بهترین فیلم های جنگی تاریخ

Image for post
Image for post

بهترین فیلم های جنگی جهان همان هایی که روایت جنگ، خون، تلاش برای بقا، میهن پرستی و برخی سقوط هستند را در یک لیست 15 تایی برای علاقمندان دنیای فیلم و سریال گردآوری گرده ایم. داستان هایی گاه واقعی از جنگ و روایت مردمانی که تحت تاثیر جنگ داشته های خود را از دست دادند و گاه داستان هایی اقتباسی از حماسه آفرینی مردمانی شچاع دل. در سری نقد و بررسی های قبلی سوکت مگ به معرفی بهترین فیلم های اکشن پرداختیم اما این بار تصمیم گرفتیم لیستی از انواع فیلم جنگی تروریستی، فیلم خارجی جنگی ژانر تاریخی، بهترین فیلم های خارجی جنگی موضوع هلوکاست و… تهیه کنیم. اغب این فیلم ها روایتی واقعی هستند و مخاطب را درگیر خود می کنند سختی های جنگ را به رخ می کشند و ارزش صلح را متذکر می شوند. فیلم های اکشن و جنگی درصد بالایی از فروش گیشه را به خود اختصاص می دهند و سختی های روزگار که زمانی بر مردم تحمیل شده را یادآور می شوند. از طرفی تهیه فیلم جنگی کاری بسیار سخت و هزینه بر است بر همین اساس باید با ریزبینی و توجه فراوان به جزئیات ساخته شود. فیلم هایی همچون فیوری، تروی، گلادیاتور، امریکن اسنایپر، سقوط و… هیچ گا از یاد نخواهند رفت و همیشه و تا ابد دیدنی خواهند بود. اگر شما ه به این قبیل فیلم ها علاقه دارید و از تماشای صحنه های نبرد لذت می برید تا انتهای لیست همراه ما باشید.

بهترین فیلم های جنگی جهان

لیست فیلم های برتر جنگی میزبان ا مگ شامل فیلم های جنگی با داستان واقعی و انواع فیلم جنگی جدید است. برخی از این فیلم ها روایت های واقعی و برخی برگرفته از داستان های ذهنی هستند. از تروی و گلادیاتور و سقوط که فیلم خارجی جنگی ژانر تاریخی  هستند تا فیلم ستیغ جهنمی و مهلکه و فیوریکه بهترین فیلم های جنگی آمریکایی تانکی بشمار میروند و فیلم آمریکایی تک تیراندازی امریکن اسنایپر در این دسته قرار می گیرند. توضیحات را مختصر کرده و لیست را با یک فیلم جنگی جدید آغاز می کنیم.

Image for post
Image for post

فیلم جنگی 1917

این فیلم داستانی از جنگ جهانی اول در سال 1917 است که به قهرمانی و از جان گذشتگی دو سرباز بریتانیایی به نام های تام بلیک و ویل شوفیلد می پردازد. فیلمی از سپری روز های سخت و غم انگیز این دو سرباز که برای هدفی بزرگ در تلاش اند. نجاتی حماسی با حوادثی تلخ از بطن جنگ با قهرمانانی که جان می دهند تا زیر بار ظلم و استعمار نروند.

خلاصه: داستان این فیلم روایت گر دو سربازی از جبهه ی متفقین است و از نقشه ی آلمان برای حمله و پاتک به ارتش خود با خبر شده اند و برای نجات جان 1600 سرباز بریتانیایی گردانی در جبهه ی غرب در تلاش اند که از قضا برادر بلیک هم در این گردان خدمت می کند. آنها با سختی تمام سعی می کنند از این مسیر بگذرند و جلوی این فاجعه را بگیرند و در مسیر حوادثی که رخ می دهد باعث ساخت این فیلم می شود. این فیلم جزء یکی از بهترین فیلم های جنگی آمریکایی است که رتبه ی خوبی از سایت های IMDB و Rotten tomatoes کسب نموده و امروزه به عنوان یک فیلم جنگی محبوب شناخته می شود.

حقایق فیلم  1917

کارگردان این فیلم بیشتر حوادث این فیلم را از خاطرات پدر بزرگش که در جنگ جهانی اول حضور داشته ایده گرفته است. داستانی از دو پیام رسان که جان خود را در کف دست گرفته و راهی سرزمین های تحت اشغال آلمان می شوند تا با قمار بر سر جانشان زندگی گردان دیگری را نجات دهند.

چرا باید فیلم 1917 را دید؟

این فیلم نامزد تعداد زیادی جایزه اسکار و برنده ی اسکار بهترین فیلم برداری و اسکار بهترین فیلم سال و… و برنده ی 9 جایزه ی بفتا از دید منتقدان و تماشا گران است. داستانی که دیدنش با رنگ و بویی از جنس قهرمانی حس و حال امروز جهان با جنگ هایی بین اکراین و روسیه و جنگ های داخلی کشور های عربی خاورمیانه یادآور تاوان هایی است که داده شده اما هنوز درس عبرت نشده است.

Image for post
Image for post

ژاکت تمام فلزی 

رویکرد ویژه و متفاوت استنلی کوبریک به ژانرهای آشنا کاملاً مناسب یک فیلم سینمایی جنگی مربوط به ویتنام بود؛ بنابراین «غلاف تمام‌فلزی» یکی از شاخص‌ترین فیلم‌های ضد جنگی است که تا به حال ساخته شده است.

کوبریک در این فیلم با استفاده از یک ساختار دوشاخه روایتی درخشان، تأثیرات غیرانسانی میلیتاریسم را روی پرده آورد و تصاویر تکان دهنده و طنز تاریک را در آن جای داد تا نشان دهد که چگونه افراد به ظاهر شریف می‌توانند استعداد خشونت را در خود پرورش دهند. نیمه اول «غلاف تمام فلزی» بر روند آموزشی بی‌رحمانه‌ای متمرکز است که یک تیم از نیروهای جدید زیر نظر گروهبان سخت‌گیرشان، تحمل می‌کنند. نیمه دوم فیلم نیز همین سربازان را در موقعیت جنگ قرار می‌دهد.

جالب است بدانید: کوبریک که پس از نقل مکان به انگلستان از سفر با هواپیما بیزار بود، تصمیم گرفت کل فیلم را در انگلستان فیلمبرداری کند. بنابراین، در حالی که این فیلم با استقبال ملایمی در زمان نمایش خود روبرو شد، اما از آن زمان به عنوان یکی از بهترین فیلم های جنگی ساخته شده مورد تحسین قرار گرفته است.

Image for post
Image for post

فیلم جنگی جوخه

الیور استون با فیلم جوخه (Platoon) نه‌تنها توانست عنوان بهترین کارگردان را بدست آورد، بلکه این عنوان تجربه‌ای فوق‌العاده در دوران فیلمسازی او به‌ حساب می‌آید. جوخه فیلمی آمریکایی ضدجنگ درباره جنگ ویتنام به‌کارگردانی الیور استون، با بازی تام برنگر، ویلم دفو، و چارلی شین است که در سال ۱۹۸۶ پخش شد. این فیلم اولین قسمت سه‌گانه جنگ‌های ویتنام به‌کارگردانی الیور استون است؛ دو قسمت دیگر که عبارت‌اند از متولد چهارم ژوئیه (Born on the Fourth of July) و بهشت و زمین (Heaven & Earth) به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ منتشر شدند.

استون فیلم‌نامه این فیلم را براساس تجربیات شخصی‌اش به‌عنوان پیاده‌نظام ارتش ایالات متحده در ویتنام نوشته‌بود. همچنین این فیلم نخستین فیلم هالیوودی بود که کارگردان و نویسنده آن مجروح جنگ ویتنام بود. داستان نیز درباره دانشجویی است که از تحصیل انصراف می‌دهد و برای جنگ در ویتنام داوطلب می‌شود. با ورود به خاک ویتنام، تمامی عقاید و آرمان‌هایش زیرو رو می‌شود و تصویر دیگری جلوی چشمش نقش می‌بندد. جوخه در سال ۱۹۸۶ برنده جایزه اسکار برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین میکس صدا و بهترین تدوین شد.

Image for post
Image for post

فیلم جنگی نجات سرباز رایان

استیون اسپیلبرگ با «نجات سرباز رایان» برای سومین بار جنگ جهانی دوم را به‌عنوان موضوع اصلی فیلمش انتخاب کرد و در آن، بار دیگر تصویری احساس‌برانگیز و تأثیرگذار از جنگ ارائه کرد. اگر بخواهیم فیلم‌های مرتبط با جنگ جهانی دوم را بر اساس وضوح، واقع‌گرایانه و خونین بودن تصویری که ارائه می‌دهند مقایسه کنیم، رقیب چندان جدی‌ای برای نجات سرباز رایان نخواهیم یافت و به‌همین خاطر است که در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما جای دارد و حائز اهمیت است.