درمان بواسیر خارجی (هموروئید خارجی ترومبوزه) قطعی، 

Image for post
Image for post

بواسیر یا هموروئید متورم شدن یا گشاد شدن شبکه ای از دیواره سیاهرگ های مقعدی است. اگر عروق متورم شده داخل مقعد و راست روده باشند، هموروئید داخلی و اگر خارج از آن و در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شود، هموروئید خارجی (به انگلیسی hemorrhoids external) یا هموروئید بادکرده نام میگیرد.

هموروئید خارجی زائده ای متورم و ملتهب و اغلب دردناک در اطراف مقعد است، با لمس مقعد می‌توانید این زائده را به راحتی احساس کنید. اگر داخل این زائده خون جمع شود و یا رنگ آن به کبودی بزند، هموروئید ترومبوزه شده، هموروئید ترومبوزه خطرناک نیست، اما به شدت دردناک است و باید فوراً درمان شود.

روشهای درمان بواسیر خارجی
درمان هموروئید خارجی با استفاده از روشهای مختلفی امکان پذیر است. در ادامه مهمترین روشهای خشکاندن بواسیر را بررسی می کنیم:

درمان هموروئید خارجی با لیزر
درمان بواسیر خارجی با لیزر، موثرترین و بهترین روش برای درمان است. در این روش با استفاده از قدرت و نور لیزر جراحی انجام میشود. لیزر بدون درد یا خونریزی و در کمتر از نیم ساعت به صورت سرپایی انجام میشود. بلافاصله بعد از لیزر درمانی درد و سایر علائم بیماری تسکین می‌یابد. بعد از لیزر احتمال عود بیماری بسیار کمتر است و هیچ عوارضی هم برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

جراحی ترومبوکتومی / درمان هموروئید ترومبوزه
در صورتی که در بواسیر خارجی لخته خون تجمع کرده باشد، هموروئید ترومبوزه نام میگیرد. ترومبوزه وضعیتی اورژانسی است. کلمه “ترومبوز” و به معنی لخته شدن است. در همه افراد هموروئید خارجی، ترومبوزه نمیشود. هنوز پزشکان نتوانستند علت تجمع لخته خون در بعضی از بیماران را کشف کنند.

درمان دارویی هموروئید ترومبوزه امکان پذیر نیست. در این مورد لازم است، جراحی سرپایی ترومبکتومی انجام شود. بیمار می بایست با مراجعه به پزشک بواسیر، برای تخلیه لخته خون اقدام نمایید. در این حالت پزشک با ایجاد برش بر روی بافت متورم، لخته خون را تخلیه می کند.

جراحی ترومبوکتومی زمانی انجام میشود که در زائده هموروئید خارجی خون لخته شده باشد. این لخته خون خطرناک نیست، اما باید به سرعت درمان شود، زیرا به شدت دردناک است. این جراحی همراه با بیهوشی یا بیحسی انجام می‌شود. اما مهم است که بلافاصله بعد از تجمع خون برای درمان اقدام نمایید. اگر درمان هموروئید خارجی ترومبوزه در طی 48 ساعت اول پس از ایجاد لخته انجام شود، احتمال اینکه نتیجه مثبت باشد، بیشتر است. در غیر این صورت ممکن است نیاز به انجام دیگر روشها مثل جراحی باشد.

هشدار : هرگز خود شما برای تخلیه لخته اقدام نکنید. این کار ممکن است به عفونت بیانجامد و عوارض بعدی را به همراه داشته باشد.

هموروئیدکتومی هموروئید خارجی
این روش همان جراحی بواسیر است. این درمان در بیمارستان و معمولاً تحت بیهوشی انجام می‌شود. در طی آن پزشک با استفاده از جراحی زائده را از بین می برد. جراحی هموروئید خارجی ممکن است با عوارض خاص خود مانند عفونت، خونریزی و یا درد همراه باشد. همچنین امکان عود مجدد بیماری در این روش بیشتر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد روشهای جراحی هموروئیدکتومی صفحه جراحی بواسیررا مطالعه کنید.

پماد برای بواسیر خارجی
استعمال پماد برای بواسیر خارجی یکی از روشهای درمان این بیماری است. یکی از معروف ترین این پمادها، پماد آنتی هموروئید نام دارد. این پماد می تواند در رفع علائم بیماری از جمله، درد، سوزش و خارش موثر باشد. همچنین با دارا بودن خاصیت قابض به رفع بیماری نیز کمک نماید. از دیگر پمادهای مناسب برای درمان این بیماری می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم :

پماد ام جی
پماد هیدروکورتیزون
پماد آنتی هموروئید
پماد نیتروگلیسیرین
درمان بواسیر خارجی با یخ
استفاده از یخ برای بواسیر خارجی نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد. اما در تسکین درد، سوزش و التهاب موثر خواهد بود. برای انجام این درمان از تماس مستقیم یخ با پوشت اجتناب نمایید. چند قطعه یخ را در کیسه ای پلاستیکی بپیچید و روی موضع قرار دهید. یخ را می توانید برای 10 الی 20 دقیقه روی هموروئید خارجی قرار دهید.

قرص بواسیر خارجی
تنها داروی تایید شده برای بواسیر خارجی قرص روهمورین است. این دارو در خشک کردن و از بین بردن عروق بواسیری موثر است. برای این منظور توصیه میشود، 2 بار در روز با معده خالی از این قرص استفاده کنید. اگر بعد از گذشت 10 روز با مصرف دارو، درمان حاصل نشد می بایست برای معالجه با پزشک مشورت کنید.

ادامه مطلب درمان قطعی و سریع بواسیر خارجی را در سایت درمان تهران مطالعه کنید.