چرا یادگیری سئو برای دیجیتال مارکتینگ ضروری است؟

سئو یک بخش جدایی ناپذیر و غیر قابل چشم پوشی از دیجیتال مارکتینگ بوده که می تواند آینده کسب و کار آنلاین شما را در فضای اینترنت تامین و تضمین نماید. از این رو اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ برای کسانی که در این حوزه فعالیت دارند، پوشیده نیست.

سئو موجب شده تا وب سایت شما به عنوان یکی از صفحات برتر موتورهای جستجو برگزیده شود از این رو به یکی از گزینه های مربوط به کوئری جستجو شده از جانب کاربران تبدیل خواهید شد. به این ترتیب با هر یک کلیک بر روی وب سایت شما، میزان نرخ کلیک، تعداد بازدیدهای پیج، ترافیک سایت و غیره نیز افزایش پیدا خواهند کرد.

این مقاله به اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ اختصاص داده شده است اما قبل از اینکه به چرایی یادگیری سئو و اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ پرداخته شود بهتر است در ابتدا با مفاهیم اولیه نظریه سئو و دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

 

سئو و دیجیتال مارکتینگ
سئو و دیجیتال مارکتینگ
سئو و دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یک روش و شیوه نوین برای بازاریابی به کمک فناوری های نو نظیر ایمیل، تلفن های همراه، تلویزیون و غیره است. از جمله این نوع بازاریابی ها می توان به ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوایی، PPC، بازاریابی موتورهای جستجو، بازاریابی تجاری و بسیاری روش های دیگر اشاره نمود.

دقت داشته باشید که دیجیتال مارکتینگ تنها با هدف خرید و فروش محصولات و یا خدمات ایجاد نمی شود بلکه این نوع بازاریابی جنبه های دیگری اعم از تعاملات اجتماعی با کاربران، انتشار اخبار و معرفی یک برند را نیز شامل می شود. به همین دلیل، بازاریابی دیجیتال یکی از مهم ترین مهارت های عصر جدید است.

در این بین برای اینکه بتوانید در بین رقبای موجود بهتر و بیشتر دیده و مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنید، نیاز به یک محرک خواهد بود. این محرک تحت عنوان سئو شناخته می شود. سئو به شما کمک می کند تا با هر سرچ در زمینه فعالیت شما، نام برند شما نسبت به سایر رقبا بالاتر دیده شود.

 

سئو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو در واقع روشی تکنیکال برای افزایش ترافیک بیشتر کاربران می باشد. با کمک سئو می توانید کاربرانی را که عبارت جستجوی آنها به کسب و کار و حوزه کاری شما مربوط است به سمت وب سایت خود هدایت نمایید.

سئو چیست؟
سئو چیست؟
سئو چیست؟

بر اساس سئو، تعداد بازدیدکنندگان پیج افزایش یافته و رتبه بندی وب سایت شما در درجه بالاتری قرار می گیرد. قبل از اینکه به دلیل و چرایی اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ پرداخته شود، بهتر است با انواع سئو آشنا شوید.

سئو داخلی
همانطور که از نام این نوع سئو مشخص است، به تکنیک هایی گفته می شود که در داخل صفحه انجام می گیرد. در واقع شما با استفاده از روش ها و تکنیک هایی در داخل پیج و صفحه خود موجب می شوید تا رتبه بهتری در گوگل به دست آورید.

سئو خارجی
در سئو خارجی تمرکز شما باید بر روی پیوندها باشد. در حقیقت سئو خارجی به هر فعالیتی اطلاق می شود که در خارج از وب سایت شما به منظور بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می شوند.

سئو تکنیکال
به روش ها و تکنیک هایی که موجب بهینه سازی فنی سایت برای موتورهای جستجو می شوند، سئو تکنیکال گفته و از ارزش بالایی نیز برخوردار است.

 

سئو چگونه کار می کند؟

به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو همانند انسان ها نبوده و تنها نرم افزارهایی هستند که قادر به خزش در محتوای وب سایت ها هستند. هرچه از اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ بیشتر مطلع بوده، وب سایت خود را بیشتر و بهتر تجهیز می نمایید.

از جمله المان هایی که در سئو یک وب سایت بسیار اهمیت دارند، نام و آدرس صفحه، برچسب های متا، طراحی صفحه و محتوای درون وب سایت می باشند. سئو دارای یک چرخه زیر است.

خزش
ایندکس
جستجو
الگوریتم ها
بازیابی
محتوای شما باید قابل خزش باشد تا بتواند از طریق ربات ها مورد بررسی قرار گرفته و فهرست بندی شوند. پس از اینکه کلمه کلیدی مورد نظر وارد شد، در فهرست مربوطه جستجو آغاز می شود. در هر جستجو میلیون ها صفحه با کلمه مورد نظر یافت می شوند. سپس صفحاتی که به اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ آگاه بوده، به الگوریتم های موتورهای جستجو مجهز هستند و از سئو در بازاریابی دیجیتال صفحه خود استفاده کرده اند مشخص می شوند. در نهایت نیز بهترین آنها برای کاربر به نمایش در می آیند.

 

دلیل اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا باید از آن استفاده نمود؟

هنگامی که صحبت از بازاریابی دیجیتال می شود، همه افراد در وهله اول به یاد سئو می افتند؛ اما دلایل اهمیت سئو در دیجیتال چیست؟ چرا باید برای بهتر دیده شدن وب سایت خود از سئو استفاده نمود؟ مگر استفاده از سئو چه مزایایی برای کسب و کار خواهد داشت؟

سئو برای بازاریابی دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟
سئو برای بازاریابی دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟
سئو برای بازاریابی دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟

پاسخ تمام این سوالات در 6 گزینه زیر موجود است.

1- همانطور که میدانید روش ها و تکنیک های بازاریابی، کمی برای صاحب برند و تجارت هزینه بردار است. این در حالی است که سئو یک سرویس ثابت بوده که توسط یک آژانس یا شرکت برای شرکت شما انجام می شود. از این رو هزینه ای که برای مدیر یک تجارت در بر دارد نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر خواهد بود.
2- این استراتژی پاسخگوی نیاز شما بوده و واقعا کارآمد است. تا جایی که تمامی کسب و کارها و تجار برای افزایش شهرت برند خود در قدم اول به دنبال یادگیری سئو و تجهیز وب سایت مورد نظر با آن می باشند.
3- به جای بازاریابی هایی نظیر ایمیل مارکتینگ، از شیوه های نو مانند سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنید چرا که موجب افزایش ترافیک وب سایت و بازدید بالاتر خواهد شد.
4- امروزه بسیاری از افراد برای یافتن پاسخ پرسش های خود از طریق تلفن های همراه وارد موتورهای جستجو شده و پرسش مورد نظر خود را جستجو می نمایند. گوگل و سایر موتورهای جستجو قادر به درک این موضوع هستند. از این رو برای رتبه بندی بهتر وب سایت ها به موبایل فرندلی بودن آنها نیز دقت می شود.
5- اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ زمانی مشخص می شود که با جستجوی یک عبارت نسبت به رقبای خود در جایگاه بهتری قرار گرفته و بالاتر دیده شوید. به این ترتیب می توانید به سادگی از رقبای خود پیشی بگیرید.
6- سئو موجب افزایش ROI می باشد. ROI یعنی نرخ بازگشت سرمایه می شود. این بدان معناست که هزینه ای که بابت بازاریابی دیجیتال خرج می نمایید، سریعا پس از اعمال سئو به شما بازگردانده خواهد شد. این هزینه از طریق افزایش ترافیک، صعود نرخ تبدیل و رونق کسب و کار به شما باز خواهد گشت.

آموزش سئو
آموزش سئو
آموزش سئو

موارد فوق از جمله دلایل اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ می باشد. همانطور که مشخص است این عامل تا حد زیادی می تواند به عنوان برگ برنده تجارت شما در فضای مجازی و اینترنت رونمایی شود.

 

سئو برای بازاریابی دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟

برای اینکه بتوانید در فضای اینترنت به خوبی دیده شوید، باید رتبه بندی خوبی داشته باشید. هرچه بتوانید رتبه بهتری در گوگل کسب نمایید، شانس موفقیت شما در این حوزه افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال بیشتر افراد با هر جستجو تنها وب سایت های ظاهر شده در صفحه اول و مخصوصا رتبه اول را باز کرده و در آنها به دنبال رفع نیاز و پاسخ به پرسش های خود می باشند.

بنابراین اگر وب سایت شما در صفحه دوم یا سوم قرار گیرد، تعداد ترافیک دریافتی و تعداد بازدیدهای کمتری خواهد داشت. از این رو همواره سعی بر آن است تا وب سایت ها در صفحه اول گوگل نمایان شوند.

به یاد داشته باشید که افزایش ترافیک در فضای اینترنت کار ساده ای نبوده و با روش های ساده انجام نمی گیرد اما تجهیز سایت به سئو این موضوع را تضمین می نماید. هرچه بر روی سئو سایت خود بیشتر کار کرده و در این زمینه زمان بیشتری صرف نمایید، مطمئنا نتیجه بهتری نیز دریافت خواهید کرد.

 

گزینه های زیر از جمله مواردی هستند که از اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ اطمینان می دهند:

1- کاربران وارد وب سایت ها و صفحاتی شده که از رتبه بالاتری برخوردار بوده و در قسمت بالایی صفحه نتایج قرار دارند.
2- اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ برای موتورهای جستجو نیز برقرار است. سئو موجب می شود تا کاربر نیز از استفاده از موتورهای جستجو تجربه بهتری کسب کرده و در دفعات بعدی نیز برای یافتن پاسخ پرسش های خود از این موتور جستجو بهره ببرد.
3- بهره گیری سئو در بازاریابی دیجیتال موجب ارتقا و شهرت هرچه بیشتر نام تجاری و برند مورد نظر می شود. از طرفی اعتبار وب سایت شما نیز افزایش یافته و اعتماد افراد بیشتری را جلب می نمایید.
4- هرچه وب سایت شما از سئو قدرتمندتری برخوردار باشد، قطعا مشتریان بالقوه بیشتری وارد وب سایت شما شده و با مشاهده محصولات، خدمات، سرویس ها و غیره از امکانات موجود استفاده کرده و به یک مشتری و کاربر دائمی و واقعی تبدیل می شوند و این تنها به دلیل اعتماد کاربران به موتورهای جستجو است چرا که کاربران بالا بودن یک وب سایت را دلیل بر برتری آن دانسته و به آنها اعتماد بیشتری دارند.


با مرگ سئو یک وب سایت، چه اتفاقی می افتد؟

شاید بارها شنیده باشید که سئو یک وب سایت مرده است. با توجه به اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ و موارد ذکر شده باید بدانید که نبود سئو سایت و به اصطلاح مرگ آن می تواند برای کسب و کار بسیار آسیب زننده و خطرناک باشد.

مرگ سئو یک وب سایت
مرگ سئو یک وب سایت
مرگ سئو یک وب سایت

مرده بودن یک سئو به معنای از بین رفتن دائمی آن نبوده و قابل بازگردانی است. همانطور که میدانید موتورهای جستجو دارای الگوریتم های خاصی برای رتبه بندی سئو یک سایت هستند. این الگوریتم ها همواره در حال تغییر و آپدیت می باشند.

از این رو هنگامی که الگوها، الگوریتم ها و اصول سئو اولیه تعیین شده از جانب گوگل و موتورهای جستجو تغییر می کند، مسلما وب سایت هایی که به آن اصول پایبند بودند دیگر به سئو مجهز نخواهند بود چرا که موارد بکار برده شده در وب سایت آنها دیگر برای رتبه بندی مدنظر قرار داده نخواهند شد. به این ترتیب مرگ سئو سایت صورت می گیرد. برای خلاصی از این وضعیت و زنده کردن سئو در سایت تنها کافی است الگوریتم های جدید را مطالعه کرده و وب سایت خود را به آنها مجهز سازید.

اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ غیر قابل انکار است

در حال کلی می توان سئو را روح بازاریابی دیجیتال خواند. سئو دوست شما بوده و برای افزایش سود، رونق و پیشرفت کسب و کار شما در نظر گرفته شده است. بکارگیری سئو در بازاریابی دیجیتال موجب شده تا وب سایت شما نسبت به سایر وب سایت ها و کسب و کارها موجود بهتر دیده شده و بخش زیادی از مشتریان خود را از این طریق به دست آورید.

تنها کافی است اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ را جدی گرفته و همواره بروز باشید. در این صورت می توانید شاهد معجزه سئو در رونق کسب و کار خود باشید.

اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ
اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ
اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ

 

آموزش سئو با دارکوب
حال که به اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ آگاه شدید، وقت آن رسیده که وب سایت خود را به سئو مجهز سازید. علاوه بر اینکه می توانید از فردی متخصص بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد، خودتان هم می توانید دست بکار شده و برای آینده بهتر تجارت خود تلاش بیشتری نمایید.

در ابتدا باید به خوبی در این زمینه آموزش ببینید. یکی از آموزشگاه هایی که در این حوزه فعالیت داشته و منابع خوبی در اختیار شما قرار می دهد، آموزشگاه دارکوب می باشد. دارکوب سالهای زیادی است که در حوزه آموزش سئو، دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت فعالیت می نماید.