چوب ترمووود چیست؟

چوب ترمووود محصول نهایی فرآیند پردازش چوب جامد است. این فرآیند به لطف حفظ دما و بخار آب با توجه به ویژگی هایی که محصول نهایی باید در نظر بگیرد کنترل می شود. یک مرحله  ضروری، خشک کردن چوب تا رطوبت 0٪ و متعاقبا افزایش دما تا 215 درجه است.

Image for post
Image for post

نمونه ای از تخته های چوب ترمووود

عملیات حرارتی چوب ترمووود، مراحل اصلی

عمدتاً سه مرحله پردازش چوب ترمووود برای تثبیت آن با عملیات حرارتی وجود دارد: خشک کردن، قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد و در نهایت تثبیت سلول ها.

خشک کردن

مرحله اول درمان شامل رساندن چوب جامد به رطوبت داخلی 0٪، به لطف قرار گرفتن در معرض دمای نزدیک به 100 درجه است.
هیچ زمان "استاندارد" وجود ندارد زیرا هر جوهر و ضخامت نیاز متفاوتی به قرار گرفتن در معرض گرما دارد.

درمان با دمای بالا

در مرحله خشک شدن، چوب ترمووود در معرض دمای حدود 100 درجه قرار می گیرد. در مرحله دوم درمان، حداکثر دما حتی می تواند از دو درجه نیز فراتر رود!

چوب جامد در معرض حدود 215 درجه تغییر شیمیایی می کند: قندهای موجود در سلول تغییر می کنند و شکل خود سلول را تثبیت می کنند.
قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد می تواند باعث آتش گرفتن تخته ها شود، بنابراین فرآیندهایی را در غیاب اکسیژن (خلاء) یا بخار انتخاب می کنند.

این مرحله سوم حدود 5 ساعت طول می کشد و بلافاصله پس از خشک شدن چوب ترمووود شروع می شود تا رطوبت ناخواسته در چوب وجود نداشته باشد.

تثبیت سلولی

پس از قرار دادن چوب جامد در دمای بیش از 200 درجه، کاهش حرارت داخلی به تدریج تا رسیدن به "دمای محیط" ضروری است. در حالی که این فرآیند در حال انجام است، بخار آب به محفظه پردازش اضافه می شود تا رطوبت چوب را از 0 تا 7/8 درصد افزایش دهد، درجه بهینه برای پردازش بعدی.

چوب ترمووود از نظر پایداری ابعادی، سختی سطحی، مقاومت در برابر پوسیدگی و ترک خوردگی نسبت به چوب تصفیه نشده برتری دارد.

قرار گرفتن در معرض دمای بالای 200 درجه باعث می شود که ساختار مولکولی چوب بازسازی شود: گروه های هیدروکسیل حذف می شوند و ساختار دیواره سلولی قوی تر می شود.

حذف رزین به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما، دو مزیت دیگر نیز دارد، اولی فنی است: تخته وزن خود را کاهش می دهد و سفتی را افزایش می دهد. دوم عملی است: چوب بدون قند، دیگر برای کپک ها و علف های هرز جذاب نخواهد بود.

Image for post
Image for post

نمونه ای از کاربرد تخته های حرارتی در کنار استخر

مزایای چوب حرارتی در نقاط

  • عمر طولانی، بیش از 30 سال، حتی در صورت قرار گرفتن در معرض عوامل جوی
  • بدون مواد شیمیایی و 100% قابل بازیافت
  • برای لمس دلپذیر است
  • عدم وجود رزین
  • تمایل بسیار کم به تغییر شکل، پیچ خوردگی
  • ترک های استرس کم مشخص و تقریباً وجود ندارند

چوب ترمو و اشعه UV

چوب تیمار شده با حرارت، و همچنین چوب تیمار نشده، زمانی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، خاکستری می شود.

این تنوع رنگی تاثیری بر دوام و پایداری ندارد و فقط جنبه زیبایی دارد.
برای جلوگیری و به حداقل رساندن تنوع رنگ چوب ترمووود در معرض نور خورشید، توصیه می شود پس از نصب یک لایه روغن برای چوب در فضای باز استفاده کنید.

تخته های خاکستر ترمووود

تخته های چوب ترمووود خاکستر از نظر ابعادی پایدار بوده و در برابر عوامل جوی و اتصال قالب ها و میکروارگانیسم ها بسیار مقاوم هستند.

تخته های موجود در خاکستر ترمو به ویژه در صورت تغییرات شدید در رطوبت و دما مناسب هستند.

در این صفحه ما تخته های خاکستر عملیات حرارتی شده را برای استفاده در فضای باز پیشنهاد می کنیم ، ایده آل برای ایجاد تراس و کفپوش با تأثیر بصری قوی!