همه آنچه باید درباره پروتئین وی بدانید!

 مکمل های پروتئین وی، پودرهای پروتئینی محبوبی هستند زیرا مصرفی آسان و راحت برای دریافت طیف وسیعی از اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن برای حمایت از رشد عضلات ارائه می دهند.

هزاران پودر پروتئینی مختلف از جمله وی، کازئین، سویا، نخود و کنف در بازار وجود دارد. اما افرادی که به دنبال افزایش حجم هستند، پروتئین وی را ترجیح می دهند، زیرا حاوی 9 اسید آمینه ضروری است که بدن شما برای عملکرد سالم به آن نیاز دارد. از آنجایی که بدن شما نمی تواند این اسیدهای آمینه را تولید کند، باید آنها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

Image for post
Image for post

چرا به پروتئین نیاز دارید؟

پروتئین یک ماده مغذی است و برای عضله سازی به آن نیاز دارید. تمرینات مداوم و تکرار ست های مختلف، عضلات شما را از بین می برد و بعد از تمرین، بدن شما برای بازسازی و رشد به پروتئین نیاز دارد.

همچنین، اگر پروتئین کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشید، بدن شما ممکن است ماهیچه ها را برای انرژی تجزیه کند، که به آن کاتابولیسم می گویند. اگر می خواهید حجم عضلات خود را افزایش دهید، آخرین چیزی است که به آن احتیاج دارید. مسائل مهم تری هم است.

پروتئین وی؛ بهترین منبع پروتئینی

پروتئین وی محبوب ترین مکمل برای بدنسازانی است که می خواهند توده عضلانی بسازند. پروتئین وی مملو از اسیدهای آمینه ضروری است که عضلات شما برای ریکاوری و افزایش هیپرتروفی بعد از تمرین نیاز دارند.

مصرف پروتئین وی می تواند به شما در افزایش عملکرد کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف پروتئین وی پس از تمرین می‌تواند ریکاوری و افزایش توده عضلانی را افزایش دهد. علاوه بر این، سایر مطالعات تأیید کرده‌اند که مصرف روزانه مکمل پروتئین وی به صورت ترکیبی همراه با تمرینات قدرتی می‌تواند توده بدون چربی و قدرت را افزایش دهد.

پروتئین آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن شما را برای سنتز پروتئین ماهیچه ای فراهم می کند، برای به حداکثر رساندن تلاش خود باید حدود 25 گرم مصرف کنید.

پودر پروتئین وی  فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که مکمل های پروتئین وی ممکن است به طور قابل توجهی کلسترول خون، فشار خون و نشانگرهای التهابی را کاهش دهند.

استفاده از پودر پروتئین بسیار آسان و راحت است. به سادگی با آب، شیر یا آبمیوه دلخواه مخلوط کنید و آن را میل کنید. یا اگر ترجیح می دهید، می توانید آن را به محصولات پخته شده، پنکیک، وافل یا بلغور جو دوسر اضافه کنید.

مکمل های بدنسازی پروتئین وی برای حذف چربی و لاکتوز فیلتر شده اند تا فقط پروتئین باقی بماند. اگرچه مصرف پروتئین وی قبل از جلسه تمرینی عملکرد شما را افزایش نمی دهد، اما کمک زیادی به ریکاوری عضلات پس از تمرین می کند زیرا اسیدهای آمینه ضروری بیشتری را به بدن شما می دهد که به سنتز پروتئین ماهیچه ای کمک می کند.

فواید پروتئین وی برای سلامتی

پروتئین از هر منبعی فواید بی شماری برای سلامتی دارد. پروتئین وی، یک پروتئین فوق العاده با کیفیت است. این مکمل بدنسازی می تواند به کاهش فشار خون، کاهش التهاب، تقویت عملکرد آنتی اکسیدانی و کاهش کلسترول مضر کمک کند. از آنجایی که پودر وی یک پروتئین تصفیه شده و باکیفیت است، به شما کمک می کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و آن را به یک کمک عالی برای کاهش وزن تبدیل می کند.

پروتئین وی متابولیسم را نیز افزایش می دهد. افزایش دریافت پروتئین با کاهش احتمال پوکی استخوان در افراد مسن مرتبط است.

عوارض جانبی پروتئین وی

شایع ترین عارضه جانبی پروتئین وی، واکنش نامطلوب به لاکتوز موجود در آن است. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز شدید ممکن است متوجه شوند که پروتئین وی ارزش تخریبی که بر سیستم گوارش آنها وارد می کند را ندارد. پروتئین وی جدا شده با کل یا تقریباً تمام لاکتوز حذف شده نیز برای حل این مشکل موجود است.

تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که استفاده از پروتئین وی به تنهایی اثرات منفی بر کبد یا کلیه ها ندارد و همچنین باعث افزایش احتمال پوکی استخوان نمی شود. تا زمانی که پودر پروتئین وی انتخابی شما خطرات پنهانی مانند قند و کالری اضافه نداشته باشد، مصرف آن برای ساختن توده عضلانی خوب است. اطمینان حاصل کنید که یک مارک معتبر انتخاب کنید زیرا برخی از انواع پودر پروتئین وی حاوی مقدار زیادی افزودنی هستند.