برو درس می‌خوان به‌همراه کـار

 بسیاری از شهروندان علاقه‌مندند تا تحصیلاتشان را ادامه دهند و مدارج علمی بالاتری را تجربه کنند اما حضور در محل کار را مانع این تصویر ایده‌آل می‌بینند و‌‌ همان ابتدا قید آرزو‌هایشان را می‌زنند.

 شايد در نگاه اول اينگونه به‌نظر برسد كه درگيري زماني و ذهني اشتغال فرصت هر نوع پيشرفت ديگري را از آنها مي‌گيرد. با اين حال، باز هم روش‌هايي وجود دارد تا افراد شاغل هم بتوانند راهي دانشگاه بشوند يا مدرك تحصيلي‌شان را ارتقا دهند. در اين گزارش با روش‌ها و دانشگاه‌ها و مراكز معتبر آموزشي آشنا مي‌شويد كه امكان ادامه تحصيل را براي افراد شاغل و متناسب با شرايط آنها فراهم آورده‌اند؛ دانشگاه‌هايي كه مدارك معتبر كشوري و جهاني دارند.

ثبت نام در دانشگاه غیرحضوری

آنلاين شويد، مدرك بگيريد

رواج دانشگاه‌هاي مجازي در بسياري از دانشگاه‌هاي كشور باعث شده تا ادامه تحصيل براي آنهايي كه شاغل هستند و فرصتي براي حضورفيزيكي در دانشگاه‌ها ندارند ممكن شود. در اين دانشگاه‌ها عموما رشته‌هايي تدريس مي‌شود كه واحد عملي نداشته باشند. هر دانشجو براي كسب دانشنامه كار‌شناسي ارشد بايد ۳۲ واحد را بگذراند و در هر ترم هم مي‌تواند ۱۲واحد انتخاب كند. در اغلب اين رشته‌ها واحدهاي درسي به ۲صورت آموزش‌محور و پژوهش‌محور ارائه مي‌شود. آنهايي كه مي‌خواهند پايان‌نامه نداشته باشند مي‌توانند به جاي آن، ۶ واحد درسي مرتبط بردارند. حضور در كلاس‌هاي آنلاين هم به اين صورت است كه پس از قبولي و دريافت شماره دانشجويي به سايت معرفي شده مراجعه مي‌كنيد و حاضري‌تان را در كلاس مجازي به ثبت مي‌رسانيد. در كلاس‌هاي آنلاين يا‌‌ همان مجازي امكان برقراري ارتباط با استاد، طرح سؤال به‌صورت شفاهي و كتبي و بارگذاري فايل‌هاي آموزشي امكان‌پذير است. استاد هم مي‌تواند به‌صورت آنلاين علاوه برتدريس از دانشجو‌يان سؤال بپرسد و نمره‌شان را وارد سيستم كند. معمولا فيلم كلاس هم قابل دانلود و مشاهده آفلاين است. زمان برگزاري كلاس‌هاي اين نوع دانشگاه‌ها به علت مجازي بودن، محدوديت كمتري دارد و گاهي با توافق دانشجويان تغيير هم مي‌كند. البته اكثر امتحانات پايان ترم به‌صورت حضوري برگزار مي‌شود.

مكاتبه‌اي هم جواب مي‌دهد

برخي از دانشگاه‌هاي كشور، علاوه بر داير كردن كلاس‌ها در دوره‌هاي حضوري، دانشجوهاي مكاتبه‌اي و نيمه‌حضوري را هم مي‌پذيرند. به‌عنوان مثال، دانشگاه علامه طباطبايي ازجمله اين مراكز است. علاوه بر اين مراكز، شما مي‌توانيد روي دانشگاه‌هاي فراگير پيام نور هم حساب ويژه‌اي باز كنيد. ثبت‌نام در دانشگاه‌هاي فراگير پيام نور تقريبا تمام كدرشته‌ها جز رشته‌هاي پزشكي را شامل مي‌شود. البته دانشجويان براي ثبت‌نام در اين دانشگاه‌ها ابتدا بايد دوره‌هاي دانش‌پذيري را سپري كنند و پس از گذراندن دروس تعيين شده و قبولي در آزمون بتوانند به‌صورت رسمي درسشان را ادامه دهند. در اين دانشگاه، بسياري از درس‌ها به‌صورت خودخوان ارائه مي‌شود تا دانشجو‌ها پس از خواندن كتاب، بدون حضور در كلاس براي آزمون پايان ترم آماده شوند. ثبت نام در دانشگاه‌هاي فراگير پيام نور و نيمه‌حضوري توسط دفترچه‌هاي جداگانه‌اي كه از سوي سازمان سنجش آموزش كشور ارائه مي‌شود امكان‌پذير است. شهريه‌هاي واحدهاي تحصيلي اين دانشگاه‌ها نيز نسبت به روش‌هاي ديگر كمي پايين‌تر تعيين شده و كنكور ورودي نيز حذف شده است. آزمون اين دوره‌ها به‌صورت حضوري برگزار مي‌شود. حداقل نمره قبولي نيز ۱۰ براي دوره كار‌شناسي و نمره ۱۲ براي دانشجويان كار‌شناسي‌ارشد است.