چرا چشم انداز بایدن در مورد انرژی پاک دور از واقعیت است؟

جو بایدن، در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعنوان نامزد دموکرات‌ها وعده داده بود، که میلیون‌ها شغل صنفی با درآمد خوب در انرژی پاک ایجاد کند. بنابراین پس از پیروزی در انتخابات ساعاتی پس از مراسم سوگند، دستورالعملی را امضاء کرد، تا ایالات متحده مجدداً عضو توافق نامه آب و هوای پاریس شود. از زمانی که حدود ۲۰۰ کشور این توافقنامه که مربوط به سال ۲۰۱۵  را به منظور جلوگیری از تغییرات فاجعه بار آب و هوایی امضاء کردند، آمریکا تنها کشوری بود، که از این توافق خارج شده بود. ژوئن ۲۰۱۷ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، که از این توافق صورت گرفته، بیرون می آید.

Image for post
Image for post

این توافق نامه توسط باراک اوباما، رئیس جمهور قبلی آمریکا امضاء شده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این اقدام را در پیش گرفت و ادعا کرد که اقدام در قبال تغییرات آب و هوایی هزینه بر است و با منافع آمریکا مغایرت دارد. ترامپ اضافه کرد که خروج از این توافق صنایع ذغال سنگ و نفت را رونق خواهد بخشید. هم اکنون ذغال سنگ به عنوان یکی از آلاینده ترین سوختهای فسیلی، سهمی ۱۳ درصدی در کل مصرف انرژی آمریکا دارد. نفت سهمی ۳۷ درصدی و گاز سهمی ۳۱ درصدی در سبد انرژی آمریکا دارد.

Image for post
Image for post

سازندگان توافق نامه برجسته ۲۰۱۵ از دولتها خواستند، تا با اتخاذ سیاست‌هایی که ایجاد مشاغل با کیفیت را ترویج می کنند، از انتقال عادلانه بین شغل های این حوزه‌ها اطمینان حاصل کنند. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که کارگران فعلی و سابق در صنعت سوخت های فسیلی در طی انتقال نادیده گرفته نشده و انتقال شغل‌ها از صنعت سوخت های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر یک انتقال عادلانه باشد. اتحادیه‌های آمریکایی در این هدف مشترک هستند. ریچارد ترومکا، رئیس AFL_CIO ، بزرگترین گروه حمایتی اتحادیه در آمریکا می‌گوید: 

اگر افراد شاغل احساس کنند که این انتقال واقعا حمله به شیوه زندگی ما است، فشار اقتصادی و سیاسی ایجاد خواهد شد.

Image for post
Image for post

براساس گزارش سال ۲۰۲۰ که توسط انجمن ملی مقامات انرژی ایالتی و شرکت های تحقیقاتی Energy Futures Initiative تهیه شده، به طور کلی ۴% از کارگران انرژی فتوولتائیک خورشیدی و ۶% از کارگران انرژی بادی به اتحادیه‌ها تعلق دارند، میزانی کمتر از کارگران مشغول در حوزه‌های ذغال سنگ و هسته‌ای. همچنین طبق اطلاعات دولت ایالات متحده این میزان در صنعت ساخت‌وساز خصوصی کمتر از نصف نرخ  ۱۳.۴% است. گروه‌های تجاری این اعداد را مورد شک قرار می‌دهند. انجمن صنایع انرژی خورشیدی می گوید ۱۰.۳% از نیروی کار اتحادیه است. یک عامل اصلی بازدارنده برای سازماندهی نیروی کار این است که توسعه دهندگان اغلب برای تأمین کارگران به آژانس های استخدام متکی هستند. به گفته لیونا، که نماینده نیم میلیون کارگر ساختمانی است، کارگران خورشیدی که در اتحادیه نیستند درآمد آنها به طور متوسط ۱۶ تا ۱۹ دلار در ساعت است، در حالی که همتایان آنها در پروژه های بادی حدود ۱۷ تا ۲۵ دلار در ساعت درآمد دارند.

Image for post
Image for post

به گفته کارگران غیراتحادیه این مقدار دستمزد حتی کفاف پرداخت صورتحساب‌هایشان را هم نمی دهد، آنها مدام استرس دارند و نمی‌توانند روی آینده تمرکز کنند. اتحادیه می‌گوید، اعضای آن که در پروژه‌های خورشیدی کار می‌کنند دستمزد ساعتی ۲۸.۴۱ دلار دریافت می کنند، در حالی که همتایان آنها در پروژه‌های بادی حدود ۲۷.۶۵ دلار در ساعت دستمزد می‌گیرند و همه مزایایی دارند. اما پیمانکارانی وجود دارند که فقط می خواهند کار را با سرعت و کم هزینه انجام دهند، بنابراین از کارگران غیراتحادیه استفاده می‌کنند و این افراد را در معرض خطر قرار می دهند.

الویت اصلی ترومکا و بقیه کارگران سازمان یافته در ایالات متحده، تأمین مصوبه قانون حمایت از حق سازماندهی به اختصار قانون Pro است. این قانون حق اتحادیه کارکنان بخش خصوصی را تضمین می کند و کارفرمایان را از تلافی در برابر تلاش های اتحادیه منع می کند. همچنین باعث می شود، که پیمانکاران نتوانند ثابت کنند، که طبق قانون کار فدرال، کارمند هستند. قانون Pro در دسامبر در مجلس به تصویب نرسید، این در حالی است، که در سنا با آزمون سخت تری روبرو است. رابرت اسکات، اقتصاددان ارشد در انستیتوی سیاستگذاری اقتصادی در واشنگتن دی سی، می گوید تغییرات پیش بینی شده در قانون Pro همراه با افزایش تقاضا برای نیروی کار که برنامه زیربنایی بایدن از آن استفاده می کند و به نفع کارگران خواهد بود، این قانون به آنها نیروی بیشتری می بخشد و قدرت بازار کارفرما را کاهش می دهد. جان هنسلی معاون رئیس ACP ، در امور انرژی تجدیدنظر و تجزیه و تحلیل می گوید "صنعت انرژی پاک متعهد است که با اتحادیه های کارگری اطمینان حاصل کند که به همه کارگران پاداش کار خود را بدهند و همچنین از مزایای حقوق، بهداشت و بازنشستگی برخوردار شوند."

Image for post
Image for post

علاوه بر مشکل اتحادیه کارگران که تدابیری نیز برای آن انجام شده است، مشکلات دیگری نیز بر سر راه بایدن قرار دارد من جمله اینکه انرژی های پاکی چون مزارع بادی و خورشیدی در زمان بهره برداری به نیروی کار کمتری نسبت به صنایع سوخت های فسیلی نیاز دارند. از سویی در ایالات متحده این صنعت بشدت به واردات مواد اولیه از دیگر کشورها وابسته است، که هزینه همین واردات به کاهش دستمزدی خواهد انجامید، که کارگران این بخش قرار است، دریافت کنند. از طرفی مشاغل مربوط به سوخت های فسیلی دریافتی بیشتری هم دارند و نیز سه چهارم کارگران بخش سوخت های فسیلی از خدمات بیمه بهداشتی برخوردار هستند، در حالی که در بخش انرژی های پاک این رقم بین ۳۲ تا ۵۷ درصد تغییر می کند.

هزینه اولیه بالای نصب، یکی از مهمترین موانع توسعه بخش انرژی های تجدیدپذیر است. اگرچه توسعه نیروگاه ذغال سنگ پایین است، اما نیروگاه های بادی و خورشیدی نیز نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارند. علاوه بر این، سیستم های ذخیره انرژی تولید شده گران هستند و از نظر تولید در مقیاس مگاوات یک چالش واقعی به حساب می آید.

چرخ های سیاست عمومی به آرامی حرکت می کند و مخالفان انرژی پاک جایی نرفته اند. در واقع تمام ابزاری که طی چهار سال گذشته برای محدود کردن خسارت توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ و طرفدارانش در کنگره استفاده شده، توسط همان مخالفان انرژی پاک استفاده می شود. این مسئله را هم باید مدنظر داشت که انتخابات مجلس و سنا در نوامبر ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد. با حاشیه های نزدیک در هر دو مجلس کنگره و به ویژه در سنا جایی که ۱۰۰ کرسی ۵۰-۵۰ بین دموکرات ها و جمهوری خواهان تقسیم شده است.

Image for post
Image for post

در حال حاضر، جمهوری خواهان همچنان بلندپروازترین مدافعان کارگران سوخت های فسیلی هستند. جمهوری خواهان کنگره، بسیاری از آنها حمله آقای ترامپ به قوانین زیست محیطی را تشویق می کنند، همچنین مانع جاه طلبی های جسورانه جانشین وی مانند هزینه های هنگفت برنامه ریزی شده برای انرژی پاک می شوند. در تگزاس به خاطر لوایحی که جمهوری خواهان مجلس ایالتی وضع کردند، از پروژه های انرژی تجدیدپذیر مالیات می گیرند، توربین های بادی جدید را حداقل یک مایل از هم دور می کنند و مزارع خورشیدی و بادی برای تأمین انرژی به پشتیبان نیاز دارند.

بایدن متعهد شده است که کربن را از تولید برق تا سال ۲۰۳۵ حذف کند. از طریق سیاست انرژی فدرال، مقررات زیست محیطی، بودجه تحقیقاتی و یارانه ها، دولت آمریکا می تواند بخش برق را به این اهداف برساند، اما خدمات برق عمدتاً توسط ایالت ها تنظیم می شوند نه واشنگتن، و بیشتر ترکیب انرژی آینده ایالات متحده را در اختیارقانون گذاران ایالتی قرار می دهد. از طرفی کارشناسان حقوقی استدلال می کنند، که قدرت فدرال آقای بایدن محدود خواهد شد، به ویژه در برابر یک سیستم حقوقی پراز قضات منصوب به ترامپ. بنابراین تغییر یا تضعیف قوانین احیا شده توسط ترامپ زمان زیادی می برد.