چند روز مانده به ماه رمضان سال 1401 است؟

ماه رمضان نام نهمین ‌ماه سال قمری است. در این‌ماه، روزه بر مسلمانان واجب شده است. ماه رمضان در دین اسلام، ماهی مبارک است. در قرآن، از این ماه به عنوان ماهی که در آن قرآن نازل شده و بهترین ماه‌هاست؛ یاد شده است.

شروع ماه رمضان در تقویم هجری‌قمری و میلادی

تا تاریخ شروع ماه رمضان 1401 چند روزی بیش‌تر نمانده است و از اواسط فروردین وارد این ماه مبارک خواهیم شد. زمان شروع ماه رمضان، غروب روز یکشنبه 1۴ فروردین‌ ماه است که با این وجود، این امکان هست که یک روز جابه‌جا شود و البته روز دقیق آن به رؤیت هلال ماه بستگی خواهد داشت.

Image for post
Image for post

تاریخ دقیق روز اول رمضان سال 1401 در تقویم قمری 1443 مصادف است با:
الأربعاء‬، ١ رمضان ١٤٤3 (۱۴۴۲/۰۹/۰۱)

تاریخ دقیق روز اول رمضان سال 1401 در تقویم میلادی 2022 مصادف است با:
Wednesday, May,22, 2021 (2022-03-22)

تاریخ پایان ماه رمضان 1401 و عید فطر

بیشترین احتمال در خصوص زمان پایان ماه رمضان و عید فطر امسال، آن است که این ماه مبارک 30 روزه باشد و روز یکشنبه 11 اردیبهشت، روز پایان ماه رمضان و روز دوشنبه 12 اردیبهشت، روز عید فطر باشد که ممکن است یک روز جلوتر نیز قرار بگیرد.

سالی با دو برکت الهی و سالی با دو عید فطر

سال ١۴٠٢ دو ماه رمضان خواهیم داشت، یعنی مثل سال ۱۳٩۵ که در تقویم، ماه رمضان در این سال یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ می‌دهد. هم‌چنین در سال ١۴٠١، فردای روز سیزده فروردین باید روزه گرفت و در سال 1404 دو عید فطر را جشن می‌گیرید. مرتبه‌ی قبل سال 1372 بود که عید نوروز و ماه رمضان مقارن بودند و دو ماه رمضان در یک سال داشت.

سخنان رسول اکرم (ص) درباره رمضان

پیامبر اکرم (ص) در باره‌ی ماه رمضان می‌فرمایند:

«إنَّما سُمِّيَ الرَّمَضانُ لأِنَّهُ يُرمِضُ الذُّنُوبَ»

«ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»

هم‌چنین؛ پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره ماه رمضان می‌فرمایند:

«ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه‌ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب‌هایش بر همه شب‌ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته‌اید، نفس‌های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است… بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می‌کند…»

امام صادق (ع) در درباره ماه مبارک رمضان نقل شده است:

هرگاه روزه گرفتی، گوش و چشمت را از حرام، روزه بدار و همه اعضا و اندامت را از زشتی و پرگویی و اذیت کردن خدمتکارت باز دار. باید وقار روزه در تو باشد، تا می‌توانی، خاموش باش، مگر از ذکر خدا، و روزی که روزه‌داری با روزی که روزه نداری، یکسان نباشد، از خندیدن با صدای بلند، دوری کن؛ زیرا خداوند این کار‌ها را دشمن داند.

- بحار/۹۳/۲۹۲

رژیم لاغری در ماه رمضان

ماه مهمانی خدا در پیش است و همه برای استقبال از این ماه مبارک و پربرکت آماده می‌شویم. سحری‌ها و افطاری‌های دسته‌جمعی حال و هوای بسیار لذت‌بخشی دارد که با هیچ ماه دیگری قابل مقایسه نیست. با این حال بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا ماه مبارک رمضان علاوه بر اجر معنوی، باعث لاغری یا چاق شدن آن‌ها می‌شود؟ بعضی‌ها دوست دارند وزن خود را کاهش دهند و بعضی‌ها هم نگران هستند که وزن‌شان کم شود.

ضمن تنوع در خوراک باید غذاهای ساده را در این ماه مصرف نمود.
ضمن تنوع در خوراک باید غذاهای ساده را در این ماه مصرف نمود.
ضمن تنوع در خوراک باید غذاهای ساده را در این ماه مصرف نمود.

افراد لاغر معمولاً ذخایر گلیکوژن کمتری نسبت به افراد چاق دارند و زودتر ذخایرشان تخلیه می‌شود؛ بنابراین حذف وعده‌ها به ویژه سحری، تحمل روزه‌داری را برای آن‌ها دشوار می‌سازد. کاهش فعالیت‌بدنی، مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند نان سنگک، برنج قهوه‌ای و ماکارونی، غلات کامل، مغزی‌جات و نوشیدن دو لیوان آب‌میوه طبیعی در سحر به حفظ ذخایر گلیکوژن این افراد کمک می‌کند. اما در این مقاله، طرف حساب ما بر روی افرادی‌است که با وجود روزه گرفتن، پس از ماه رمضان با افزایش وزن زیادی رو‌به‌رو می‌شوند.

دلایل افزایش وزن در ماه مبارک رمضان

۱ − حضور زیاد در مهمانی‌ها و جمع دوستان:

زمانی که در این ماه به مهمانی می روید همانند خانه تان غذا بخورید و خیلی سریع سفره را ترک کنید تا در مقابل غذاهای رنگارنگ وسوسه نشوید. غذا را به اندازه مهمان ها آماده کنید تا مجبور نشوید تمام غذاهای باقی مانده را بخورید.

۲ − مصرف زیاد شیرینی ها به خصوص زولبیا و بامیه:

دارای حجم کم و کالری بالایی است. همچنین چربی های بسیار بالایی دارد و برای بدن مضر است اما اگر علاقه فراوانی به خوردن آنها دارید سعی کنید خودتان در منزل با روغن بسیار کم درست کنید.

۳ - تغییر الگوی غذایی:

با انواع غذاها در این ماه روبه رو می شویم. بهتر است که الگوی غذایی خود قبل از ماه مبارک را رعایت کنیم و غذای خود را با دیگران شریک شویم.

۴ - کاهش کار و تحرک:

افراد برای جلوگیری از تشنگی و عرق کردن در طول روزه داری فعالیت خود را کم می کنند. سعی کنید با پیاده روی بعد از افطار این کمبود را جبران کنید تا بدن دچار افزایش وزن نشود. افزایش خواب و استراحت در طول روز: مهم ترین علت چاقی در ماه رمضان است. سعی کنید روزانه ۶ الی ۷ ساعت بخوابید تا ساعت بدنتان را به هم نریزید و احساس ضعف و بی‌حالی نداشته باشید.

تعداد وعده‌های غذایی در ماه رمضان

افراد باید حداقل سه وعده غذایی داشته باشند. خوردن افطار، شام و سحری تامین‌کننده این هدف است. حذف هیچ‌کدام از این سه وعده برای هیچ گروه سنی و حتی افراد چاق و دارای اضافه ‌وزن توصيه نمی‌شود. وعده افطار را از شام جدا کنید تا تمایلی برای خوردن وعده سنگین نداشته باشید؛ البته به شرطی که افطار سبک و با انرژی پایین انتخاب کنید. افطار را با سوپ ولرم یا مقداری شیر به همراه مقدار کمی از میوه‌های خشک، نظیر خرما، کشمش و برگه آلو شروع کنید. مصرف زولبیا و بامیه به دلیل قند ساده و چربی بالا مضر است.

دو ساعت بعد از افطار شام را میل کنید. شام باید از گروه نان و غلات (برنج، نان، سیب زمینی یا ماکارونی)، گروه گوشت و حبوبات (گوشت قرمز، مرغ، ماهي، لوبیا، عدس، نخود و …)، گروه لبنیات (شیر، ماست، دوغ) و گروه سبزیجات و هم‌چنین با یک فاصله زمانی، گروه میوه‌جات باشد. در وعده سحر نیز همه گروه‌های فوق توصيه می‌شود. دریافت مایعات و غذاهای با آب مانند شیر، سالاد، سبزی و میوه تا حدودی تشنگی را کاهش می‌دهند.

از مواد غذایی مانند نمک، ادويه‌جات، غذاهای پرچرب، كله‌پاچه و سیرابی و مصرف بیش از اندازه گوشت و پروتئین حیوانی كه به دلیل افزایش اوره و تشنگی استفاده نکنید. مصرف غذاهای دارای کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان‌ها، به ویژه سنگک یا بربری كه قند آن‌ها به آهستگی آزاد می‌شود، برای جلوگیری از گرسنگی در طول روز توصيه می‌شود.

کاهش وزن در ماه رمضان

با توجه به مطالب فوق، توصيه می‌شود اگر نياز به كاهش وزن داريد نه تنها وعده سحری را بخوريد، بلكه وعده افطار و شام را هم میل کنید. داشتن يك افطاری سبك نه تنها باعث كاهش اشتها، بلكه باعث افزايش متابوليسم بدن نيز می‌شود. در ضمن رعايت يك برنامه غذايی مناسب با شرايط شما كه حاوی همه گروه‌های غذايی، از جمله نان و غلات، گوشت و حبوبات، شير و لبنيات، ميوه و سبزی باشد و هم‌چنين داشتن برنامه ورزشی منظم، مثل پياده‌روی پس از افطار يا شام، در رسیدن به هدف نهایی که یک کاهش وزن علمی است، کمک‌کننده خواهد بود. اما کسانی که تحت یک رژیم کاهش وزن هستند، بهتر است بدانند چنان‌چه در این ماه عضلات آن‌ها آسیب ببیند، بدون شک نه تنها سودی از کاهش وزن نبرده‌اند، بلکه خطر چاقی خود را در آینده نیز افزایش داده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود حتماً کاهش وزن آنها از این نظر کنترل شود و بهتر است در هفته اول نوع کاهش وزن آن‌ها مشخص شود و در صورت اطمینان از کاهش چربی برنامه خود را ادامه دهند.

آیا رژیم در ماه رمضان امکان پذیر است؟

در ماه رمضان نیازی به دریافت غذای بیشتری نسبت به روزهای دیگر نیست. حتی ممکن است فرد نیاز به دریافت غذای کمتری داشته باشد؛ چون میزان استراحت بیش‌تر و فعالیت کمتر می‌‌شود و متابولیسم بدن نیز به خودی خود کاهش می‌یابد. بنابراین افراد لاغر و چاق نگران نباشند. با رعایت یک برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان به هدف اصلی خود خواهید رسید. در ماه رمضان هیچ یک از وعده‌های غذایی حذف نمی‌شود و محرومیت غذایی ندارد بلکه با مصرف متعادل مواد غذایی بدن چربی‌سوزی هم خواهد شد. بنابراین نیازی به مصرف غذای زیاد در هنگام افطار و سحر نیست و مهم رژیم غذایی است.

بهترین رژیم در ماه رمضان چیست؟

تغییر نکردن عدد روی ترازو در ماه رمضان نشان‌دهنده دریافت مناسب انرژی است. اما افرادی دارای اضافه‌ ‌وزن با کاهش مواد مغذی دریافتی و افزایش فعالیت بدنی ساده‌تر وزن خود را کم می‌کنند. هم‌چنین دریافت کافی انرژی برای اطمینان از یک تغذیه مطلوب، تنها کافی نیست و باید تمام گروه‌های غذایی در برنامه فرد وجود داشته باشد.

یک رژیم مناسب که دربردارنده کلیه مواد مغذی باشد بهترین رژیم برای ماه رمضان است.
یک رژیم مناسب که دربردارنده کلیه مواد مغذی باشد بهترین رژیم برای ماه رمضان است.
یک رژیم مناسب که دربردارنده کلیه مواد مغذی باشد بهترین رژیم برای ماه رمضان است.

 رژیم لاغری پیشنهادی در ماه رمضان

برای چهار هفته ماه رمضان یک رژیم مناسب در ادامه آورده شده است که در آن هر هفته به سه دوره ۲روزه تقسیم شده که مطابق با برنامه زیر رعایت می‌شود . روز آخر هفت روز نیز روز استراحت خواهد بود.

 

هفته اول رژیم لاغری ماه رمضان:

روز اول:

 • سحری: 
  1 فنجان چای سبز, 3 عدد نان تست سبوس دار, 1 عدد سیب, مقدار کم کره, 1 لیوان شیر گرم و عسل
 • افطار:
  1 بشقاب پر سوپ سبزیجات, 300 گرم گوشت قرمز کبابی گریل شده, 1 فنجان سالاد میوه
 • شام و دسر:
  2 عدد گوجه فرنگی متوسط یا یک لیوان آب گوجه فرنگی, 2-3 عدد بیسکویت ترد یا بیسکویت رژیمی
  قبل خواب 1 لیوان ماست کم چرب

روز دوم:

 • سحری:
  1 فنجان چای سبز , 1 عدد نان تست سبوس دار با کره, 1 فنجان ماست کم چرب, 2 قاشق مربا خوری پر کره بادام زمینی, 1 شاخه کرفس
 • افطار:
  300 گرم ماهی گریل, 1 سیب زمینی آبپز, سالاد سبزیجات با سس لیمو و روغن زیتون
 • شام: 
  2 سیب یا 2 پرتقال, یا 1 لیوان آبمیوه طبیعی 1 عدد ساقه طلایی

هفته دوم رژیم لاغری ماه رمضان

روز اول:

 • سحری:
  1 لیوان مخلوط آبمیوه و سبزیجات, 2 عدد نان تست سبوس دار با کره, 1 فنجان چای سبز به همراه پینر رژیمی
 • افطار:
  300 گرم سینه مرغ آبپز یا گریل, 1 لیوان سبزیجات پخته, 1 عدد سیب
 • شام:
  1 لیوان ماست کم چرب, 1 ساقه طلایی

روز دوم:

 • سحری:
  1 فنجان چای سبز, 1 لیوان شیر,1 نان تست به همراه کره و عسل, سالاد سبزیجات
 • افطار:
  ساندویچ سینه مرغ یا بوقلمون به همراه کاهو و گوجه فرنگی و 1 قاشق مربا خوری مایونز کم چرب
 • شام:
  1 لیوان ماست کم چرب, 1 ساقه طلایی

هفته سوم رژیم لاغری ماه رمضان

روز اول:

 • سحری:
  1 فنجان چای سبز, 1 عدد نان تست با کره و عسل, 1 فنجان ماست کم چرب, 1 عدد تخم مرغ آبپز و 1 عدد گوجه فرنگی
 • افطار: 
  300 گرم گوشت کبابی یا گوشت قرمز کم چرب, سالاد سبزیجات بزرگ, 1 عدد سیب
 • شام:
  میوه 2 واحد, 1 لیوان ماست کم چرب یا پنیر کم چرب با 2-3 عدد بیسکویت ترد

روز دوم:

 • سحری:
  1 نان تست, 1 لیوان شیر گرم و 1 قاشق غذا خوری عسل, 1 فنجان چای سبز, میوه
 • افطار:
  1 لیوان برنج, 200 گرم قارچ, سالاد سبزیجات بزرگ با گوجه فرنگی, 2-3 تکه گوشت کم چرب
 • شام:
  1 بشقاب سوپ سبزیجات و 2 تکه کوچک پنیر

هفته چهارم رژیم  لاغری ماه رمضان

روز اول:

 • سحری:
  1 فنجان چای سبز, 1 نان تست, کره و عسل, 10 گرم کره بادام زمینی, 2 عدد سیب و 2-3 عدد بیسکویت ترد
 • افطار:
  300 گرم سینه مرغ, سبزیجات پخته, 1 سیب زمینی آبپز, سالاد تازه
 • شام:
  1 لیوان ماست کم چرب و میوه یا 1 لیوان آب هویج و 1 ساقه طلایی

روز دوم:

 • سحری:
  1 لیوان شیر, 1 لیوان غلات صبحانه, 1 تخم مرغ آبپز, 1 فنجان چای سبز, 1 نان تست
 • افطار:
  1 بشقاب سوپ از هر مدل, 1 فنجان حبوبات پخته, سالاد سبزیجات تازه زیاد با سس آبلیمو, 1 سیب
 • شام:
  1 فنجان چای سبز, 1 عدد ساقه طلایی

نکاتی که در رژیم لاغری ماه رمضان باید رعایت کرد

 • با این رژیم می توانید به مدت 20-30 دقیقه ایروبیک یا تمرینات کششی و موضعی کار کنید. در هفته دو روز هر بار تکرار می شوند.
 • مصرف میوه  جات در هر وعده غذایی در ماه رمضان پیشنهاد می شود.
 • بدن به ویژه مغز و سلول های عصبی هنگام افطار نیاز به مواد غذایی سهل الوصول انرژی دارند. لذا خوردن کربوهیدرات های ساده مانند خرما در افطار توصیه می شود.
 • بین افطار و خواب مقدار کافی آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.
 • از مصرف میزان بالا ی قندهای ساده مانند قند حبه و شکر، شیرینی جات و دیگر اشکال آن مانند زولبیا ، آش و شله زرد اجتناب کرده و در عوض از کشمش و خرما استفاده کنید.
 • از مصرف غذاهای پرادویه و نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه یا چای خودداری نمائید.
 • مدیریت زمان برای خواب، مطالعه، شغل، فعالیت بدنی و ورزش بسیار اهمیت دارد.
 • بیشتر انرژی بدن باید با خوردن سحری تأمین شود. پس افطار را سبک بخورید تا شکم سنگین نشود.
 • شروع افطار با مایعات گرم مانند آب، چای، شیر، سوپ، سبزیجات همراه با چند عدد خرما و پایان افطار از غذاهای سبک و سریع هضم استفاده کنید.
 • می توانید برای افطار خود از انواع میان وعده ی کم کالری نیز استفاده کنید.
 • هرچد رژیم لاغری ماه رمضان برای دو روز در هفته تنظیم شده است، نکاتی که در بالا ذکر شد را در طول ماه رمضان رعایت کنید تا علاوه بر حفظ سلامتی از نتایج کامل رژیم بهره ببرید.
برای شروع افطار از آب‌جوش و خرما بهره ببرید تا معده شما آماده دریافت غذاهای سنگین‌تر شود و قند و آب زودتر جذب بدنتان گردد.
برای شروع افطار از آب‌جوش و خرما بهره ببرید تا معده شما آماده دریافت غذاهای سنگین‌تر شود و قند و آب زودتر جذب بدنتان گردد.
برای شروع افطار از آب‌جوش و خرما بهره ببرید تا معده شما آماده دریافت غذاهای سنگین‌تر شود و قند و آب زودتر جذب بدنتان گردد.

برنامه غذایی ماه رمضان

توصیه غذایی در مقدار مصرف مواد غذایی در ماه رمضان:
۱ - چربی و روغن های غیر اشباع ۷-۴ قاشق غذا
۲ - گروه میوه ها ۴-۲ وعده در روز 
۳ - گروه شیر و لبنیات ۲ تا ۳ وعده در روز 
۴ - گروه نان و غلات ، برنج ، ماکارونی، بیسکویت ۶ تا ۱۱ وعده در روز 
۵ - گروه گوشت، حبوبات و دانه ها ۲ تا ۳ وعده در روز 
۶ - گروه سبزیجات ۵-۳ وعده در روز