پرورش عادات نویسندگی

به لحظات پایانی سال نزدیک می‌شویم. سال 99 عجب سالی بود !! یک بیماری همه‌گیر کُشنده، التهابات سیاسی در جهان، زلزله، سیل و یک احساس اضطراب فراگیر برای همه جهانیان داشت. این همان شرایطی است که می‌تواند همه عادت‌های خوب نوشتنِ شما را از بین ببرد.

  • عادت‌های نوشتاری که در این سال همراه شما بوده است کدامند؟
  • آیا شما سعی در کنترل این شرایط داشتید و هر روز تلاش می‌کردید که به فعالیت خود ادامه دهید؟

با شزایطی که امسال برای همه پیش آمد، کاملا قابل درک است که شما بخواهید از تعهدات شغلی خود صرف نظر کنید و به عادت‌های نادرست نوشتن روی بیاورید و اجازه دهید اهداف شما متزلزل شوند.

قابل درک است اما اصلا قابل پذیرش نیست.

 از نظر روانی اوضاع ناخوشایند و دارای تاثیر زیادی بر افراد است. ممکن است اوضاع برای مدتی فرسایشی بماند، اما برخی از مکانیزم‌های مقابله‌ای وجود دارد که می‌تواند شما را سرپا نگه دارد. اگر شما نیز به دنبال دانستن برخی از عادت‌های نوشتن هستید تا شما را در این مسیر یاری کند، تا انتها این مقاله را مطالعه کنید. 

Image for post
Image for post

در اینجا چند روش غالباً نادیده گرفته شده برای کمک به شما در مسیر حرکت وجود دارد:

1. مُراقِبه داشته باشید

حتما در هر روز یک زمان را به مراقبه یا مدیتیشِن اختصاص دهید. انجام این کار به خصوص در ابتدای روز و صبح تاثیر بسیار زیادی درآرام کردن روح شما خواهد داشت. مکانی آرام را انتخاب کنید، بنشینید و با چشمانی بسته آرام نفس بکشید و افکار مثبت را در خود تقویت کنید. تکرار این عمل در هر روز تاثیرات شگفت انگیزی را از بعد از گذشت مدتی روی شما خواهد گذاشت و شما را به فردی آرام و شاد تبدیل خواهد کرد. به یاد داشته باشید خداوند بهترین حافظان برای انسان و یاد او آرامش بخش دل هاست.

Image for post
Image for post

2. به کارهای خود تنوع بدهید

در صورت امکان، چندین کار نوشتاری با موضوعات مختلف در دست اجرا داشته باشید، با انجام این کار در صورت ممانعت از انجام یک پروژه می توانید به یکی دیگر از آنها بپردازید. پروژه‌هایی که از نظر موضوع متفاوت هستند، ذهن شما را شاداب و مشغول نگه می‌دارند. به یاد داشته باشید الویت را به کارهایی اختصاص دهید که از انجام دادن آن لذت می‌برید. این اقدام انرژی کمتری از شما خواهد گرفت.

Image for post
Image for post

3. ورزش کنید

اگر نویسنده هستید نشسته ممکن است 6 تا8 ساعت در روز برای کار روی صندلی بشینید که می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. شما باید علاوه بر روح خود به جسم خود نیز اهمیت دهید. ورزش یک روش عالی برای پاکسازی فکر و اندیشیدن در مورد نوشتن و بهبود روحیه است. قدم زدن، دوچرخه سواری، رفتن به کلاس‌های آموزشی یا باشگاه (البته اگر باز باشد) می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

تمامی این اقدامات قطعا یک روزه در ما نهادینه نخواهد شد و تکرار این موارد است که بعد از گذشت مدتی این اعمال را به عادات غیر قابل ترک تبدیل خواهد کرد. 

Image for post
Image for post

4. حواس پرتی کمتر، تمرکز بیشتر

وقتی در حال نوشتن هستید و ​​پرونده یادداشت‌های متنی شما روی صفحه مانیتور باز است، سعی کنید هیچ مرورگری باز نباشد. اعلان‌های  شبکه‌های اجتماعی خود را غیر فعال کنید و گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید. مطمئناً، شما نیز در طول روز زمانی را در طول روز به استفاده از شبکه‌های اجتماعی اخصاص می‌دهید اما وقتی زمان نوشتن است، روی یک چیز تمرکز کنید .فقط و فقط نوشتن.

دنیا با تمام حواس پرتی‌های جذابش منتظر شما خواهد بود.

Image for post
Image for post

5- علایق خود را گسترش دهید

با این تَرفند در چند پروژه شریک شوید، اما هدف چیزهای خارج از حوزه نوشتن باید باشد. به طور مثال کتاب با موضوع "نحوه نوشتن" را نخوانید به جای آن چند داستان کلاسیک یا معاصر بخوانید. سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کنید. در دنیای امروز سایت‌های زیادی وجود دارند که مطمئنا با علایق شما سازگار دارد و می‌توانید این کار را به صورت غیر حضوری نیز انجام دهید.

Image for post
Image for post

6. اندازه گیری کنید

پیشرفت خود را پیگیری کنید. این چیزی است که نویسندگان موفق سال‌هاست در مورد آن صحبت می‌کنند و از آن پیروی کرده‌اند. سیستمی را پیدا کنید که کارها را در آن ثبت کنید تا ماهانه یا هفتگی مواردی را چک کنید:

  • تعداد مقالات یا مطالب نوشته شده
  • میزان درآمد
  • تعداد مخاطبین جدید
  • تعداد ساعات کاری 
  • میزان ساعات مطالعه و ورزش 
Image for post
Image for post

7. در کامیونیتی‌ها فعالیت داشته باشید

فریلنسینگ یک کار فردی است که شما برای انجام آن باید در خانه بمانید. خوشبختانه ارتباط با سایر نویسندگان برای حمایت و تشویق شما از همیشه آسان‌تر است. با وجود دنیای مجازی و دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مواردی از کامیونیتی وجود دارد که شما با پیوستن به آنها می‌توانید علاوه بر اطلاع از وضعیت دیگر دوستان برای حمایت شغلی نیز از آنها استفاده کنید.

Image for post
Image for post

حَرفِ آخر

شما نمی توانید همیشه کار کنید و انتظار داشته باشید همیشه مفید باشید. حتی با استعدادترین و با نظم ترین نویسندگان نیز به یک نقطه اوج خواهند رسید. اگر می‌خواهید در فریلنسینگ برنده شوید و از فرسودگی شغلی خودداری کنید، عادت‌های نویسندگی خود را ایجاد کنید تا به شما در خلاقیت، پیشرفت و درآمد بیشتر کمک کند.