بهترین مکان‌های گردشگری در ترکیه 

 ترکیه مقصدی خیره کننده برای گردشگران است که در آسیا و اروپا قرار دارد. این کشور مملو از بناهای باستانی به جا مانده از دوران روم و یونان و دارای مناظر دیدنی است که هرگز تحت تأثیر قرار نمی گیرند. فرهنگ پر جنب و جوش، غذای معروف و تاریخ گسترده آن همه گردشگران را از سراسر دنیا متعجب می‌کند در حالیکه مناظر باشکوه آن از دریای مدیترانه غرق در آفتاب گرفته تا کوههای قدرتمند و استپ خشک - به خودی خود برجسته هستند.

چه بخواهید با جلال بیزانس و عثمانی‌های استانبول در یک تعطیلات دیدار کنید یا در ساحل استراحت کنید یا در تاریخ سرگردان در ویرانه‌هایی مانند افسوس بگردید یا برخی از سورئال‌ترین چشم اندازهای جهان را در پاموکاله و کاپادوکیا ببینید، این کشور دارای همه این جاذبه‌های عظیم است. برای کسب ایده‌های بیشتر در مورد چیزهایی که باید ببینید و انجام دهید، لیست بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه را در این مقاله بخوانید.

1. ایا صوفیه

ایا صوفیه
ایا صوفیه
ایا صوفیه

موزه ایا صوفیه (ایاصوفیه) که به عنوان یکی از زیباترین بناهای جهان شناخته میشود نه تنها یکی از برترین مکان‌ها در استانبول، بلکه در ترکیه تمام ترکیه است.

قسمت اعجاب انگیز نمای خارجی آن توسط مناره‌های ظریف اضافه شده پس از فتح عثمانی پوشانده شده است در حالی که فضای داخلی با نقاشی دیواری مجلل و غاری یک یادآوری بزرگ از قدرت و قدرت قسطنطنیه قدیمی است. بازدید از این بنای معروف برای هر گردشگری که به این کشور سفر می‌کند یک کار ضروری است.

2. افِسوس (Ephesus)

افسیوس (Ephesus)
افسیوس (Ephesus)
افسیوس (Ephesus)

نباید فراموش کرد ویرانه عظیم افسس شهری است از بناهای تاریخی عظیم و جاده‌هایی با ستون مرمر که یکی از کاملترین و پابرجا ترین شهرهای رومی در منطقه مدیترانه این مکان برای تجربه زندگی در دوران طلایی امپراتوری روم بوده است.

اگر واقعاً بخواهید گشت و گذار کنید یک گشت و گذار در اینجا حداقل نیم روز طول می کشد تا نقاط برجسته و بیشتر را پوشش دهد بنابراین مطمئن شوید که سفر خود را برنامه ریزی کرده اید تا احساس عجله نکنید.

3. کاپادوکیا 

کاپادوکیا Cappadocia
کاپادوکیا Cappadocia
کاپادوکیا Cappadocia

دره‌های سنگی سورئال و شیب دار کاپادوکیا آرزوی هر عکاس است. برآمدگی‌های صخره‌ای و تاج تپه‌ها محل پانوراماهای موج دار سنگ اوج مانند سنگ یا قله‌هایی یکدست هستند که در اثر هزاره‌های باد و آب شکل گرفته‌اند.

 اگر تمایلی به پیاده روی برای تماشای مناظر ندارید ، این یکی از مقاصد برتر جهان برای سوار شدن با بالن است. اگر برای وسوسه شما کافی نیست در این دره ها کلیساهای نقاشی شده با سنگهایی از دوران بیزانس واقع شده است، زمانی که این منطقه یک مکان مهم اولیه مسیحیان بود.

4. کاخ توپکاپی

اخ توپکاپی
اخ توپکاپی
اخ توپکاپی

کاخ توپکاپی مجلل و باورنکردنی شما را به دنیای شگفت انگیز و مجلل سلاطین می برد. از اینجا بود که سلاطین عصر عثمانی امپراطوری را تراشیدند که تا اروپا و از طریق خاورمیانه و آفریقا گسترش می یابد.

فضای داخلی با کاشی کاری بسیار شاداب و دکوراسیون مجلل یک نگاه فراموش نشدنی به پایگاه قدرت عثمانی است. باغ های عمومی اطراف زمانی تنها قلمرو سلطنتی بودند اما اکنون برای عموم آزاد است و از خیابان‌های شهر استراحت سبز و آرام می‌گیرند.

5. پاموکاله

پاموکاله
پاموکاله
پاموکاله

یکی از معروف ترین عجایب طبیعی ترکیه تراس تراورتن سفید خالص Pamukkale ("قلعه پنبه" به انگلیسی) در دامنه آبشار به نظر می رسد مانند یک برف خارج از مکان در میان مناظر سبز است. گرچه سنگ تراورتن ها خود از جاذبه‌های سفر ترکیه است اما ویرانه‌های گسترده و متلاطم Roman Hierapolis ، یک شهر باستانی آبگرم ، در بالای این تپه کلسیتی قرار دارد و دلیل دیگری برای بازدید فراهم می کند.

6. صومعه سوملا

صومعه سوملا
صومعه سوملا
صومعه سوملا

صومعه سوملا (صومعه مریم مقدس) با محیط خیره کننده و خلوت خود، در دل صخره‌ای ساخته شده است که جاذبه ناب بازدید کنندگان در امتداد ساحل دریای سیاه است. گشت و گذار در اطراف این مجموعه مذهبی متروک با فضای داخلی کلیساهای مملو از نقاشی‌های دیواری خیره کننده و پر جنب و جوش برای هر کسی که سفر طولانی خود را به منطقه شمال شرقی ترکیه انجام دهد یک ضرورت است.

صومعه اولین بار در دوران بیزانس افتتاح شد و در سال 1923 تعطیل شد. امروز در خلوت خود که سرگردان هستید می توان زندگی منزوی راهبی را که زمانی در اینجا زندگی می کردند را تصور کرد.

7. کوه نمروت

کوه نمروت
کوه نمروت
کوه نمروت

تپه قله کوه نمروت برترین کارت گشت و گذار برای شرق ترکیه با بقایای شکسته مجسمه‌های زمانی ماموت، که از آن محافظت می کردند، پراکنده شده است. این مکان عجیب و تنها باید یکی از عجیب ترین مکان‌های باستانی ترکیه باشد. سرهای سنگی غول پیکر خدایان فراموش شده از قله به بیرون خیره شده و فضایی وهم انگیز را بر فراز کوهستان بایر منتقل می‌کنند.

8. آنی

آنی
آنی
آنی

ساختمانهای متروکه شهر قدرتمند جاده ابریشم آنی در دشتهای نزدیک مرز مدرن ترکیه با ارمنستان رها شده اند. زمانی که پایتخت ارمنستان بود عصر طلایی آنی در قرن چهاردهم پس از حملات مغول ها تخریب زمین لرزه و نزاع مسیرهای تجاری همه نقش خود را در افول شهر به پایان رساند.

ساختمانهای زیبای آجری قرمز که هنوز در میان چمن‌های استپی در حال خراب شدن هستند ، تأثیر مسحورکننده ای را برای همه بازدیدکنندگان دارند. کلیسای ردمیر یا کلیسای St. Gregory را از دست ندهید ، سنگ تراشی‌های برجسته و بقایای نقاشی دیواری آنها هنوز قابل مشاهده است.

9. آسپندوس

آسپندوس
آسپندوس
آسپندوس

درست در جنوب آنتالیا بخش اعظم ماموت تئاتر رومی آسپندوس جشن و شکوه و عظمت حکومت مارکوس اورلیوس را جشن می گیرد. این تئاتر به عنوان بهترین نمونه بازمانده از تئاتر عصر کلاسیک که هنوز در جهان وجود دارد ، یکی از جاذبه های ستاره ای دوران باستان است.

اگرچه تئاتر دلیل اصلی بازدید از اینجا است و بیشتر بازدیدکنندگان در یک سفر نیم روزه از آنتالیا یا نمای نزدیک، تئاتر تنها چیزی است که می بینند.  اگر وقت داشته باشید ویرانه‌های بیشتری برای کاوش در یک منطقه وسیع تپه‌ای وجود دارد .

10. سفر دریایی به دریای مدیترانه

دریای مدیترانه
دریای مدیترانه
دریای مدیترانه

خط ساحلی مدیترانه ترکیه، ویرانه‌های بسیار زیادی دارد و کارهای زیادی برای انجام وجود دارد اما برای بسیاری از مردم همه چیز در مورد گرفتن آفتاب در حالی که از منظره های زیبا و ساحلی لذت می برند، است.

مسافرت با قایق تفریحی فعالیت شماره یک برای بازدید کنندگان است که دلیل خوبی دارد. دامنه‌های شیب دار و پوشیده از جنگل، بندرگاه‌های پنهان و سواحل کوچک ماسه سفید و صدها جزیره پراکنده مکان مناسبی برای گشت و گذار در دریا است. 

یکی از مشهورترین سفرها با نام "کروز آبی" شناخته می شود و از فتحیه به سمت جنوب در ساحل حرکت می کند تا زمانی که در نزدیکی المپوس پیاده می شود.

11.پرگوم

پرگوم
پرگوم
پرگوم

ترکیه به وفور ویرانه‌های یونانی-رومی دارد اما هیچ کدام را نمی‌توان به اندازه عاشقانه پرگاموم باستان در برگامای امروزی قرار داد. بقایای معبد باقیمانده پرگام که زمانی محل یکی از مهمترین کتابخانه‌های جهان باستان بود، اکنون به طرز چشمگیری در بالای تپه‌ای خودنمایی می‌کنند.

مکانی فوق العاده خوبی برای گشت و گذار است دارای منطقه‌ای از آکروپلیس و یک تئاتر در دامنه تپه با چشم اندازهای پانورامای گسترده از طبقات نشیمن بالای آن. اگر می خواهید احساس واقعی زندگی در دوران روم را داشته باشید ، این مکان برای بازدید عالی است.

12. اولدنیز

اولدنیز
اولدنیز
اولدنیز

محلی که آبی فیروزه ای کم نظیر و جنگل سرسبز از صخره به سمت ساحل ماسه سفید سرازیر می شود. ورودی پناهگاه اولدنیز، در فاصله کوتاهی از فتحیه مشهورترین ساحل ترکیه است و با داشتن مناظر زیبائی که ممکن است از یک کارت پستال بی نظیر زیباتر باشد به راحتی می توان فهمید که چرا از محبوبیت آن کاسته نشده است.

اگر ساحل بیش از حد شلوغ شود وقت آن است که به آسمان بروید و مناظر خیره کننده هوایی را در یک غواصی پاراگلایدر پشت سر هم از قله کوه قدرتمند باباداگ، که در پشت ساحل قرار دارد تجربه کنید. اولدنیز یکی از مقاصد برتر جهان برای پرواز با پاراگلایدر است

13. آنتالیا

آنتالیا
آنتالیا
آنتالیا

این مرکز شلوغ مدیترانه‌ای چیزی برای همه دارد. این دو ساحل در خارج از شهر در تابستان بهشت ​​کمرنگ خورشید هستند و تعطیلات را از سراسر اروپا به خود جذب می کنند.

در حالی که شهر قدیمی  واقع در مرکز شهر ، با کوچه های سنگ فرش خود که توسط قصرهای منجمد دوره عثمانی احاطه شده است ، مکانی فوق العاده برای گشت و گذار است. موزه آنتالیا با مجموعه ای حیرت انگیز از مجسمه های مرمر یونانی و رومی به عنوان یکی از بهترین کشورها شناخته می شود و در خارج از شهر از آسپندوس و پرژ تا شهر ساید جاذبه هایی وجود دارد که این امر را به یک پایگاه فوق العاده برای کاوش در این شهر تبدیل کرده است. 

14.سافرانبلو

سافرانبلو
سافرانبلو
سافرانبلو

بهترین شهر ترکی عثمانی که در ترکیه محافظت می‌شود مکانی شگفت آور از کوچه‌های پیچ و خم دار و باریک  است که مملو از عمارت‌های چوبی کاملاً مرمت شده است که در گذشته خانه بازرگانان ثروتمند بوده و اکنون به هتل و رستوران تبدیل شده است.

در واقع کار کمی در شهر وجود دارد. در عوض این مکانی برای سادگی در خیابان‌ها و تحسین فضای دنیای قدیم است. همچنین به دلیل شیرینی و صنایع دستی سنتی معروف است و مغازه های زیبا زیادی وجود دارد که می‌توانید سوغاتی منحصر به فردی را در آنجا بردارید. اگر از استانبول در جاده داخلی قدم می زنید، این مکان فوق العاده ای برای توقف شبانه و تجربه یک فضای تاریخی است.

15. پاتارا

پاتارا
پاتارا
پاتارا

اما پاتارا از جمله سواحل معروف است. ساحل که 18 کیلومتر در امتداد خط ساحل دنبال می شود و فضای زیادی را ارائه می‌دهد ، بنابراین حتی در اوج تابستان هنوز هم می‌توانید یک مکان آرام و دور از جمعیت پیدا کنید.

ویرانی‌های وسیع پاتارای باستان، که شامل خیابان ستون دار، بلوارتر بازسازی شده (پارلمان شهر) و تئاتری است که 5000 نفر در آن جای گرفته‌اند به تجربه اضافه می شوند.

وقتی آفتاب، شن و شنا را تجربه کردید در پشت تپه‌های شنی گشت و گذار کنید و بقایای در حال فرو ریختن این شهر لیکیای که قبلاً آباد بوده است را کشف کنید. از کاس و فتحیه به راحتی به پاتارا می رسید.