اسپیس ایکس فرودگر ماه ناسا را ​​می سازد

ناسا اعلام کرده است که اسپیس ایکس را انتخاب کرده تا با دریافت 2.9 میلیارد دلار به عنوان بخشی از مأموریت آرتمیس برای ارسال انسان به ماه تا سال 2024 یک فرودگر بسازد. این رأی اعتماد ناسا به اسپیس ایکس است، زیرا هیچ شرکت دیگری تا کنون از ناسا پول دریافت نکرده است. قرار است قرارداد بین ناسا و اسپیس ایکس در اول ماه می میلادی یعنی 11 اردیبهشت ماه امضا شود. چهار فضانورد با فضاپیمای اوریون ناسا به مدار ماه پرتاب می‌شوند. سپس، در آن جا دو نفر به فرودگر ماه اسپیس‌ایکس منتقل می‌شوند. آن‌ها حدود یک هفته صرف کاوش در سطح ماه می‌کنند، سپس سوار بر پرتابگر می‌شوند و به اوریون برمی‌گردند.

طراحی مفهومی دور جدید سفر به ماه
طراحی مفهومی دور جدید سفر به ماه
طراحی مفهومی دور جدید سفر به ماه

قرارداد اسپیس ایکس برای یک پرواز بدون سرنشین و یک فرود با خدمه است. قرارداد فرودهای بعدی تحت یک برنامه تدارکاتی مشترک با ناسا پیگیری و اجرا می‌شود. در حقیقت، دو رقیب اصلی برای این پروژه وجود داشت. اسپیس ایکس، بلواوریجین که متعلق به جف بزوس است را شکست داد. انتظار می‌رفت ناسا دو شرکت را برای دریافت اولین قرارداد مأموریت فرود بر ماه از زمان برنامه آپولو انتخاب کند. بنابراین، دادن قرارداد به تنهایی به اسپیس ایکس یک سیلی محکم بر صورت رقیبان مخصوصاً به بلواوریجین و همکاران آن شامل لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن است.

فضاپیمای استارشیپ
فضاپیمای استارشیپ
فضاپیمای استارشیپ

پیشنهاد اسپیس ایکس به ناسا، فضاپیمای استارشیپ بود؛ نسل بعدی فضاپیماهایی که این شرکت در بوکاچیکای تگزاس می‌سازد. انتظار می‌رود این فضاپیما بتواند فضانوردان و 100 تن بار را حمل کند. استارشیپ قرار است از موتورهای اصلی خود برای پایین آمدن خود در یک سطح سخت مانند ماه یا مریخ استفاده کند. اسپیس‌ایکس یک بار در سوم مارس موفق به فرود استارشیپ شد، اگرچه تقریباً بلافاصله پس از آن منفجر شد. تلاش دیگر برای فرود، در تاریخ 30 مارس، نیز در شعله‌های آتش خاتمه یافت.

«سامانه فرود انسان که در حال ساخت است به ما اجازه می‌دهد تا به قسمت‌های مختلف سطح ماه دسترسی پیدا کنیم.»

«هم چنین به ما امکان می‌دهد تا فناوری‌ها و قابلیت‌های جدید را بیازماییم تا نسل بعدی فناوری که در مریخ یا سیارات دیگر به کمک ما خواهد آمد را درک کنیم.»

- کتی لودرز، مدیر اداره اکتشافات انسانی و اداره مأموریت عملیات ناسا

مأموریت آرتمیس اولین زن و هم چنین اولین فرد رنگین‌پوست را بر روی ماه می‌نشاند. (تاکنون فقط مردان سفیدپوست بر روی سطح ماه قدم گذاشته اند.) در ماه نوامبر، 18 فضانوردی که در تیم آرتمیس بودند، معرفی شدند. بودجه درخواستی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سال آینده برای ناسا 24.7 میلیارد دلار در نظر گرفته شده و وی، سناتور سابق، بیل نلسون را به عنوان رئیس جدید ناسا معرفی کرده است.

مقایسه فضاپیمای استارشیپ با سامانه‌های سرنشین‌دار قدیمی‌تر
مقایسه فضاپیمای استارشیپ با سامانه‌های سرنشین‌دار قدیمی‌تر
مقایسه فضاپیمای استارشیپ با سامانه‌های سرنشین‌دار قدیمی‌تر