پروتز دندانی ثابت

انواع پروتز دندان

پروتز دندانی ثابت

انواع پروتز دندان

پروتز ثابت دندان یکی از انواع مختلف پروتزها می‌باشد که معمولا به نام عمومی روکش دندان در بین افراد جامعه شناخته می‌شود. در پروتز ثابت، بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خارج کند پروتز ثابت می‌تواند بر روی ایمپلنت یا دندان فرد کار گذاشته شود.

این نوع پروتز به وسیله چسب مخصوص یا پیچ به دندان یا ایمپلنت دندان وصل می‌شود. این نوع پروتز را فقط دندانپزشکی که به آن مراجعه کرده‌اید می‌تواند از دهان شما خارج کند. پروتز دندانی ثابت از مواد متفاوتی تولید می‌شود که عبارتند از:

۱. روکش سرامیک وصل شده به فلز (PFM)

فریم این نوع از پروتز دندانی با استفاده از فلزاتی مانند تیتانیوم، پالادیوم و طلا تولید می‌شود. بعد از آن یک لایه سرامیکی بر روی این فریم ساخته می‌شود که شبیه به دندان فرد است. ممکن است بگویید که این نوع روکش چگونه مانند دندان هر فرد ساخته می‌شود که در ادامه این موضوع را شرح می‌دهیم.

  • در ابتدا دندانپزشک دندان بیمار را برای قالب گیری حاضر می‌کند و سپس قالب گیری دندان‌ها را انجام می‌دهد.
  • قالب دندان‌ها به لابراتوار دندانپزشکی ارسال شده و ماکت دندان با استفاده از گچ ساخته می‌شود.
  • بر روی ماکت فریم با استفاده از یکی از فلزاتی که نام بردیم ساخته می‌شود و چند لایه سرامیک در حرارت بالا بر روی فریم فلزی قرار می‌گیرد.

۲. روکش سرامیک فشرده یا دی اکسید زیرکونیوم

در ساخت این نوع روکش هیچگونه فلزی به کار برده نمی‌شود. در این نوع روکش نیز مانند روکش‌های فلزی قالب گیری صورت می‌گیرد و در لابراتوار ماکت دندان با استفاده از دوربین‌های ۳ بعدی اسکن می‌شود. بعد از اسکن سه بعدی، کامپیوتر روکش دندان مورد نظر را طراحی می‌کند. سپس بلوک‌های زیرکونیومی با استفاده از دستگاه‌هایی به نام CAD CAM که شبیه به دستگاه تراشکاری صنعتی هستند به شکل دندان طراحی شده تراشیده می‌شود. استفاده از سرامیک فشرده به جای فلز مزایای بسیار زیادی دارد، از جمله:

  • حساسیت‌هایی که در روکش‌های فلزی برای دندان به وجود می‌آید در استفاده از روکش‌های سرامیک فشرده نیست.
  • روکش‌های سرامیک فشرده با رنگ و فرم دندان هماهنگی بیشتری دارند.
  • زیرکونیوم‌ها با محیط زیست سازگاری دارند و از نظر بیولوژیکی خنثی می‌باشند.
  • سرامیک فشرده برق و حرارت را به سختی از خود عبور می‌دهد.
  • پلاک‌های دندانی بر روی سطح این روکش‌ها جمع نمی‌شوند.
  • به دلیل نفوذپذیری این روکش‌ها، ظاهری زیباتر و طبیعی‌تر دارند.
  • استفاده از این مواد خطر التهاب لثه ندارد.

شما ممکن است برای بازسازی یک دندان و بازگرداندن شکل و اندازه طبیعی آن و یا جایگزینی یک دندان از دست رفته، نیازمند درمان با استفاده از پروتزهای ثابت باشید و ضمنا وقتی میزان کافی از نسج دندان برای نگهداری یک پرکردگی وسیع باقی نمانده باشد، روکش می‌تواند آن دندان را پوشانده و ساپورت کند.

روکش درمان خوبی برای دندانهای بدرنگ و یا بدشکل است. همچنین برای پوشاندن یک ایمپلنت دندانی نیز استفاده می‌شود. اگر ما روکش شدن دندان را توصیه می‌کنیم، احتمالاً به یکی از دلایل فوق می‌باشد تا به شما کمک کنیم دندانهایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشید.

برای آشنایی با دکتر مرتضی شمس وارد شوید.

پروتزهای دندانی متحرک

این نوع پروتز به راحتی بر روی لثه‌ها قرار می‌گیرد یا می‌توان به آسانی آن را از دهان خارج کرد. در صورتی که فرد تمامی دندان‌های خود را کشیده باشد، می‌تواند از پروتز متحرک کامل استفاده کند. بیمار ممکن است در ابتدای استفاده از این نوع پروتز احساس خوبی نداشته باشد اما با استفاده بیشتر و گذشت زمان این حس از بین می‌رود.

در این نوع پروتز، استخوان فک به مرور زمان تحلیل می‌رود. باید هر ۱ تا ۲ سال یکبار استخوان فک چک شود و هر ۵ تا ۷ سال یکبار نیز باید جایگزینی استخوان‌ها صورت گیرد. اگر بیمار همه دندان‌های خود را نکشیده باشد می‌توان از پروتز پارسیل استفاده کرد. پروتز پارسیل بر روی صفحه فلزی ساخته می‌شود و سپس با یک لایه پلاستیکی که همرنگ لثه‌ها می‌باشد سطح آن را می‌پوشانند.

پروتز های دندانی نیمه متحرک (اوردنچر)

اوردنچر (over denture) نوعی پروتز دندانی نیمه متحرک است که بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد و نسبت به پروتزهای دیگر راحت تر است. این نوع پروتزها دارای قسمتی به نام اتچمنت هستند که به دندانها و یا ایمپلنتها متصل می‎شوند. این کار به ثابت نگهداشتن پروتزها در دهان کمک می‎کند. در عین حال پروتزهای نیمه متحرک نیز می‎توانند از دهان بیرون آورده و تمیز شوند. از آنجا که قسمت اتچمنت پروتزهای نیمه متحرک هر چند وقت یکبار کهنه و غیرقابل استفاده می‎شود، بهتر است تعویض گردد.