آموزش مقدماتی لاراول - آشنایی با viewها

در آموزش قبل شما با فایل  web.php که شامل تمامی مسیرهایی و درخواست‎‌هایی هست که اپلیکیشن شما به اون پاسخ میدهد، آشنا شدید و توانستید از طریق آن مسیرهایی رو در اپلیکیشن خودتون تعریف کنید که به کاربران یک خروجی متنی ساده رو از طریق مرورگر نمایش میداد.

در این آموزش و در قدم بعدی میخواهیم مقداری کد html و CSS رو به خروجی‌هامون اضافه کنیم. برای اینکار از view ها در لاراول استفاده میشه بنابراین در ادامه با من همراه باشید تا با مفهوم views در لاراول آشنا بشیم.


 Viewها در لاراول جایی هستند که کدهای html و CSS در آن برای نمایش در مرورگر ترجمه می‌شوند. برای ایجاد viewها لازم هست که شما به مسیر دیگری در دایرکتوری اصلی پروژتون در /resources/views/ برید. درون این مسیر فایلی پیش‎‌فرض لارول بنام welcome.blade.php وجود داره. این فایل همان صفحه‌ای هست که در آموزش اول این دوره هنگام نصب و راه اندازی مشاهده کردیم. در مورد این نوع از فایلها باید اشاره کنم که این نوع از فایل‌ها در لاراول از نوع blade هستند. blade نوعی موتور ترجمه هست که در لاراول وجود داره و باعث میشه کدهایی که در view ها درج می‌کنید تمیزتر بشند. در این دوره آموزشی به مرور قابلیت‌های blade رو یاد خواهیم گرفت، اما فعلا توجه داشته باشید که نام هر فایلی که در view وارد میکنید باید ساختاری مشاهبه ساختار زیر داشته باشه:

<name-of-file>.blade.php

برای شروع یک فایل به نام contact.blade.php ساده ایجاد می‌کنیم، برای اینکار میتونید از نمونه کد زیر استفاده کنید. ولی هیچ ضرورتی نداره، هر فایل blade حتما تگهای اصلی head یا body رو داشته باشه خود blade براتون میسازه!

حالا برای اینکه فایل view که ساختیم رو در مرورگر هم ببینیم باید برگردیم در web.php و نام فایل رو در مسیری که برای صفحه ارتباط با ما در نظر گرفتیم رو مقدار دهی کنیم.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

خب شما تونستید اولین فایل view رو ایجاد کنید! البته امکان این در لاراول هست که routeهارو به شکل ساده‎‌تری هم ایجاد کرد. برای این منظور از دستور زیر استفاده میکنیم:

Route::view('url', 'view') 

در دستور فوق پارامتر اول مسیر url در مرورگر و پارامتر دوم نام فایل view در دایرکتوری views هست. فقط توجه داشته باشید در قسمت نام فایل view نیازی به وارد کردن blade نیست، اما هنگام تعریف حتما بایستی در نام فایل view تعریف شود. حال اگر بخواهیم هر دو مسیر پروژه خودمون رو بصورت ساده‌تری بنویسیم نتیجه بصورت زیر خواهد بود:

Image for post
Image for post

این آموزش هم همینجا به اتمام میرسه! در این مقاله با نحوه تعریف یک view ساده در لاراول آشنا شدید. در آموزش بعدی انتقال داده به view‌ها برای ایجاد صفحه‌های پیچیده‌تر را یاد خواهیم گرفت.