آزمایش و تست عفونت قارچی 

عفونت های قارچی واژن یکی از علل شایع واژینیت و ولوواژینیت است، وضعیتی که در آن واژن و/یا فرج ملتهب و تحریک می شود. واژینیت معمولاً به دلیل عدم تعادل میکروارگانیسم های طبیعی واژن ایجاد می شود که منجر به رشد بیش از حد مخمرهای واژن می شود. برخی از بیماری های مقاربتی (STDs) می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. عفونت‌های قارچی واژن اغلب در بیمارانی دیده می‌شود که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند، دیابت دارند، باردار هستند یا اخیراً از آنتی‌بیوتیک‌های طیف وسیع استفاده کرده‌اند.

آزمایش‌های خانگی عفونت قارچی به شما امکان می‌دهد تا علل احتمالی واژینیت را محدود کنید. این آزمایش‌ها از نمونه‌ای از ترشحات واژن برای ارائه اطلاعات در مورد علل احتمالی واژینیت و تسهیل گفتگو با پزشک یا متخصص زنان استفاده می‌کنند.

هدف از آزمایش عفونت مخمری واژن تعیین اینکه آیا واژینیت توسط مخمر ایجاد می شود یا توسط یک میکروارگانیسم متفاوت مانند باکتری یا برخی ارگانیسم های دیگر مرتبط با یک بیماری مقاربتی ایجاد می شود.

واژینیت اغلب باعث علائم ناخوشایند واژن مانند:

   خارش
   تحریک
   درد هنگام رابطه جنسی یا هنگام ادرار کردن
   سوزش
   تورم
   ترشحات واژن

هنگام جستجوی علت واژینیت، گزینه‌های مختلفی وجود دارد، از جمله آزمایش‌های به دستور پزشک و آزمایش‌های خانگی. اطلاعات زیر اهداف آزمایش های عفونت مخمری واژن را در خانه و به دستور پزشک شرح می دهد.

 

هدف از آزمایش عفونت قارچی واژن در خانه

آزمایش عفونت قارچی در خانه به شما این امکان را می دهد که در خانه خود به دنبال شواهدی مبنی بر عفونت قارچی واژن باشید. انواع مختلفی از تست‌های خانگی عفونت قارچی وجود دارد، از جمله نوارهای تست pH واژن  که به شما امکان می‌دهد نمونه‌ای را در خانه جمع‌آوری کنید و آن را برای آزمایش تقویت اسید نوکلئیک (NAAT) به آزمایشگاه ارسال کنید. 

اگرچه این تست‌های خانگی می‌توانند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا عفونت مخمری علت احتمالی علائم شماست یا خیر، ارائه می‌کنند، تعیین علت علائم واژن باید توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود. پزشکان به آزمایش‌های اضافی دسترسی دارند که ممکن است برای تشخیص دقیق علت علائم شما استفاده شود.


هدف از آزمایش مخمر واژینال به دستور پزشک

آزمایش عفونت مخمری واژن به دستور پزشک برای تشخیص علت واژینیت انجام می شود تا درمان مناسب شروع شود. برای تشخیص علت واژینیت، پزشک ممکن است در مورد علائم شما بپرسد، ناحیه آسیب دیده را بررسی کند و از ترشحات واژن نمونه برداری کند. ممکن است چندین آزمایش روی این نمونه از ترشحات واژن انجام شود که به تعیین علت علائم شما کمک می کند.


آزمایش عفونت واژنچه چیزی را اندازه گیری می کند؟

عفونت های مخمری واژن توسط نوعی قارچ به نام سی آندیدا ایجاد می شود. مقادیر کمی از کاندیدا به طور معمول در دهان، دستگاه گوارش و پوست شما وجود دارد. همچنین، مقادیر کمی مخمر در واژن شما بدون ایجاد علائمی یافت می شود.

در شرایط عادی، کاندیدا و سایر ارگانیسم های میکروسکوپی در واژن یکدیگر را در تعادل نگه می دارند. با این حال، اگر شرایط به گونه ای تغییر کند که باعث رشد بیش از حد مخمر شود، ممکن است عفونت قارچی رخ دهد. این رشد بیش از حد غیر طبیعی مخمر می تواند منجر به علائم ناراحت کننده شود.

مخمر تنها اختلالی نیست که می تواند علائم واژینیت را ایجاد کند. سایر انواع رایج عفونت های واژن شامل واژینوز باکتریایی (BV) و یک انگل مقاربتی به نام تریکوموناس است که باعث تریکومونیازیس می شود . در حالی که بیشتر واژینیت ها به دلیل عفونت ایجاد می شوند، سایر علل علائم عبارتند از تحریکات شیمیایی و سطوح پایین هورمون.

تعدادی از آزمایشات تجاری موجود در خانه وجود دارد که اطلاعاتی در مورد علت واژینیت ارائه می دهد. دو نوع تست موجود در بخش های زیر توضیح داده شده است.


تست pH واژن در منزل

تعدادی از تست‌های واژینال خانگی از آزمایش pH برای ارائه اطلاعات در مورد اینکه آیا علائم شما احتمالاً ناشی از عفونت است یا خیر، استفاده می‌کنند.

اندازه گیری pH واژن اسیدیته ترشحات واژن را در مقیاسی از 1 تا 14 توصیف می کند. اعداد کمتر نشان می دهد که یک ماده اسیدی تر است. محیط طبیعی واژن نسبتاً اسیدی است و pH طبیعی آن برای افراد در سالهای باروری بین 4 تا 4.5 است. عفونت های مخمری واژن به طور کلی با pH طبیعی واژن همراه است، در حالی که تریکومونیازیس و واژینوز باکتریایی تمایل به ایجاد pH واژن بالا دارند. آزمایش‌های pH خانگی می‌تواند به شما در رد این علل غیر مخمری واژینیت کمک کند.

دانستن pH ترشحات واژن ممکن است به کاهش مشکل اساسی که باعث علائم واژن می شود کمک کند. با این حال، تغییرات یا افزایش در pH واژن شما همیشه نشان دهنده عفونت واژن نیست، بنابراین مهم است که نتایج خود را با پزشک یا متخصص زنان در میان بگذارید

 

چه زمانی باید آزمایش مخمر واژینال در خانه انجام دهم؟

هیچ دستورالعمل تخصصی برای زمان مناسب استفاده از تست عفونت مخمری واژن در خانه وجود ندارد. اگر علائم واژینیت (التهاب واژن) یا ولوواژینیت (التهاب واژن و فرج) را دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر مراجعه فوری به پزشک یا پرستار دشوار است، آزمایش‌های خانگی عفونت مخمری واژن می‌تواند اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا علائم واژن شما ممکن است ناشی از عفونت باشد ارائه دهد.

آزمایش مخمر واژن در خانه نمی تواند همه موارد واژینیت را تشخیص دهد. مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم خود صحبت کنید تا به آزمایش و درمان مناسب دسترسی پیدا کنید.

 

تفسیر نتایج تست مخمر واژن در خانه

تفسیر نتیجه آزمایش مخمر واژن در خانه بستگی به نوع آزمایشی دارد که استفاده می شود.

تفسیر آزمایش pH واژن مستلزم مقایسه یک نوار تست با نمودار رنگی همراه با کیت شما است. پس از آزمایش نمونه ترشحات واژن، می توانید بلافاصله رنگ را با کیت تست مقایسه کنید و pH واژن خود را پیدا کنید.

PH در محدوده طبیعی نشان می دهد که مخمر واژن یکی از دلایل بالقوه علائم شما است. در حالی که نتایج نشان‌دهنده pH طبیعی واژن در صورت وجود علائم واژینیت نشان می‌دهد که ممکن است عفونت مخمری داشته باشید، ممکن است علائم شما ناشی از چیز دیگری باشد. شما باید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اینکه آیا یک قرار مطب برای آزمایشات اضافی بگیرید یا خیر صحبت کنید.

یک نتیجه غیرطبیعی که pH را افزایش می دهد می تواند ناشی از چندین شرایط باشد، از جمله:

   واژینوز باکتریایی (BV)
   تریکومونیازیس
   داشتن هر دو BV و عفونت قارچی به طور همزمان

صرف نظر از نتیجه آزمایش pH واژن، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا در مورد علائم واژن که تجربه می کنید صحبت کنید.

در صورت خرید کیت تست NAAT ، پس از دریافت و تجزیه و تحلیل نمونه در آزمایشگاه، می‌توانید نتایج آزمایش خود را در یک پلت فرم آنلاین امن مشاهده کنید. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که کدام میکروارگانیسم‌ها آزمایش شده‌اند و آیا شناسایی شده‌اند یا نه.

اگر میکروارگانیسم‌ها شناسایی نشدند، گزارش شما ممکن است نشان دهد که نتایج شما طبیعی است. اگر میکروارگانیسم ها شناسایی شوند، نتایج شما ممکن است غیر طبیعی توصیف شود.

مهم است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش NAAT در خانه صحبت کنید. شرکتی که کیت آزمایش شما را ارائه کرده است نیز ممکن است به ترتیب مشاوره با یک متخصص بهداشت کمک کند.

 

پس از انجام آزمایش خانگی عفونت قارچی واژن، مهم است که با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید.  میتوانید تمامی آزمایشات عفونت واژینال و چکاپ زنان را توسط متخصصین آزمایشگاهی  با استفاده ار بخش خدمات پرستاری و چکاپ خانگی موسساتی مانند آزمایشگاه لیماطب انجام بدهید.