آموزش تکنیک Motion Blur در افتر افکت

 

افترافکت ها نرم افزارهایی هستند که توسط سیستم های Adobe برای Motion Graphic تولید و سرویس می شوند. کارهای پس از تولید برای فیلم سازی، تلویزیون و سایر جلوه های بصری دیجیتال که افترافکت ها می توانند ایجاد کنند. اکنون می‌خواهیم یکی از مهم‌ترین انتساب‌ها را در افترافکت‌ها مورد بحث قرار دهیم که تاری حرکت است که نقش کلیدی در افزودن ظاهر و احساس حرکت به اجسام متحرک در کادر دارد. این تکنیک در ساخت لوگو، عنوان و ساخت ویدیوهای تبلیغاتی برای برجسته کردن نام برند و لوگوی آن با حرکت استفاده می شود. در ادامه توضیحات فنی بیشتری درباره Motion blur خواهیم دید.

استفاده از Motion Blur در افتر افکت

تخصیص تاری حرکت بر اساس لایه‌ای که افکت‌ها را برای آن اعمال می‌کنیم، حرکت را به اشیا اضافه می‌کند. این افکت برای گویندگی، عنوان سازی و بسیاری موارد دیگر با استفاده از این ویژگی قابل انجام است. با استفاده از افکت های افتر شاهد ساخت کامل افکت حرکت روی فایل ها هستیم. بر اساس اندازه صفحه یا فریم، وضوح حرکت جسم کم و زیاد می‌شود بر اساس پروژه ای که روی آن کار می کنیم، چند اندازه استاندارد صفحه نمایش وجود دارد که باید حفظ شود. ما می‌خواهیم اندازه پیش‌فرض عادی After Effects را به عنوان نسخه نمایشی آن در نظر بگیریم. در زیر چند نمایش از اعمال تاری حرکت قبل و بعد برای درک آسان آورده شده است.

 

لایه بدون افکت حرکت

Image for post
Image for post

لایه با افکت حرکت

Image for post
Image for post

با مقایسه هر دو تصویر، می‌توان تشخیص داد که لایه اعمال شده با افکت حرکتی از نظر احساسی مانند یک فلش در حال حرکت پویاتر است، در حالی که در تصویر اول، فلش به وضوح در یک مکان ظاهر می‌شود. در تصویر دوم، فلش پیکسل خود را به اشتراک می گذارد، که حرکت را به کادر اضافه می کند. بیایید روند گام به گام را ببینیم.

 

مرحله 1: ایجاد ترکیب یا پروژه های جدید بر اساس نیازها و آماده سازی تمام پیش نیازها برای انیمیشن، مانند پنجره پروژه، پنجره لایه، فریم های کلیدی، و موارد دیگر به طور پیش فرض باز می شوند. اگر نه، در نوار منو به ویندوز بروید و در صورت نیاز آنها را فعال کنید. فضای کاری یا اندازه صفحه را می توان در صورت نیاز پیکربندی کرد.

 

Image for post
Image for post

ترکیب جدید ایجاد کنید

مرحله 2: لایه های مورد نیاز را با هر قالبی مانند تصاویر، فیلم ها و موارد دیگر بارگذاری کنید. برای ایجاد فوتیج‌های جدید امروز در فوتیج خود، می‌خواهیم حرکتی را به لایه پیکان (arrow.png) اضافه کنیم که گویی از یک طرف به سمت دیگر حرکت می‌کند. طبق نیاز لایه ها را در قسمت Project بارگذاری کنید، که باید در فوتیج باشد و آنها را به درستی مرتب کنید تا یکی روی دیگری ظاهر شوند.

 

Image for post
Image for post

مرحله 3: پنجره لایه را باز کنید و منوی بازشوی Transform properties لایه پیکان را باز کنید و روی موقعیت کلیک کنید (دکمه نماد کرونومتر). keyframing را شروع کنید، که باید لایه را از یک مکان به مکان دیگر در هر جهتی که نیاز داریم حرکت دهیم.

 

Image for post
Image for post

 

یک آهنگ با زمان بندی ایجاد می شود و روی صفحه نمایش قرار می گیرد. در حالی که موقعیت و قرار دادن حرکت را به صورت موازی تنظیم می کنیم، باید از مکان و زمان بندی روی صفحه مراقبت کنیم که در صورت لزوم ظاهر می شود.

 

مرحله 4: پس از دادن چندین حرکت به جسم، می‌توانیم چند مربع روی صفحه و چند شکل الماس را در صفحه انیمیشن ببینیم. هر الماس و مربع حرکت ورودی جسم را نشان می دهد. ما می‌توانیم با انتخاب هر یک از آنها را حذف کنیم و برای بررسی مسیر حرکت، روی کلید فاصله یا کلید 0 از صفحه کلید کلیک کنید تا جهت شی را بررسی کنیم.

 

Image for post
Image for post

 

مرحله 5: اکنون، حرکت را به لایه اضافه می کنیم که باید حرکت کند. برای افزودن جلوه های حرکتی، هر دو گزینه حرکت را فعال کنید تا افکت حرکت را روی لایه اعمال کنند. پس از فعال کردن افکت حرکت، اشیاء کمی پیکسل را در مرزها تنظیم می کنند تا به حرکت جلوه و احساس ببخشند. رئوس بین دو نقطه توقف (جعبه های مربع روی صفحه) مدت زمان حرکت جسم را توصیف می کند. اگر خیلی به هم نزدیک باشند، جسم به سرعت حرکت می کند. اگر دور باشند، جسم به کندی حرکت می کند.

 

To Effected Layers: در نوار منوی لایه لایه (TOP)، یک گزینه motion داریم، یک دکمه رادیویی. با فعال کردن این قابلیت motion visibility، لیست لایه‌های motion فعال هستند، در حالی که روی صفحه حرکت هم نشان داده می‌شود.

لایه انفرادی: لایه هایی که کلیدسازی و ردیابی به آنها را ایجاد کرده ایم. آن لایه خاص یک گزینه حرکت دریافت می کند، همانطور که در زیر نشان داده شده است. این گزینه فقط برای لایه ای استفاده می شود که برای پویا شدن حرکت، فریم های کلیدی برای آن اضافه کرده ایم.

Image for post
Image for post

مرحله 6: فیلم را مرور کنید و در صورت وجود تغییراتی ایجاد کنید. بر اساس پیکربندی سیستم ما، زمان‌بندی رندر برای ذخیره و صادر کردن به هر فرمت فایل دیگری گرفته می‌شود. Keyframe و مسیر حرکت را می توان در هر نقطه حذف یا تغییر داد زمان در حین کار برای انتخاب چندین keyframe، از نشانگر ماوس Shift + Drag استفاده کنید. برای حذف یک keyframes، از نشانگر ماوس استفاده کنید، keyframes را انتخاب کنید و کلید حذف را روی صفحه کلید فشار دهید. این نیاز به تمرین بیشتری دارد و یادگیرنده ها باید روی چندین مفهوم مشابه کار کنند تا با key آشنا شوند.

 

Image for post
Image for post

پروژه تکمیل شده به این صورت است و با استفاده از گزینه های File save as و export می توانیم فایل را در فرمت های مختلف به اشتراک بگذاریم و ذخیره کنیم. در این پروژه، با استفاده از keyframing و فعال کردن دکمه‌های حرکت برای لایه و لایه لایه، حرکت را به فلش داده‌ایم تا از چپ به راست حرکت کند. فریم کلیدی به حفظ حرکت جسم به طور یکنواخت و منظم بدون ارتکاب سرعت و کندی به دلیل فواصل تقلیدی حرکات کمک می کند. ویژگی های تبدیل موقعیت به ایجاد motion حرکت از یک مکان به مکان دیگر به شیوه ای smooth کمک می کند. با ادامه دادن روی جنبه ها می توان حرکات چند لایه ایجاد کرد.

 

نتیجه

این ترفند به روشی ساده برای نزدیک شدن و آرشیو کردن موشن گرافیک ها به صفحه نمایش به صورت تصوری و آوردن مفاهیم به واقعیت کمک می کند. دستیابی به حرکت با استفاده از افترافکت برای کاربران آسان‌تر و روان‌تر است. فیلم، تلویزیون، استودیوهای یوتیوب، عکاسان و انیماتورها می توانند از این موضوع استفاده کنند و روش های هوشمندانه تری را ایجاد کنند.

 پیشنهاد میکنم از این مطلب دیدن نمایید: