توانبخشی دست و مچ دست

دست درد می تواند ناشی از دلایل مختلف باشد و می تواند در فعالیت های روزمره زندگی ناتوان کننده باشد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد، علائم دردناک را می توان با موفقیت در دوره های  فیزیوتراپی برای دست درد، درمان و تسکین داد. درد دست ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود یا ممکن است پس از سال‌ها درد خفیف و پراکنده ایجاد شود. در موارد دست درد، ممکن است برای مشت کردن، گرفتن یا نگه داشتن اشیا یا حتی چرخاندن مچ دست مشکل داشته باشید.

 

علائم درد دست

ضعف دست
سوزن سوزن شدن دست
بی حسی دست
دست های متورم
درد در انگشت شست
درد در کنار مچ دست
مشکل در گرفتن / گرفتن

 

توانبخشی دست و مچ دست
توانبخشی دست و مچ دست
توانبخشی دست و مچ دست


دلایل احتمالی دست درد

– سندرم تونل کارپال
– التهاب تاندون
– ورم مچ دست
– شکستگی های این ناحیه
– آرتروز
– روماتیسم در جوانان
– اختلال در گردش خون دست
– تایپ کردن زیاد
– نوروپاتی محیطی
– پارگی تاندون دست
– جراحی دست نظیر فلپ یا تاندون ترانسفر
– آسیب های ورزشی
– انگشت ماشه ای
– پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن
– انگشت چکشی
– ضعف عضلات مانند بیماری ام اس

 

برای دست و مچ بعد از عمل جراحی

به دست آوردن یک نتیجه خوب از عمل جراحی ارتباط زیادی با درمان بعد از جراحی دارد. میزان سختی کار شما در درمان پس از جراحی به همان اندازه مهم است که جراح در طول جراحی انجام داد. نتایج بد معمولاً در بیمارانی رخ می دهد که در درمان خود کار نمی کنند. اگر می خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید، باید هر روز ساعت های زیادی سخت کار کنید. نتایج عالی در بیماران با انگیزه و فداکاری دیده می شود که با درمان خانگی روزانه خود سخت کار می کنند. برای توانبخشی دست خود فقط به جلسات درمانی برنامه ریزی شده تکیه نکنید. به یاد داشته باشید که درمانگر مربی شماست و شما باید خودتان تمرین کنید. شما نمی توانید زمان زیادی را برای درمان صرف کنید! 24 ساعت شبانه روزی عالی است اما واقع بینانه نیست. حداقل مطلق 5 بار در روز نیم ساعت کامل است.

پیشرفت کند خواهد بود. جراحت بد یا جراحی بزرگ باعث سفت شدن دست شما می شود. معمولاً حدود 6 ماه طول می کشد تا بافت اسکار واقعاً شل شود. انتظار نداشته باشید که دست شما پس از یک جراحت بد یا جراحی بزرگ "عادی" باشد. پس از یک جراحت بد یا جراحی بزرگ، دست شما هرگز دقیقاً مانند قبل نخواهد بود. با این حال، هدف این است که آن را تا حد امکان به عملکرد طبیعی نزدیک کنیم.

 

این تمرینات زیر را روی هر مفصلی که در آتل نیست انجام دهید. آنها را هر روز انجام دهید. دستورالعمل های دقیق تری در مورد نحوه کار مفاصلی که عملاً جراحی شده اند دریافت خواهید کرد.

منبع: