بهترین نقطه شروع کسب درآمد برای نویسندگان فریلنسر

اجازه دهید در ابتدا آغاز سال 1400 را به تمامی کاربران گرامی تبریک بگوییم. امیدواریم سال 1400 سالی خوب برای شما باشد. سالی سرشار از ایدهایی نو!


در سال‌های اخیر بخصوص بدلیل شیوع بیماری کرونا توجهات به فضای مجازی بیشتر شد. با تغییر در روندهای کاری، توجه به مشاغل فریلنسری نیز افزایش پیدا کرد. در حال حاضر تعداد زیادی از مردم به شغل نویسنده فریلنسر روی آورده‌اند. معمولا اولین سوالی که هر نویسنده مبتدی از خود می‌پرسد، این است:

کجا می‌توانم کار نویسندگی فریلنسر را آغاز کنم؟

این سوال در میان تمامی نویسندگان مبتدی طبیعی است. چرا که بازار آزاد یک بازار بسیار بزرگ و پیچیده است. در این بازار تعداد بسیار زیادی نویسنده و انواع مختلفی مشتری وجود دارد. از اینرو پیدا کردن کار مناسب در ابتدای راه برای نویسندگان سخت است. 

آیا شما هم مدام این سوال را از خود می‌پرسید؟ آیا احساس می‌کنید در حال درجا زدن هستید، درحالی که دیگران پله‌های ترقی را روز به روز بالا می‌روند. آیا احساس می‌کنید رازی وجود دارد که کشف نکرده‌اید؟

واقعیت آن است که راه نویسنده فریلنسر شدن آنقدرها هم که فکر می‌کنید دشوار نیست. تنها نیاز دارید کسی را بیابید که حاضر باشد برای نوشته‌هایتان به شما بپردازد. همین!!!

توصیه می‌کنیم اگر واقعا بدنبال پیدا کردن جواب سوال‌هایتان هستید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.


پیش از ادامه این مقاله لازم است توضیح دهیم که این مقاله لیستی از وب‌سایت‌های فریلنسری که از طریق آن به دنبال درآمد باشید نیست. شما می‌توانید با یک جستجوی ساده همه آن‌ها را در صفحه نخست گوگل پیدا کنید. البته بنا به دلایلی که در زیر توضیح می‌دهیم، توصیه ما این است که در هیچ یک از آنها نیز ثبت نام نکنید:

  • رقابت بیش از حد: در اقتصاد کنونی تمامی پلتفرم‌هایی فریلنسری توسط تازه‌واردها در حال غرق شدن هستند. زمانی که هر آگهی استخدام آنلاین بطور متوسط 100 پیشنهاد یا متقاضی دریافت می‌کند شانس آماری شما بسیار کم خواهد بود.
  • پول کم: هرجایی که عرضه کننده زیاد باشد به طبع قیمت کمترین مقدار ممکن است.
  • بازاریابی ضعیف: زمانی که به عنوان یک نویسنده فریلنسر شروع به نوشتن می‌کنید، شما یک استارتاپ تازه‌کار به حساب می‌آید. از طرفی هر استارتاپی باید بصورت فعالانه بازاریابی خود را انجام دهد. بنابراین نمی‌توانید تنها به داشبورد خود در این پلتفرم‌ها اتکا کنید و منتظر باشید به امید اینکه کسی به شما پیشنهاد کاری ارسال کند.
  • تضعیف روحیه: با مشاهده لیست پیشنهادهای کاری با مبالغ پایین قطعا انگیزه خود را از دست خواهید داد.

بدون شک زمانیکه شما تصمیم می‌گیرید که بصورت مستقل کسب درآمد کنید، درهای زیادی به روی شما باز خواهد شد. حتی اگر مبتدی هم باشید مشاغل نوشتاری مناسب را پیدا خواهید کرد. در ادامه مشاغل نوشتاری که می‌تواند برای نویسندگان مبتدی و بدون تجربه مناسب باشد ارائه می‌کنیم.

Image for post
Image for post

 

1_ کسب و کارهای کوچک اطراف خود را پیدا کنید

امروزه اکثر کسب و کارها یک صفحه مجازی در اینستاگرام، وب‌سایتهای شخصی و حتی گوگل مپ دارند. آنها را پیدا کنید و به آنها پیشنهاد بازنویسی محتوایشان را بدهید. احتمالا آنها صفحه "درباره‌ما" با شرح حال تیم و داستان شرکت نیز نداشته باشند. 

می‌توانید در ابتدای کار صفحه مطبوعاتی افراد مشهور یا بیوگرافی تیم‌های بزرگ را مطالعه کنید و از آنها ایده بگیرید.

اگر عاشق نوشتن هستید سعی کنید تجربه کسب کنید و برای خود رزومه کاری جمع کنید.

 

2_ وبلاگ رها شده کسب و کارها را پیدا کنید

بسیار از مشاغل کوچک یک وبلاگ راه‌اندازی می‌کنند زیرا مدیران می‌دانند که این می‌تواند راهی عالی برای بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت آنها در صفحات جستجو، تعمیق پیوند میان مشتریان‌ و ایجاد اعتبار در حوزه کسب و کارشان می‌باشد.

اما معمولا به دلیل مشغول شدن به اداره کسب و کار، این وبلاگ‌ها به سرعت در پایین فهرست اولویت قرار می‌گیرند و رها می‌شوند. تا جایی که بعضا 6ماه یا یکسال و یا حتی بیشتر از یک سال هیچ پستی در آنها منتشر نمی‌شود.

شما می‌توانید یک حوزه از کسب و کار که کمی در مورد آن می‌دانید را انتخاب کنید، شرکت‌های این حوزه را جستجو کنید و نگاهی به آن‌ها بیاندازید.

و حالا این سوال را از خود بپرسید: "آیا میخواهید برای ادامه فعالیت آن بلاگ کمک کنید؟"

 

3_ ایمیل‌های تجاری بنویسید

تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها برای جذب و حفظ ارتباط با مشتری ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی انجام می‌دهند. اما تجارت‌های کوچک اغلب بازاریابی ایمیل خوبی ندارند. برای پیدا کردن این مشاغل در سایت‌های آنها ثبت نام کنید و ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنید را زیر نظر بگیرید.

پس از پیدا کردن کسب و کاری مورد نظر از آنها بپرسید آیا می‌خواهند از کمک شما در ایمیل مارکتینگ استفاده کنند یا خیر.

با یک جستجوی ساده می‌توانید تعداد بسیار زیادی از ایمیل‌های خوب بازاریابی را پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

 

4_ برای مجلات محلی بنویسید

دفعه بعد که به یک دکه یا یک فروشگاه سر زدید، به مجلات منطقه‌ای خود نگاهی بیاندازید. این مکان خوبی برای شروع است. اگر تجربه‌ای ندارید می‌توانید از مجلات محلی شروع کنید. مطالب آن را مطالعه کنید و قالب نوشتاری آن را کشف کنید؛ باور کنید این تمرین فوق‌العاده‌ای است. سعی کنید مطلبی در قالب آن مجله بنویسید یا حتی نقدی برای یکی از مطالب مجله به سردبیر ارسال کنید و آنها را مجاب کنید که می‌توانید برایشان مقاله بنویسید.

 

5_ برای رسانه‌های خبری محلی گزارش تهیه کنید

رسانه‌های خبری محلی خود را پیدا کنید. آنها معمولا در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی هستند. می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید از یک رخداد گزارشی تهیه کنید و برای آنها ارسال کنید. شجاعت داشته باشید ممکن است درآمد زیادی از قِبَل آن کسب نکنید ولی مطمئین باشید این می‌تواند یک تجربه عالی در رزومه کاری شما باشد.

 

6_ برای آژانس‎‌های بازاریابی بنویسید

با سرچ کلیدواژه‌هایی نظیر "سرویس تولید محتوا" یا "بازاریابی محتوا" در گوگل احتمالا لیستی از آژانس‌های بازاریابی رو خواهید یافت. احتمال اینکه برخی از آنها نیاز به نویسنده باشند کم نیست. این می‌تواند برای نویسندگان مبتدی فریلنسر یک تجربه نوشتاری ارزشمند محسوب شود. چرا که ضمن افزایش مهارت نویسندگی با نیاز مخاطبین خود نیز آشنا خواهید شد.

 

7_ کارفرمای سابق خود را به مشتری تبدیل کنید

آیا کارفرما پیشین شما یک وبلاگ، یک وب سایت دارد، یا در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند؟ آیا آن‌ها برنامه بازاریابی معینی دارند؟

احتمالا شما فرد مناسبی برای بازاریابی محتوا آن‌ها هستید. چرا که شما قبلاً با کسب و کار آن‌ها آشنا شده‌اید. اگر می‌توانید کار بیشتری را انجام دهید به مدیر بازاریابی یا مدیرعامل آن شرکت حتماً پیغام دهید.

 

8_ در پرسپت بنویسید

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید بعنوان نویسنده فریلنسر فعالیت داشته باشید، ما برای شما این بستر را فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید در پرسپت مقالات خود را بنویسید مخاطبان خود را جذب کنید و ضمن افزایش مهارت و رشد درون جامعه نویسندگان ما درآمد بیشتری را نیز کسب کنید.


ما در این مقاله در مورد جاهایی که می‌توانید شغل نویسندگی را به عنوان فریلنسر آغاز کنید، مواردی را بیان کردیم. امیدواریم که این به شما کمک کند تا دست به کار شوید و شما را به سمت شرکت‌هایی که می‌خواهند از نویسندگان تازه کار استفاده کنند هدایت کند. فراموش نکنید که منابع بیشتری را در مورد چگونگی یافتن کار نویسندگی بررسی کنید.

در صورتیکه تجربه‌ای در مورد اولین کار نویسندگی خود دارید و یا تصمیم به شروع کار به عنوان نویسنده فریلنسر کرده‌اید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.