دانلود جزوه تکنسین داروخانه

کامل ترین جزوه آموزشی تکنسین داروخانه

در این بخش کامل ترین جزوه آموزشی تکنسین داروخانه (کاربردی) به همراه هدیه ویژه شامل نمونه سوالات ازمون نسخه پیچی در قالب word و pdf در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

- حاوی اطلاعات دارویی کامل ویژه آموزش تکنسین های داروخانه و سایر پرسنل داروخانه

- مروری کلی بر انواع بیماریها و داروهای مرتبط با آنها

- نویسنده : دکتر مسعود سیفی

- اختصاصی برای تکنسین های دارویی

- با زبان فارسی و فرمت پی دی اف - 105 صفحه

با مرور این جزوه به طور کلی با انواع بیماری ها و داروهای مرتبط با آنها آشنا خواهید شد و هم چنین آمادگی علمی لازم برای شرکت در آزمون های پذیرش تکنسین های دارویی و کار کردن در داروخانه را بدست خواهید آورد.

هدیه محصول:

نمونه سوالات ازمون نسخه پیچی در قالب word و pdf دارای ۱۱۷ سوال تستی به همراه چند نمونه نسخه آموزشی و جزوه دیگری با عنوان اصول صحیح نسخه پیچی و نسخه خوانی ویژه کارکنان داروخانه در حجم 13 صفحه

دانلود فایل
 


 


 


 


 


درست در بالای تکنسین تکنسین داروخانه  میانی در داخل نیمکره‌های تکنسین تکنسین داروخانه ی، دو گروه تخمک شکل از هسته سلول‌های عصبی، تالاموس قرار دارند. این به عنوان یک ایستگاه رله حسی عمل می‌کند، و اطلاعات ورودی را از گیرنده‌های حس (مانند بینایی و شنوایی) به مخچه هدایت می‌کند.

هیپوتالاموس ساختاری بسیار کوچکتر است که درست در زیر تالاموس قرار دارد. مراکز موجود در هیپوتالاموس غذا، نوشیدن و رفتارهای   را تنظیم می‌کنند. هیپوتالاموس با اعمال کنترل بر سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه خودمختار در حفظ هموستاز نقش دارد (بعداً بحث خواهد شد). هموستاز اصطلاحی است که به میزان عملکردی که از ویژگی‌های یک ارگانیسم سالم است، مانند دمای طبیعی بدن، ضربان قلب و فشار خون اشاره دارد. هنگامی ‌که یک ارگانیسم تحت استرس است، هموستاز بهم می‌خورد و فرایندها برای اصلاح این عدم تعادل به حرکت در می‌آیند. به عنوان مثال، اگر خیلی گرم هستیم، عرق می‌کنیم و اگر خیلی خونسرد باشیم، می‌لرزیم. هر دو فرآیند تمایل به بازگرداندن دمای طبیعی دارند و توسط هیپوتالاموس کنترل می‌شوند. هیپوتالاموس همچنین در احساسات و واکنش ما در موقعیت‌های تولید استرس نقش مهمی ‌دارد. تحریک الکتریکی ملایم در برخی مناطق در هیپوتالاموس احساس لذت ایجاد می‌کند. تحریک مناطق مجاور احساسات ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

غده هیپوفیز مهم‌ترین قسمت در سیستم غددی به نام سیستم غدد درون ریز است (که بعداً در مورد آن بحث خواهد شد). هیپوتالاموس از طریق تأثیر بر غده هیپوفیز، که درست در زیر آن قرار دارد، سیستم غدد درون ریز و در نتیجه تولید هورمون‌ها را کنترل می‌کند.

دانلود جزوه آموزش تکنسین داروخانه

در اطراف هسته مرکزی تکنسین تکنسین داروخانه  و ارتباط نزدیکی با هیپوتالاموس وجود دارد، سیستم لیمبیک، مجموعه‌ای از ساختارها است که کنترل بیشتری بر برخی از رفتارهای غریزی تنظیم شده توسط هسته مرکزی تحمیل می‌کند. حیواناتی که فقط سیستم لیمبیک ابتدایی دارند، مانند ماهی و خزندگان، با رفتارهای کلیشه ای فعالیت‌هایی مانند تغذیه، حمله، فرار و جفت گیری را انجام می‌دهند. به نسخه خوانی  می‌رسد در پستانداران، سیستم لیمبیک برخی از این الگوهای غریزی را مهار می‌کند و به ارگانیسم اجازه می‌دهد انعطاف پذیرتر باشد و بهتر بتواند دارو دکتر را با تغییرات محیط سازگار کند.

یک قسمت از سیستم لیمبیک، هیپوکامپ، نقش ویژه ای در حافظه دارد. این نقش در افرادی کشف شد که برای درمان صرع در دهه 1950 ساختار آن را با جراحی برداشته‌اند. پس از بهبودی از چنین عملیاتی، بیماران به راحتی دوستان قدیمی‌را می‌شناسند و تجربیات قبلی را به یاد می‌آورند و می‌توانند مهارت‌های آموخته شده در زندگی را بخوانند و انجام دهند. با این حال، آن‌ها در صورت وقوع، حوادثی را که در طول سال قبل از عمل اتفاق افتاده اند کم می‌آورند و آن‌ها نمی‌توانند وقایع پس از عمل را به یاد بیاورند. به عنوان مثال، آن‌ها شخص جدیدی را که ممکن است ساعتهای زیادی در روز با او گذرانده باشند را تشخیص نمی‌دهند. آن‌ها می‌توانند همان اره منبت کاری اره مویی را هفته به هفته انجام دهند بدون اینکه به یاد داشته باشند که قبلاً این کار را انجام داده اند و می‌توانند همان روزنامه را بارها و بارها بخوانند بدون اینکه مطالب را به خاطر بسپارند (اسکوایر و کندل، 2000).

سیستم لیمبیک نیز در رفتار عاطفی دخیل است. آمیگدالا، ساختاری به شکل بادام در اعماق تکنسین تکنسین داروخانه ، در احساساتی مانند ترس بسیار حیاتی است (مارن، 2001). به عنوان مثال، میمون‌هایی که به آمیگدال آسیب می‌رسانند، کاهش قابل توجهی از ترس را نشان می‌دهند (کلوور و بوچی، 1937). انسان‌هایی با چنین آسیب‌هایی قادر به تشخیص حالت‌های ترس از ترس یا یادگیری واکنش‌های جدید ترس نیستند (بچارا و دیگران، 1995).

هر یک از سیستم‌های حسی اطلاعات را به مناطق خاصی از قشر تکنسین تکنسین داروخانه  ارسال می‌کند. پاسخ‌های حرکتی یا حرکات اعضای بدن توسط مناطق خاصی از قشر کنترل می‌شود. بقیه قشر که نه حسی است و نه حرکتی، از مناطق تداعی تشکیل شده است. این مناطق بیشترین قسمت قشر انسان را اشغال می‌کنند و مربوط به حافظه، فکر و زبان هستند. قشر تکنسین تکنسین داروخانه  حفظ شده خاکستری به نسخه خوانی  می‌رسد زیرا عمدتاً بدن سلول‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه و فیبرهای بدون میلین است - از این رو اصطلاح ماده خاکستری است. داخل مخچه، زیر قشر، بیشتر آکسون‌های میلین شده است و سفید به نسخه خوانی  می‌رسد (ماده سفید نیز نامیده می‌شود).

دانلود جزوه آموزش تکنسین داروخانه
دانلود جزوه آموزش تکنسین داروخانه
دانلود جزوه آموزش تکنسین داروخانه

قشر از دو نسخه پیچی در سمت چپ و راست تکنسین تکنسین داروخانه  تشکیل شده است که توسط جسم پینه‌ای به هم متصل می‌شوند. آن‌ها در اصل متقارن هستند، و یک تقسیم عمیق (شکاف طولی) بین آن‌ها وجود دارد. بنابراین ما به نسخه پیچی چپ و راست مراجعه می‌کنیم. هر نسخه پیچی به چهار لوب تقسیم می‌شود: لوب‌های پیشانی، آهیانه‌ای، پس سری و لوب‌های گیجگاهی. این مناطق بزرگ قشر تکنسین تکنسین داروخانه  هستند که عملکردهای متنوعی را انجام می‌دهند. لوب فرونتال با شکاف مرکزی از لوب آهیانه‌ای جدا می‌شود، یک شیار که از نزدیک بالای سر به صورت پهلو به سمت گوش ها جریان دارد. تقسیم بین لوب آهیانه‌ای و لوب پس سری کمتر مشخص است. برای اهداف ما، می‌توان گفت که لوب آهیانه‌ای در بالای تکنسین تکنسین داروخانه  در پشت شکاف مرکزی قرار دارد و لوب پس سری در عقب تکنسین تکنسین داروخانه  قرار دارد. یک شکاف عمیق در کنار تکنسین تکنسین داروخانه ، شکاف جانبی، لوب تمپورال را تنظیم می‌کند (شکل 2.13 الف را ببینید).

ناحیه حرکتی اولیه، درست در مقابل شکاف مرکزی، حرکات ارادی بدن را کنترل می‌کند. تحریک الکتریکی در نقاط خاصی از قشر حرکتی باعث حرکت قسمتهای خاصی از بدن می‌شود. وقتی همین نقاط روی قشر حرکتی آسیب ببینند، حرکت مختل می‌شود. بدنه تقریباً به صورت وارونه بر روی قشر موتور نشان داده شده است. به عنوان مثال، حرکات انگشتان پا از ناحیه نزدیک بالای سر کنترل می‌شود، اما حرکات زبان و دهان از نزدیک قسمت پایین موتور کنترل می‌شود. حرکات سمت راست بدن توسط قشر حرکتی نسخه پیچی چپ انجام می‌شود. نسخه پیچی راست حرکات سمت چپ را کنترل می‌کند.

در لوب آهیانه‌ای که توسط شکاف مرکزی از ناحیه حرکتی جدا شده است، ناحیه ای نهفته است که مسئول تجربیات حسی است: ناحیه حسی حسی حسی اولیه. هنگامی ‌که این ناحیه به صورت الکتریکی تحریک شود، تجربه ای حسی را در جایی در طرف مقابل بدن ایجاد می‌کند. گرما، سرما، لمس، درد و احساس حرکت بدن در اینجا نشان داده شده است. به طور کلی، میزان ناحیه حسی-حسی مرتبط با یک قسمت خاص از بدن مربوط به حساسیت و استفاده از آن است. به عنوان مثال، در میان پستانداران چهار پا، سگ فقط مقدار کمی‌از بافت قشر تکنسین تکنسین داروخانه  را نمایندگی می‌کند، در حالی که راکون - که از انگشتان جلوی آن به طور گسترده ای در کاوش و دستکاری محیط اطراف دارو دکتر استفاده می‌کند - دارای منطقه قشر بزرگتری برای کنترل پنجه‌های جلو، شامل مناطقی برای انگشتان جداگانه. موش صحرایی که با استفاده از سبیل‌های حساس دارو دکتر چیزهای زیادی در مورد محیط اطراف دارو دکتر می‌آموزد، برای هر سبیل یک ناحیه قشر جداگانه دارد.

در پشت هر لوب پس سری در قشر ناحیه بینایی اولیه قرار دارد. شکل 2.14 رشته‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه بینایی و مسیرهای جزوه تکنسین تکنسین داروخانه منتهی به هر چشم به قشر بینایی را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که برخی از فیبرهای بینایی از چشم راست به نسخه پیچی تکنسین تکنسین داروخانه ی راست می‌روند، در حالی که برخی دیگر از محل اتصال به نام کیاسم بینایی عبور می‌کنند و به نسخه پیچی مقابل می‌روند. همان چیدمان برای چشم چپ صدق می‌کند. به طور خاص، الیاف از طرف راست هر دو چشم به نسخه پیچی راست تکنسین تکنسین داروخانه ، و الیاف از طرف چپ هر دو چشم به نسخه پیچی چپ می‌رود. در نتیجه، میدان بینایی سمت چپ در نسخه پیچی راست نشان داده می‌شود، در حالی که میدان بینایی سمت راست در نسخه پیچی چپ نشان داده می‌شود. این واقعیت گاهی اوقات برای تعیین محل تومور تکنسین تکنسین داروخانه ی یا سایر ناهنجاری ها مفید است.

منطقه شنوایی اولیه، واقع در سطح لوب گیجگاهی در کنار هر نیمکره، در تجزیه و تحلیل سیگنال‌های شنیداری پیچیده - به ویژه الگوی زمانی صدا، مانند گفتار انسان نقش دارد. هر دو گوش در نواحی شنوایی در دو طرف قشر نشان داده می‌شوند، اما اتصالات به طرف مقابل قویتر هستند. گوش راست اطلاعات را به دو قسمت شنوایی اولیه راست و چپ می‌فرستد، اما اطلاعات بیشتری را به منطقه شنوایی در سمت چپ تکنسین تکنسین داروخانه  می‌فرستد. عکس این در مورد گوش چپ است.

همانطور که قبلاً ذکر شد، مناطقی از قشر مخ که مستقیماً مربوط به فرآیندهای حسی یا حرکتی نیستند، مناطق ارتباطی هستند. به نسخه خوانی  می‌رسد نواحی تداعی پیشانی (قسمت‌های لوب‌های پیشانی در جلوی ناحیه موتور) نقش مهمی ‌در فرایندهای حافظه مورد نیاز برای حل مسئله دارند (میلر و کوهن، 2001). به عنوان مثال، در میمون ها، صدمه به لوب‌های پیشانی، توانایی آن‌ها را در حل مسئله پاسخ تاخیر از بین می‌برد. در این نوع مشکلات، غذا در یکی از دو فنجان قرار می‌گیرد در حالی که میمون تماشا می‌کند، لیوان ها را با اشیای یکسان پوشانده و یک صفحه مات بین میمون و فنجان ها قرار می‌گیرد. پس از یک دوره مشخص، صفحه نمایش برداشته می‌شود و میمون مجاز به انتخاب یکی از فنجان ها است. میمون‌های عادی پس از چند دقیقه می‌توانند جام صحیح را به خاطر بسپارند، اما اگر تأخیر بیش از چند ثانیه باشد، میمون‌هایی که آسیب لوب پیشانی دارند، نمی‌توانند مشکل را حل کنند. میمون‌های عادی دارای نورون‌هایی در لوب پیشانی هستند که در اثر تأخیر پتانسیل‌های عمل را شلیک می‌کنند، که احتمالاً حافظه یک واقعه را واسطه می‌کند (گلدمن-راکیچ، 1996).

نواحی تداعی خلفی در نزدیکی مناطق حسی اولیه واقع شده‌اند و به نسخه خوانی  می‌رسد متشکل از زیرمحوطه‌هایی هستند که هر یک حس خاصی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، قسمت تحتانی لوب گیجگاهی مربوط به درک بینایی است. ضایعات (یعنی آسیب تکنسین تکنسین داروخانه ی) در این ناحیه باعث کمبود توانایی تشخیص و تفکیک بین اشکال مختلف می‌شود. یک ضایعه در اینجا، مانند ضایعه ای در ناحیه بینایی اولیه لوب پس سری، از بینایی نمی‌کاهد. فرد می‌تواند فرم را «ببیند» و رئوس مطالب آن را ردیابی کند اما شکل را تشخیص ندهد یا آن را از شکل متمایز تشخیص دهد (گالانت، شوپ و مازر، 2000؛ گادگلس و باترز، 1988).

مسیرهای تصویری. رشته های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه نیمی از شبکیه داخلی یا بینی در چلیپای بینایی عبور کرده و به دو طرف تکنسین تکنسین داروخانه  می روند. رشته های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه از ناحیه خارجی یا گیجگاهی، نیمه شبکیه در همان طرف تکنسین تکنسین داروخانه  باقی می مانند. بنابراین محرک هایی که در سمت راست هر شبکیه قرار می گیرند به نسخه پیچی راست منتقل می شوند و محرک هایی که در سمت چپ هر شبکیه قرار می گیرند به نسخه پیچی چپ منتقل می شوند. همچنین توجه داشته باشید که مقداری از ورودی چشم مستقیماً به قسمت فوقانی روده بزرگ برای کنترل حرکت چشم ارسال می شود.

نقشه برداری تکنسین تکنسین داروخانه

محققان برای کشف یافته‌های مربوط به عملکرد ساختارهای مختلف تکنسین تکنسین داروخانه  که در این فصل بررسی شده است، به روش‌های مختلفی اعتماد کرده‌اند. مهم‌ترین روش‌ها در جدول بررسی مفهوم بررسی شده است. روش‌های پیچیده رایانه‌ای (مانند ERP، PET و fMRI) فقط در دهه‌های اخیر عملی شده است و می‌تواند تصاویر جزئی از تکنسین تکنسین داروخانه  انسان زنده را بدون ایجاد پریشانی یا آسیب به بیمار به دست آورد. قبل از در دسترس بودن این تکنیک ها، مکان دقیق و شناسایی اکثر انواع آسیب‌های تکنسین تکنسین داروخانه ی فقط با جراحی تکنسین تکنسین داروخانه  و اعصاب اکتشافی، تشخیص جزوه تکنسین تکنسین داروخانه پیچیده یا کالبد شکافی پس از مرگ بیمار قابل تعیین است.

عدم تقارن در تکنسین تکنسین داروخانه

در نگاه اول، دو نیمه تکنسین تکنسین داروخانه  مانند تصاویر آینه‌ای به نسخه خوانی  می‌رسند. اما وقتی تکنسین تکنسین داروخانه  در طی کالبد شکافی اندازه‌گیری می‌شود، نسخه پیچی چپ تقریبا همیشه بزرگتر از نسخه پیچی راست است. نسخه پیچی راست همچنین حاوی بسیاری از رشته‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه طولانی است که مناطق کاملاً جدا شده تکنسین تکنسین داروخانه  را به هم متصل می‌کند، در حالی که نسخه پیچی چپ دارای رشته‌های کوتاه تری است که تعداد زیادی از اتصالات را در یک منطقه محدود فراهم می‌کند (Hellige، 1993)

تکنسینی که یک روش تصویربرداری با تشدید مغناطیسی را اجرا می‌کند. تصویری از تکنسین تکنسین داروخانه  بیمار روی صفحه رایانه ظاهر می‌شود.

بیشتر اطلاعات ما در مورد مکانیسم‌های تکنسین تکنسین داروخانه ی برای زبان از مشاهدات بیماران مبتلا به آسیب تکنسین تکنسین داروخانه ی حاصل می‌شود. این آسیب ممکن است به دلیل تومورها، نفوذ زخم‌های سر یا پارگی رگ‌های خونی باشد. اصطلاح آفازی برای توصیف نقص زبان ناشی از آسیب تکنسین تکنسین داروخانه ی استفاده می‌شود. در اوایل سال 1861، پزشک فرانسوی پل بروکا تکنسین تکنسین داروخانه  یک بیمار متوفی را که دچار افت گفتار شده بود، معاینه کرد. وی در ناحیه ای از نسخه پیچی چپ درست بالای شکاف جانبی لوب فرونتال آسیب دید (به شکل 2.15 مراجعه کنید). این منطقه که اکنون به منطقه بروکا معروف است، در تولید گفتار نقش دارد. افرادی که به ناحیه بروکا آسیب می‌رسانند از پریشانی بیانی رنج می‌برند: آن‌ها در تلفظ صحیح کلمات مشکل دارند و به آرامی ‌و با زحمت صحبت می‌کنند. گفتار آن‌ها اغلب منطقی است، اما فقط شامل کلمات کلیدی است. اسماً به طور کلی به صورت مفرد بیان می‌شوند و احتمالاً صفت، قید، ماده و ربط وجود ندارد. با این حال، این افراد در درک زبان گفتاری و نوشتاری مشکلی ندارند. تخریب ناحیه معادل آن در نسخه پیچی راست معمولاً منجر به نقص گفتار نمی‌شود. مناطق مربوط به درک گفتار و توانایی نوشتن و درک کلمات نوشتاری نیز معمولاً در نسخه پیچی چپ قرار دارند. سکته تکنسین تکنسین داروخانه ی که به نسخه پیچی چپ آسیب برساند بیشتر از نقص آسیب دیده در نسخه پیچی راست باعث ایجاد اختلال در زبان می‌شود. همه افراد مراکز گفتاری در نسخه پیچی چپ ندارند. برخی از افراد چپ دست دارای مراکز گفتاری نسخه پیچی راست هستند.

اسکن PET در یک موضوع انسانی نشان می‌دهد که مناطق مختلف تکنسین تکنسین داروخانه  در حالت‌های مختلف پردازش کلمه نقش دارند.

در سال 1874، یک محقق آلمانی، کارل ورنیکه، گزارش داد که آسیب به یک سایت دیگر در قشر - همچنین در نسخه پیچی چپ اما در لوب تمپورال - با یک اختلال زبان به نام آفازی دریافتی مرتبط است. افرادی که در این مکان آسیب دیده اند و به منطقه ورنیکه معروف است (شکل 2.15 را ببینید) قادر به درک کلمات نیستند: آن‌ها می‌توانند کلمات را بشنوند، اما معنی آن‌ها را نمی‌دانند. آن‌ها می‌توانند رشته‌های کلمات را بدون مشکل و با بیان صحیح تولید کنند، اما در استفاده اشتباه می‌کنند و گفتار آن‌ها بی معنی است. با تجزیه و تحلیل نقص، ورنیکه مدلی را برای توضیح نحوه عملکرد تکنسین تکنسین داروخانه  در تولید و درک زبان ایجاد کرد. اگرچه مدل وی بیش از 100 سال قدمت دارد، اما ویژگی‌های کلی آن هنوز درست به نسخه خوانی  می‌رسد. نورمن گشویند در توسعه نظریه ای مبتنی بر این ایده ها ساخته شده است که به عنوان مدل ورنیکه-گشویند شناخته می‌شود (گشویند، 1979). طبق این مدل، منطقه بروکا کدهای مفصلی را ذخیره می‌کند، که ترتیب عملکردهای عضلانی مورد نیاز برای تلفظ یک کلمه را مشخص می‌کند. وقتی این کدها به ناحیه حرکتی منتقل می‌شوند، ماهیچه‌های لب، زبان و حنجره را به ترتیب مناسب فعال کرده و یک کلمه گفتاری تولید می‌کنند. برعکس، منطقه ورنیکه جایی است که کدهای شنیداری و معنی کلمات ذخیره می‌شوند. برای گفتن یک کلمه، کد شنوایی آن باید در ناحیه ورنیکه فعال شده و به منطقه بروکا ارسال شود، جایی که کد بیان مربوطه را فعال می‌کند. به نوبه خود، کد مفصل به ناحیه حرکتی منتقل می‌شود تا عضلات تولید کننده کلمه گفتاری فعال شوند.

شکل 2.15 تخصص عملکرد در قشر چپ. بخش عمده ای از قشر در تولید حرکات و تجزیه و تحلیل ورودی‌های حسی نقش دارد. این نواحی (که شامل مناطق حرکتی، حسی حسی، بینایی، شنوایی و بویایی است) در دو طرف تکنسین تکنسین داروخانه  وجود دارد. سایر عملکردها فقط در یک طرف تکنسین تکنسین داروخانه  قرار دارند. به عنوان مثال، منطقه بروکا و ورنیکه در تولید و درک زبان نقش دارند و شکنج زاویه ای به تطبیق فرم بصری کلمه با فرم شنیداری آن کمک می‌کند. این عملکردها در سمت چپ تکنسین تکنسین داروخانه  انسان یافت می‌شوند.

برای درک کلمه‌ای که توسط شخص دیگری گفته شده است، باید آن را از ناحیه شنوایی به ناحیه ورنیکه منتقل کنید. در آنجا شکل گفتاری کلمه با کد شنوایی آن مطابقت دارد، که به نوبه دارو دکتر معنی کلمه را فعال می‌کند. هنگامی ‌که یک کلمه نوشتاری ارائه می‌شود، ابتدا در ناحیه بینایی ثبت می‌شود و سپس به شکنج زاویه ای منتقل می‌شود (شکل 2.15 را ببینید)، که فرم بصری کلمه را با کد شنوایی آن در منطقه ورنیکه مرتبط می‌کند. به محض پیدا کردن کد شنیداری کلمه، معنای آن نیز معنی می‌شود. بنابراین، معانی کلمات همراه با کد صوتی آن‌ها در منطقه ورنیکه ذخیره می‌شود. بروکا’s کدهای مفصلی را ذخیره می‌کند، و نبض زاویه ای شکل نوشتاری کلمه را با کد شنوایی آن مطابقت می‌دهد. با این حال، هیچ یک از این مناطق اطلاعات مربوط به معنی کلمه را ذخیره نمی‌کنند. معنی کلمه فقط زمانی بازیابی می‌شود که کد صوتی آن در ناحیه ورنیکه فعال شود.

مدل ورنیکه-گشویند بسیاری از نقایص زبانی را نشان می‌دهد. خسارتی که محدود به منطقه بروکا باشد، تولید گفتار را مختل می‌کند اما تأثیر کمتری در درک زبان گفتاری یا نوشتاری دارد. آسیب به منطقه ورنیکه همه جنبه‌های درک زبان را مختل می‌کند، اما فرد هنوز هم می‌تواند کلمات را به درستی بیان کند (حتی اگر خروجی بی معنی باشد) زیرا منطقه بروکا دست نخورده است. این مدل همچنین به درستی پیش بینی می‌کند که افرادی که در ناحیه شکنج زاویه ای آسیب دیده‌اند قادر به خواندن نیستند اما در گفتار یا درک گفتار مشکل ندارند. سرانجام، اگر آسیب به ناحیه شنوایی محدود شود، فرد می‌تواند به طور معمول بخواند و صحبت کند اما نمی‌تواند گفتار را درک کند.

 

اگرچه مدت‌هاست که نقش نسخه پیچی چپ در زبان شناخته شده است، اما به تازگی امکان بررسی کارهایی که هر نسخه پیچی می‌تواند به تنهایی انجام دهد وجود دارد. در یک فرد عادی، تکنسین تکنسین داروخانه  به عنوان یک کل یکپارچه عمل می‌کند. اطلاعات در یک نسخه پیچی بلافاصله از طریق یک باند وسیع از رشته‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه متصل، جسم پینه‌ای به نسخه پیچی دیگر منتقل می‌شود (به شکل 2.16 نگاه کنید). این پل اتصال در برخی از اشکال صرع یک ​​مشکل است زیرا تشنج که از یک نسخه پیچی شروع می‌شود ممکن است از آن عبور کند و پاسخ گسترده ای را در نورون‌های نسخه پیچی دیگر ایجاد کند. جراحان تکنسین تکنسین داروخانه  و اعصاب برای جلوگیری از چنین تشنج‌های عمومی، جراحی پینه را در افراد مبتلا به صرع شدید قطع کرده‌اند. این بیماران تقسیم تکنسین تکنسین داروخانه ی بینش مهمی ‌در مورد عملکرد نیمکره‌های چپ و راست دارند.

برای فهمیدن اینکه چه اتفاقی می‌افتد هنگام قطع جسم پینه، لطفاً به شکل 2.16 نگاهی بیندازید. ما دیده ایم که اعصاب حرکتی هنگام خروج از تکنسین تکنسین داروخانه  از روی هم عبور می‌کنند، به طوری که نسخه پیچی تکنسین تکنسین داروخانه ی سمت چپ قسمت راست بدن را کنترل می‌کند و نسخه پیچی راست چپ را کنترل می‌کند. ما همچنین اشاره کردیم که منطقه تولید گفتار (ناحیه بروکا) در نسخه پیچی چپ قرار دارد. این نکته را نیز در نسخه خوانی  بگیرید که وقتی چشم‌ها مستقیماً به جلو ثابت می‌شوند، تصاویر سمت چپ نقطه ثابت از طریق هر دو چشم به سمت راست تکنسین تکنسین داروخانه  و تصاویر در سمت راست نقطه ثابت به سمت چپ تکنسین تکنسین داروخانه  می‌روند. بنابراین هر نسخه پیچی نمایی از نیمی‌از میدان دید دارد که در آن دست «آن» به طور معمول کار می‌کند. به عنوان مثال، نسخه پیچی چپ دست راست را در میدان دید مناسب می‌بیند. در تکنسین تکنسین داروخانه  طبیعی، محرک‌های وارد شده به یک نسخه پیچی به سرعت به نسخه پیچی دیگر منتقل می‌شوند و تکنسین تکنسین داروخانه  به عنوان یک واحد عمل می‌کند. حال، با توجه به این سه واقعیت در مورد تکنسین تکنسین داروخانه ، بیایید نگاهی بیندازیم که چه اتفاقی می‌افتد که بدن جسم پینه قطع می‌شود - یک تکنسین تکنسین داروخانه  شکافته دارد - و دو نسخه پیچی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ورودی‌های حسی به دو نیمکره. در حالی که چشم ها مستقیم به جلو ثابت هستند، محرک‌های سمت چپ نقطه ثابت به سمت نسخه پیچی تکنسین تکنسین داروخانه ی راست و محرک‌های سمت راست به سمت نسخه پیچی چپ می‌روند. نسخه پیچی چپ حرکات دست راست را کنترل می‌کند و نسخه پیچی راست دست چپ را کنترل می‌کند. شنوایی در ورودی دارو دکتر تا حد زیادی ضربدری است، اما برخی از نمایش صدا به نسخه پیچی سمت همان گوش است که آن را ثبت کرده است. نسخه پیچی چپ زبان نوشتاری و گفتاری و محاسبات ریاضی را کنترل می‌کند. نسخه پیچی راست می‌تواند فقط زبان ساده را درک کند. توانایی اصلی آن به نسخه خوانی  می‌رسد شامل ساخت فضایی و حس الگو باشد.

راجر اسپری، پیشگام کار در این زمینه، در سال 1981 جایزه نوبل دریافت کرد. در یکی از شرایط آزمایش اسپری، شخصی که تحت عمل جراحی تقسیم تکنسین تکنسین داروخانه  قرار گرفته است مقابل صفحه ای نشسته است که دستانش را از دید پنهان می‌کند (نگاه کنید به شکل 2.17 الف) نگاه او به نقطه ای در مرکز صفحه خیره شده است. کلمه nut برای یک دهم ثانیه در سمت چپ صفحه فلش می‌شود. به یاد داشته باشید که این سیگنال دیداری به سمت راست تکنسین تکنسین داروخانه  می‌رود، که سمت چپ بدن را کنترل می‌کند. با دست چپ، فرد می‌تواند از انبوهی از اشیا پنهان از دید دارو دکتر یک مهره بر دارد. اما او نمی‌تواند به آزمایشگر بگوید چه کلمه ای روی صفحه چشمک می‌زند زیرا گفتار توسط نسخه پیچی چپ کنترل می‌شود و تصویر بصری «مهره» به آن نسخه پیچی منتقل نمی‌شود. وقتی از او سوال می‌شود، به نسخه خوانی  می‌رسد که او از دست چپ دارو دکتر بی خبر است. از آنجا که ورودی حسی از سمت چپ به نسخه پیچی راست می‌رود، نسخه پیچی چپ هیچ اطلاعاتی در مورد احساس یا انجام دست چپ دریافت نمی‌کند. تمام اطلاعات به نسخه پیچی راست، که ورودی بصری اصلی کلمه nut را دریافت می‌کند، باز می‌گردند.

در این آزمایش کلمه باید بیش از یک دهم ثانیه بر روی صفحه نمایش فلش شود. اگر طولانی تر بماند، چشمان فرد حرکت می‌کند و کلمه نیز به نسخه پیچی چپ نشان داده می‌شود. هنگامی ‌که افراد می‌توانند چشم‌های دارو دکتر را آزادانه حرکت دهند، اطلاعات به هر دو نسخه پیچی تکنسین تکنسین داروخانه ی می‌رسد. این یکی از دلایلی است که کمبودهای ناشی از قطع جسم پینه در فعالیت‌های روزمره شخص به راحتی آشکار نمی‌شود.

دانلود جزوه تکنسین داروخانه

آزمایشات بیشتر نشان می‌دهد که یک بیمار شکاف تکنسین تکنسین داروخانه  می‌تواند از طریق گفتار فقط آنچه در نسخه پیچی چپ جریان دارد ارتباط برقرار کند. شکل 2.17 ب وضعیت آزمون دیگری را نشان می‌دهد. کلمه کلاه کلاه بر روی صفحه چشمک زد به طوری که کلاه به نسخه پیچی راست و باند به سمت چپ رفت. هنگامی ‌که از او سوال شد چه کلمه ای را می‌بیند، فرد پاسخ داد، «باند». وقتی از او پرسیدند چه نوع گروهی است، او انواع حدس ها را زد («باند لاستیکی»، «باند راک»، «باند دزد» و غیره) و فقط به طور تصادفی گفت «کلاه باند». آزمایشات با کلمات مرکب دیگر (مانند جعبه کلید و چمدان) نتایج مشابهی را نشان داده اند. آنچه نسخه پیچی راست درک می‌کند به آگاهی آگاهانه نسخه پیچی چپ منتقل نمی‌شود. با قطع جسم پینه، به نسخه خوانی  می‌رسد که هر نسخه پیچی از تجربیات دیگر غافل است.

اگر بیماران دچار شکاف تکنسین تکنسین داروخانه ی چشم بند بزنند و یک شی آشنا (مانند شانه، مسواک یا جعبه کلید) در دست چپ قرار گیرد، به نسخه خوانی  می‌رسد که آن‌ها می‌دانند این چیست و می‌تواند استفاده از آن را با حرکات مناسب نشان دهد. اما آن‌ها نمی‌توانند این دانش را در گفتار بیان کنند. اگر از آن‌ها سوال شود که در حال دستکاری جسم چه اتفاقی می‌افتد، تا زمانی که ورودی حسی از نیم به سمت چپ (گفتار) از انسداد مسدود شده باشد، هیچ ایده‌ای ندارند. اما اگر دست راست بیمار سهواً آن شی را لمس کند یا جسم صدای مشخصی ایجاد کند (مانند صدای زنجیر شدن یک جعبه کلید)، نسخه پیچی سخنران بلافاصله جواب صحیح را می‌دهد. اگرچه نسخه پیچی راست نمی‌تواند گفتار ایجاد کند، اما از برخی قابلیت‌های زبانی برخوردار است. این در اولین مثال ما معنی کلمه مهره را تشخیص داد و می‌تواند نوشتن را تولید کند. در آزمایشی که در شکل 2.17 ج نشان داده شده است، ابتدا لیستی از اشیا مشترک، مانند لیوان، چاقو، کتاب و لیوان، به بیماران شکاف خورده نشان داده شده است. این لیست به اندازه کافی نمایش داده می‌شود تا کلمات به هر دو نسخه پیچی فرافکن شوند. بعد، لیست برداشته می‌شود و یکی از کلمات (به عنوان مثال کتاب) به طور خلاصه در سمت چپ صفحه فلش می‌شود تا به نسخه پیچی راست برود. هنگامی ‌که از بیماران خواسته می‌شود آنچه را که دیده اند بنویسند، دست چپ شروع به نوشتن کلمه کتاب می‌کند. اگر از آن‌ها خواسته شود که دست چپ چه چیزی را نوشته است، آن‌ها هیچ ایده و حدسی از کلمات موجود در لیست اصلی ندارند. آن‌ها می‌دانند که چیزی نوشته اند زیرا حرکات نوشتن را از طریق بدن احساس می‌کنند. اما از آنجا که هیچ ارتباطی بین نسخه پیچی راست که این کلمه را می‌بیند و آن را می‌نویسد و نسخه پیچی چپ که گفتار را کنترل می‌کند وجود ندارد، آن‌ها نمی‌توانند آنچه را که نوشته اند به شما بگویند (اسپری، 1968، 1970؛ همچنین به گاتزانیگا، 1985؛ هلیژ، 1990 مراجعه کنید).

دانلود جزوه تکنسین داروخانه
دانلود جزوه تکنسین داروخانه
دانلود جزوه تکنسین داروخانه

مطالعات انجام شده بر روی بیماران خرد شده تکنسین تکنسین داروخانه ی نشان می‌دهد که عملکرد دو نسخه پیچی متفاوت است. نسخه پیچی چپ توانایی بیان ما در زبان را کنترل می‌کند. این می‌تواند فعالیت‌های منطقی پیچیده‌ای را انجام دهد و در محاسبات ریاضی مهارت دارد. نسخه پیچی راست فقط زبان بسیار ساده را می‌تواند درک کند. به عنوان مثال، می‌تواند با انتخاب اشیایی مانند مهره یا شانه به اسامی‌ساده پاسخ دهد، اما نمی‌تواند اشکال زبانی انتزاعی تری را درک کند. اگر با دستورات ساده ای مانند «چشمک»، «تایید با سر»، «تکان دادن سر» یا «لبخند زدن» ارائه شود، به ندرت پاسخ می‌دهد.

نسخه پیچی راست، از لحاظ فضایی و الگویی کاملاً توسعه یافته است. در ساخت نقشه‌های هندسی و پرسپکتیو از نسخه پیچی چپ برتر است. این می‌تواند بلوک‌های رنگی را برای مطابقت با یک طرح پیچیده بسیار موثرتر از نسخه پیچی چپ جمع کند. هنگامی ‌که از بیماران شکاف تکنسین تکنسین داروخانه  خواسته می‌شود تا از دست راست برای جمع آوری بلوک‌ها برای مطابقت با طرحی که در تصویر نشان داده شده است استفاده کنند، اشتباهات بی شماری مرتکب می‌شوند. بعضی اوقات در جلوگیری از تصحیح خودکار اشتباهات دست راست از دست چپ مشکل دارند.

مطالعات با افراد عادی تمایل دارد که تخصص‌های مختلف دو نسخه پیچی را تأیید کند. به عنوان مثال، اطلاعات کلامی‌ را می‌توان سریعتر و با دقت بیشتری تشخیص داد که به طور خلاصه به نسخه پیچی چپ (یعنی در میدان دید مناسب) نسبت به نسخه پیچی راست، چشمک زد. در مقابل، شناسایی چهره ها، حالات چهره، احساسات، شیب‌های خط، یا مکان‌های نقطه زمانی که به نسخه پیچی راست براق می‌شوند، سریعتر اتفاق می‌افتد (هلیژ، 1990). همچنین، مطالعات با استفاده از الکتروانسفالوگرام ها (EEG) نشان می‌دهد که فعالیت الکتریکی از نسخه پیچی چپ در طی یک کار کلامی‌افزایش می‌یابد، در حالی که در طی یک کار مکانی، فعالیت الکتریکی در نسخه پیچی راست افزایش می‌یابد (کاسلین، 1988؛    اسپرینگر و دوچ، 1989).

این بحث به این معنی نیست که این دو نسخه پیچی به طور مستقل کار می‌کنند. فقط حالت مخالف صحیح است. نسخه پیچی ها از نسخه خوانی  تخصص متفاوت هستند، اما آن‌ها به طور مداوم فعالیت‌های دارو دکتر را ادغام می‌کنند. این تعامل است که فرایندهای ذهنی بزرگتر و متفاوت از سهم ویژه هر نیم کره را امکان پذیر می‌کند. همانطور که یک محقق آن را اینگونه توصیف می‌کند،

این تفاوت ها در کمک‌های متضاد هر نسخه پیچی برای همه فعالیت‌های شناختی دیده می‌شود. وقتی شخصی داستانی را می‌خواند، نسخه پیچی راست ممکن است نقش ویژه‌ای در رمزگشایی اطلاعات بصری، حفظ ساختار داستان یکپارچه، قدردانی از شوخ طبعی و محتوای احساسی، معنی گرفتن از معاشرت‌های گذشته و درک استعاره داشته باشد. در همان زمان، نسخه پیچی چپ نقش ویژه ای در درک نحو، ترجمه کلمات نوشتاری به نمایش‌های آوایی آن‌ها و استخراج معنی از روابط پیچیده میان مفاهیم کلمه و نحو دارد. اما هیچ فعالیتی وجود ندارد که فقط یک نسخه پیچی در آن دخیل باشد یا فقط یک نسخه پیچی در آن نقش داشته باشد.

یکی از مشهورترین بیماران آسیب دیده تکنسین تکنسین داروخانه ی در تاریخ تحقیقات تکنسین تکنسین داروخانه ی، Phineas Gage است. وی در نتیجه انفجاری که باعث می‌شود یک میله آهنی از جمجمه اش عبور کند، قسمت بزرگی از قشر اربیتوفرونتال سمت چپ دارو دکتر را از دست داده و از بالای سرش وارد می‌شود. به طرز حیرت انگیزی، گیج از این سانحه جان سالم به در برد. با این حال، شخصیت وی دستخوش تغییر چشمگیری شد: از انسانی دوستانه و توانمند به فردی تکان دهنده و بی ثبات تبدیل شد. مورد Phineas Gage با جزئیات بیشتر در ویژگی Cutting Edge «پیدا کردن دارو دکتر در تکنسین تکنسین داروخانه » (فصل 13) مورد بحث قرار گرفته است. حادثه گیج در سال 1848 اتفاق افتاد، اما محققان اخیراً علاقه مجدد دارو دکتر را به گیج و سایر بیماران با آسیب اربیتوفرونتال نشان داده اند (به داماسیو و همکاران، 1994 مراجعه کنید)

قشر اربیتوفرونتال از قسمت تحتانی قشر فرونتال (درست در پشت چشم) تشکیل شده است. بیماران مبتلا به آسیب اربیتوفرونتال معمولاً مشکلی در حافظه، رفتار حرکتی، حل مشکل یا زبان ندارند. اما، به نسخه خوانی  می‌رسد که آن‌ها در مقایسه با افراد آسیب دیده، عواقب اعمال دارو دکتر را بر اساس دیگری ارزیابی می‌کنند - گویی که در نتیجه تمایل به رضایت در کوتاه مدت رانده می‌شوند، در حالی که عواقب طولانی مدت را نادیده می‌گیرند. برخی از محققان استدلال کرده‌اند که قشر اربیتوفرونتال در «واکنش‌های روده‌ای» احساسی نقش دارد که به ما می‌گوید تصمیمات ما درست است یا غلط (داماسیو و همکاران، 1994). شواهد این امر از مطالعات انجام می‌شود که در آن افراد بازی کارت را انجام می‌دهند که به آن‌ها یکی از دو گزینه را می‌دهد: آن‌ها می‌توانند از روی کارت‌هایی که منجر به بازدهی کلان در کوتاه مدت و ضرر در طولانی مدت می‌شود، بگیرند یا از عرشه کارت‌هایی که در کوتاه مدت به بازده کمتری منجر می‌شوند، اما در طولانی مدت ضرر ندارند. در ابتدا افراد نمی‌دانند که پرداخت طولانی مدت انواع مختلف کارت‌ها چگونه خواهد بود، بنابراین آن‌ها عرشه‌هایی را انتخاب می‌کنند که منجر به برنده‌های فوری بزرگتر شود. پس از مدتی، افراد عادی هر زمان که از یک کارت «خطرناک» کارت انتخاب می‌کنند، یک واکنش فیزیولوژیکی (افزایش پاسخ پوست گالوانیک، GSR) نشان می‌دهند - گویی که «روده» آن‌ها به آن‌ها می‌گوید این کار خطرناکی است. اندکی بعد، این افراد به طراحی از روی عرشه‌های دیگر روی می‌آورند. بیماران مبتلا به آسیب اربیتوفرونتال پاسخ GSR را به عرشه‌های کارت خطرناک نشان نمی‌دهند و همچنین سوئیچ را به عرشه‌های دیگر، ایمن‌تر نمی‌کنند (Bechara و همکاران، 1997).

به تازگی، محققان نشان داده اند كه كودكان كوچك و همچنین نوجوانان به طور قابل ملاحظه‌ای شبیه بیماران مبتلا به آسیب اربیتوفرونتال هستند. کرون و همکاران با استفاده از یک کار تصمیم گیری مشابه وظیفه توضیح داده شده در بالا. (2007) توانستند نشان دهند كه كودكان خردسال (6 تا 10 سال) و همچنین نوجوانان (16 تا 18 سال) احتمالاً برنده‌های كوتاه مدت را به دلیل ایمنی طولانی مدت انتخاب می‌كنند. «واکنش روده» که به عنوان یک سیگنال هشدار دهنده برای بزرگسالان (پاسخ GSR) عمل می‌کند، فقط برای افراد 16 سال به بالا یافت شد. برای افراد بین سنین 16-18 سال، این پاسخ GSR کمتر از افراد بین 25-20 سال بود.

نوجوانی به عنوان دوره   از کودکی تا بزرگسالی، تقریباً از 10 تا 22 سالگی تعریف می‌شود. طی ده سال گذشته، محققان تکنسین تکنسین داروخانه  یافته‌های جالبی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد تکنسین تکنسین داروخانه  نوجوان عملکرد متفاوتی از تکنسین تکنسین داروخانه  بزرگسالان دارد (برای مثال، کار انجام شده در «آزمایشگاه تکنسین تکنسین داروخانه  و  » در دانشگاه لیدن هلند را ببینید: www.libc -leiden.nl). محققان رفتار گروه‌های سنی مختلف (کودکان خردسال، نوجوانان و بزرگسالان) را مقایسه کرده‌اند، در حالی که همزمان فعالیت تکنسین تکنسین داروخانه  را در مناطق مختلف اسکن می‌کنند (به عنوان مثال: آدلمن و همکاران، 2002 و کرون و همکاران، 2006). تصویر جالبی در مورد تکنسین تکنسین داروخانه  نوجوان در حال ظهور است. در مقایسه با کودکان کوچکتر (و در نتیجه تغییرات هورمونی) نوجوانان دارای یک سیستم عاطفی بسیار حساس هستند. در بزرگسالان، واکنش‌های هیجانی توسط نیروهای تنظیم کننده قشر پیشانی معتدل می‌شوند (گالوان و همکاران، 2006). چنین اثرات کاهش دهنده ای ممکن است در نوجوانان کمتر باشد: تحقیقات در مورد چگالی ماده خاکستری نشان داده است که قشر پیشانی (برخلاف مناطق دیگر) تا بلوغ به بلوغ عملکردی دارو دکتر ادامه می‌دهد (کیسی و همکاران، 2005). این اکتشافات ممکن است به توضیح رفتار ریسک‌پذیر و حالت بدخلقی کمک کند که به نسخه خوانی  می‌رسد برای نوجوانان بسیار مشخص باشد.

قبلاً اشاره کردیم که سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه محیطی دارای دو تقسیم است. سیستم سوماتیک عضلات اسکلتی را کنترل می‌کند و اطلاعات را از پوست، ماهیچه ها و گیرنده‌های مختلف حسی دریافت می‌کند. سیستم خودمختار سیستمی‌از اعصاب خارج تکنسین تکنسین داروخانه  و نخاع است. غدد و عضلات صاف، از جمله قلب، رگ‌های خونی، و پوشش معده و روده را کنترل می‌کند. (به این عضلات «صاف» گفته می‌شود زیرا بدین ترتیب در زیر میکروسکوپ به نسخه خوانی  می‌رسند - در مقابل، عضلات اسکلتی ظاهری راه راه دارند.) سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه خودمختار (ANS) نام دارو دکتر را از این واقعیت گرفته است که بسیاری از فعالیت‌هایی که کنترل می‌کند، مانند هضم و گردش خون، خودمختار یا خودتنظیم هستند و حتی در صورت خواب یا بیهوش شدن فرد ادامه می‌یابد. فعالیت ANS توسط سیستم عصبی، به ویژه توسط هیپوتالاموس کنترل می‌شود.

سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه خودمختار دارای دو بخش دلسوزانه و پاراسمپاتیک است که اعمال آن‌ها اغلب متضاد (متقابل) است. سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه سمپاتیک به طور معمول در زمان تحریک شدید فعال است و سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه پاراسمپاتیک با استراحت همراه است. به طور معمول، بخش دلسوزانه در طول «موارد اضطراری» فعال می‌شود، بدن را برای پاسخ آماده می‌کند (که اغلب به آن «جنگ یا فرار» می‌گویند). بخش پاراسمپاتیک بدن را پس از آن ترمیم می‌کند. شکل 2.18 تأثیرات متضاد این دو سیستم بر روی برخی از اندام ها را نشان می‌دهد. تعادل بین این دو سیستم حالت طبیعی (هومواستاتیک) بدن را حفظ می‌کند (جایی بین هیجان شدید و انعطاف پذیری رویشی).

می‌توانیم سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه را به عنوان کنترل فعالیت‌های تعویض سریع بدن با فعال سازی مستقیم عضلات و غدد در نسخه خوانی  بگیریم. (غدد اندام‌هایی هستند که در سراسر بدن قرار دارند و مواد خاصی مانند عرق، شیر یا یک هورمون خاص را ترشح می‌کنند.) سیستم غدد درون ریز با سرعت کمتری عمل می‌کند و به طور غیر مستقیم بر فعالیت گروه‌های سلولی در سراسر بدن تأثیر می‌گذارد. این کار را با استفاده از هورمون‌ها، مواد شیمیایی ترشح شده توسط غدد درون ریز به جریان خون انجام می‌دهد و به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کند، جایی که آن‌ها اثرات خاصی بر سلول‌هایی دارند که پیام آن‌ها را تشخیص می‌دهند (شکل 2.19 را ببینید). هورمون‌ها به روش‌های مختلفی بر روی سلول‌های مختلف از نوع عمل می‌کنند. هر سلول هدف مجهز به گیرنده‌هایی است که فقط مولکول‌های هورمونی را که بر روی آن سلول عمل می‌کنند، تشخیص می‌دهد. گیرنده ها آن مولکول ها را از جریان خون خارج کرده و به داخل سلول می‌کشند. برخی از غدد درون ریز توسط سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه فعال می‌شوند و برخی دیگر با تغییر در وضعیت شیمیایی داخلی بدن فعال می‌شوند.

جزوه آموزشی تکنسین داروخانه 

یکی از غدد درون ریز اصلی غده هیپوفیز است. این غده تا حدی   تکنسین تکنسین داروخانه  است و درست در زیر هیپوتالاموس قرار دارد (به شکل 2.11 مراجعه کنید). به هیپوفیز «غده اصلی» گفته می‌شود زیرا متفاوت ترین هورمون‌ها را تولید می‌کند و فعالیت ترشحی سایر غدد درون ریز را کنترل می‌کند. یکی از هورمون‌های هیپوفیز، هورمون  ، وظیفه اصلی کنترل   بدن را بر عهده دارد. کوتولگی به دلیل کمبود این هورمون ایجاد می‌شود و غول پیکر بودن به دلیل مقدار زیاد آن ایجاد می‌شود. هورمونهای دیگر آزاد شده توسط هیپوفیز باعث فعالیت غدد درون ریز دیگر مانند تیروئید، غدد   و لایه خارجی غده فوق کلیه می‌شوند. خواستگاری، جفت گیری و رفتار تولید مثل در بسیاری از حیوانات بر اساس یک تعامل پیچیده بین فعالیت سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه و تأثیر هیپوفیز بر غدد   است.

رابطه بین غده هیپوفیز و هیپوتالاموس تعاملات پیچیده را نشان می‌دهد. در پاسخ به استرس (ترس، اضطراب، درد، وقایع عاطفی و غیره)، نورون‌های خاصی در هیپوتالاموس فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF) را ترشح می‌کنند که از طریق یک ساختار کانال مانند به هیپوفیز منتقل می‌شود. CRF هیپوفیز را تحریک می‌کند تا هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)، هورمون استرس اصلی بدن را آزاد کند. ACTH، به نوبه خود، توسط جریان خون به غدد فوق کلیوی و سایر اندام ها منتقل می‌شود و باعث ترشح حدود 30 هورمون می‌شود که هرکدام از آن‌ها در سازگاری بدن با شرایط اضطراری نقش دارند. به عنوان مثال، تقاضای سلولی برای گلوکز در شرایط اضطراری افزایش می‌یابد و کورتیزول، هورمون غده فوق کلیه که تحت استرس آزاد می‌شود، باعث آزاد شدن گلوکز از ذخایر چربی در بدن می‌شود. جالب اینجاست که کورتیزول بر عملکرد شناختی نیز تأثیر دارد. در سطوح پایین، باعث افزایش حافظه می‌شود، اما در سطوح بالا باعث اختلال در حافظه و مرگ جزوه تکنسین تکنسین داروخانه می‌شود.

غدد فوق کلیه در تعیین خلق و خو، سطح انرژی و توانایی کنار آمدن با استرس نقش مهمی ‌دارند. هسته داخلی غده فوق کلیوی اپی نفرین و نوراپی نفرین ترشح می‌کند (همچنین به عنوان آدرنالین و نورآدرنالین نیز شناخته می‌شود). اپی نفرین ارگانیسم را برای شرایط اضطراری آماده می‌کند. همراه با تقسیم سمپاتیک سیستم جزوه تکنسین تکنسین داروخانه خودمختار، عضلات صاف و غدد عرق را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین رگ‌های خونی معده و روده را منقبض کرده و قلب را تندتر می‌کند. نوراپی نفرین همچنین ارگانیسم را برای اقدامات اضطراری آماده می‌کند. این هیپوفیز را تحریک می‌کند تا هورمونی را که در لایه خارجی غدد فوق کلیوی عمل می‌کند آزاد کند. این هورمون، به نوبه خود، کبد را تحریک می‌کند تا سطح قند خون را افزایش دهد تا انرژی لازم برای اقدامات سریع را به بدن بدهد.

هورمون‌های سیستم غدد درون ریز و انتقال دهنده‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه سلول‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه عملکردهای مشابهی را انجام می‌دهند: هر دو پیام را بین سلول ها حمل می‌کنند. یک انتقال دهنده جزوه تکنسین تکنسین داروخانه پیام‌هایی را بین نورون‌های مجاور حمل می‌کند و تأثیرات آن بسیار محلی است. در مقابل، یک هورمون ممکن است مسافت زیادی را در بدن طی کند و به روش‌های مختلف بر روی انواع مختلف سلول ها عمل کند. با وجود این تفاوت ها، برخی از این پیام رسآن‌های شیمیایی هر دو عملکرد را دارند. به عنوان مثال اپی نفرین و نوراپی نفرین هنگام ترشح توسط نسخه داروخانه  ها به عنوان انتقال دهنده‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه و هنگام ترشح از غده فوق کلیه به عنوان هورمون عمل می‌کنند.

جزوه آموزشی تکنسین داروخانه
جزوه آموزشی تکنسین داروخانه
جزوه آموزشی تکنسین داروخانه 

برای درک کامل مبانی بیولوژیکی  ، باید چیزی درباره تأثیرات تکاملی و ژنتیکی نیز بدانیم. همه ارگانیسم‌های بیولوژیکی طی میلیون ها سال تکامل یافته اند و عوامل محیطی نقش مهمی ‌در شکل گیری سازمان و عملکرد سیستم‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه آن‌ها داشته‌اند. انتخاب طبیعی، فرایندی که توسط چارلز داروین توصیف می‌شود تا تغییرات تکاملی را توصیف کند، نقش اساسی در شکل گیری رفتار و تکنسین تکنسین داروخانه  دارد. اصل انتخاب طبیعی داروین بیان می‌کند که این تغییرات در صفات وراثتی است که بیشتر به بقای ارگانیسم کمک می‌کند که به نسل بعدی منتقل می‌شود. رشته ژنتیک رفتاری ترکیبی از روش‌های ژنتیک و   برای بررسی وراثت ویژگیهای رفتاری است (پُلمین، اوون، و مک‌گافین، 1994). ما می‌دانیم که بسیاری از خصوصیات بدنی (قد، ساختار استخوان، رنگ مو و چشم و مانند آن) به ارث می‌رسند. ژنتیک‌های رفتاری به میزان انتقال خصوصیات روانشناختی از جمله توانایی ذهنی، خلق و خو و ثبات عاطفی از والدین به فرزندان علاقه‌مند هستند (بوچارد، 1984، 1995). محققان به سرپرستی رابرت پلومین از انستیتوی روانپزشکی لندن نشانگرهای کروموزومی‌را شناسایی کرده‌اند که به هوش کمک می‌کند (فیشر و همکاران، 1999). با این حال، چنین یافته‌هایی قطعی نیست. همانطور که در این بخش خواهیم دید، شرایط محیطی ارتباط زیادی با نحوه بیان یک عامل ژنتیکی خاص در فرد در هنگام بلوغ دارد.

هرگونه بررسی رفتار باید نه تنها علل تقریبی این رفتار را شامل شود، مانند شلیک به سلول‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه حرکتی نخاع که رفلکس حرکت تند زانو را تحریک می‌کند، بلکه علل اصلی را نیز باید در بر داشته باشد. علل نهایی رفتار، رفتار را در زمینه تکاملی آن توضیح می‌دهد. در حالی که دلایل تقریبی چگونگی ایجاد یک رفتار را توضیح می‌دهند، اما علت اصلی به ما کمک می‌کند تا در وهله اول بدانیم که چرا یک رفتار وجود دارد - یعنی اینکه چرا با انتخاب طبیعی تکامل یافته است. به عنوان مثال، پرخاشگری مردان را در نسخه خوانی  بگیرید. هم در انسان و هم در سایر پستانداران، مردان معمولاً نسبت به   پرخاشگرتر هستند (باس و شکلفورد، 1997)، به ویژه در تعاملات اجتماعی سامسکس. در پستانداران که تولید مثل   آن‌ها به صورت فصلی تنظیم می‌شود، پرخاشگری بین مردان به ویژه در فصل تولید مثل آشکار می‌شود. به عنوان مثال، در مهرهای قرمز گو و فیل، نرها سعی می‌کنند گروه‌های کوچکی از ماده ها («حرمسرا») را برای جفت گیری کنترل کنند و نسبت به دیگر نرهایی که قصد جفت شدن با این ماده ها را دارند، رفتار تهاجمی ‌دارند.

دلایل تقریبی رفتار پرخاشگرانه به خوبی قابل درک است. به عنوان مثال، سطح در گردش استروئید غدد  ، تستوسترون، با رفتار پرخاشگرانه ارتباط دارد و آسیب به ساختارهای تکنسین تکنسین داروخانه ی زیر قشر می‌تواند رفتار پرخاشگری را در حیوانات کاهش یا تقویت کند. شواهد اخیر نشان می‌دهد که سروتونین در رفتار پرخاشگرانه مهم است (نلسون و  چیاوگاتو، 2001)، و نشانه‌های بویایی، حداقل در جوندگان، واسطه پرخاشگری مردان است (استوورز، هولی، میستر، دولاچ، و کوئنتگاس، 2002). علاوه بر این، زمینه اجتماعی با قدرت ماهیت و الگوی رفتار پرخاشگرانه را تعدیل می‌کند. در طول فصل تولید مثل، گوزن‌های نر قرمز و فیل ها نرهای دیگری را که به آن‌ها نزدیک می‌شوند اما به ماده‌های پذیرنده   حمله نمی‌کنند، نشان می‌دهند و به آن‌ها حمله می‌کنند.

اما چرا اصلاً رفتار پرخاشگرانه و سیستم‌های جزوه تکنسین تکنسین داروخانه و هورمونی اساسی این رفتار وجود دارد؟ علل نهایی رفتار پرخاشگرانه چیست؟ از نسخه خوانی  تکاملی یا عملکردی، رفتار پرخاشگرانه در مردان تولید مثل سازگار است. این موفقیت تولید مثل را به ارمغان می‌آورد و موفقیت تولید مثل باعث تداوم ژن‌هایی می‌شود که رفتار پرخاشگرانه را کنترل می‌کنند. در گو قرمز، نرهای پرخاشگر به احتمال زیاد با ماده‌های پذیرا ایمن شده و جفت می‌شوند و در نتیجه نسبت نرها را در نسل‌های بعدی که ژن‌های پرخاشگری دارند، افزایش می‌دهند. گوزن‌های نر قرمز غیر تجاوزگر احتمال کمتری برای ایمن سازی جفت وجود دارند و ژن‌های آن‌ها در جمعیت ضعیف نشان داده می‌شود. این بدان معنا نیست که پرخاشگری مردان از نسخه خوانی  اخلاقی یا اخلاقی «خوب» است. بلکه رفتار در شرایط تکاملی سازگار است.

گفته می‌شود رفتار پرخاشگرانه از نسخه خوانی    انتخاب می‌شود، زیرا رقابت برای فرصت‌های جفت گیری به آن استناد می‌کند. انتخاب  ، یک مورد خاص از انتخاب طبیعی، ویژگی‌هایی را به وجود می‌آورد که موفقیت تولید مثل را در   با سرعت تولید مثل بالقوه بیشتر تقویت می‌کند. در گوزن، میزان تولید مثل   توسط بارداری و شیردهی محدود می‌شود، اما میزان تولید مثل در مردان فقط توسط   موجود محدود می‌شود. در برخی از پرندگان، سرعت تولید مثل مردان کمتر از ماده است، زیرا نرها بیش از لانه برای تخمگذاری تخم‌ها پرورش می‌یابند در حالی که ماده ها به دنبال نرهای دیگری هستند که با آن‌ها جفت می‌شوند. در این حالت پرندگان ماده پرخاشگری بیشتری نسبت به نرها نشان می‌دهند. در هر صورت، هر صفتی که موجب ایجاد مزیت در تأمین امنیت همسر شود، در  تی با بیشترین توانایی تولید مثل انتخاب خواهد شد. این صفات محدود به رفتارهای رفتاری مانند پرخاشگری نیستند بلکه شامل صفات جسمی‌مانند اندازه بدن و رنگ آمیزی هستند.