افزایش بهره‌وری در نویسندگی به روش آتش‌نشان‌ها

اگر می‌خواهید وبلاگ‌نویسی کنید یا نویسنده‌ی فریلنسر هستید، پس می‌دانید کیفیت متن‌هایی که می‌نویسید، بسیار مهم است. مشکل اکثر نویسندگان، یافتن زمان لازم و حفظ استقامت و پیوستگی در نوشتن متن‌ها و مقاله‌هاست؛ کاری که انجام آن، حتی برای نویسندگان باتجربه سخت است. البته، راه‌حلی برای کمک به شما در جهت نوشتن مطالب بیش‌تر و با کیفیت‌تر وجود دارد: باید مانند یک آتش نشان بنویسید!

حجم کارهایی که آتش‌نشانان باید انجام دهند، بسیار زیاد بوده و شرایط استرس‌زایی بر شغل آنان حکمفرماست؛ ولی با برنامه‌ی کاری که برای آنان تهیه شده است، آنان همیشه سطح آمادگی خود را در بالاترین حد حفظ می‌کنند و کمتر موردی از خطا در فرآیندهای کاری آنان دیده نمی‌شود.
حجم کارهایی که آتش‌نشانان باید انجام دهند، بسیار زیاد بوده و شرایط استرس‌زایی بر شغل آنان حکمفرماست؛ ولی با برنامه‌ی کاری که برای آنان تهیه شده است، آنان همیشه سطح آمادگی خود را در بالاترین حد حفظ می‌کنند و کمتر موردی از خطا در فرآیندهای کاری آنان دیده نمی‌شود.
حجم کارهایی که آتش‌نشانان باید انجام دهند، بسیار زیاد بوده و شرایط استرس‌زایی بر شغل آنان حکمفرماست؛ ولی با برنامه‌ی کاری که برای آنان تهیه شده است، آنان همیشه سطح آمادگی خود را در بالاترین حد حفظ می‌کنند و کمتر موردی از خطا در فرآیندهای کاری آنان دیده نمی‌شود.

«برنامه کاری آتش نشان» چیست؟

آتش‌نشانان یکی از جالب‌ترین برنامه‌های کاری را دارند. با توجه به ماهیت شغلی آنان، خدمه آتش‌نشانی باید 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته مشغول خدمت‌رسانی باشند. به این ترتیب، بسیاری از خدمه‌ی آتش‌نشانی دارای برنامه‌ی زمان‌بندی شده‌ای با 24 ساعت حضور و 48 ساعت استراحت هستند.

در طول 24 ساعتِ کاری، خدمه در ایستگاه آتش نشانی زندگی می‌کنند، غذا می‌پزند، تمرین می‌کنند و حتی در آن‌جا می‌خوابند. هنگامی که یک آتش‌سوزی رخ می‌دهد یا برای حادثه‌ای با آنان تماس می‌گیرند، آن‌ها بسیج شده و به وظیفه‌ی خود می‌پردازند. در پایان این 24 ساعت، خدمه می‌توانند استراحت کنند و 2 روز کامل مرخصی برای بهبود شرایط روحی و جسمانی داشته باشند. حال، نشان خواهیم داد که برای تولید محتوا نیز می‌توان از این ساختار بهره‌مند شد.

برای یک روز کامل فقط و فقط بنویسید 

برای این‌که این برنامه‌ی کاری عملی شود، باید به محض بیدار شدن شروع به نوشتن کنید. بهتر است اگر می‌توانید، یک ساعتِ کامل قبل از صرف صبحانه، مطلب بنویسید؛ می‌تواند مقاله‌ای برای وبلاگ خودتان باشد یا یک فصل از داستانی که روی آن کار می‌کنید یا هر چیز دیگری. کلید موفقیت در این روند، نوشتن به زبان ساده و روان است؛ سعی نکنید کمال‌گرا باشید، متن را مدام جابه‌جا و ویرایش نکنید، برای آن بازاریابی نکنید، سراغ تماس با دیگران یا گذراندن زمان در شبکه‌های اجتماعی نروید؛ بلکه «فقط و فقط بنویسید».

بعد از صرفِ صبحانه‌ در آرامشِ کامل، یک جلسه‌ی نویسندگی دیگر به مدت حدودی دو تا سه ساعت داشته باشید. بعد از این جلسه در نیمه‌ی صبح، می‌توانید کمی نرمش کنید یا دوش بگیرید. سپس، تا زمان صرف ناهار مشغول نوشتن مقاله‌های دیگری شوید. پس از صرف ناهار، می‌توانید یک خواب نیمروزی به مدت 30 الی 60 دقیقه تجربه کنید یا اگر چنین عادتی ندارید، به کار دیگری بپردازید که از شما انرژی ذهنی زیادی نمی‌برد. قصد ما بر این است که شما استراحتی برای تجدید قوا داشته باشید؛ نباید بلافاصله به سر کار بازگردید زیرا ذهن شما دچار فرسایش در خلاقیت و عدم تمرکز می‌شود.

بعدازظهر دوباره کار خود را از سر گرفته و متون دیگری را تا قبل از صرف شام بنویسید. توجه داشته باشید که این یک ماراتن است و با این روند می‌توانید و در نهایت بایستی مقالات آماده زیادی داشته باشید. بعد از صرف شام دیگر ننویسید و تنها به بازبینی آن‌چه منتشر کرده‌اید یا بررسی بازخورد آن‌ها بپردازید. این کار از شما انرژیِ کمی طلب می‌کند و حتی می‌تواند آموزنده نیز باشد، چون صرفِ نظر از مثبت یا منفی بودن بازخورد مقالات شما، درکی از روند بهبود در کار به شما خواهد داد.

چرا باید برنامه کاری آتش‌نشان را دستِ‌کم یکبار انجام داد؟

در ظاهر، این برنامه هیچ چیز پیچیده‌ای ندارد؛ حتی راهنمایی برای نحوه‌ی انجام کار، در آن موجود نیست. پس، عجیب نیست اگر از خودتان بپرسید که برنامه کاری آتش‌نشان چگونه می‌تواند در رشد نویسندگی شما اثر بگذارد؟ نکته مهم این است که در این برنامه کاری، فرض بر این است که شما هم‌اکنون یک نویسنده هستید، چون به محض آن که به شیوه‌یِ پیوسته شروع به نوشتن می‌کنید، عملاً همان روندی را طی می‌نمایید که یک نویسنده‌ی حرفه‌ای و با تجربه دنبال می‌کند. درست است، این برنامه‌ی کاری سخت است؛ اما، دارای چندین مزیت اساسی است و اگر بتوانید آن را عملی کنید، ارزش پیگیری و تداوم این روش را درک خواهید کرد.

برخی از این مزایای برنامه کاری آتش‌نشان عبارتند از:

  • شما تنها در یک روز مجموعه‌ای از مقالات را برای خودتان ایجاد می‌کنید و احتمالاً تعجب خواهید کرد که بیش‌تر از آن‌چه تصور می‌کردید توانایی آن را دارید، می‌توانید بنویسید.
  • شما تنها یک جریانِ غالب بر زمانِ خود دارید و آن، نوشتن است؛ بنابراین، خواهید دید که می‌توانید بسیار سریع‌تر و با تمرکز بیش‌تر بنویسید.
  • چون مجبور به نوشتن هستید، می‌توانید از زندگی روزمره یا رخدادهای اطراف خود، موضوعاتی برای نوشتن پیدا کنید و این کار سبب فعال‌تر شدن تواناییِ جستجوگری ذهنتان می‌شود.
  • در روزهای دیگرِ خود می‌توانید با توجه به تجربه و بازخورد روزِ ویژه‌ی نویسندگی، موضوعات بیش‌تر و بهتری برای نوشتن پیدا کنید و برای تغییرات لازم در سبک نوشتاریِ خود و رشد مهارت‌هایتان برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید. به زودی در خواهید یافت که شما به معنای واقعی کلمه، می‍توانید هر چیزی را به یک مقاله یا داستان تبدیل کنید.

از امروز شروع کنید

تولید محتوای پی‌در‌پی در طولِ یک روز، برای ایجاد مجموعه‌ای از مقالات که روند بهبود توانایی نویسندگیتان را در برابر چشمان شما مشهود کند، بسیار ضروری است؛ این مورد حتی، برای نویسندگانِ تازه‌کار مفیدتر بوده و بیش‌تر نیز صدق می‌کند. اگر از این روش استفاده کنید، می‌توانید در یک ماه تا 50 مقاله یا حتی بیش‌تر تولید محتوا داشته باشید و این میزان به‌هیچ‌وجه کم نیست.

برای نویسندگان فریلنسر که تمامِ وقتِ آنان مختص خودشان است، بهره‌وری بالاتر نیز می‌رود؛ زیرا در روزهایی که به نویسندگی مشغول هستند، تمام زمان خود را با تمرکزِ کامل صرف کار می‌کنند و این روند به آنان امکان می‌دهد تا به طور مداوم بنویسند و منتشر کنند. در نتیجه، این افراد در دیگر روزها با آرامش بیش‌تری به امور شخصی خود پرداخته و حتی، روی پروژه‌های ویژه‌ی خود تمرکز می‌نمایند.