کلزیپ

در مبحث ویژگی های پوشش کلزیپ، ایستا درز (کلزیپ) به نوعی سیستم ساختمان سازی گفته می شود که در حدود سه دهه به صورت مداوم در حال پیشرفت و توسعه می باشد. می توان گفت همراه با بهره گیری از فناوری های نوین در سازه ها و پروژه های مهندسی، احداث سازه ها نیز به رعایت اصولی خاص نیازمند است، که یکی از این اصول سبک سازی سازه است. یکی از مهم ترین ویژگی های پوشش کلزیپ یا سقف ایستا درز (کلزیپ) مقاوم و سبک بودن آن بوده و به راحتی بر روی سقف ساختمان نصب می شود. این سیستم دارای خاصیت انعطاف پذیری بالا بوده که برای پوشش قوسی، منحنی و دهانه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. از این پوشش سقف می توان برای اجرای پروژه های مختلف با طول متغیر، بلند و اشکال پیچیده استفاده نمود.

قالب و ساختار کلزیپ

در پاراگراف بالا به پانل ساندویچی و ویژگی های پوشش کلزیپ اشاره کردیم. ساختار کلزیپ هم مانند پانل ساندویچی چند لایه است، بخش میانی و مرکزی آن همچون یک عایق صوتی و حرارتی به درستی عمل می کند، و مواد تشکیل دهنده آن شامل : پلی اورتان یا پلی استایرن و پشم سنگ می باشد.

کلزیپ لایه های دیگری از جمله ورق ذوزنقه ایی و ورق پروفایل، لایه ضد بخار، بست آلومینیومی، پایه پلیمری و فاصله انداز امگا را دارد. کلزیپ، امکان و قابلیت فرم دهی به انواع مختلف محدب، مقعر و مخروطی را دارد، که دلیلش داشتن ویژگی انعطاف پذیری آن است.

ویژگی های پوشش کلزیپ عبارتند از :

۱. وزن کلزیپ سبک بوده و جا به جایی آسانی دارد.

۲. از ویژگی انعطاف پذیری فوق العاده ای برخوردار است.

۳. در مقابل زلزله، مقاومت بالایی دارد.

۴. دارای عایق رطوبتی، گرمایی و صوتی است.

۵. از مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی برخوردار است.

۶. دارای تنوع رنگ، شکل و اندازه است.

۷. در مقایسه با سایر مصالح و سازه ها، عمر مفید بالایی دارد.

۸. دارای ویژگی صرفه جویی از انرژی است.

۹. باعث کاهش هزینه های ساخت و ساز می شود.

ویژگی های پوشش سقف ایستا درز (کلزیپ)

ویژگی های پوشش کلزیپ عبارت است از:

 • این نوع پوشش سقف دارای وزن سبکی بوده و برای سقف های بزرگ، ایستایی ایده آلی را به ارمغان می آورد.
 • مقدار مصالح به کار برده شده در پوشش سقف ایستا درز (کلزیپ) کم بوده که این مورد باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.
 • این نوع پوشش سقف غیر قابل اشتعال است.
 • عملکرد مطلوبی به عنوان عایق صوتی و حرارتی دارد.
 • توانایی و قابلیت نا محدودی در طراحی و انواع اشکال هندسی دارد.
 • ویژگی های پوشش کلزیپ یا پوشش سقف ایستا درز (کلزیپ) مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی، فرسایش، خوردگی و نیز شرایط نامساعد آب و هوایی است.
 • می توان گفت حتی بر روی سازه های قدیمی نیز از این نوع سقف می شود استفاده کرد.
 • مراقبت و نگهداری این نوع پوشش سقف بسیار ساده است.
 • نفوذ ناپذیر بودن در مقابل آب از دیگر ویژگی های پوشش کلزیپ است.
 • مصالحی که برای ساخت این دسته از سازه ها استفاده می شود، قابل بازیافت است.
 • در مقابل نور خورشید و اشعه های فرابنفش نیز بسیار مقاوم هستند.
 • برای هدایت رعد و برق می توان از این نوع پوشش سقف نیز استفاده نمود.
 • اجرای پوشش سقف ایستا درز (کلزیپ) با سرعت و به آسانی انجام می شود.
 • از دیگر ویژگی های پوشش کلزیپ تولید در محل اجرای پروژه ساختمانی است.
 • همچنین سقف های قوس دار و مقعری شکل را می تواند پوشش دهد.
 • تغییر پذیری و آزادی عمل بسیار بالا این پوشش به صورتی است که می توان در طرح ها و رنگ های گوناگون آن را مطابق با .انواع لایه ها در سقف ایستا درز ( کلزیپ)

 

در مبحث ویژگی های پوشش کلزیپ لایه های  سقف ایستا درز (کلزیپ) به ترتیب عبارتند از:

۱. پروفیل های آلومینیومی

جنس این لایه از آلومینیوم بوده که برای پوشش نهایی سقف استفاده می شود. و همچنین باید گفت پروفیل های آلومینیومی و اتصال آنها به یکدیگر توسط دستگاه زیپ انجام می شود.

۲. عایق حرارتی

جنس این لایه از پشم سنگ است، ولی پلی یورتان، پلی استایرن و یا پشم شیشه را نیز می توان به عنوان عایق در این لایه بکار برد.

۳. بست آلومینیومی

از بست آلومینیومی به عنوان محکم کننده مخفی استفاده می شود، که جنس آن آلومینیومی بوده و با ارتفاع های متفاوت ساخته می شود.

۴. اسپیسر امگا یا فاصله انداز

جنس اسپیسر ها گالوانیزه است، که برای نصب عایق حرارتی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. ساخت این اسپیسرها به دو صورت است، آلومینیومی به ضخامت ۴ میلی متر و گالوانیزه بدون رنگ با ضخامت ۱.۲۵ میلیمتر، که به وسیله پیچ های سر مته خودکار و پرچ بر روی لایه اول و دوم اجرا می شود.

۵. نم گیر و بخار بند

عایق رطوبتی یا همان لایه بخار بند بر روی ورق ذوزنقه ای نصب شده که از چهار لایه تشکیل شده است، شامل : یک لایه پلی استر، دو لایه پلی اتیلن، یک لایه فویل آلومینیومی

۶. ورق آلومینیومی و گالوانیزه با مقاطع ذوزنقه یا سینوسی

ویژگی های پوشش کلزیپ باعث شده است تا برای پوشش تحتانی سقف از لایه آلومینیومی و گالوانیزه استفاده شده و توسط پیچ های مخصوص در کنار هم بر روی پرلین قرار می گیرند.

کلزیپ و کاربرد آن

با توجه به ویژگی های پوشش کلزیپ و ساختار کلزیپ را می توان در مکان های متفاوت و مختلف بکار برد، به دلیل ویژگی های فوق العاده و تنوع در اشکال و اندازه آنها مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار کلزیپ را بیشتر به عنوان پوشش سقف بیمارستان ها، فرودگاه ها، سالن های ورزشی و غیره استفاده می کنند که دلیل آن دارا بودن ویژگی عایق حرارتی و صوتی است. امروزه در معماری سبز از کلزیپ زیاد استفاده می شود، که علت آن مقاومت بالای آن در برابر حرارت و نشت آب می باشد.

در عصر حاضر شرایط آب و هوایی تغییر کرده و سطح آلودگی هوا بسیار زیاد شده است، در این خصوص فضای سبز معماری در تلاش است که با برپایی فضای سبز در پشت بام ساختمان ها، بتواند در برابر آلودگی مقابله کند.

استفاده از کلزیپ در چنین ساختمان هایی بسیار مناسب است، به دلیل اینکه به عنوان یک زیر لایه در زیر فضای سبز عمل می‌کند، و باعث ایمنی در مقابل رطوبت و نفوذ آب می شود، و البته که در زیبایی ساختمان هم بی تاثیر نیست.

ایجاد یک سبک ساختمان سازی انعطاف پذیر که از ویژگی های پوشش کلزیپ است، از اهداف اصلی تولید و ساخت پروفیل های کلزیپ به شمار می رود.

برای پوشش سقف فرودگاه ها، ورزشگاه ها، نمایشگاه ها و سازه های قوس دار از کلزیپ استفاده می کنند، که علاوه بر کم شدن هزینه های ساخت و ساز، باعث افزایش عمر سازه نیز می شود.

کاربرد ویژگی پوشش کلزیپ یا پوشش سقف ایستا درز (کلزیپ)

مراکز خرید، ورزشگاه ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، فروشگاه ها، ساختمان های بزرگ اداری و تجاری، سیستم های انرژی خورشیدی، پوشش سقف ها قوس دار، گل کاری بر روی سقف مواردی هستند که پوشش کلزیپ در ساختار آن ها کاربرد دارد. امروزه برای ساخت سقف های پیچیده و خاص، به دلیل ویژگی های پوشش کلزیپ، سقف های ایستا درز (کلزیپ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، که در نهایت سازه ای با نمای بی نظیر و منحصر به فرد را ارائه می دهد.

جمع بندی

شرکت دالفا با تجربه چندین ساله در عرصه واردات و نصب پوشش کلزیپ و ارائه خدمات ارزنده و با کیفیت، پیشرفت چشمگیری در این صنعت داشته است. با توجه به ویژگی های پوشش کلزیپ، شرکت دنا با فروش و نصب کلزیپ با قیمت مناسب و کیفیت فوق العاده توسط متخصصین فنی مجرب، در رفع نیاز کارفرمایان در ساخت و ساز کارخانجات، سالن های صنعتی و بناهای مسکونی بسیار تاثیرگذار بوده است. با کارشناسان فنی ما در مورد پروژه ها ، آنالیز سازه و نوع متریال مشورت کنید تا بهترین را به شما پیشنهاد دهند.