رم سرور چیست؟

به زبان ساده، RAM (حافظه دسترسی تصادفی) حافظه کوتاه مدت سرور است.در واقع رم سرور به طور موقت داده های همه برنامه ها و فرآیندهای در حال اجرا بر روی سرور را ذخیره می کند. رم سرور به CPU سرور اجازه می دهد تا داده ها را سریعتر از زمانی که مستقیما از هارد دیسک به آنها دسترسی دار، پردازش کند. حتی سریع‌ترین راه‌حل‌های ذخیره‌سازی، مانند NVMe، هنوز کندتر ازRAM هستند.

هنگامی که سرور خاموش می شود، RAM دیگر هیچ داده ای را نگه نمی دارد؛ به همین دلیل است که ما از درایوهای SATA وSSD برای ذخیره سازی طولانی مدت استفاده می کنیم.

چرا رم سرور مهم است؟

مقدار RAM تعیین می کند که چند فرآیند می تواند روی سرور اجرا شود قبل از اینکه عملکرد کاهش یابد یا در نهایت سرور از کار بیفتد. هر چه سرور شما حافظه بیشتری داشته باشد، بار کاری بیشتری را می تواند تحمل کند، که معمولا به معنای سرعت کلی و عملکرد وب سایت بهتر است.

با این حال، اضافه کردن رم بیش از حد توصیه نمی شود زیرا سیستم قادر به انجام تمام پتانسیل خود نخواهد بود. بودجه رم اضافی و غیر ضروری را می توان برای خرید سایر قطعات سرور یا طرح های تجاری دیگری هزینه کرد.

برای کسب اطلاعات در مورد قیمت رم سرور اینجا کلیک کنید.

حافظه سرور یا رم سرور چگونه کار می کند؟

تمام اجزای اصلی سرور مانند CPU، RAM و هارد دیسک بر روی مادربرد سرور نصب می شوند. مادربرد یک برد مدار چاپی با سوکت و کانکتور برای نصب و استفاده از اجزای سرور است. این مادربرد است که این اجزا را قادر می سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به همین ترتیب، RAM در ماژول‌های DIMM (Dual Inline Memory Module) روی مادربرد نصب می‌شود که با نام RAM stick نیز شناخته می‌شود. هنگامی که یک برنامه شروع می شود، داده های آن ابتدا از حافظه بلند مدت (SDD یا HDD) در RAMبارگذاری می شود. سپس CPU سرور به این داده ها دسترسی پیدا می کند تا آن ها را با استفاده از دستورالعمل های کدگذاری شده باینری پردازش کند.

نقش RAM در پردازش داده ها ذخیره اطلاعاتی است که شامل دستورالعمل های CPU و نتایج محاسبات آنها می شود، که بعداً می تواند به عنوان خروجی در صفحه رایانه مشاهده شود.

چه زمانی رم را ارتقا دهیم؟

کمبود RAM می تواند منجر به عملکرد ضعیف، بی ثباتی و حتی قطع شدن سرور شود. زمانی که یک سرور، رم فیزیکی کافی نداشته باشد، سیستم به حافظه مجازی مبادله می‌شود. این حافظه بسیار کندتر از حافظه فیزیکی است زیرا از HDD یا SSDاستفاده می کند. این امر می تواند باعث گلوگاه عملکرد شود و سایت یا برنامه شما را کندتر کند.

در اینجا برخی از علائم وجود دارد که باید به هنگام ارتقاء رم خود مراقب آنها باشید:

زمان بارگذاری کند برای وب سایت ها و برنامه ها

راه اندازی مجدد سرور به صورت غیرمنتظره

خاتمه فرآیندهای غیر بحرانی

استفاده مکرر از Swap Memoryتوسط سیستم

هنگامی که سرور شما با هر یک از این مشکلات مواجه است، زمان خوبی برای افزودن یا ارتقاء حافظه رم سرور می‌باشد.

شما می‌توانید برای خرید قطعات سرور در تهران با کارشناسان دالمن افزار پارسه با شماره 43629-021 تماس حاصل فرمایید.