علائم بواسیر داخلی درجه 1، 2، 3 و 4 + درمان انواع هموروئید داخلی

Image for post
Image for post

بیماری بواسیر (هموورئید) شایع ترین بیماری مقعدی است و زمانی ایجاد میشود، که دیوار رگها در اثر کشیدگی نازک، متورم و یا گشاد شود.  این بیماری بسته به اینکه این سیاهرگ (عروق) آسیب دیده داخل مقعد قرار دارد و یا خارج از آن، به انواع مختلفی شامل نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.  معمولاً اولین علائم هموروئید داخلی، خونریزی مقعد بدون درد است. به تدریج علائم بیماری شدت می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای بهبودی و رفع این وضعیت وجود دارد، که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. با مطالعه ادامه مطلب می توانید با مفهوم علائم بواسیر داخلی در زنان و مردان، انواع ، علت و روشهای تشخیص و درمان هموروئید داخلی بیشتر آشنا شوید.

بواسیر داخلی یا هموروئید داخلی چیست؟


بیماری بواسیر داخلی (Internal hemorrhoids) یا هموروئید داخلی به متورم شدن، گشاد شدن یا واریسی شدن سیاهرگ های داخل کانال مقعد (رکتوم) گفته می‌شود. سیاهرگ متورم شده شبیه به زائده یا توده گوشتی در کانال مقعد ایجاد می‌شود. این توده به تدریج بزرگ تر شده و به سمت مقعد دچار افتادگی می‌شود و در نهایت از مقعد خارج می‌شود. در این حالت گفته می‌شود، بواسیر داخلی دچار پرولاپس یا بیرون زدگی شده است.

هموروئید داخلی در ابتدا داخل مقعد یا همان راست روده قرار دارد، بنابراین نمی‌توانید آن را ببینید و یا لمس کنید. حتی ممکن است درد هم نداشته باشید، فقط دسته ای از بیماران دچار خونریزی بعد از دفع مدفوع می‌شوند و یا لکه ها خونی را روی دستمال توالت و یا لباس زیر مشاهده می کنند.

همان طور که در عکس نیز مشخص است، هموروئید خارجی، یکی دیگر از انواع بواسیر است که در خارج از مقعد و بر روی عضله دریچه مقعدی ایجاد میشود.

هموروئید داخلی با هر درجه (گریدی) که باشد، باید سریعا درمان شود. زیرا این بیماری به سرعت پیشرفت کرده و درمان بواسیر های پیشرفته، پیچیده تر و مدت زمان بهبودی طولانی تر خواهد بود.

علائم بواسیر داخلی چیست؟


اولین علائم هموروئید داخلی ترشحات یا خونریزی های بی دلیل به خصوص بعد از اجابت مزاج است. ممکن است لکه های خون روشن را روی کاسه توالت، لباس زیر و یا دستمال مشاهده کنید. همچنین ممکن است بدون هیچ علائمی مدام احساس کنید که نیاز به اجابت مزاج دارید! بزرگ شدن بواسیر در راست روده باعث تحریک حس نیاز به اجابت مزاج، میشود. بواسیر به تدریج بزرگتر می‌شود، و حتی ممکن است اندازه آن به 3 سانتی متر برسد. و یا حتی دریچه مقعد را مسدود و دفع را با مشکل روبه رو کند. سایر علائم هموروئید داخلی شامل موارد زیر است:

سوزش مقعد
درد مقعد
خونریزی یا مشاهده خون در مدفوع
التهاب و ورم مقعد
خارش مقعد
احساس مداوم نیاز به دفع یا پر بودن مقعد 
مشاهده زائده های گوشتی بیرون زده از مقعد

درمان بواسیر داخلی


روشهای مختلفی برای درمان هموروئید داخلی وجود دارد که شامل لیزر، رابربند، استاپلر، جراحی و … می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر این روشها می پردازیم:

لیزر، بهترین درمان هموروئید داخلی
واقعیت این است که این بیماری تنها زمانی رفع می شود که زائده هموروئیدی از بین برود، هیچ دارو خوراکی یا درمان خانگی نمی تواند این زائده را رفع کند! در واقع این زائده فقط با روش های جراحی ( سنتی یا لیزر) از بین می‌رود.تا زمانی که بیماری از نوع درجه یک باشد، علائم بیماری از طریق درمان های خانگی و دارویی تا حدی قابل کنترل است. اما در صورتی که وارد مرحله دوم، سوم یا چهارم شود، وضعیت حاد تر است و بیمار نیاز به درمان های فوری و جدی تری دارد.

بیشتر بخوانید : برای آشنایی با لیزر و چگونگی و مزایای آن، صفحه درمان بواسیر با لیزر را مطالعه نمایید.

بهترین روش درمانی که تا به امروز پیشنهاد شده است، درمان لیزری است. لیزر با کمترین میزان آسیب، بدون درد و بدون خونریزی و سرپایی بیماری شما را رفع می‌کند.

به نقل از : www.mayoclinic.org

Coagulation techniques use laser or infrared light or heat. They cause small, bleeding internal hemorrhoids to harden and shrivel. Coagulation has few side effects and usually causes little discomfort.

تکنیک های انعقاد از لیزر یا نور مادون قرمز یا گرما استفاده می کنند. آنها باعث سفت شدن و چروک شدن هموروئیدهای داخلی می شوند. انعقاد ( لیزر) عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.
هزینه این عمل بسته به نوع و درجه بواسیر داخلی و نیز نوع لیزر متفاوت است. طبیعی است که هزینه هموروئید درجه یک و دو از هزینه هموروئید درجه 4 کمتر خواهد بود. بنابراین اگر می خواهید هزینه های کمتری را پرداخت کنید، باید به محض شروع علائم بیماری، برای درمان اقدام کنید.

درمان خانگی بواسیر داخلی
درمان هموروئید داخلی در خانه تاثیری در درمان هموروئید داخلی ندارد، و در بهترین حالت می توانند در رفع علائم بیماری مثل درد، سوزش و خارش موثر باشند. چند مورد از روشهای خانگی را بررسی میکنیم :

آلوئه ورا : یکی از داروهای گیاهی که در درمان این بیماری اثر گذار است، آلوئه ورا است. آلوئه ورا خاصیت ضد التهاب داشته و می تواند درد و سوزش بواسیر را از بین ببرد.
روغن نارگیل : از دیگر داروهای گیاهی می توانیم به روغن نارگیل اشاره کنیم. این روغن حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین E است و می تواند در بهبود آسیب های ناشی از بواسیر و علائم بیماری موثر باشد.
فیبر بخورید : فیبر بیشتری را در طول روز مصرف کنید و حتما انواع میوه ها و سبزیجات تازه و غلات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. هر فرد باید حدودا 30 گرم فیبر در طول روز مصرف نماید.
نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی (حداقل 8 لیوان در طول روز) ، آب میوه ها جایگزین خوبی هستند، اما نوشیدنی‌های حاوی کافئین توصیه نمیشود.
ورزش : حداقل 30 دقیقه پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
حمام سیتز : برای تسکین درد بواسیر داخلی، یک لگن را از آب گرم پر کنید و برای 30 دقیقه در آن بنشینید. این کار بعد از دفع به کاهش درد، سوزش و خارش کمک میکند.
کمپرس سرد : یکی دیگر از راههای تسکین درد قرار دادن کمپرس یخ روی مقعد است.

ادامه مطلب : درمان بواسیر داخلی / درمان تهران