعددی می‌توانند بر قیمت صنایع دستی تاثیر بگذارند: ابعاد نهایی محصول، مقدار زمان و انرژی لازم برای تولید و ساخت، جنس مواد اولیه و….

یکی از بخش‌های بسیار پرکاربرد در فروشگاه آنلاین صنایع دستی دوراونتاش بخش «خرید بر اساس قیمت» است. که شما می‌توانید بسته به بودجه‌ای که می‌خواهید به خرید صنایع دستی اختصاص دهید، از محدوده قیمت‌های پیشنهادی دوراونتاش استفاده کنید.

نکات مهم خرید صنایع دستی

گام اول : در گام اول خرید یک کالای صنایع دستی (از هر زیر شاخه ای) باید به مواد و مصالح به کار رفته در ساخت آن محصول نظر کرد. چه این که هرچه مواد و مصالح اولیه ساخت کالا دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری باشد نتیجتا محصول نهایی نیز دارای کیفیت و اصالت بالاتری خواهد بود. در صورتی که کالای فوق دارای شناسنامه حاوی تمام نکات مورد نیاز نباشد بر عهده فروشنده خواهد بود که اطلاعات صحیح و جامع مورد نیاز از جمله در ارتباط با مواد اولیه کالای فوق را در اختیار خریدار قرار دهد. مثلا در یک قطعه فیروزه کوبی مرغوبیت فیروزه به کار رفته در محصول تاثیر به سزائی در کیفیت و جلوه کالا دارد. فیروزه نا مرغوب و کدر طبیعتا منجر به کالایی نا مرغوب و کدر خواهد گشت. مواد اولیه ساخت هر محصول باید واجد استانداردهای لازم کیفی باشد چه این که اصولا صنایع دستی به واسطه این که محصول دست و تلاش و مهارت و صرف وقت فراوان سازنده آن است چه بهتر که با مواد و متریالی مرغوب و استاندارد ساخته شده باشد تا هم حاصل زحمت خالق اثر از بین نرود و یا کم رنگ نشود و هم این که کالای تولید شده دارای جذابیت و کیفیت قابل قبول لازمه باشد.

گام دوم : گام دوم یا مرحله دوم نحوه ساخت کالا یا محصول صنایع دستی است. این مرحله نیز دارای ظرافت ها و نیز مهارت های ویژه ای است که تاثیر مستقیم بر محصول نهایی خواهد داشت . طبعا به واسطه این که محصوات صنایع دستی مستقیما ساخت دست انسان می باشد، ایجاب می نماید که برای نیل به یک نتیجه مطلوب و استاندارد، مراحل ساخت و نحوه آن نیز توسط استادکار ماهر و متبحر انجام پذیرفته باشد.

از آن جا که صنایع دستی ایران علاوه بر جنبه های زیبایی و تزیینی آن عمومأ ویژگی های کاربردی در سطح زندگی روزمره ما را نیز دارند در نتیجه ساخت آن دقت، ظرافت و صبوری و نیز ذوق و سلیقه بیشتری را می طلبد. استحکام کار، رعایت اصول بهداشتی در ساخت، توجه به جنبه های بومی و فرهنگی منطقه ای و ملی در ساخت اثر، اصالت طرح و به ویژه خلاقیت و نوآوری در کار دیده شود. هنرمند صنعتگر سازنده در طی مراحل مختف تولید یک قطعه صنایع دستی، روح و شور و نگاه هنرمندانه خود را در محصول ساخت خود می دمد. بر این اساس است که صنایع دستی ایران تا این اندازه جذاب و زیبا و دلنشین است، چون از دل بر آمده است و هنرمند صنعتگر تمام توان روحی و جسمی و ذوق خود را در طی ساخت اثر به کار برده است. بین جنبه های زیبایی شناسانه و کاربردی در یک قطعه صنایع دستی باید نوعی تعادل و توازن لازمه برقرار باشد، تعادلی که بیانگر خدشه به هیچکدام از دو خصلت فوق نباشد. نه به خاطر حفظ پرستیژ و زیبایی کار ویژگی های کاربردی آن کم رنگ و بی اثر نگردد و نه به خاطر حفظ و تقویت وجهه کاربردی آن روح زیبایی و هنری آن دچار اختلال شود.

گام سوم : آخرین گام اساسی در خرید صنایع دستی این است که حال کالای تولید شده فوق را از کجا و کدام کانال بخریم تا مطمئن باشیم که ویژگی های فوق را رعایت نموده است. عمدتأ دو گزینه بیشتر پیش روی ما نیست : گزینه اول خرید از مراکز معتبر تولید یا فروش صنایع دستی است که امروزه با توجه به بعد مسافت و صرف وقت فراوان برای رسیدن به مراکز معتبر عرضه بهتر است که راه های نوین آزموده شود. شیوه هایی به مراتب سهل تر، ارزان تر و نیز مطمئن تر رو به رشد و گسترش ابداع گردیده است که امر خرید را به امری جذاب و آسان و به صرفه تبدیل کرده است و آن خرید از فروشگاه های مجازی و عرضه کننده آن کالاهاست.