مکمل های تمرینی: وی در مقابل پروتئین کازئین

 

افزودن یک مکمل/پودر پروتئین به روال سلامتی و تناسب اندام می تواند به شما کمک کند تا سود خود را به حداکثر برسانید. چه بخواهید ماهیچه های خود را در ساحل نشان دهید یا فقط میان وعده های ناسالم خود را با یک جایگزین سالم جایگزین کنید، پروتئین وی یا کازئین ممکن است گزینه خوبی باشد.

در اینجا، تفاوت‌ پروتئین کازئین و وی را بررسی می‌کنیم، تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما و برنامه تمرینی‌تان بهتر است.

 

پروتئین وی و کازئین در واقع چه کاری انجام می دهند؟

برای تقویت بهتر رشد ماهیچه ها، باید پروتئین ماهیچه های خود را بیش از نیازشان تغذیه کنید. بین وی و کازئین، وی مکمل پروتئین "سریعتر" است زیرا اسیدهای آمینه آن به سرعت توسط بدن شما جذب می شود. در حالی که کازئین مکمل "آهسته تر" است - از آنجایی که آهسته تر هضم می شود - هر دو پروتئین می توانند به رشد ماهیچه های شما در هنگام تمرین کمک کنند. این به این دلیل است که آنها پس از تمرین، عضلات خسته را دوباره تشکیل می دهند.

صرف نظر از اینکه کدام نوع را انتخاب می کنید، مهم ترین عامل این است که چه مقدار پروتئین کل در طول روز می خورید.

پروتئین وی

مزیت اصلی پروتئین وی این است که به شما اجازه می دهد تا به سرعت از نتایج کاری که در باشگاه انجام می دهید بهره ببرید. به این دلیل که بدن شما می تواند آن را در 20 دقیقه تجزیه و جذب کند. بنابراین بدن شما می تواند سریعتر عضله ای را که در طول تمرین شکسته شده است بازسازی و رشد کند.

پروتئین کازئین

درست مانند پروتئین وی، پروتئین کازئین تمام آمینو اسیدهای ضروری بدن شما را تامین می کند. برخلاف وی، کازئین را می توان به عنوان یک پروتئین "بازسازی زمان" در نظر گرفت زیرا کندتر هضم می شود. پس از مصرف کازئین، جذب اسیدهای آمینه بدن و ایجاد یا سنتز پروتئین ها پس از تقریباً 3 تا 4 ساعت به اوج خود می رسد.

بسته به اهداف تناسب اندام شما، پروتئین کازئین ممکن است گزینه بهتری باشد. به عنوان مثال، اگر برای رفتن به رختخواب آماده می‌شوید و برای مدتی غذا نمی‌خورید، کازئین می‌تواند در طول چند ساعت منبع پروتئین آهسته رهش بدن شما را تامین کند.

پروتئین کازئین به اندازه پروتئین وی سطح آمینو اسید شما را افزایش نمی دهد. اما سرعت تجزیه پروتئین ها در بدن شما را کاهش می دهد. این کار از توده عضلانی شما محافظت می کند و باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید، که برای مهار گرسنگی شما در اواخر شب عالی است.

 

انتخاب کردن

کیفیت سریع پروتئین وی آن را به انتخاب واضح قبل یا بعد از تمرین تبدیل می کند. از سوی دیگر، کازئین با اثر کندتر بهترین گزینه برای روزهایی است که ورزش نمی کنید یا قبل از خواب.

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید:

پودر پروتئین کازئین نسبت به پودر پروتئین وی به ازای هر گرم قیمت بالاتری دارد، به این معنی که شما پروتئین بیشتری را به ازای پول خود دریافت می کنید.

پودر پروتئین وی به راحتی با مایعات مخلوط می شود، در حالی که پودر پروتئین کازئین ممکن است توده هایی ایجاد کند

پودر پروتئین وی نسبت به پودر پروتئین کازئین طعم و بافت بهتری دارد

اگر برنامه تناسب اندام شما شامل تمرینات قدرتی روزانه با چند روز تعطیل است و هوس شبانه ندارید، پروتئین وی احتمالا بهترین گزینه برای شما است. اگر تمرین‌های شما سخت‌تر است و بین وعده‌های غذایی طولانی‌تر می‌شوید، شاید بهتر باشد از کازئین استفاده کنید. یا هر دو را در برنامه روزانه خود استفاده کنید: پروتئین وی را بعد از تمرین و پروتئین کازئین را قبل از خواب مصرف کنید.

هم وی و هم کازئین مقدار زیادی آمینو اسیدهای ضروری بدن شما برای سنتز پروتئین و رشد ماهیچه ها را تامین می کنند، بنابراین در نهایت به ترجیحات شخصی بستگی دارد. علیرغم تفاوت هایشان، هر دو برای رشد عضلات بدن شما مفید هستند.

به یاد داشته باشید، مهم ترین چیز برای رشد یا افزایش ماهیچه ها، مصرف پروتئین بیشتر از مصرف ماهیچه هاست، صرف نظر از اینکه آن را از وی، کازئین یا منابع پروتئینی دیگر دریافت می کنید. اهداف تناسب اندام شما هر چه که باشند، پیشرفت شما بیشتر به تمرین و عادات غذایی شما بستگی دارد تا به انتخاب مکمل های پروتئینی.