هوش مصنوعی صوتی سبک سفارش غذا از رستوران را تغییر داده است

Image for post
Image for post

سال گذشته به همه افراد توصیه شد که در خانه بمانند و از آنجایی که ظرفیت رستوران‌‎ها هم محدود شده بود، بسیاری از افراد غذاهایشان را از خانه سفارش می‌دادند. همچنین از آن‌جایی که فناوری با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و دستگاه‌های صوتی روزبه‌روز در حال بیشتر شدن، باید منتظر عاملی جدید در صنعت رستوران‌داری بود: هوش مصنوعی صوتی. در این مطلب به برخی از مهم‌ترین روش‌هایی که هوش مصنوعی توسط آن‌ها صدای افراد را به گوش هم می‌رساند، اشاره شده است.

 

با رواج فناوری‌های متکی بر صدای افراد، همچنین افزایش تعداد افرادی که در خانه مانده‌اند و وقتشان را با دستگاه‌های الکترونیکی می‌گذرانند، سال ۲۰۲۰ جهشی باورنکردنی در جستجوی صوتی داشته است.

مطالعات نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی به طور میانگین ماهانه یک میلیارد جستجو صوتی انجام شده است. همچنین در آمار آمده که ۵۰% از کل جستجوهای سال گذشته به صورت صوتی بوده‌اند. از بین جستجوهایی که با تلفن همراه انجام شده، ۲۰% صوتی بوده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که یک رستوران تا چه حد می‌تواند از فناوری برای دریافت سفارش‌های صوتی بهره ببرد.

مشاهده آمار مربوط به افزایش استفاده از هوش مصنوعی صوتی نشان می‌دهد که این فناوری در حال نزدیک شدن به پایان نیست و برعکس، تازه در ابتدای راه است. از آنجایی که جستجوی صوتی این روزها یکی از روش‌های محبوب افراد برای جستجو شده است، مدیران رستوران‌ها هم باید بهترین روش برای پاسخگویی به جستجوهای صوتی را اتخاذ کنند.

امکان شخصی‌سازی برای مشتریان

در دنیای مدرن سفارشی‎سازی و شخصی‌سازی به طور فزاینده‌ای برای مصرف‌کنندگان اهمیت پیدا کرده است. در یک گزارش بازاریابی مطرح سال ۲۰۲۱ آمده که ۸۰% از افراد شرکت‌کننده در یک نظرسنجی مدعی شدند که اگر شرکتی بتواند تجارب را برای آن‌ها شخصی‌سازی کند، احتمال قطعی شدن معامله‌شان با آن شرکت بسیار بیشتر است.

حال شرکت را یک رستوران تصور کنید؛ وقتی مشتری باید تصمیم بگیرد کجا غذا بخورد، عوامل مربوط به رژیم غذایی‌اش را در نظر بگیرد، از آلرژی‌ها و طعم‌های خاصی که در یک رستوران ممکن است وجود داشته باشد باخبر شود، طبیعتا استفاده از تجارب شخصی‌سازی شده می‌تواند کمک زیادی برای او باشد. بسیاری از رستوران‌های مطرح این موضوع را درک کرده‌اند و منوهای سفارشی را برای مشتریان خود در نظر گرفته‌اند.

در صورتی که رستوران‌ها استفاده از هوش مصنوعی صوتی را بیشتر در دستورکار قرار دهند، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کرده‌اند. تصور کنید سفارشات توسط برنامه‌هایی که مجهز به هوش مصنوعی صوتی هستند گرفته شود. در این صورت زمان ۵ تا ۶ دقیقه‌ای ثبت سفارش مشتری می‌تواند به چند ثانیه کاهش یابد.

این اما همه قابلیت‌های هوش مصنوعی صوتی نیست. همه ما می‌دانیم که استفاده از هوش مصنوعی نمی‌تواند همه مشکلات را برطرف کند، اما در مورد رستوران‌ها کمک می‌کند که مشتری سفارشش را شخصی‌سازی کند و این همان موضوعی است که رستوران‌ها از مدت‌‎ها قبل مفهومش را با اضافه کردن غذاهای سفارشی به منو، درک کرده‌اند.

فناوری هوش مصنوعی صوتی در هر مکان

اگر فناوری صوتی در دسترس نبود و امکان استفاده از هوش مصنوعی صوتی وجود نداشت، دیگر ارائه این آمارها چه سودی داشت؟ اما افراد در زندگی روزمره مدام در حال استفاده از فناوری هوش مصنوعی صوتی هستند و این‌که این استفاده را توسعه دهیم و از آن در صنعت رستوران‌‎داری بهره ببریم، امری دست‌نیافتنی نیست. مخصوصا که تقاضاها برای فناوری‌های مجهز به صوت روزبه‌روز در حال افزایش است.

سال گذشته فروش ساعت‌های هوشمندی که از این فناوری بهره می‌بردند به نسبت انواع دیگر، رونق بیشتری داشته است و اپل پیشگام این بازار بوده است. ساعت هوشمند اپل در حال حاضر یکی از گزینه‌های محبوب کاربران ساعت‌های هوشمند است و شرکت آمریکایی در ۳ماهه اول سال ۲۰۲۱ موفق به فروش ۷.۶ میلیون ساعت شده است. این آمار نشان از افزایش ۲۳درصدی فروش به نسبت سال گذشته دارد.

در همین حال تخمین زده شده که فقط در سال گذشته ۲۱.۴ میلیون بلندگوی هوشمند در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. محققان معتقدند بلندگوهای هوشمند تا سال ۲۰۲۵ می‌توانند به صنعتی ۳۵.۵ میلیون دلاری تبدیل شوند. البته این همه ماجرا نیست و مردم از هوش مصنوعی صوتی در بیرون از منزل هم بهره می‌برند.

افزایش فروش با کاهش نیروی کار و موادغذایی دورریز

چالش اصلی و همیشگی رستوران‌ها افزایش تعداد سفارشاتشان است. با گسترش استفاده از فناوری و هوش مصنوعی صوتی می‌توان راحت‌تر به این هدف رسید.

به عنوان مثال این فناوری می‎تواند از سفارش مشتریان بیاموزد که برای کدام غذا کدام مکمل استفاده می‌‎شود و آن‌را به مشتریان جدید معرفی کند. آمار نشان داده که با این روش فروش رستوران‌ها افزایش داشته است و مبالغ فاکتورها به طور میانگین رشدی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد داشته‌اند.

از طرفی فروش کم باعث افزایش دورریز و ضایعات مواد غذایی می‌شود که این روش کمک می‌کند رستوران‌ها با فروش بیشتر دورریز کمتری داشته باشند.

کاربرد دیگر هوش مصنوعی صوتی این است که می‌تواند سفارشات را برای رستوران طبقه‌بندی کند. یعنی موادی که درحال نزدیک شدن به تاریخ انقضایشان هستند را شناسایی و آن‌‎ها را به مشتریان پیشنهاد دهد.

نکته ارزشمند دیگر این فناوری برای رستوران‌ها این است که با افزایش دستمزد کارگران، استفاده از این فناوری می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند. این یعنی به جای استفاده از اپراتور در چند شیفت، هوش مصنوعی صوتی جایگزین شود و نیروی انسانی بتواند با شرایط بهتر و در بخش مهم‌تر فعالیت کند. همچنین استفاده از سیستم های هوش مصنوعی صوتی می‌تواند منجر به کاهش تماس‌های از دست‌رفته یا پاسخگویی‌های بی‌کیفیت نیروهای انسانی شود.

طبق آمار هنوز بیشتر رستوران‌ها از نیروی انسانی به جای این فناوری برای دریافت سفارشات استفاده می‌کنند، اما فناوری هوش مصنوعی صوتی کماکان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و طبیعی است که راه‌حل‌های هوش مصنوعی باید در هر صنعتی مورد استفاده قرار گیرند؛ همان‌طور که رستوران‌ها در صورت استفاده از این فناوری از سود بیشتری بهره‌مند خواهند شد.