آموزش مقدماتی لاراول - تعریف مسیرها در اپلیکیشن لاراولی

به دومین مقاله آموزشی لاراول خوش‌آمدید!

در مقاله قبلی نحوه نصب و راه‌اندازی یک پروژه PHP بر اساس فریم‌ورک لارول یاد گرفتیم و اینکه چطور با دستور artisan پروژمون رو در محیط توسعه ببینیم:

نکته‌ای که درمورد دستور serve وجود داره این هست که با بستن ترمینال این محیط دسترسی بسته میشه. پس اگر نیاز به ترمینال دارید فراموش نکنید که از ترمینال دیگری استفاده کنید یا اینکه مجددا دستور serve اجرا کنید تا محیط دسترسی رو مجددا راه اندازی کنید.

اما حالا در این آموزش درمورد مسیردهی‌ها یعنی جایی که اپلیکشن ما پاسخ‌هایی رو برای درخواست‌ها درنظر گرفته آشنا خواهیم شد.


اگر وارد مسیر پروژه لاراول بشید تعداد بسیار زیادی فایل و فولدر اونجا خواهید دید، اصلا جای نگرانی نیست در این دوره آموزشی با تمام این موارد آشنا خواهید شد. 

در این آموزش سراغ یکی از این فایل‌ها خواهیم رفت که درون فولدر routes هست، به نام web.php 

Route ها روشی هستند که شما در اون میتونید یک درخواست url سمت بک ارسال کنید. اگر فایل web.php رو باز کنید شما خواهید دید که یک route بصورت پیش‌فرض در اونجا تعریف شده که از نوع get هست (بطور کلی درخواستهای سمت بک از دو نوع get و post هستند). 

همانطور که مشاهده میکنید تابع get دوتا پارامتر داره، که یکی مسیر هست و دیگری تابع خروجی. وارد تابع خروجی بشید و مقدار اون رو بصورت زیر تغییر بدید.

Image for post
Image for post

به همین راحتی شما یک مقدار از سمت بک به سمت فرانت ارسال کردید:

Image for post
Image for post

در مورد view بعدا بصورت مفصل خواهم داد که چطور میشه استایل‌ها رو به هم در نمایش مرورگر اضافه کرد.

در ادامه یک مسیر دیگه رو میخوایم اضافه کنیم مثلا مسیر معروف contact  !

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

به همین راحتی شما مسیر دیگری رو در اپلیکیشن خودتون ساختید و یک خروجی که برای اون مسیر تعریف شده. همانطور که مشاهده می‌کنید درون مسیر routes فایل‌های دیگری هم هست اما در حال حاضر تنها فایلی که میخوام بهش توجه کنید web.php هست که کاربرها میتونند خروجی اون رو از طریق مرورگر مشاهده کنند. این فایل شامل تمامی مسیرهایی و درخواست‎‌هایی هست که اپلیکیشن شما به اون پاسخ میده!

در این آموزش درمورد 2تا صفحه ساختیم که کاربرها با وارد کردن اون درون مرورگراشون میتونند پاسخ‌هایی که اپلیکیشن ما برای اون درخواست ها درنظر گرفته رو مشاهده کنند.

در آموزش بعدی با view ها آشنا خواهیم شد!