چگونه طلای سفید را از نقره تشخیص دهیم؟

Image for post
Image for post

امروزه طلا سفید و نقره از جواهرات پر فروشی هستند که خریداران را به سمت خود می‌شکانند، با این حال این دو فلز گرانبها، ویژگی‌های متمایزی نسبت به هم دارند و این سوال نیز در ذهن خریداران  وجود دارد که چگونه تفاوت طلای سفید و نقره را تشخیص دهند. در این مطلب از آستریا گالری توضیح خواهیم داد که طلا سفید و نقره چیست، چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

طلای سفید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دانستن تفاوت بین طلا و نقره نیازمند این است که هر کدام از این جواهرات را به صورت جدا بشناسید. طلای سفید نوعی طلا است که با دیگر فلزات، مانند نیکل، پالادیوم، پلاتین یا منگنز ترکیب می‌شود.

ترکیب این فلزات با طلا، باعث می‌شود تا طلا به رنگ سفید در بیاید و همچنین دوام و استحکام آن را افزایش می‌دهند. طلای سفید معمولاً با لایه نازکی از رودیوم، فلز کمیاب و گران قیمت پوشانده می‌شود که درخشندگی و محافظت بیشتری به جواهرات می‌بخشد.

همینطور بهتر است بدانید که طلا سفید بر حسب عیار اندازه گیری می‌شود که نشان دهنده درصد طلای خالص در آلیاژ آن است. هر چه عیار بالاتر باشد، محتوای طلا بیشتر و جواهرات گرانتر است. رایج‌ترین عیار طلای سفید 10K (41.7 درصد طلا)، 14K (58.3 درصد طلا) و 18K (75 درصد طلا) است.

برخی از ویژگی‌های طلای سفید عبارتند از:

ظاهری درخشان و براق دارد که مکمل هر رنگ پوست و سنگ قیمتی است.

از نقره با دوام‌تر و مقاوم‌تر در برابر خط و خش مقاوم است.

اگر حاوی نیکل نباشد، ضد حساسیت است. زیرا نیکل می‌تواند در برخی افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند.

برای حفظ رنگ و درخشندگی، طلا سفید نیاز به نگهداری منظم و آبکاری مجدد دارد.

گرانتر از نقره است و وزن سنگین‌تری دارد.

نقره چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نقره به عنوان یک فلز گرانبهای شناخته شده، هزاران سال است برای ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع فلز دارای رنگ سفید طبیعی است که نور را به زیبایی منعکس می‌کند.

از دیگر مشخصات بارز نقره این است که بسیار چکش خوار و انعطاف پذیر است، به این معنی که به راحتی می‌توان آن را شکل داد و طرح‌های مختلف بر روی آن حکاکی کرد.

نقره فلزی است که بر حسب خلوص اندازه گیری می‌شود که نشان دهنده درصد نقره خالص در این فلز است. هر چه خلوص آن بالاتر باشد، محتوای نقره بیشتر است و جواهراتی که این فلز خاص تولید می‌شوند نیز ارزشمندتر هستند.

رایج‌ترین درجه خلوص نقره نقره 925 یا استرلینگ است که حاوی 92.5 درصد نقره و 7.5 درصد سایر فلزات مانند مس یا روی است.

برخی از ویژگی‌های نقره عبارتند از:

ظاهری نرم و گرم دارد که مناسب هر سبک و موقعیتی است.

نسبت به طلای سفید یا پلاتین دوام کمتری دارد و بیشتر در معرض خراش، فرورفتگی و کدر شدن است.

ضد حساسیت نیست، زیرا می‌تواند با برخی از مواد شیمیایی یا موجود در هوا یا روی پوست واکنش نشان دهد.

برای جلوگیری از کدر شدن و حفظ درخشندگی آن نیاز به تمیز کردن و پرداخت منظم دارد.

مقرون به صرفه‌تر از طلای سفید یا پلاتین است.

تفاوت نقره و طلا سفید چیست؟

شناخت دقیق و داشتن آگاهی نسبت به مشخصات هرکدام از این فلزات گرانبها به شما کمک می‌کند تا هنگامی که قصد خرید جواهراتی از بین طلا سفید یا نقره را دارید، بتوانید هوشمندانه خرید کنید.

دانستن تفاوت بین طلا سفید و نقره به شما کمک می‌کند تا حتی از دست افراد سود جو که نقره را به جای طلا سفید به مشتری می‌فروشند، در آمان بمانید. همینطور این آگاهی باعث می‌شود تا به صورت حرفه‌ای‌ آن چه که به دنبالش هستید را پیدا کنید.

همانطور که در بالا مشخات و جزئیات مهم نقره و طلای سفید را برایتان توضیح دادیم، در ادامه یک سری راهکارهای کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم تا برای تشخیص طلا سفید از نقره به مشکل بر نخورید و بتوانید در خانه نیز، تفاوت آن‌ها را پیدا کنید.

1- رنگ و درخشش

اولین موردی که برای تشخیص طلا سفید از نقره باید به آن توجه داشته باشید، ظاهر این دو فلز گرانبها است. طلا سفید ظاهری بسیار درخشان دارد که این رنگ سفید از ترکیب فلزات آلیاژی مانند نیکل به دست می‌آید که با طلای زرد خالص مخلوط می‌شود.

اما بهتر است بدانید این درخشش همیشگی نیست و به مرور زمان خاصیت آن از بین خواهد رفت. در نتیجه پس از کدر شدن طلا سفید، باید آن را به طلا ساز بدهید؛ تا روکش نیکل آن را تمدید کند.

رنگ جواهرات نقره سفید مایل به خاکستری است. به این نکته توجه داشته باشید که هنگام خرید نقره، ظاهر بسیار درخشان و زیبایی دارد، اما  در نهایت به خاطر واکنش سولفید هیدروژن در هوا، رفته رفته کدر می‌شود و نسبت به طلا سفید نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

البته تنها سولفید هیدروژن نیست که نقره را کدر می‌کند، موادی که روزانه با آنها سروکار داریم نیز دارای سولفید هستند، مانند خردل، تخم مرغ آبپز و نوارهای لاستیکی که با تماس با نقره باعث کدر شدن آن می‌شوند.

2- مراقبت و نگه داری از طلا و نقره

همانطور که در بالا نیز گفته شد، درخشندگی طلا سفید و نقره به مرور زمان کمرنگ می‌شود و برای جلوگیری از این اتفاق، هردو نیاز به نگه داری ویژه‌ای دارند.

طلا سفید با استفاده از رودیوم که از خوانواده پلاتین است روکش می‌شود. به این دلیل که در برابر خط و خش برداشتن طلا و جواهرات، از آن‌ها محافظت می‌کند. اما رودیوم به مرور زمان از بین می‌رود و رنگ سفیدی طلا، مایل به زرد می‌شود.

به همین دلیل است که طلا سفید نیاز به نگه داری دارد و باید سالانه توسط طلا ساز دوباره روکش شود. با این حال طلا سفید خاصیت درخشندگی خود را بیشتر از نقره حفظ می‌کند و برای استفاده روزمره بسیار مناسب است.

بهتر است بدانید که نقره نیاز به مراقبت و نگه داری بیشتری دارد. این مخافظت برای جلوگیری از کدر شدن نقره است که باعث می‌شود در استفاده روزمره نیز، زودتر کدر شود.

اما مزیتی که جواهرات نقره دارند این است که روش نگه دارید و تمیزی آن‌ها بسیار راحت است و می‌توانید در خانه این کار را انجام دهید. مانند استفاده از سرکه، آبلیمو و نشاسته ذرت.

3- قیمت

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت ‌ای مهم نقره و طلا سفید این است که قیمت متفاوتی دارند که برای خریدارن این جواهرات بسیار مهم است. نقره قیمت بسیار مقرون به صرفه‌تری نسبت به طلا دارد و البته تعداد محصولات نقره هم در بازار بیشتر است.

4- ماندگاری و دوام

میزان ماندگاری و دوام طلا سفید به میزان خالص بودن آن بستگی دارد که این خلوص، با توجه به تعداد قیراط تعیین می‌شود. همانطور که بالا نیز گفته شد، طلا سفید دوام بیشتری نسبت به نقره دارد، زیرا دارای آلیاژ فلزی قوی تری است.

در صورتی که می‌خواهید از نقره برای استفاده طولانی مدت روزانه بهره ببرید، بهتر است بدانید که زودتر خط و خش برمی‌دارد و شکل ظاهری آن با فشار نیز، دچار تغییر می‌شود، به این خاطر است که اکثر افراد طلا سفید بیشتر ترحیج می‎‌دهند.

اگر قصد ندارید در طول روز از جواهرات استفاده کنید، نقره گزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است، زیرا در این صورت کمتر آسیب می‌بیند و در خانه نیز می‌توانید شرایط نگه داری و درخشندگی آن را دوباره احیا کنید.

همچنین بخوانید: خواص شگفت‌انگیز نقره برای سلامتی

سخن آخر

در این مطلب از آستریا گالری طلا سفید و نقره را برسی کردیم و برای این که بتوانید تفاوت‌های آن‌ها را با یکدیگر تشخیص دهید، راهکارهای مناسبی را ارائه دادیم تا هم بتوانید راحت‌تر خرید کنید، و هم این که با توجه به وجه تمایز این دو جواهر، بتوانید به خوبی از آنها مراقبت کرده و در نتیجه خاصیت درخشندگی و کیفیت آن‌ها را برای مدت زمانی طولانی خفظ کنید.

نویسنده: پوریا زنگیشه

منبع