تجهیزات سرور

امروزه بدون شک به دلیل وابستگی بشر به ارتباطات گسترده، عصر ارتباطات و اطلاعات نامیده می شود. یکی از تجهیزات این دسته از فناوری ها سرور است. سرور مجموعه ای از سخت افزار و سیستم عامل است که از تجهیزاتی مانند رم، فضای ذخیره سازی، پردازنده و غیره تشکیل شده است. و خدماتی را به کاربران شبکه ارائه می دهد. سرور کامپیوتر همیشه آنلاین و در دسترس است. اگر این ویژگی فقط در یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور شبکه می نامیم. این امکان زمانی محقق می شود که تمامی رایانه های موجود در این شبکه دستوراتی را از این رایانه دریافت کرده و به کمک آن نیازهای شبکه خود را برطرف کنند و سرور نقش آنها را در شبکه مشخص کند. هدف اصلی سرور به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری و نرم افزاری است. سرورها به دو دسته سرور اختصاصی و سرور خصوصی مجازی تقسیم می شوند. یک سرور برای ارائه خدمات خود از مجموعه سخت افزاری تشکیل شده است که در ادامه شما را با انواع تجهیزات سرور آشنا می کنیم.

شما می توانید برای خرید قطعات سرور به سایت دالمن افزار پارسه مراجعه نمایید.

انواع تجهیزات سرور

هدف گروه تجهیزات سرور ارائه صحیح و سالم کار اصلی می باشد. تجهیزات خنک کننده: دستگاه های خنک کننده به منظور خنک نگه داشتن تمام قطعات الکترونیکی سرور نصب می شوند. همانطور که یک سیستم کامپیوتری برای بهبود سایر قسمت های داخل کیس باید خنک باشد، سرورها نیز از تجهیزات سروری به نام هیت سینک و فن CPU برای خنک نگه داشتن فضای داخل کیس استفاده می کنند. البته سیستم های خنک کننده با توجه به انواع سرورها باید متنوع باشند. هر سروری که دارای فن های متعدد باشد وظیفه خنک سازی سایر سخت افزارها را بر اساس طراحی کیس بر عهده دارد.

1.     سنسور دما: سنسورهای دما یکی دیگر از تجهیزات سرور هستند. بسته به ساختار سرور، این سخت افزار بر روی برد سیستم، روی برخی تجهیزات سرور و یا روی کیس سرور نصب می شود. با تشخیص دمای داخل کیس سرور، حسگرها به فن دستور می دهند که با سرعت بالاتری کار کند.

2.     فیلترهای تصفیه: سایر تجهیزات سرور که برای خنک کردن، تصفیه یا فیلتر کردن هوا با استفاده از فن ها استفاده می شوند، تجهیزات تصفیه نامیده می شوند. این تجهیزات عمدتاً برای سرورهایی در محیط های صنعتی با گرد و غبار، آلودگی و ذرات معلق در هوا در نظر گرفته شده است تا از مکش ذرات به داخل کیس جلوگیری شود.

3.     امنیت: امنیت فیزیکی یکی دیگر از امکانات و تجهیزات سرور است. با توجه به ماهیت سرورهای ذخیره داده در مراکز بزرگ، این امکان از نظر امنیت فیزیکی بسیار مطلوب است. برخی از محفظه‌های سرور دارای قفل‌هایی هستند که نسبت به محیطی که در آن قرار می‌گیرند، سطح مناسبی از امنیت فیزیکی را فراهم می‌کنند، معمولاً این نوع قفل‌ها بیشتر در سرورهای برج استفاده می‌شوند.

4.     نشانگر وضعیت: این یکی دیگر از تجهیزات سرور است که به صورت چراغ LED قرار می گیرد. این LED ها بین سازندگان سرور از ساختار خاص گرفته تا وضعیت سرور متفاوت است. معمولا در هر کدام از این سرورها یک چراغ کامل تعبیه شده است که با استفاده از زنگ های مختلف یا چراغ های LED چشمک زن وضعیت کلی سرور را نمایش می دهد.

5.     پورت ها: یکی دیگر از سخت افزارهای سرور پورت های کیبورد، ویدئو، ماوس و ... است. این پورت ها زمانی استفاده می شوند که بخواهیم سرور را راه اندازی کنیم یا تجهیزات فیزیکی دیگری را روی سرور نصب کنیم.

6.     سینی هارد: یکی دیگر از تجهیزات سرور، سینی هارد یا Drive Bay است. به طور معمول، سرورها دارای یک یا دو محل درایو هستند. این ویژگی در سرورها بسته به طراحی و قالب بندی متفاوت است.

راهنمای خرید سخت افزار سرور

برای انتخاب و خرید تجهیزات سرور و سرور مناسب که تاثیر زیادی در کسب و کار دارد باید با دقت انجام شود. اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید به آن‌ها توجه کرد شامل نوع داده، ابعاد فیزیکی، ظرفیت ذخیره‌سازی، در دسترس بودن و غیره است. امروزه خوشبختانه مراکز فروش انواع سرور فیزیکی و فروش قطعات سرور وجود دارد و با ارائه مشاوره تخصصی، اطلاعات فنی و ... کمک زیادی به خرید این محصول می‌کنند.

برای خرید هارد سرور hp به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://dap.co.ir/shop/2902-server-hdd-hp/

هدف اصلی این متن معرفی تجهیزات سرور و سخت افزار داخل سرور می باشد. این تجهیزات شامل رم سرور، هارد سرور، سیستم های خنک کننده، امنیت فیزیکی، نمایشگرها، سنسورهای وضعیت، پورت ها و ... می باشد. اگر تصمیم به راه اندازی اتاق سرور دارید می توانید می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ دالمن افزار پارسه مراجعه نمایید.