واردات لباس از ترکیه ، تجارت سود آور

 

ترکیه به عنوان یکی از تولیدکنندگان قدرتمند و برتر در حوزه پوشاک و چرم در جهان است. در قرن های شانزده و هفده و از دوره عثمانی، صنعت نساجی ترکیه از پیشگامان این عرصه به شمار می آمد و از آن زمان تا به امروز، با بهره گیری از ظرفیت های خود در تولید مواد اولیه با کیفیت مانند پنبه و تجهیزات مدرن، توانسته است به خوبی در بازارهای جهانی حضور یافته و از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار باشد. دولت ترکیه با ارائه تسهیلات و امتیاز به صاحبان صنایع پوشاک ترکیه، تمرکز زیادی بر کیفیت پوشاک معطوف کرده است به طوری که در سال های گذشته خرید مستقیم از ترکیه برای بسیاری از بازرگانان در کشورهای مختلف بخصوص در حوزه خاورمیانه از ارزش تجاری بالایی برخوردار بوده است. ترکیه به عنوان یکی از قطب های برتر نساجی و پوشاک، با ارائه انواع پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه با رعایت بالاترین استانداردهای بین المللی، استفاده از الیاف و مواد اولیه مرغوب و با کیفیت، بهره مندی از طراحان ماهر و خلاق در طراحی مدل ها و طرح های به روز توانسته است به خوبی سهم بازار خود را در خرید لباس از ترکیه افزایش دهد. تولید و عرضه با قیمت های مقرون به صرفه، عامل مهمی در انتخاب پوشاک ترک برای واردات می باشد. گرچه در مقایسه با کشورهای آسیای شرقی، تولیدات با قیمت های بالاتری ارائه می شود اما در حوزه پوشاک، کیفیت اهمیت بیشتری خواهد داشت. از این رو، بسیاری از کشورها، تمایل بیشتری برای خرید لباس عمده از ترکیه دارند چرا که با انتخاب پوشاک برای خرید عمده از ترکیه، تجارت آن ها از حاشیه سود بالایی برخوردار خواهد بود.

دلایل موفقیت ترکیه در تامین پوشاک مرغوب در جهان؛

عوامل متعددی در تبدیل شدن ترکیه به قطب پوشاک جهان وجود دارد اما مهمترین آن ها پائین بودن هزینه تولید است. کاهش ارز لیر در سال های گذشته، منجر به کاهش هزینه های تولید از جمله هزینه نیروی کار شده است. از سوی دیگر، ترکیه از تولید کنندگان پنبه ارزان قیمت در سراسر جهان است که پنبه ارگانیک مهمترین مواد اولیه منسوجات در ترکیه با ظرفیت بالا و بدون نیاز به تامین آن از خارج از کشور تولید می شود. کاهش هزینه تولید در ترکیه باعث شده است تا بسیاری از برندهای مطرح دنیا به تولید و ارائه محصولات خود در این کشور با قیمت های پائین تر بپردازند. خرید از zara ترکیه، آدیداس ترکیه، برشکا ترکیه و نایک ترکیه، انتخاب های هوشمندانه ای برای خرید محصولات اورجینال با قیمت های مناسب خواهد بود. از سوی دیگر، صنعت پوشاک ترکیه بطور مداوم بر همگام بودن با مد جهانی در طراحی محصولات خود تاکید داشته و با بهره مندی از خلاقیت و هنر طراحان معروف لباس در دنیا، در تلاشند تا صنعت مد پوشاک ترکیه را منحصر به فرد و به روز نگه دارند.

همانطور که گفته شد، کیفیت مرغوب پوشاک ترکیه متقاضیان زیادی برای خرید لباس ترک در سراسر جهان ایجاد کرده است. بخصوص در حوزه لباس کودک، که استفاده از مواد اولیه مرغوب در آن ها، از اهمیت زیادی برخوردار است. ترکیه از تامین کنندگان برتر پنبه اورگانیک در جهان بوده و استفاده از الیاف طبیعی و مرغوب پنبه در پوشاک ترکیه و عدم استفاده از الیاف مصنوعی که منجر به آسیب های می شود ، باعث شده است تا افزایش تقاضا برای خرید لباس ترک بچه گانه بوجود بیاید. از دیگر محصولات پرطرفدار پوشاک ترکیه، می توان به حوزه لباس مردانه و زنانه اشاره کرد. انواع لباس مردانه با بهترین کیفیت توسط بهترین برندهای پوشاک مردانه ترکیه از سبک های لوکس و گرانقیمت گرفته تا پوشاک با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می شود که طرفداران زیادی برای خرید لباس مردانه ترک ایجاد کرده است. کت و شلوار برند ترکیه یکی از پرطرفدارترین در حوزه لباس مردانه ترکیه ای است که محصولات برندهای دی اس دامات، کیگیلی، برند سارار ترکیه و رمزی از صادرکنندگان اصلی کت و شلوار ترکیه ای به شمار می آیند. در حوزه لباس زنانه ترکیه ای، برندهای معروفی مانند ایپکیول، بیمن، برند ال سی وایکیکی ترکیه، ماچکا، کوتون و دفاکتو با ارائه جدیدترین طرح های روز در طراحی لباس های با کیفیت مرغوب و درجه یک، سهم بازار خوبی در خرید لباس زنانه ترک در کشورهای مختلف ایجاد کرده اند. در حوزه لباس زنانه ترکیه ای، خرید لباس مجلسی از ترکیه در انواع لباس مجلسی زنانه ترک، لباس شب ترکیه ای، لباس نامزدی و لباس عروسی متقاضیان زیادی داشته است. یکی دیگر از موفق ترین حوزه های لباس ترکیه، حوزه پوشاک جین می باشد. استفاده از بهترین مواد اولیه در بافت انواع پارچه جین، باعث افزایش دوام محصولات جین ترکیه شده و تقاضای زیادی برای خرید شلوار جین از ترکیه ایجاد کرده است. علاوه بر پارچه و منسوجات، ترکیه از تولیدکنندگان برتر چرم در دنیا بوده و صادرات چرم و تولیدات کفش برند ترکیه نیز از رونق خوبی برخوردار است. بسیاری از تولیدکنندگان برتر پوشاک در دنیا با واردات چرم ترکیه، به تولید و ارائه محصولات خود می پردازند که نشان از اعتبار بالای چرم ترکیه می باشد. در مجموع می توان گفت صنعت پوشاک ترکیه در سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است اما در حوزه پوشاک رقابت تنگاتنگی را  نیز تجربه می کنند. کشورهای مختلف برای افزایش سهم بازار خود در تلاشند تا با تمرکز بر کیفیت و قیمت، سهم بازار خود را افزایش دهند از این رو، گردانندگان صنعت پوشاک ترکیه با تاکید و تمرکز بر مقوله طراحی و مد، سعی بر حفظ جایگاه خود در محیط پویای صنعت مد و پوشاک دارند.

منبع : سایت medium