راهکارهای افزایش تمرکز حواس

راهکارهای افزایش تمرکز حواس

تمرکز حواس از لازمه‌های موفقیت در هر کاری است. برای این‌که به اهداف خود دست یابید، باید تمام حواستان را در کار خود متمرکز کرده و از عوامل منحرف‌کننده ذهن دور بمانید. خواندن توصیه‌های پایین برای افزایش تمرکز در هنگام درس‌خواندن و سایر اقدامات روزانه خالی‌ازلطف نیست.

  • وقتی میلی به انجام کاری ندارید و خود را به‌زور محدود به درس‌خواندن می‌کنید، ذهن شما همواره به دنبال یک عامل انحرافی یا راه فرار می‌گردد تا از شر این عمل اجباری خلاص شود. انگیزه‌تان را برای کارهای خود حفظ کنید و اهداف خود را فراموش نکنید. هنگامی‌که خسته و کلافه شدید به خودتان استراحت دهید و دوباره باانرژی‌تر دنباله‌ی کارها و برنامه‌ی خو را بگیرید.
  • از موانع تمرکز و حواس‌پرتی‌ها دوری کنید. اینترنت فضای جذابی است که ممکن است بدون این‌که متوجه شویم، ساعت‌ها ما را درگیر خود کند. در هنگام درس‌خواندن، وای‌فای را خاموش کنید و گوشی را جایی دور از دسترس نگاهتان بگذارید. مکان‌های آرام و ساکت بهترین جا برای تمرکز و درس‌خواندن است.
  • فعالیت‌های ورزشی، مدیتیشن، گوش‌کردن به موسیقی‌های آرام‌بخش و … همگی به آرام‌تر شدن دغدغه‌ها و فشارهای ذهنی و افزایش قدرت تمرکز کمک می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده است؛ مصرف میزان مناسب کافئین روزانه نیز در رفع خستگی و افزایش تمرکز تأثیرگذار است.

منابع جمع بندی کنکور