پروتوتایپ چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتوتایپ یک نمونه، مدل یا نسخه اولیه از یک محصول است که برای آزمایش یک مفهوم یا فرایند ایجاد می‌شود. به طور معمول، پروتوتایپ برای ارزیابی یک طراحی جدید استفاده می‌شود تا دقت تحلیلگران و کاربران سیستم را بهبود بخشد. این مرحله بین فرمالیته و ارزیابی یک ایده قرار دارد.

 

پروتوتایپ‌ها بخشی حیاتی از فرایند طراحی هستند و یک روش استفاده شده در تمام رشته‌های طراحی است. از معماران، مهندسان، طراحان صنعتی و حتی طراحان سرویس، همه از پروتوتایپ‌ها برای آزمایش طرح‌های خود قبل از سرمایه‌گذاری در تولید انبوه استفاده می‌کنند.

هدف از ساخت پروتوتایپ، داشتن یک مدل قابل لمس از راه حل‌هایی است که طراحان در مرحله مفهوم/ایده آن‌ها تعریف و بحث کرده‌اند. به جای طی کل دوره طراحی بر اساس یک راه حل فرضی، پروتوتایپ‌ها به طراحان امکان می‌دهند تا با قرار دادن یک نسخه اولیه از راه حل در معرض کاربران واقعی، مفاهیم خود را اعتبارسنجی کرده و به سرعت بازخوردهای کاربران را جمع‌آوری کنند.

 

پروتوتایپ‌ها معمولاً هنگام آزمایش شکست می‌خورند و این نشان می‌دهد که عیوب کجا هستند و تیم را به "فرآیند طراحی" برمی‌گرداند تا بر اساس بازخورد واقعی کاربران، راه حل‌های پیشنهادی را بهبود یا تکرار کند. به دلیل شکست زودهنگام، پروتوتایپ‌ها می‌توانند زندگی‌ها را نجات دهند و از هدر رفتن انرژی، زمان و پول در پیاده‌سازی راه حل‌های ضعیف یا نامناسب جلوگیری کنند.

یکی از مزایای دیگر پروتوتایپ سرمایه‌گذاری کمتر و ریسک کمتر آن است.

 

پروتوتایپ
پروتوتایپ
پروتوتایپ

نقش پروتوتایپ در اندیشیدن طراحی:

- برای تدبیر و حل مشکلات، تیم باید چیزی را انجام دهد یا ایجاد کند.

- برای ارتباط ایده‌ها به یک شکل قابل فهم.

- برای شروع یک گفتگو با کاربران نهایی درباره یک ایده خاص و کسب بازخورد خاص.

- برای آزمایش امکانات بدون تضمین در یک راه حل واحد.

- سریع و با هزینه کم شکست خوردن و از اشتباهات درس گرفتن قبل از اینکه زمان، شهرت یا پول زیادی صرف سرمایه‌گذاری شود.

- مدیریت فرایند ایجاد راه حل‌ها با برش مشکلات پیچیده به عناصر کوچکتر قابل آزمایش و ارزیابی.

 

چندین نوع پروتوتایپ وجود دارد؛

پروتوتایپ‌های با کیفیت پایین شامل یادداشت‌های چسبان و طرح‌های دستی هستند (از این‌جا نام پروتوتایپ‌های کاغذی به وجود آمده است) که برای ایده‌پردازی و همکاری در سطح بالا مناسب هستند.

پروتوتایپ‌های با کیفیت متوسط غالباً به عنوان وایرفریم شناخته می‌شوند و معمولاً به صورت سیاه و سفید تهیه می‌شوند و طراحی را به جریان کاربر و معماری اطلاعات محدود می‌کنند.

پروتوتایپ‌های با کیفیت بالا مرحله آخر قبل از توسعه هستند و شامل طراحی بصری (رنگ، تایپوگرافی و غیره) هستند و تقریباً محصول نهایی را نمایش می‌دهند.

برای اطلاعات بیشتر در این حوزه می توانید از دوره های موجود در این سایت استفاده کنید.