پله ها: مقررات اصلی، همه اشکال و متداول ترین مصالح

یک راه پله در درجه اول باید به افراد کمک کند تا با خیال راحت از یک طبقه به طبقه دیگر بروند. برای اینکه این کار عملی شود، مقررات و استانداردهایی وجود دارد که در طراحی پلکان همیشه در پیش زمینه هستند.

راه پله چوبی ساده
راه پله چوبی ساده
راه پله چوبی ساده

یک پله، ساده‌ترین پله‌ها. با این حال، این مدل چیزی جز استاندارد است. عکس: kopikoo / stock.adobe.com

هر کسی که گهگاه از ویرانه‌ها عبور می‌کند یا از پله‌های سنگی قدیمی بالا می‌رود، متوجه می‌شود: بالا یا پایین رفتن از یک پلکان خوش ساخت بسیار راحت‌تر است. مراحل به طور مساوی طراحی و در فاصله ای چیده شده اند که غلبه بر آن آسان است. دلیلی برای این وجود دارد: آیین نامه ساخت پله تنظیم می کند که چگونه یک پله باید طراحی شود تا بتوان با خیال راحت از آن استفاده کرد. با وجود چنین قوانینی، برای طراحی یک راه پله، به عنوان مثال با استفاده از اشکال یا مواد مختلف، آزادی عمل کافی وجود دارد.

 

برنامه ریزی پله ها: معمولاً شغلی برای افراد حرفه ای است

هر کسی که خانه ای می سازد معمولاً مجبور نیست با جزئیات برنامه ریزی راه پله سر و کار داشته باشد. معماران یا مهندسان عمران پلکان را طوری برنامه ریزی می کنند که مطابق با تمام مقررات باشد. پله ها باید فاصله مناسب از یکدیگر، عرض و عمق مناسب داشته باشند. همچنین قوانینی برای ورود و خروج از راه پله و همچنین برای نرده و نرده وجود دارد.

اگر می خواهید خودتان یک پله بسازید و از این راه پله برای ایجاد فضای نشیمن استفاده کنید، باید به آن پایبند باشید. به عنوان مثال، این قوانین در مورد پله های اتاق زیر شیروانی اعمال نمی شود، مگر اینکه از آن به عنوان فضای زندگی استفاده شود. شما می توانید مهم ترین ارقام کلیدی برای طراحی راه پله را محاسبه کنید و سپس برنامه ریزی راه پله دیگر مشکل بزرگی نیست.

 

Image for post
Image for post

 

همه اشکال پله در یک نگاه

یک خانه به ندرت در اطراف یک راه پله برنامه ریزی می شود. برعکس، یک راه پله باید با فضای موجود متناسب باشد. انواع سخاوتمندانه و همچنین صرفه جویی در فضا وجود دارد. به طور کلی نمی توان گفت کدام بهترین است.

ساده ترین راه پله ، راه پله مستقیم و تک مسیر است که مستقیماً بالا یا پایین می رود.

تعداد اجراها با هر سکوی متوسط ​​تغییر می کند. این بدان معناست که اگر پلکانی دارای پاگرد میانی باشد، مثلاً جهت تغییر جهت پله ها، پلکانی دوبله است . با هر سکو، تعداد دوش ها یک بار افزایش می یابد. علاوه بر این، اشکال خاصی نیز وجود دارد که به عنوان مثال، یک پله به یک فرود میانی منتهی می شود و از آنجا در چندین پله ادامه می یابد.

یک راه پله مارپیچ بدون نیاز به فرود میانی یا شکستن مسیر تغییر جهت می دهد. یک راه پله مارپیچ واقعی یک دایره کامل - یعنی زاویه 360 درجه - را بدون وقفه توصیف می کند. علاوه بر این، پله هایی با چرخش یک چهارم یا نیمه نیز وجود دارد که بر این اساس یک بار به شکل L یا دو بار به شکل U خم می شوند. پله های S شکل یا سایر اشکال آزاد نیز امکان پذیر است.

پلکان مارپیچی که به دور یک بالون نگهدارنده میپیچد پلکان مارپیچی نامیده می شود .

پله‌های هرمی سکوهایی هستند که معمولاً به جلوی درهای ورودی، اغلب از ساختمان‌های نماینده منتهی می‌شوند. سکوها به طور یکنواخت به سمت بالا مخروط می شوند و در نتیجه پله هایی را تشکیل می دهند. اگر این فرودها گوشه ای نداشته باشند و در عوض به شکل نیم دایره باشند، پله های مخروطی نامیده می شوند .

Image for post
Image for post

راه پله تک مسیر مستقیماً از طبقه همکف به طبقه بالا می رود. عکس: Cinematographer / stock.adobe.com

انواع مختلف ساخت و ساز نیز وجود دارد:

  • پله های المان که کاملاً به صورت پله های مستقیم یا مارپیچ پیش ساخته می شوند و مستقیماً توسط جرثقیل در محل قرار می گیرند.
  • پله های تیرآهن با ساخت یک تیر پیش ساخته مرکزی یا دو جانبی که پله ها روی آن قرار می گیرند.
  • پله های پیچ باربر که در آن پله های بتنی از یک طرف به سنگ تراشی متصل می شوند و از طرف دیگر بارهای خود را با یکدیگر از طریق پیچ های فولادی تحمل می کنند. پله های پیچ و مهره پشتیبان از نظر طراحی سبک تر از پله های المان به نظر می رسند.
  • پله ها را بلوک کنید که از عناصر پیش ساخته ساخته شده اند که می توان آنها را به هر شکل مستقیم یا کلاف حرکت داد. آنها برای DIY خوب هستند.
Image for post
Image for post

مصالح ساختمانی راه پله

در ساخت و سازهای مسکونی خصوصی، پله ها معمولاً از چوب یا پله های بتنی ساخته شده از عناصر پیش ساخته و با ابعاد استاندارد نصب می شوند. این پله ها همچنان می توانند با پوشش های مختلف مجهز شوند. پله های ساخته شده از فولاد یا سنگ نیز امکان پذیر است، دومی عمدتاً در فضای باز یا در اتاق هایی که اهداف نمایندگی را انجام می دهند.

 

راه پله چوبی

Image for post
Image for post

یک راه پله چوبی با پله های بسته. عکس: fotolismthai / stock.adobe.com

چوب احتمالاً رایج ترین مصالح ساختمانی در ساخت راه پله است. همه کاره است، به راحتی می توان آن را با سایر مواد معمول ترکیب کرد و مراقبت از آن آسان است. انواع و اشکال پله ها حداقل در داخل خانه با چوب قابل اجرا هستند. مصالح ساختمانی نیز در مورد نیازها و هزینه های پله های چوبی بسیار متنوع است. پله های چوبی ساده و پیش ساخته و همچنین پله های چوبی با کیفیت و سفارشی وجود دارد. با توجه به انواع مختلف چوب، درمان سطح و گزینه های پوشش، چوب از نظر ظاهر نیز بسیار متنوع است.

اصولا پله های چوبی برای استفاده در فضای باز نیز مناسب هستند. بله، هر چه بیشتر در معرض تأثیرات محیطی قرار گیرد، به دفعات بیشتر از آن استفاده شود و فاصله ای که باید طی شود بیشتر می شود، احتمال استفاده از سایر مصالح ساختمانی مانند بتن، سنگ یا فولاد بیشتر می شود.

پله های بتنی

Image for post
Image for post

این راه پله بتنی شیک همچنان به یک نرده نیاز دارد تا با قوانین فناوری مطابقت داشته باشد. عکس: Sven / stock.adobe.com

بتن با استحکام و مقاومت بالا در برابر آتش مشخص می شود و بسیار سخت سایش است. علاوه بر این، یک راه پله بتنی را می توان به روش های مختلف طراحی کرد: به عنوان مثال، به عنوان یک راه پله بتنی اکسپوز بدون هیچ پوششی یا در ترکیب با مواد دیگر مانند چوب، فولاد ضد زنگ یا شیشه. از کاشی، مشمع کف اتاق یا فرش نیز می توان به عنوان پوشش استفاده کرد.

امروزه تعداد بسیار کمی از پله های بتنی در محل ساخته می شود زیرا سوار شدن به بسیاری از مناطق کوچک فرعی در محل ساخت و ساز بسیار زمان بر است. از سوی دیگر از قطعات بتنی پیش ساخته یا سفارشی استفاده می شود که سپس در محل مونتاژ می شوند.

قیمت راه پله های بتنی به ساخت، شکل و ابعاد بستگی دارد. پله‌های ریخته‌شده و شکل‌گرفته شده در محل، به دلیل تلاش زیاد، گران‌تر از ساخت‌وساز ساخته شده از عناصر پیش‌ساخته هستند. به عنوان یک دستورالعمل تقریبی، می توانید قیمت یک راه پله بتنی پیش ساخته 3000 تا 4000 یورو را در نظر بگیرید. با این حال، راه پله هنوز کامل نشده است، زیرا هزینه های نرده و در صورت لزوم پوشش نیز وجود دارد.

راه پله سنگی

Image for post
Image for post

پله های سنگی سیاه توسط یک سازه فلزی بالا نگه داشته شده است. عکس: mariesacha / stock.adobe.com

پله های سنگ طبیعی ساخته شده از مواد جامد به یک شیء لوکس تبدیل شده است، زیرا استخراج در معادن گران است - یکی از دلایلی که سنگ طبیعی به عنوان یک ماده جامد تقریباً فقط در زمینه حفاظت از آثار تاریخی استفاده می شود. 

با این وجود، سنگ طبیعی هنوز برای خانه شما محبوب است، زیرا به عنوان یک محصول کاملاً طبیعی، هیچ سنگی شبیه به دیگری نیست - تفاوت های رنگی و اجزاء نه تنها ظاهر منحصر به فرد را تضمین می کند، بلکه ویژگی های خاص سنگ مصالح ساختمانی را برای ساخت راه پله تعیین می کند: گرانیت. به عنوان مثال، که متعلق به شمارش سنگ های سخت است، مقاوم در برابر خراش، مقاوم در برابر اسید، حرارت و آب، مراقبت آسان و بهداشتی است - خواص عالی برای یک راه پله داخلی پرکاربرد. اما سنگ های نرم مانند ماسه سنگ، سنگ آهک، مرمر و تخته سنگ نیز مناسب هستند. ماسه سنگ، کوارتزیت یا بازالت و سنگ های ریخته گری فزاینده اغلب برای پله های فضای باز استفاده می شود - آنها به خوبی با ظاهر طبیعی باغ ترکیب می شوند.

پله های سنگ طبیعی بسیار مقاوم هستند - بسته به سایش و پارگی، می توانند چندین دهه دوام بیاورند. برای تمیز کردن راه پله سنگی به درستی، محصولات مراقبتی ویژه ای وجود دارد که به عنوان مثال از ایجاد لکه های آهکی جلوگیری می کند. در صورت لزوم می توان سطح را نیز آغشته کرد. اما حتی با حمل و نقل دقیق، حتی زیباترین راه پله سنگ طبیعی نیز به مرور زمان درخشش خود را از دست می دهد: به دلیل تخلخل طبیعی، هر سنگ رطوبت را جذب می کند، که می تواند باعث ایجاد لکه های ناخوشایند شود. کثیفی می تواند منجر به خراش شود. یک متخصص می‌تواند این مشکل را برطرف کند، زیرا پله‌های سنگی را می‌توان نسبتاً آسان ترمیم کرد: اگر قسمت‌های آسیب‌دیده ترمیم شده باشد، مراحل صیقل داده می‌شوند. بسته به منطقه، این چند صد یورو هزینه دارد، اما ارزشش را دارد. 

در حال حاضر مجموعه ای غنی و ارزان از محصولات سنگ مانند مانند سنگ مصنوعی یا سنگ آگلو وجود دارد که اصل ساخت مشابهی دارند: سنگدانه هایی مانند سنگدانه ها، گرانول ها، مواد معدنی، اما همچنین فولاد ضد زنگ یا شیشه و رنگدانه های رنگی با پیوند می شوند. یک چسب - مانند سیمان، رزین مصنوعی یا اکریلیک - چسبانده شده و سطح آن پردازش می شود. تولید مصنوعی تنوع زیادی از اشکال و رنگ ها را امکان پذیر می کند - مشتری تصمیم می گیرد طبیعی یا مدرن باشد.

راه پله فولادی

Image for post
Image for post

پله های فولادی عمدتاً در فضای باز استفاده می شوند - یا زمانی که قرار است استعداد صنعتی ایجاد شود. عکس: ToGoPhoto / stock.adobe.com

پله های فولادی عمدتاً در خارج از منزل استفاده می شوند و در جایی که مقاومت لغزش باید تضمین شود، به عنوان مثال در محیط های صنعتی. بنابراین برای فضای نشیمن، پله های فولادی مخصوصاً در جایی که باید از چنین ظاهر صنعتی تقلید شود، مناسب هستند، به عنوان مثال در انبارهای صنعتی آماده.

پله های استیل به صورت قطعات پیش ساخته با قیمت های بسیار مناسب و گاهی با قیمت کمتر از 1000 یورو همراه با نرده در دسترس هستند. با این حال، اگر می خواهید پله هایی با کیفیت بالاتر، به عنوان مثال در ترکیب با سایر مصالح ساختمانی مانند شیشه یا چوب داشته باشید، می توانید چندین هزار یورو نیز برای یک راه پله فولادی خرج کنید.

فولاد نه تنها بسیار مقاوم است، بلکه نگهداری و تمیز کردن آن نیز آسان است. فقط باید توجه کنید که کدام استیل است. فولاد زنگ زده بهتر است با مواد شوینده مخصوص یا مایع شوینده تمیز شود، اما با استفاده از فولاد ضد زنگ باید مراقب بود که از هیچ گونه مواد ساینده برای جلوگیری از خراشیدگی سطح استفاده نشود. برای درخشش فولاد، مواد پاک کننده و خمیرهای مخصوصی وجود دارد، صابون سودا یا خمیر روغن نیز برای این کار مناسب است.

پله ها نوسازی کنید

پس از نصب، راه پله معمولاً برای مدت طولانی به همان شکل خود باقی می ماند. با این حال، اگر ضربه خورده به نظر برسد، علائم آسیب دیده باشد یا دیگر مطابق با سلیقه زمانه نباشد، می توان آن را بازسازی یا تعویض کرد. با این حال، دومی با یک راه پله بتنی نصب شده دائمی معنی ندارد و حتی یک راه پله چوبی به ندرت جایگزین می شود مگر در موارد ضروری. با این حال، می توانید پوشش را تغییر دهید یا به سادگی یک پله چوبی را سمباده بزنید و آن را دوباره رنگ یا لعاب کنید.

منبع: گروه مهندسی آژمان