تاریخچه روز ولنتاین

روز ولنتاین هر ساله 14 فوریه ( 11 بهمن) برگزار می‌شود. در سراسر ایالات متحده و سایر نقاط جهان، آب نبات، گل و هدایایی همه به نام سنت ولنتاین بین عزیزان رد و بدل می شود.  اما این قدیس مرموز کیست و این سنت ها از کجا آمده است؟ 

افسانه سنت ولنتاین

سنت ولنتاین که طبق برخی منابع در واقع دو شخصیت تاریخی متمایز است که گفته می‌شود کودکی را در حین زندان شفا داده و با سر بریدن اعدام کرده‌اند.
 

Image for post
Image for post

تاریخچه روز ولنتاین - و داستان قدیس حامی آن - در هاله ای از رمز و راز است. ما می دانیم که فوریه از دیرباز به عنوان ماه عاشقانه جشن گرفته می شده است، و روز سنت ولنتاین، همانطور که امروز می شناسیم، حاوی بقایایی از سنت مسیحی و روم باستان است. اما سنت ولنتاین چه بود و چگونه با این آیین باستانی مرتبط شد؟

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیسه مختلف به نام های ولنتاین یا والنتینوس را می شناسد که همگی شهید شدند. یک افسانه ادعا می کند که ولنتاین کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می کرد. هنگامی که امپراتور کلودیوس دوم تصمیم گرفت که مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به افراد دارای همسر و خانواده هستند، ازدواج برای مردان جوان را غیرقانونی اعلام کرد. ولنتاین که به بی عدالتی این فرمان پی برد، از کلودیوس سرپیچی کرد و به انجام ازدواج برای عاشقان جوان در مخفیانه ادامه داد. هنگامی که اقدامات ولنتاین کشف شد، کلودیوس دستور داد که او را به قتل برسانند. هنوز دیگران اصرار دارند که این قدیس ولنتاین ترنی، اسقف بود که نام اصلی این تعطیلات بود. او نیز توسط کلودیوس دوم در خارج از روم سر بریده شد.

Image for post
Image for post

داستان های دیگر نشان می دهد که ولنتاین ممکن است به دلیل تلاش برای کمک به مسیحیان برای فرار از زندان های سخت روم کشته شده باشد، جایی که اغلب آنها را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می دادند. طبق یکی از افسانه ها، یک ولنتاین زندانی در واقع اولین «ولنتاین» را پس از اینکه عاشق دختری جوان – احتمالاً دختر زندانبانش – شد که در حین حبس به ملاقات او رفته بود، به او تبریک گفت. گفته می‌شود که قبل از مرگش نامه‌ای با امضای «از ولنتاین تو» برای او نوشته است، عبارتی که هنوز هم استفاده می‌شود. اگرچه حقیقت پشت افسانه های ولنتاین مبهم است، داستان ها همه بر جذابیت او به عنوان شخصیتی دلسوز، قهرمان و مهمتر از همه رمانتیتک تأکید می کنند. در قرون وسطی، شاید به لطف این شهرت، ولنتاین به یکی از محبوب ترین قدیسان در انگلستان و فرانسه تبدیل شد.

ریشه های روز ولنتاین

در حالی که برخی بر این باورند که روز ولنتاین در اواسط فوریه برای بزرگداشت سالگرد مرگ یا دفن ولنتاین برگزار می شود - که احتمالاً در حدود سال 270 پس از میلاد اتفاق افتاده است - برخی دیگر ادعا می کنند که کلیسای مسیحی ممکن است تصمیم گرفته باشد روز جشن ولنتاین را در میانه روز بگذارد. فوریه در تلاش برای "مسیحی کردن" جشن بت پرستی Lupercalia. لوپرکالیا که در اواخر فوریه یا 15 فوریه جشن گرفته می‌شد، جشن باروری بود که به فاونوس، خدای کشاورزی رومی، و همچنین رومولوس و رموس بنیانگذاران رومی تقدیم می‌شد.

Image for post
Image for post

برای شروع جشنواره، اعضای لوپرچی، یک راسته از کشیشان رومی، در غار مقدسی جمع می‌شوند که گمان می‌رود نوزادان رومولوس و رموس، بنیان‌گذاران روم، توسط یک گرگ یا لوپا نگهداری می‌شوند. کاهنان یک بز را برای باروری و یک سگ را برای تطهیر قربانی می کردند. سپس پوست بز را نوار می‌کردند، آن‌ها را در خون قربانی فرو می‌کردند و به خیابان‌ها می‌رفتند و به آرامی با پوست بز به زنان و مزارع سیلی می‌زدند. زنان رومی به دور از ترس، از لمس پوست‌ها استقبال می‌کردند، زیرا اعتقاد بر این بود که این پوست‌ها را در سال آینده بارورتر می‌کند. بعداً در روز، طبق افسانه ها، همه زنان جوان شهر نام خود را در یک کوزه بزرگ می گذاشتند. مجردهای شهر هر کدام یک نام انتخاب می کردند و برای سال با زن انتخابی خود جفت می شدند. این مسابقات اغلب به ازدواج ختم می شد.

لوپرکالیا از ظهور اولیه مسیحیت جان سالم به در برد، اما در پایان قرن پنجم، زمانی که پاپ ژلاسیوس 14 فوریه را روز سنت ولنتاین اعلام کرد، غیرقانونی شد - همانطور که "غیر مسیحی" تلقی می شد. با این حال، خیلی بعد نبود که آن روز به طور قطعی با عشق همراه شد. در طول قرون وسطی، معمولاً در فرانسه و انگزمینی که 14 فوریه آغاز فصل جفت گیری پرندگان بود، که به این ایده افزود که اواسط روز ولنتاین باید روزی برای عاشقانه باشد. شاعر انگلیسی جفری چاسر اولین کسی بود که روز ولنتاین را به عنوان روز جشن عاشقانه در شعر خود در سال 1375 با عنوان "Parliment of Foules" ثبت کرد و نوشت: "برای این که در روز سینت والنتاین فرستاده شد / هر گناهی برای انتخاب می آید. همسرش.»

Image for post
Image for post

تبریک ولنتاین تا قرون وسطی رایج بود، اگرچه نوشته ولنتاین بعد از سال 1400 ظاهر شد. قدیمی ترین ولنتاین شناخته شده که هنوز وجود دارد شعری بود که در سال 1415 توسط چارلز، دوک اورلئان، برای همسرش سروده شد. او پس از دستگیری در نبرد آگینکور در برج لندن زندانی شد. (تبریک اکنون بخشی از مجموعه نسخه خطی کتابخانه بریتانیا در لندن، انگلستان است.) چندین سال بعد، اعتقاد بر این است که پادشاه هنری پنجم نویسنده ای به نام جان لیدگیت را برای نوشتن یادداشت ولنتاین برای کاترین والوا استخدام کرد.

کوپید کیست؟

کوپید اغلب در کارت های روز ولنتاین به عنوان یک کروبی برهنه به تصویر کشیده می شود که تیرهای عشق را به سوی عاشقان ناآگاه پرتاب می کند. اما خدای رومی کوپید ریشه در اساطیر یونانی به عنوان خدای یونانی عشق یعنی اروس دارد. گزارش تولد او متفاوت است. برخی می گویند او پسر نایکس و اربوس است. دیگران، از آفرودیت و آرس. برخی دیگر معتقدند که او پسر آیریس و زفیروس یا حتی آفرودیت و زئوس (که هم پدر و هم پدربزرگ او بوده اند) است.

Image for post
Image for post

به گفته شاعران باستانی یونان، اروس یک جاودانه زیبا بود که با احساسات خدایان و انسان ها بازی می کرد و از تیرهای طلایی برای تحریک عشق و از تیرهای سربی برای کاشت بیزاری استفاده می کرد. تنها در دوره هلنیستی بود که او به عنوان یک کودک شیطون و چاق که در کارت های روز ولنتاین تبدیل شده بود به تصویر کشیده شد.

تبریک روز ولنتاین

علاوه بر ایالات متحده، روز ولنتاین در کانادا، مکزیک، بریتانیا، فرانسه و استرالیا جشن گرفته می شود. در بریتانیای کبیر، جشن روز ولنتاین در حدود قرن هفدهم شروع شد.

در اواسط قرن هجدهم، برای دوستان و عاشقان همه طبقات اجتماعی رایج بود که نشانه های کوچک محبت یا یادداشت های دست نویس را رد و بدل کنند و تا سال 1900 کارت های چاپ شده به دلیل پیشرفت در فناوری چاپ، جایگزین حروف نوشتاری شدند. کارت های آماده راهی آسان برای مردم برای بیان احساسات خود در زمانی بود که ابراز مستقیم احساسات خود را از دست داده بود. نرخ پستی ارزان‌تر نیز به افزایش محبوبیت ارسال تبریک روز ولنتاین کمک کرد.

Image for post
Image for post

آمریکایی ها احتمالاً در اوایل دهه 1700 شروع به مبادله ولنتاین های دست ساز کردند. در دهه 1840، Esther A. Howland شروع به فروش اولین ولنتاین های تولید انبوه در آمریکا کرد. هاولند، معروف به "مادر ولنتاین"، خلاقیت های استادانه ای با توری واقعی، روبان ها و تصاویر رنگارنگ معروف به "ضایعات" ساخته است. امروزه، طبق انجمن کارت تبریک، تخمین زده می‌شود که سالانه 145 میلیون کارت روز ولنتاین ارسال می‌شود که روز ولنتاین را به دومین تعطیلات ارسال کارت در سال تبدیل می‌کند (کارت‌های بیشتری در کریسمس ارسال می‌شود).