مروری بر زندگی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا

و بایدن معاون اول رئیس جمهوری سابق و دموکرات آمریکا است که اکنون عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا را بر عناوین دیگر خود افزوده است.

Image for post
Image for post

او در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ حضور خود را در رقابت‌های انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کرد. بایدن مبارزات انتخاباتی خود را به عنوان چالشی برای رئیس جمهوری دونالد ترامپ تعریف کرد و گفت: من معتقدم تاریخ به چهار سال این رئیس جمهوری و تمام آنچه او به عنوان یک لحظه نابجا در آغوش می‌گیرد، نگاه می‌کند. اما اگر ما به دونالد ترامپ هشت سال در کاخ سفید فرصت دهیم ، او برای همیشه و اساسا شخصیت این ملت را تغییر خواهد داد - که ما هستیم - و من نمی‌توانم کنار بمانم و تماشا کنم که چه اتفاقی می‌افتد.

  • جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا شد

پس از تعلیق مبارزات انتخاباتی سناتور برنی سندرز، بایدن با اکثریت نمایندگان متعهد (دلیگیت)، نامزد فرضی دموکرات‌ها شد و پس از آنکه از آستانه دلیگیت‌های لازم برای کسب نامزدی در ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ عبور کرد، در ۲۸ مرداد ماه به طور رسمی از سوی کنوانسیون ملی دموکرات‌ها به عنوان نامد این حزب برگزیده شد.

Image for post
Image for post

وی در ۲۱ مرداد ماه اعلام کرد سناتور کامالا هریس از کالیفرنیا را که در رقابت مقدماتی هم داوطلب ریاست جمهوری این حزب بود، به عنوان معاون ریاست جمهوری آمریکا در صورت پیروزی برگزیده است.

بایدن از هریس به عنوان "جنگجوی نترس" یاد کرد و به این ترتیب نخستین زن سیاهپوست در تاریخ آمریکا شد که دارای یک مقام ارشد در ایالات متحده شده است.

 در ۲۳ دی ماه ۱۳۹۵، باراک اوباما مدال آزادی را به خاطر خدمت طولانی به مردم به او اعطا کرد.

زندگی نامه

بایدن در ۲۹ آبان ۱۳۲۱ در اسکرانتن پنسیلوانیا به دنیا آمد. هنگامی که او ۱۰ ساله بود ، خانواده اش به کلیمونت ، دلاویر نقل مکان کردند. وی در رشته تاریخ و علوم سیاسی از دانشگاه دلاویر فارغ التحصیل شد و مدرک حقوق خود را از دانشکده حقوق دانشگاه سیراکیوز دریافت کرد. بایدن پیش از مراجعه به مناصب عمومی وکالت می‌کرد و به عنوان وکیل مدافع عمومی فعالیت داشت.

از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۱، بایدن در شورای شهر نیوکسل اشتغال داشت. وی در سن ۲۹ سالگی با کسب ۵۸ درصد آرا به عنوان نماینده دلاویر در سنای آمریکا انتخاب شد. دو هفته پس از انتخابات، همسر و دخترش در یک تصادف رانندگی کشته شدند که دو پسرش از آن جان سالم به در بردند.

وی از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۸۷ به عنوان سناتور از ایالت دلاویر در کنگره آمریکا حضور داشت و برای چندین سال رئیس کمیته قضایی سنا و کمیته روابط خارجی این مجلس بود.

بایدن، نخستین حضور در رقابت ریاست جمهوری را در سال ۱۳۶۶ تجربه کرد اما از رقابت کنار رفت. وی دومین کارزار ریاست جمهوری را در سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و پس از برگزاری کنفرانس های انتخاباتی ۱۳۸۷ آیووا ، جایی که پنجم شد ، از رقابت کنار رفت.

اما باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در آن زمان، اعلام کرد که بایدن را به عنوان گزینه معاونی خود انتخاب کرده است و سرانجام این دو نفر در انتخابات به پیروزی رسیدند و از یکم بهمن ماه ۱۳۸۷ تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۵ سکان کاخ سفید را در دست داشتند.

بایدن و ایران 

بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای معتقدند، در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020، سیاست فشار حداکثری که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی علیه ایران اعمال می کند، کاهش خواهد یافت.  وی وعده داده است، در صورت پیروزی در انتخابات به توافقنامه جامع اقدام مشترک(برجام) بازخواهد گشت.اما مواضع بایدن با توجه به روابط وی با محافظه کاران جمهوری خواه و همچنین علاقه بیش از حد وی به تامین منافع رژیم صهیونیستی، این پیش بینی را با تردید جدی مواجه می کند.در نهایت می توان گفت تنش های میان ایران و آمریکا بسیار ریشه‌دارتر و ماهوی‌تر از آن است که روی کارآمدن یک فرد از هر حزبی بتواند منجر به رفع یا کاهش آن شود.

Image for post
Image for post

بایدن، ماشین گاف، سوتی  

بایدن در رسانه ها و محافل سیاسی به گاف های متعددی که می دهد، شهرت دارد. او خودش هم به این مشکل اذعان دارد و در مصاحبه ای خودش را ماشین گاف توصیف کرد.گفته می شود وقتی او و باراک اوباما در سنا بودند، زمانی یک سخنرانی طولانی داشت و به قدری حرف های نامربوط زد که سناتور در یک یادداشت برای کناردستی خود نوشت: حاضرم همین الان من را بکشی. 

در زمان تبلیغات انتخابات نیز، اسم کاملا هریس از روی یادداشتی که در دستش بود به عنوان گاف انتخاباتی بایدن ثبت شد. 

اتهامات اخلاقی علیه بایدن 

بایدن به ارتباط نامناسب با زنان در رویدادهای عمومی متهم شده است. در ماه مارس 2019، لوسی فلورس(Lucy Flores)، بایدن را متهم کرد که در یک کمپین مقدماتی انتخابات، رفتار نامناسبی غیراخلاقی انجام داده بود. سخنگوی بایدن، این اتهامات را رد کرد. دو روز بعد امی لاپوز(Amy Lappos)، یکی از دستیاران سابق در کنگره اعلام کرد که بایدن در سال 2009 در گیرینویچ رفتار ناشایستی با او داشته است. این ادعاها به تدریج افزایش پیدا کرد و در روزهای بعد زنان دیگری از جمله کاتلین کاروسو، اتهامات مشابهی علیه بایدن مطرح کردند. این اتهامات در آوریل 2019، زمانی که تارا رید(Tara Reade)، کارمند سابق بایدن در دفترش در سنا در سال 1993، بایدن را به رفتار ناشایست و غیراخلاقی با خودش متهم کرد، به اوج رسید. بعد از این جنجال رسانه ای، بایدن به جای عذرخواهی، اعلام کرد که نمی دانسته که این افراد ممکن است ناراحت شوند. وی تاکید کرد که از هیچ کاری که تاکنون انجام داده است، پشیمان نیست. این واکنش وی، انتقادات علیه بایدن را تشدید کرد. تارا رید در مارس 2020، بایدن را رسما به تجاوز جنسی متهم کرد؛ اما بایدن و  کمپین انتخاباتی او، این ادعا را رد کردند.