چرا سن قانونی در ژاپن 13 سال است؟

چند وقت پیش در گوگل ترندز شاهد وقایع و اتفاقات عجیب و غریب در ژاپن بودم. "سن رضایت" روندی رایج داشت. منظور از سن رضایت شاید به زبان ما ایرانی ها همان سن قانونی باشد. به هر حال منظور از این عدد سنی است که هر فردی آزادی در اعمال جنسی نسبت به خود دارد. با دیدن این عدد خیلی به فکر فرو رفتم و می خواستم دلیل آن را بدانم، اما هضم پاسخ ها آسان نبود. اولین مقاله ای که من خواندم دادخواستی بود که در سال 2020 خواستار افزایش سن رضایت از ژاپن بود. بیش از 50،000 نفر با امضای آن خواستار افزایش سن قانونی ژاپن از 13 به 16 سال شدند.
در آن آمده است:

‘سن رضایت در ژاپن 13 سال است. سن رضایت به حداقل سنی گفته می شود که یک شخص توانایی رضایت دادن به اعمال جنسی را دارد. '

‘آیا فکر می کنید یک نوجوان 13 ساله قادر است از عواقب فعالیت های جنسی آگاه شود و بله یا نه بگوید؟ '

در ادامه دادخواست آمده است: 

"ژاپن اخطارهایی را برای افزایش سن از جامعه بین المللی دریافت کرده است ، زیرا در مقایسه با سایر کشورها بسیار کم است ، با این حال ، سنی که بیش از 100 سال پیش تصویب شده است همچنان ثابت است."
‘ما از وزارت دادگستری خواستار افزایش سن رضایت هستیم. لطفاً در دادخواست برای حمایت از نوجوانان به ما کمک کنید. '

Image for post
Image for post


چه اتفاقی می افتد و این چگونه پذیرفته می شود؟
در سال 1907 ، قانون مجازات ژاپن حداقل سن رضایت را 13 سال تعیین کرد. از آن زمان ، سن رضایت ژاپن تغییری نکرده است. در حقیقت ، ژاپن سومین کشور  در پایین ترین سن  در جهان است.
سن رضایت در فیلیپین 12 سال بود ، اما به دنبال اعتراض گسترده ، سال گذشته پیشنهادی برای افزایش سن رضایت به 16 سال تصویب شد.
اکنون ، پس از اخطارهای مکرر به ژاپن ، واضح است که سن رضایت ژاپن عمدا مبهم است. بر اساس اعمال ناپسند نوجوانان ، که در سال 1947 تصویب شد ، هیچ کس بالای 14 سال نمی تواند با نوجوانان 13-14 ساله رابطه برقرار کند. حداقل مجازات برای رابطه جنسی با هر زن زیر 13 سال پنج سال حبس است.
با این حال ، کودکان 13 و 14 ساله مجاز به رضایت دادن به یکدیگر هستند. به طور خلاصه ، سن رضایت در ژاپن چنان گیج کننده است که حتی این نمودار ساده سوالات زیادی را ایجاد می کند:

تصویر از Helpto.pro
تصویر از Helpto.pro
تصویر از Helpto.pro


یکی از نویسندگان برجسته Quora ، که چندین سال در ژاپن زندگی می کرد ، این نظریه را مطرح کرد که قوانین به طور عمدی به اندازه کافی مبهم نگه داشته می شوند تا به صاحبان قدرت اجازه دهد از قوانین رضایت سوء استفاده کنند.
در هر صورت گیج کننده است. ژاپن ممکن است یکی از کمترین میزان جرائم در جهان را دارا باشد ، اما برخی حتی این را دلیل سانسور فرهنگی آنها از جنایات جنسی گسترده می دانند.

جنسی شدن دختران جوان در ژاپن

در ژاپن یک طلسم معمول برای دختران جوان وجود دارد. خدمات JK (joshi kosei یا "دختر مدرسه") که مانند کافه های خدمتکار یا مهماندار هستند اما از افراد کم سن و سال استفاده می کنند ، به وفور یافت می شوند و از این تخیلات تغذیه می‌کنند. در حالی که بسیاری از این مشاغل JK غیرجنسی هستند - دیگران نیز هستند.
ژاپن همچنین یکی از آخرین کشورهایی بود که به طور رسمی داشتن پورنو کودک را ممنوع کرد. و هر کسی که انیمه را تماشا کرده است با "kawaii" یا زیبا ، یک فتیشیشن فوق جنسی دیگر دختران جوان آشنا است.

Image for post
Image for post


یایوی ماتسوناگا ، فعال ژاپنی در مقاله ای تحت عنوان "تجاوز جنسی در ژاپن"  گفت: "دختران دبیرستانی واقعاً به این فرهنگ" kawaii "علاقه مند هستند.
50٪ از زنان جوان ژاپنی در قطار مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و بسیاری از آنها زیر سن قانونی هستند. و این تنها چیزی است که گزارش شده است. یک نویسنده در مقاله ای تحت عنوان "شرم نه چندان مخفی" ژاپن گزارش داد که بیش از 95٪ از موارد خشونت جنسی در ژاپن گزارش نشده است.
این جنایات جنسی به دلایلی گزارش نمی شوند. بحث در مورد تجاوز در ژاپن "شرم آور" تلقی می شود و افکار عمومی غالباً متهم به سرزنش قربانی می شوند تا مهاجم.

هدف بعدی چیست؟

همانطور که نویسنده انگلیسی داگلاس موری اخیراً در مصاحبه ای با جوردن پیترسون به آن اشاره كرده است ، هر كشور راز تاریكی دارد كه در حریم خود پنهان می كنند. هرچه از این حریم فاصله بگیرید ، کشور شما بهتر ایستاده است. و هرچه به گشودن آن نزدیکتر باشید ، احتمال شرارت و هرج و مرج بیشتر است.
راز تاریک آمریکا فاش شده است. ما به شدت از کسانی که "دیگری" می دانیم متنفریم ، خواه طرف سیاست راست یا چپ باشید. راز تاریک ژاپن در حال دفن است. ما به عنوان خارجی درک می کنیم که در آنجا همه چیز عالی است. اقتصاد ، فرهنگ و غذای آنها را نمی توان شکست داد.

Image for post
Image for post


متأسفانه ، این مسئله شوم جنسی شدن دختران جوان را قادر می سازد تا در کنار جاده قرار گیرند. در حالی که من همیشه به سمت فرهنگ ، غذا و بازی های ویدیویی این کشور جلب شده ام ، اما همیشه این راز تاریک را شنیده ام که به نظر می رسد در آوار مخفی شده است.
در حالی که برای این مقاله تحقیق می کردم ، بسیاری از داستان هایی که به آنها اشاره کردم این احساس را به من دست داد که   تغییر واقعی در حال حاضر در ژاپن اتفاق می افتد.
اوضاع هنوز به همان شکل نیست. مسلماً بدتر است زیرا موارد تجاوز قانونی طی سالهای اخیر افزایش یافته است. من فکر می کنم زمان برجسته سازی این مسئله فرا رسیده است.