آیا ضد یخ برای ماشین مهم است؟

مانند سایر مایعات موجود در ماشین شما، مایع خنک کننده موتور نقش مهمی در نحوه کارکرد ماشین شما ایفا می کند و باید به طور مداوم کنترل شود. دفعات بررسی ها به نوع وسیله نقلیه و همچنین وضعیت کلی مکانیکی و سابقه رانندگی آن بستگی دارد.

ضد یخ برای ماشین
ضد یخ برای ماشین
ضد یخ برای ماشین

نادیده گرفتن وضعیت مایعات در محفظه موتور وسیله نقلیه شما هرگز ایده خوبی نیست. حتی بیشتر وقتی که خنک کننده موتور باشد. درک اینکه مایع خنک کننده موتور چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت برای عمر موتور شما چه کاری انجام می‌دهد، نقطه شروع خوبی است.

خنک کننده موتور مخلوط آب و ضد یخ است که در رادیاتور خودروی شما قرار دارد. از داغ شدن بیش از حد موتور در هوای گرم و یخ زدن در هوای شدید سرد جلوگیری می کند، شرایطی که ممکن است برای یک موتور شرایط بسیار بد پیش برود.
روش کلی این است که آب و ضد یخ را به میزان 50/50 در سیستم خنک کننده خودرو مخلوط کنید، اما این قانون حتمی نیست. با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف که خودروها می توانند تحت آن کار کنند، مخلوط ها را می توان تغییر داد تا نقطه جوش را افزایش داده یا حد نقطه انجماد را کاهش دهد. این برای تطبیق ترکیب با شرایط آب و هوایی فعلی است که وسیله نقلیه تحت آن کار می کند. انتخاب ترکیبی که کمترین فشار حرارتی را به موتور شما وارد کند، ایده آل است.

سیستم خنک کننده ماشین
سیستم خنک کننده ماشین
سیستم خنک کننده ماشین

چرا نباید تعمیر و نگهداری ضد یخ را نادیده بگیرید؟

اثرات نگهداری ضعیف مایع خنک‌کننده می‌تواند فاجعه‌بار و حتی بدتر از آن، غیرقابل برگشت باشد. انتظار می‌رود مایع خنک‌کننده‌ای به‌طور طبیعی در طول زمان به دلیل شرایط سخت رانندگی احتمالی کاهش یابد. این ممکن است رطوبت غیر ضروری را به سیستم خنک کننده ماشین شما وارد کند. رطوبت باعث می‌شود سیستم خنک‌کننده شما بسیار سخت‌تر از حد معمول کار کند، مخصوصاً زمانی که به بخار تبدیل می‌شود و اجزای فلزی موتور شما را بی‌جهت گرم می‌کند. 
علاوه بر این، نقطه جوش بالاتر 375 فارنهایت در مقایسه با نقطه جوش 223 فارنهایت خنک کننده های معمولی اتیلن گلیکول، مانع از جوشیدن خنک کننده بدون آب و تولید بخار می شود.

بازدید ضد یخ خودرو
بازدید ضد یخ خودرو
بازدید ضد یخ خودرو

خوردگی فرآیندی در سیستم خنک کننده است که می تواند به سرعت از کنترل خارج شود. برخی از آلاینده های ناشی از خوردگی حتی پس از شستشوی سیستم خنک کننده بسیار عمقی است. بهترین کار این است که در وهله اول از شروع فرآیند خوردگی خودداری کنید. برای این منظور حتما باید از ضدیخ های استاندارد استفاده کنید.

ماشین های قدیمی در مقابل ماشین های جدیدتر

هر راننده ای باید از برنامه های نگهداری مایع خنک کننده موتور خود آگاه باشند. به عنوان مثال، برخی از خودروسازان، تویوتا، تغییراتی در نوع مایع خنک‌کننده مورد استفاده در خودروهای خود ایجاد کرده‌اند. در ابتدا، خنک‌کننده‌ها به شکل خالص و رقیق‌نشده بودند و باید با نسبت خاصی (۶۰ درصد خنک‌کننده و ۴۰ درصد آب) با آب رقیق می‌شد تا اثربخشی مناسبی داشته باشد.

Image for post
Image for post

پس از سال 2004، تویوتا از یک خنک کننده مادام العمر 30000 مایلی به یک خنک کننده با عمر فوق العاده طولانی 100000 مایلی تبدیل شد. این خنک کننده نیازی به مخلوط شدن با آب ندارد و به تشخیص بهتر نشت در سیستم خنک کننده شما کمک می کند. علاوه بر اطمینان از اینکه مایع خنک کننده شما همیشه در سطوح بهینه قرار دارد (هیچگاه به حداقل علامت کنار مخزن انبساط نزدیک نمی شود)، همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده را همانطور که در نظر گرفته شده عمل می کند.
شرکت های دیگری مانند آئودی و مرسدس برنامه های کوتاه تری برای تعمیر و نگهداری مایع خنک کننده برای خودروهای جدید خود دارند. آئودی به یک برنامه سرویس فاصله 18000 مایلی نیاز دارد و مرسدس به یک برنامه سرویس دقیق تر در 10000 مایل برای اکثر مدل های موتورهای بنزینی خود نیاز دارد.

Image for post
Image for post

مسئولیت مصرف کننده

مصرف کنندگان باید به کتابچه راهنمای خنک کننده موتوری که انتخاب می کنند توجه کنند. هر نوع خنک‌کننده دستورالعمل‌های خاصی دارد و حتی یک انحراف جزئی در پیروی از دستورالعمل‌ها می‌تواند باعث شود که خنک‌کننده آن‌طور که انتظار می‌رود عمل نکند.
رعایت دقیق مشخصات سازنده خودروی شما برای شارژ مایع خنک کننده موتور باید قانون نهایی باشد.سازندگان خودرو باید با شرکت مشورت می‌کنند تا خنک‌کننده‌هایی را پیکربندی کنند که به‌طور خاص برای سطح عملکرد مورد نظر موتور و حتی استانداردهای مصرف سوخت کار می‌کنند.

چک کردن سطح ضد یخ خودرو
چک کردن سطح ضد یخ خودرو
چک کردن سطح ضد یخ خودرو

اگر در مورد نحوه پر کردن مایع خنک‌کننده موتور و مهم‌تر از آن، زمانی که نیاز به تخلیه کامل سیستم خنک‌کننده باشد، فرضیاتی داشته باشید، می‌تواند شروع به کاهش مصرف سوخت کند.

پرداختن به تعمیر و نگهداری مایع خنک‌کننده موتور و انجام صحیح آن، ترکیبی ازتخصص، پیروی کامل از دستورالعمل‌های سازنده خودرو و درک واضح این موضوع است که مایع خنک‌کننده با موتور شما چه می‌کند تا به درستی کار کند.