آموزش مقدماتی لاراول - نصب و راه‌اندازی یک پروژه لاراول

به دوره آموزش مقدماتی لاراول خوش آمدید! در این دوره شما تمامی موارد مورد نیاز برای ساخت یک اپلیکیشن قدرتمند و مدرن در PHP و بر پایه فریم‌ورک لاراول را یاد خواهید گرفت. در این آموزش نحوه نصب و راه‌اندازی یک پروژه php در فریم ورک محبوب و قدرتمند لارول توضیح داده شد، با من همراه باشید!


لاراول (Laravel) در حال حاضر بزرگترین فریم‌ورک PHP هست که در این سال‌ها رشد قابل توجهی داشته. این فریم‌ورک متن‌باز در ابتدا توسط Taylor Otwell توسعه داده شده ولی برور زمان با مشارکت‌های تیم‎های دیگر بهبود پیدا کرده و بنظرم مهمترین چیز درمورد لاراول کامیونیتی بسیار بزرگی اون هست.

اگر به خود سایت لاراول مراجعه کنید در آنجا هم توضیح داده شده که برای نصب لاراول نیاز به یک نرم افزار مدیریت وابستگی دارید به نام Composer .

Image for post
Image for post

کامپوزر یک نرم افزار برای مدیریت کتابخانه‌ها و وابستگی‌ها برای PHP هست (دقیقا مشابه کاری که npm یا yarn در  NodeJS انجام میدند احتمالا اگر js کار کرده باشید آشنا هستید😉) این ابزار توسط Nils Adermann و Jordi Boggiano توسعه داده شده و به شما این امکان رو خواهد داد که بسته‌هایی که در Packagist هستند رو نصب کنید. در مورد Packagist هم باید بگم یجایی هست که توسعه‌دهندگان بسته‌هایی که در زبان PHP نوشتند رو در آنجا بارگذاری خواهند کرد (در این مورد بعدا حتما توضیح خواهم داد و اینکه چطور میتونیم در پکیج‌های سفارشی شده خومون رو در اونجا بارگذاری کنیم).

خب حالا برای نصب کامپوزر اگر روی ویندوز کار میکنید از اینجا فایل نصبی رو دانلود و نصب کنید و اگر هم کاربر لینوکس هستید از طریق دستور زیر نصب براحتی انجام خواهد شد.

php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"
php -r "if (hash_file('sha384', 'composer-setup.php') === '756890a4488ce9024fc62c56153228907f1545c228516cbf63f885e036d37e9a59d27d63f46af1d4d07ee0f76181c7d3') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"
php composer-setup.php
php -r "unlink('composer-setup.php');"

بعد از نصب داخل ترمینال با زدن دستور composer باید چیزی مشابه تصویر زیر رو ببینید:

Image for post
Image for post

نصب اولین پروژه لاراول

برای اینکه اولین پروژه لاراول خودتون رو راه‌اندازی کنید دو راه خواهید داشت. اولین روش به این صورت هست که شما ابتدا پکیج راه‌اندازی لاراول رو از طریق دستور زیر نصب کنید:

composer global require laravel/installer

و سپس با این پکیج مانند دستور زیر پروژهای خودتون رو ایجاد کنید:

laravel new <your-project-name>

روش دیگه استفاده از composer هست که بصورت زیر مستقیما و بدون نصب پکیج نصبی پروژهای خودتون رو راه‌اندازی کنید:

composer create-project laravel/laravel <your-project-name>

در حال حاضر که این مقاله رو می‌نویسم نسخه 8 لاراول منتشر شده که بر پایه نسخه 8 از php هست. این امکان هست درصورتیکه لازم داشته باشید در زمان راه‌اندازی پروژه لاراولتون از نسخه‌های قدیمی‌تر لاراول استفاده کنید برای نمونه اگر بخوایم یک پروژه لاراول رو از نسخه 7.4 که بر پایه php7.4 هست داشته باشیم بصورت زیر عمل می‌کنیم:

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel:^7.4 <your-project-name>

نکته‌ای که باید به اون توجه بشه این هست که معمولا در پروژه‌های که کار میکنیم ممکن است از کتابخانه‎‌های دیگری هم استفاده کنیم و از این جهت ممکنه ورژن پکیج‌هایی که میخواید در پروژه لاراولتون استفاده کنید از آخرین نسخه php پشتیبانی نکنند اونوقت مجبورید به نسخه‌های پایین‌تر برید! البته امکان تغییر ورژن بعد از نصب هم هست ولی بطورکلی وابستگی‌ها در انتخاب بهترین کانفیگ که شما نیاز دارید تاثیرگذاره!

پس از اتمام نصب اگر همچی درست پیش رفته باشه به کمک ترمینال وارد فولدر پروژه خودتون که هم نام پروژه‌ای که ایجاد کردید، بشید و از طریق Artisan که نوعی رابط خط فرمان در لاراول هست دستور serve را اجرا خواهیم کرد که نوعی آدرس دسترسی برای توسعه برای پروژه محلی ایجاد خواهد کرد:

Image for post
Image for post

اگر لینکی که ایجاد شده رو در مرورگر خودتون بزنید باید چیزی مشابه تصویر زیر ببنید:

Image for post
Image for post

تبریک میگم شما توانستید اولین پروژه لاراول خودتون رو راه‌اندازی کنید. به همین سادگی! 👌👌


اولین مقاله از دوره آموزش مقدماتی لاراول همینجا تموم میشه. توی این آموزش نحوه نصب و راه‌اندازی یک پروژه php در فریم ورک محبوب و قدرتمند لارول توضیح داده شد. امیدوارم از آموزش لذت برده باشید