روز آخرِ ثبت نام 

این روزها کشور حال و هوای انتخابات 1400 را دارد. البته این شور و هیجان نسبت به سال‌های گذشته کمتر به چشم میخورد. روز شنبه آخرین مهلت ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود. در این روز افراد و چهره‌های سرشناسی وارد میدان شدند.  ابراهیم رئیسی در راس نامزدهای ریاست جمهوری بود که دیروز برای ثبت نام وارد ساختمان وزارت کشور شد.
ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، از حمایت گسترده طیف وسیعی از افراد برخوردار است. کاندیداهای اصلی برای تبدیل شدن به رئیس جمهور بعدی ایران در آخرین روز ثبت نام در شنبه ثبت نام کردند و اکثریت قریب به اتفاق محافظه کاران بودند و واکنش دولت میانه رو را به دنبال داشتند.

Image for post
Image for post

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه، هشتمین رئیس جمهور ایران در انتخابات 1400 باشد. رئیسی 60 ساله در بیانیه ای ساعاتی قبل از مراجعه به وزارت کشور برای ثبت نام گفت که می خواهد 

"یک دولت مردمی برای یک ایران قدرتمند" را تشکیل دهد که با فساد مبارزه کند و اقتصاد کشور را بهبود بخشد - که از تحریم های ایالات متحده و بیماری همه گیر کرونا ضربه بزرگی به آن وارد شده است.

او نوشت: 

"خدایا ، تو شاهد هستی که من هرگز دنبال مقام و قدرت نبوده ام و حتی در این مرحله علی رغم میل شخصی و منافع شخصی وارد میدان شده ام و فقط برای خدمت به وظیفه خود برای پاسخگویی به مردم و نخبگان و ایجاد امید بوده ام."

رئیسی، دادستان کل سابق و متولی آستان قدس رضوی در مشهد که در سال 2019 به دلیل نقض حقوق بشر توسط آمریکا تحریم شد، از حمایت گسترده طیف وسیعی از محافظه کاران کشور برخوردار است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس، در حمایت از رئیسی ثبت نام نکرد اما سعید جلیلی، وزیر خارجه سابق، ثبت نام کرد. رئیسی و قالیباف هر دو در سال 2017 مقابل حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی، رقابت كردند، اما رئیسی موفق شد 38 درصد آرا یا كمتر از 16 میلیون آرا را به دست آورد.

علاوه بر این، محسن رضایی، از فرماندهان سپاه و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام که چهار بار دیگر ناموفق نامزد شده است ، و همچنین عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران نیز ثبت نام کردند.
بیش از 59 میلیون ایرانی در سال جاری واجد شرایط رای دادن هستند، اما انتظار می رود در میان ناامیدی مردم و ادامه مشکلات اقتصادی میزان مشارکت مردم کم باشد.

روز شنبه، علی لاریجانی، مشاور سابق رهبر معظم انقلاب، که اخیراً واسطه توافق نامه همکاری 25 ساله بین چین و ایران بود آخرین نامزد اصلی ثبت نام شد.

رئیس سابق پارلمان گفت این کشور در مقطع دشوار کنونی خود به بیش از وعده های "عوام پسندانه و مانند سوپرمن" نیاز دارد و ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در حال اجرا در وین برای بازگرداندن توافق هسته ای سال 2015 با قدرت های جهانی منجر به لغو تحریم های یک جانبه آمریکا شود.

معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری ثبت نام کرد و محسن هاشمی اصلاح طلب، رئیس فعلی شورای شهر تهران و پسر ارشد آقای اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ثبت نام کرد.

پس از وی مسعود پزشکیان، نماینده مجلس، عباس آخوندی وزیر حمل و نقل سابق و ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی نیز پا به میدان رقابت گذاشتند.

از زمان ثبت نام در روز سه شنبه، نامزدهای برجسته دیگری که در آن ثبت نام کرده اند شامل محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه، سعید دهقان وزیر دفاع پیشین، رستم قاسمی وزیر نفت سابق و مصطفی تاج زاده هستند.

انتظار می رود که بسیاری از اصلاح طلبان توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شوند متشکل از شش دانشمند که مستقیماً توسط رهبر منصوب شده و شش کارشناس حقوقی به طور غیرمستقیم تحت تأثیر وی قرار دارند. این شورا اکنون 10 روز مهلت دارد تا لیست نهایی کاندیداهای واجد شرایط خود را اعلام کند.

این شورا هفته گذشته به طور یکجانبه مجموعه‌ای از شرایط جدید را برای انتخابات اعلام کرد که برخی ناظران آن را غیرقانونی دانستند. از جمله، این گزارش حاکی از آن است که نامزدها باید بین 40 تا 75 سال سن داشته باشند، هیچ سو پیشینه کیفری از جمله مخالفت سیاسی نیز  نداشته باشند و بتوانند حداقل چهار سال تجربه مدیریت ارشد اجرایی را ثابت کنند.