آیا هنوز هم باید زبان PHP را یاد بگیریم؟!

در این مقاله سعی دارم براساس آمار و تجربه شخصی خودم در بازار ایران و کشور‌های دیگر در مورد آینده زبان برنامه‌نویسی PHP و اینکه آیا باید در سال‌های پیشرو این زبان را یادبگیریم یا نه نکاتی را ارائه کنم! بنابراین اگر به برنامه‌نویسی علاقه دارید و نسبت به انتخاب فیلدکاری خود مردد هستید با من همراه باشید.

Image for post
Image for post

مقدمه ای کوچک برای PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز محبوب است که در سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf ایجاد شد و در حدود دهه 2000 به دلیل سادگی بسیار مشهور شد. این زبان برای اجرای روی سرور توسعه داده شده و با استفاده از آن می‌توانید از یک وب سایت ساده مانند معرفی محصول تا وب‌سایتهای به مراتب پیچیده‌تر مانند فیسبوک را توسعه دهید.

چقدر طول می کشد تا PHP یاد بگیریم؟

واقعیت آن است که یادگیری PHP به تنهایی به شما کمکی نمی‌کند و چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. شما باید حداقل کار با یک فریمورک PHP (تریجیحا لاراول) و یک یا چند پایگاه داده (ترجیحا Mysql) را یاد بگیرید و همچنین باید با ابزارهای سمت کاربر هم تا حدی آشنایی داشته باشید. البته که بلد بودن css و یا جاواسکریپت و فریم‌ورکی مانند Vue در بازارکار ایران یک مزیت برتری محسوب می‌شود.

ممکن است به شما بگویند شما می‌توانید به راحتی در عرض یک‌ماه PHP رو یاد بگیرید و وارد بازار کار بشوید!

 اما صبر کنید، یک مشکل وجود دارد! تنها یادگیری از طریق وبلاگ‌ها، دوره‌های مبتنی بر متن، دوره‌های ویدیویی یا هر چیز دیگری، دیگر به شما کمک نمی‌کند. با اینکار ممکنه شما فقط دانش کار رو یاد بگیرید. مانند کسی که دانش خودرو را دارد به تنهایی کافی نیست و تا زمانی که شما پشت فرمون نشینید و استرس رانندگی در یک جاده شلوغ (خصوصا جاده شمال 😄) تجربه نکنید چیزی یاد نخواهید گرفت. برای داشتن مهارت در هر کاری شما باید زیاد تمرین کنید، چیزی که من در تمام مدت آموزش‌هایی که در بلاگم قرار دادم و از شما می‌خواستم!

بنابراین برای خودتان پروژه تعریف کنید و در گیت‌هابتان قرار دهید کدهای دیگران رو مشاهده کنید سعی کنید منطق هر قطعه کدی رو دریابید و در انجمن‌هایی مانند stackoverflow بحث کنید.

برای جمع‌بندی اگر بخواهم بگم چقدر طول میکشه تا PHP را یاد بگیرید بسته به اینکه چقدر برای یادگیری زمان می‌گذارید، همچنین فداکاری و سخت‌کوشی شما، باید بگم زیاد!!!

اهمیت زبان برنامه‌نویسی PHP در جهان

زمانی که صحبت از زبان سمت سرور و میزان فراگیری آن میشه PHP قطعا یک پادشاه است. براساس داده‌های نظرسنجی W3Techs، در سال ۲۰۲۱ حدود ۸۰ درصد از کل وب سایت‌ها از PHP استفاده می‌کنند. این یعنی تقریباً از هر 10 وب سایت در اینترنت 8 وب سایت با PHP نوشته شده است که این برای کسی که می‌خواد این زبان‌ برنامه‌نویسی رو یاد بگیره عالیه، نه؟!
با این حال باید بدانیم که در طول سال‌های اخیر تا حدودی از فراگیری PHP کاسته شده است. براساس آمار W3Techs در سال 2015، این میزان 80.6 درصد گزارش شده اما، اکنون این تعداد در ۲۸ دسامبر 2021 به 7۸.۱٪ کاهش یافته است. 

آمار ترند‌های سالانه استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور [ منبع ]
آمار ترند‌های سالانه استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور [ منبع ]
آمار ترند‌های سالانه استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور [منبع]

تاکنون با استفاده از PHP ابزارها و امکانات بی‌شماری توسعه داده شده‌اند. احتمالا که نه شما حتما نام وردپرس را شنیده اید؟ سیستم مدیریت محتوای وردپرس بیش از 34 درصد از تمام وب سایت‌های موجود در اینترنت را در اختیار دارد و این عدد بسیار قابل توجه است. البته ابزارهای دیگری مانند دروپال و جوملا هستند که همه آنها با PHP نوشته شده اند. ضمن اینکه بازار کار بسیار وسیعی هم در ایران و هم در خارج کشور برای شما مهیاست؟! درسته شما می‌تونید با عضویت در سایتهایی همچون envato و تولید قالب‌ها و پلاگین‌ها برای وردپرس یا CMSهای دیگر درآمد دلاری هم داشته باشید!


همانطور که اطلاعات آماری نشون میده زبان برنامه‌نویسی PHP اصلا دوران افول خودش رو طی نمی‌کنه و هنوز نسبت به زبان‌های دیگر فراگیری بیشتری داره! شاید کاهش چند درصدی در سال‌های اخیر هم بشه به توسعه سریع‌ زبان‌های نوظهور دیگر و قابلیتهایی جدیدی که آنها ارائه دادند ربط داد. ولی آن چیزی که به جرات می‌توان گفت این هست که زبان PHP علی رقم قدیمی بودن برای ده‌های آتی همچنان زنده خواهد ماند. برای این هم دلایل‌ متعددی وجود دارد یکی از آنها سرویس‌هایی هستند که در این بستر همچنان در حال کار هستند مانند وردپرس و نسخه‌های جدید PHP (در حال حاضر نسخه ۸) که روز به روز در حال بهینه‌سازی و افزایش راندمان این زبان هست و هزاران شغل که هنوز برای PHP وجود دارند! 

مزایای PHP

  • یادگیری آسان - فکر می کنم، PHP به دلیل فراگیری بالا و بنابراین جامعه بسیار بزرگی که داره ساده‌ترین زبان برای یادگیری است. اگر واقعا علاقه‌مندید که این زبان رو یادبگیرید مطالب بلاگم که با تمرکز روی لاراول هست می‌تونه نقطه شروع خوبی باشه!
  • موانع کم‌تر – از آنجایی که جامعه توسعه‌دهندگان بزرگ است، بنابراین اگر ایرادی در توسعه هم پیدا کردید راحت‌تر می‌توانید آن را برطرف کنید.
  • مقرون به صرفه بودن - هزینه توسعه و بارگذاری یک پروژه مبتنی بر PHP بسیار کم است.
  • فروم‌ها و انجمن‌های گسترده - اگر در جایی گیر کردید، نیازی به نگرانی نیست. فروم‌ها و انجمن‌های زیادی برای کمک به شما وجود دارد، علاوه بر اینها، تقریباً تمام خطاها یا مشکلات همراه با راه حل آنها در StackOverflow وجود دارند! به یاد داشته باشید، در این زبان‌برنامه نویسی همیشه برای هر چیزی یک آموزش وجود خواهد داشت.
  • یکپارچگی آسان - هزاران وب سایت وجود دارد که کتابخانه‌ها، راهنماها و پکیج‌های متعددی را برای شما فراهم می‌کنند، و بنابراین نگران نباشید با توجه به کاربران فراوان مشکلات احتمالی بهتر برطرف می‌شوند و لذا یکپارچگی میان پکیج‌های ثالث بسیار آسان‌تر است.

معایب PHP

  • از آنجایی که یادگیری PHP آسان است، توسعه‌دهندگان PHP زیادی وجود دارند (که چیز خوبی است)، و همچنین به یاد داشته باشید، توسعه دهندگان بد زیادی نیز وجود خواهند داشت. بنابراین پیدا کردن توسعه دهندگان PHP خوب دشوار است.
  • این زبان در حال تبدیل شدن به یک زبان قدیمی است، اگرچه فراگیری بالایی دارد ولی با این حال زبان‌های دیگری جدید هم مانند nodejs و یا جنگو روز به روز در حال رشد هستند.

موقعیت شغلی برای توسعه‌دهندگان PHP

با توجه به نکاتی که گفتیم جامعه کاربری بسیار زیادی از توسعه‌دهندگان PHP وجود دارد! از طرفی هم فراگیری زبان PHP بسیار گسترده‌ است و هنوز شرکت‌های بسیاری وجود دارند که برای بک‌اند سرویس‌های خودشان از زبان PHP استفاده می‌کنند و حاضر هستند مبلغ خوبی را به برنامه‌نویسان PHP بپردازند کافیه به سایت‌های استخدام مانند جابینجا سر بزنید:

با اینحال در ایران یکی از دغدغه‌های هر تیم و شرکتی پیدا کردن نیروی متخصص هست به یاد داشته باشید که مجموعه شغلی زیادی برای برنامه‌نویسان PHP وجود دارد اما دانش و تجربه عملی در این بازار نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. شما نمی‌توانید صرف مطالعه مطالب آموزشی و مدرک بدنبال شغل با درآمد بالا باشید، بلکه باید مهارت خودتان را بالا ببرید.

بشخصه در اکثر پروژها و همکاری‌هایی که تا به امروز داشتم بعنوان کارفرما و یا نیروی همکار از نزدیک مشکل نبود نیروی متخصص که توانایی انجام کار داشته باشد را حس کردم. بنابراین صرف یادگیری PHP نمی‌توانید انتظار بالایی داشته باشید و این چیزی است که اکثر افرادی که وارد این حوزه‌کاری می‌شوند را دلسرد می‌کند باور کنید هیچ‌چیز مانند تجربه عملی به شما کمک نمی‌کند. چیزی که همواره در اکثر دوره‌های آموزشی که در بلاگم منتشر کردم به آن‌ اشاره می‌کنم. از ابتدای روند یادگیری برای خودتان پروژه تعریف کنید و در گیت‌هاب شخصی خود این موارد را داشته باشید شاید روند یادگیری کندتر شود ولی در آینده متوجه خواهید شد موقعیت کاری بسیار مناسب‌تر و ایده‌آل‌تری خواهید داشت!

نتیجه

هیچ نتیجه‌گیری قطعی در مورد این موضوع که آیا هنوز باید PHP یاد بگیریم یا نه!؟ وجود ندارد. همه چیز به این بستگی دارد که شما می‌خواهید در کدام دسته از روندهای توسعه نرم‌افزار قرار بگیرید و علاقه شما چیست. مطمئناً، براساس آمار PHP هنوز پرکاربردترین زبان‌برنامه‌نویسی است و بسیاری از شرکت‌ها هستند که هنوز برای بک‌اند خود به PHP نیاز دارند و هزاران شغل PHP وجود دارد که مطمئناً حتی پس از 2022 نیز وجود خواهند داشت.

البته ممکن است درآینده زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری با ویژگی‌های جذاب‌تری هم ظهور کنن اما باور کنید اگر به اندازه کافی تجربه و مهارت داشته باشید دیگر متکی به زبان نیستید و به راحتی می‌توانید با زبان‌های دیگر هم کار خود را پیش ببرید! 

اما به نظر من اگر به برنامه‌نویسی بک‌اند علاقه دارید با PHP سریع‌تر می‌توانید پیش‌ بروید و درآمد کسب کنید! پس زمان را بیش از این از دست ندهید از همین امروز و با این زبان جذاب ساخت محصولات خودتان را شروع کنید.

 

لطفاً، اگر این نوشته به شما کمک کرده است و اطلاعاتی به شما داده است،آنرا به اشتراک بگذارید.

بسیار از توجه شما متشکرم.