خودروسازان آمریکایی و مشکل کمبود تراشه

با تشدید کمبود تراشه ، خودروسازان کارخانه های بیشتری را بیکار می کنند. سامسونگ نیز نسبت به گسترش تولید تلفن های همراه هشدار داده است. گزارش اخیر تخمین زده است که در صورت ادامه کمبود تراشه، خودروسازان دیترویت به تنهایی می توانند در سال جاری 61 میلیارد دلار ضرر کنند.

Image for post
Image for post

کمبود در تراشه های نیمه هادی ، خودروسازان را مجبور به جلوگیری از تولید بیشتر خودرو می کند و به طور بالقوه اتصال صنعت را برای بهبودی از بیماری همه گیر کوتاه می‌کند. این کمبود تراشه حتی در سایر صنایع نیز تأثیرگذار بوده است، به طوریکه سامسونگ این هفته هشدار داد که "از نزدیک پیامدها را مشاهده می کند" و هشدار داد که می تواند تولید تلفن های هوشمند خود را تحت تأثیر قرار دهد.

فورد روز پنجشنبه گفت که هفته آینده دو کار از سه شیفت کاری خود را در کارخانه مونتاژ شیکاگو به طور موقت تعطیل خواهد کرد، اقدامی که سهم قابل توجهی از 5300 کارمند ساعتی کارخانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. فورد همچنین تعطیلی کارخانه خود را در لوئیزویل، کنتاکی، حداقل برای یک هفته دیگر تمدید کرد.

Image for post
Image for post

وسایل نقلیه امروزی اساساً رایانه‌های چرخدار هستند که از صدها ریزپردازنده و تراشه‌های دیگر برای تنظیم سیستم انتقال قدرت، کنترل سیستم های سرگرمی و جدیدترین سیستم های ایمنی دیجیتالی استفاده می کنند.

از آنجا که تولید خودکار و تقاضا برای تراشه در حین شیوع کرونا به شدت کاهش یافت، نیاز به ریز تراشه‌ها برای صنعت الکترونیک مصرفی افزایش یافت، زیرا میلیون‌ها نفر مجبور به کار و خرید از خانه شدند، خرید گوشی‌های هوشمند جدید، رایانه‌ها ، دوربین‌ها و سایر دستگاه های دیجیتال نیز افزایش یافت که خود منجر به کمبود بیشتر قطعات شد.

در حال حاضر، صنعت خودرو در حال احیاء است و تولید را افزایش داده تا موجودی های خالی شده خودرو را دوباره پر کند. اما گزارشی که این ماه توسط بلومبرگ منتشر شد، تخمین می‌زند كه در صورت ادامه كمبود تراشه، شركت های خودروساز دیترویت 61 میلیارد دلار درآمد امسال را از دست می‌دهند.

جنرال موتورز گفت که تاکنون با هیچگونه تعطیلی و کندی روبرو نشده است - اما تویوتا ، فولکس واگن ، هوندا ، مرسدس بنز ، آئودی ، سوبارو و نیسان همگی در ایالات متحده یا سایر نقاط جهان کاهش‌هایی داشته‌اند. Stellantis ، غول صنعت خودرو که با ادغام فیات کرایسلر و PSA Group فرانسه تشکیل شده است، در حال حاضر دو کارخانه خود در آمریکای شمالی را تعطیل کرده است.

Image for post
Image for post

فورد یکی از سخت ترین آسیب ها بوده است.دومین خودروساز بزرگ ایالات متحده دو یا سه شیفت کارخانه شیکاگو را تولید کند که محبوب ترین و سودآورترین SUV Explorer را تولید می کند. کلی فلکر گفت که تعداد دقیق کارگران تحت تأثیر قرار نگرفته است ، اما این کارخانه 5،300 کارگر ساعتی و صدها نفر دیگر با حقوق دارد.

كوبي ميلندر، رهبر اتحاديه محلی، در نامه ای كه براي كارگران فرستاده شده و توسط مطبوعات آزاد ديترويت اخذ شده است، اظهار داشت كه به او گفته شده است كه اگر فورد نمی تواند به سرعت تراشه های بیشتری ارائه دهد.

فلکر با استناد به بیانیه جداگانه ای از شرکت مبنی بر اینکه فورد "از نزدیک با تأمین کنندگان همکاری می کند" برای حل کمبودها گفت: "این یک وضعیت بسیار متغیر است و من نمی توانم پیش بینی کنم که چه چیزی پیش روی ماست."

منبع: