سونا خشک مضر است؟

سونا خشک یا مرطوب، حمام آب گرم در سونا اثرات مثبتی بر قلب دارد ، زیرا آن را تقویت می کند و خطر بیماری های قلبی عروقی را از بین می برد. همچنین، به ما کمک می کند تا اندورفین ترشح کنیم، و این ما را شادتر می کند. اما سونا نیز خطرات خود را دارد، بنابراین اقدامات احتیاطی خاصی باید انجام شود، همانطور که در زیر توضیح می دهیم.

سونا یک حمام آب گرم در داخل کابین است که معمولاً از چوب یا سرامیک و کاشی ساخته می شود. حمام های مرطوب (همچنین حمام ترکی نامیده می شود) وجود دارد که با بخار آب کار می کنند. و خشک که منشأ آن را به فنلاندی ها نسبت می دهند و با گرما و رطوبت بسیار کم کار می کنند. هر دو طرفدار بیشتری در اسپانیا دارند (بیش از 35000 وجود دارد) و در بسیاری از سالن های ورزشی، اسپا و اسپا یا مراکز سلامتی حضور دارند.

در حمام ترکی کمتر از سونای خشک عرق می کنید، زیرا بدن معمولاً بعد از پنج یا شش دقیقه شروع به عرق کردن می کند.

یک سونا معمولی که به خوبی مصرف شود، به ترشح اندورفین (هورمون های مرتبط با تندرستی)، پاکسازی پوست ، تنفس بهتر (مخصوصاً سونای مرطوب) و کاهش استرس، از جمله فواید دیگر کمک می کند. اما هرچه بگویند وزن کم نمی کند. دلیل آن این است که با تعریق، شما عمدتا مایعات را از دست می دهید، نه چربی. ریکاردو مورا، دکتر و پروفسور تنظیم حرارت و عضو انجمن اسپانیایی علوم غذایی ، می گوید: «دما اثرات مفیدی بر سلامتی دارد، زیرا سموم را دفع می کند و پروتئین های شوک حرارتی را آزاد می کند که اثرات مثبتی بر سلامتی دارند .» ورزش .

سونا خشک از قلب محافظت می کند

سونا خشک همچنین به حفظ سلامت قلب کمک می کند . طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه‌های فنلاند شرقی و Jyväskylä انجام شد، استفاده منظم از آن (حداقل یک بار در هفته) با خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی در افراد بالای 50 سال مرتبط است. این به این دلیل است که فشار خون را کاهش می دهد در حالی که ضربان قلب مشابه آنچه در طول تمرین بدنی با شدت کم یا متوسط ​​داریم را فعال می کند: حدود 120 ضربه در دقیقه.

به گفته کارشناسان، علاوه بر کاهش درد مفاصل و بهبود عضلانی ، به از بین بردن عوامل بیماری زا و جلوگیری از سرماخوردگی کمک می کند.

یک مراسم امن

 

برای گرفتن سونا ایمن، باید مراحل یک مراسم شامل آبرسانی، کنترل هضم غذا و تجاوز نکردن از زمان توصیه شده را با دقت دنبال کنید . کارشناسان استفاده منظم از آن را توصیه می کنند، بنابراین اگر برای ما مناسب است و شرایط جسمی و سلامتی ما اجازه می دهد، می توانیم دفعات هفتگی را افزایش دهیم و حتی روزانه از آن استفاده کنیم.

سونا خشک یا مرطوب؟

بسته به رطوبت داخل کابین، سونا می تواند خشک (همچنین فنلاندی) یا مرطوب (حمام ترکی یا حمام ) باشد. و اگرچه این دو نصب بر اساس گرما هستند، اما هر کدام به روشی متفاوت از آن استفاده می کنند. اگر حمام ترکی از بخار استفاده می کند، سونا فنلاند از گرمای خشک استفاده می کند . با این حال، تأثیر آن بر بدن ما مشابه است: دمای بالا در اتاق باعث تعریق بدن و از دست دادن سموم می شود.

Image for post
Image for post

تصویر: Unsplash

سونا خشک

در سونا خشک، با دیوارهای پوشیده از چوب، دما در حدود 80 و 85 درجه سانتیگراد - حداکثر حد مجاز - است و رطوبت نسبی به 20٪ نمی رسد. این امر به عنوان یک مکانیسم خنک کننده باعث تعریق زیاد می شود و باعث می شود بدن در عرض دو تا سه دقیقه عرق کند و مایعات زیادی از بدن خارج شود . گرما از گرم کردن سنگ ها با مقاومت های الکتریکی به دست می آید (اگرچه در سوناهای سنتی از هیزم استفاده می شود) که آنها را قرمز می کند و گرما می دهد.

سونا مرطوب

دمای حمام مرطوب کمتر است، بین 25 تا 45 درجه سانتیگراد. اما رطوبت نسبی آن بسیار بالا و بالای 85 درصد است، زیرا محیط از بخار اشباع شده است که آن را برای درمان مجاری تنفسی بسیار مفید می کند. در این حالت، گرما با گرم کردن آب و تبخیر ایجاد می‌شود و غباری از رطوبت ایجاد می‌کند که متراکم می‌شود و با فرود بر روی بدن، قطرات تشکیل می‌دهد. این فرآیند به خنک شدن بدن و حذف مقداری از گرمای آن کمک می کند، فرآیندی که تعریق را کاهش می دهد. بنابراین، در حمام ترکی کمتر از سونای خشک عرق می کنید - بدن معمولاً بعد از پنج یا شش دقیقه شروع به عرق کردن می کند. به دلیل غلظت بالای رطوبت، کابین ها با سرامیک یا کاشی پوشانده شده و برای حفظ این شرایط، اتاق هوابند است.

علاوه بر بخار، برخی از سوناهای مرطوب با توسل به رایحه درمانی ، با ترکیب روغن‌های ضروری مانند اسانس اکالیپتوس، که به گشاد شدن آلوئول‌ها و رفع خلط کمک می‌کند، آرامش را افزایش می‌دهند.

بهتر است خودداری کنید

قبل از ورود به سونا خشک، توصیه می شود در مورد ناسازگاری های احتمالی با پزشک مشورت کنید. استفاده از آن برای کودکان توصیه نمی شود ، زیرا سیستم تنفسی آنها هنوز نارس است، برخی از زنان باردار - همیشه باید قبل از آن با پزشک مشورت کنید - افراد مسن به ویژه آنهایی که مشکلات سلامتی دارند و افرادی که مشکلات قلبی عروقی ، فشار خون بالا یا پایین دارند. مشکلات کلیوی یا قلبی یا مشکلات برونش.