معرفی Spindle  (اسپیندل) هارد دیسک

خرید هارد سرور
خرید هارد سرور
خرید هارد سرور

هارد دیسک یا هارد دیسک یک وسیله ذخیره سازی داده های غیر فرار است که به طور خاص خواندن، نوشتن و ذخیره سازی داده ها را برای کاربران فراهم می کند و کنترل می کند. برای این منظور تمامی هارد دیسک ها دارای چندین پلاتر دیسک هستند که برای نگهداری آن ها به قسمت بسیار مهمی به نام “اسپیندل” نیاز است. این قسمت نقش بسیار مهمی در سرعت عملکرد هارد دیسک دارد، بنابراین اگر با سیستم های کامپیوتری یا سرور سر و کار دارید، وقت آن رسیده که با اسپیندال هارد سرور به طور کامل آشنا شوید.

یکی از برندهای ارائه دهنده هارد سرور برند HP است. شما می توانید برای خرید هارد سرور HP از طریق سایت دالمن افزارز پارسه اقدام نمایید.

اسپیندال در هارد دیسک چیست؟

اسپیندل در هارد دیسک شفتی است که صفحات هارد دیسک دوار (HDD) یا به اصطلاح پلاتر (چند پلتر باید در هارد دیسک ها استفاده شود) را در جای خود نگه می دارد. اسپیندل (اسپیندل) هارد دیسک که به عنوان موتور چرخشی درایوها نیز شناخته می شود، قطعه بسیار مهمی است که در هارد دیسک های داخلی یا خارجی استفاده می شود. سرعت اسپیندل که بر حسب دور در دقیقه (RPM) اندازه گیری می شود، یکی از معیارهای اولیه برای اندازه گیری عملکرد هارد دیسک است. سرعت اسپیندل در زمان جستجو (سرعتی که درایو می‌تواند یک بیت داده را پیدا کند) و سرعت پایداری که در آن داده‌ها از روی دیسک خوانده یا نوشته می‌شوند نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

اسپیندال از چه چیزی ساخته شده است؟

بلبرنگ ها برای افزایش دقت موتورهای اسپیندل در HDD بسیار مهم هستند. بنابراین، موتورهای اسپیندل مجهز به بلبرینگ های دینامیکی سیال (FDB) هستند که دقت و قابلیت اطمینان بالایی را ارائه می دهند.

محور HDD قطر کمتری نسبت به میله های فولادی دارد و با استحکام بالایی در حدود 4140 درجه ساخته می شود و معمولاً از فولاد آهنگری ساخته می شوند.

موتورهای اسپیندل هارد دیسک (HDD) دیسک های موجود را می چرخانند. دقت این موتورها ظرفیت و سرعت هارد دیسک ها را تعیین می کند. بنابراین، موتورها باید عملکرد غیر قابل تکرار برتر (NRRO) را از نظر سرعت چرخش ارائه دهند.

هارد یکی از تجهیزات مورد استفاده در سرورهای HP DL360 G10 است شما می توانید برای استعلام قیمت سرور HP DL360 G10 از طریق سایت دالمن افزار پارسه اقدام نمایید.

سرعت چرخش هارد چقدر است؟

سرعت اسپیندل (اسپیندل) در هارد دیسک معیاری از سرعت چرخش صفحات هارد دیسک در طول کار معمولی است. در واقع، سرعت اسپیندل خواندن، نوشتن یا جستجوی داده‌های درخواستی را ممکن می‌کند.

با این حال، زمانی که هارد دیسک هر یک از عملکردهای ذکر شده را انجام می دهد، دو نکته وجود دارد. یکی زمان جستجو است، زمانی که یک درخواست به هارد دیسک ارسال می شود، مدتی طول می کشد تا هد به مسیر درخواستی منتقل شود. پس از اینکه سر به مسیر درست رفت، باید مدتی صبر کرد تا قسمت مورد نظر زیر سر بچرخد.

نکته دوم زمان تاخیر چرخش است که سرعت آن به طور مستقیم به سرعت اسپیندل بستگی دارد. در واقع هر چه سرعت اسپیندل در هارد دیسک بیشتر باشد زمان تاخیر چرخشی کمتر می شود.

بنابراین، عملکرد خواندن/نوشتن هارد دیسک به زمان جستجوی ترکیبی و زمان تاخیر چرخش بستگی دارد. ضمناً از اجرای این دو زمان، زمان دسترسی به اطلاعات مشخص می شود، یعنی زمانی که کاربر درخواستی را اعلام می کند و هارد دیسک باید این کار را انجام دهد. زمان های ترکیبی و زمان دسترسی به داده ها را می توان با برنامه های محک زدن هارد دیسک مانند HD Tach محاسبه کرد.

اکثر هارد دیسک های استاندارد 3.5 اینچی امروزه دارای سرعت اسپیندل 7200 دور در دقیقه هستند که متوسط ​​تأخیر ثابت اسپین آف 4.2 میلی ثانیه را ارائه می دهد. علاوه بر این، میانگین زمان جستجو در این هارد دیسک ها حدود 8.5 میلی ثانیه است که زمان دسترسی به داده ها را حدود 12.7 میلی ثانیه می کند.

سرعت اسپیندل در هارد دیسک های غربی 10000 دور در دقیقه است که میانگین زمان تاخیر چرخش را به 3 میلی ثانیه کاهش می دهد. علاوه بر این، رپتورهای این نوع هارد دیسک دارای صفحات با قطر کمتری هستند که میانگین زمان جستجو را حدود 5.5 میلی ثانیه و زمان دسترسی به داده ها را 8.5 میلی ثانیه می کند.

همچنین سرعت اسپیندل برخی از هارد دیسک های سیگیت 15000 دور در دقیقه (RPM) است. این مدل که صفحه نمایش های بسیار کوچکی دارد، زمان چرخش 2 میلی ثانیه، متوسط ​​زمان جستجو 3.8 میلی ثانیه و متوسط ​​زمان دسترسی به داده ها 5.8 میلی ثانیه است.

موتور اسپیندل هارد دیسک یک موتور سه فاز است که پایداری چرخش دیسک های مغناطیسی نصب شده بر روی دوک (اسپیندل) را تضمین می کند. استاتور موتور دارای سه سیم پیچ در وسط و یک روتور حاوی آهنربای دائمی است. از بلبرنگ های هیدرودینامیکی نیز در موتور برای ایجاد تماس های کوچک در پیچ های بزرگ استفاده می شود.

 

در نتیجه، اکثر قطعات مورد استفاده در موتورهای اسپیندل شامل قطعات ماشینکاری شده مانند بلبرنگ ها، شفت ها، هاب ها، پایه ها و آهنرباها (به جز خطوط بسته بندی و خطوط سربی که در داخل تولید می شوند) هستند  تا مزیت بی‌نظیری از نظر کیفیت و ساخت ارائه دهند.

علاوه بر این، محفظه اصلی هارد دیسک معمولا از آلومینیوم ریخته گری با روکش فولاد ضد زنگ ساخته شده است. این مواد علاوه بر کاهش وزن هارد دیسک، پوشش را برای محافظت از قطعات متحرک داخلی تقویت می کنند.

آیا SSD اسپیندال دارد؟

حافظه های SSD سرور سبک تر از هارد دیسک ها هستند زیرا صفحه، اسپیندل یا موتور ندارند. تمام قسمت های SSD متحرک هستند و در معرض خرابی و آسیب لرزش هستند. هارد دیسک های SSD می توانند لرزش هایی تا 2000 هرتز را تحمل کنند که بسیار بیشتر از هارد دیسک ها است.

می توانید برای خرید رم سرور اینجا کلیک کنید.