بررسی 5 ارز دیجیتال که این هفته باید زیر نظر داشته باشید

بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ با نوسانات زیادی شروع شد و این تلاطم بازار هنوز ادامه دارد. از بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال گرفته تا دوج کوین و اتریوم و تتر، هزاران رمزارز و پروژه‌های جدید و ناشناخته در این بازار وسیع وجود دارند که برای سرمایه‌گذاری نیاز به بررسی و تحلیل دارند.

اگر شما نیز می‌خواهید بدانید کدام ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و کسب سود مناسب هستند و به دنبال تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تحلیل قیمت ۵ رمز ارز برتر

قیمت ارزهای دیجیتال معمولا با نوسانات شدیدی روبه‌رو هستند؛ زیرا به عوامل زیادی همچون هیجانات معامله‌گران، اخبار، نظرات افراد مشهوری مانند ایلان ماسک و… بستگی دارند. اگر معامله‌گر بازار رمز ارزها باشید به خوبی می‌توانید درک کنید که یک توییت ایلان ماسک می‌تواند قیمت یک ارز دیجیتال را به راحتی جابجا کند!

با توجه به تمام این نوسانات و هیجانات، تعداد علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال روز به روز در حال افزایش است؛ زیرا این بازار فضایی دائما رو به رشد دارد و تحلیل قیمت رمز ارزها برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بسیار جذاب و هیجانی است.

در ادامه  درباره تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال و ۵ رمزارز برتر صحبت می‌کنیم. البته این نکته را فراموش نکنید که بازار ارزهای دیجیتال همیشه پر ریسک بوده و پیش از هر سرمایه‌گذاری باید ابتدا بررسی‌های لازم را انجام دهید؛ سپس مقداری از دارایی‌تان را سرمایه‌گذاری کنید که از دست دادن آن برای شما اضطراب‌آور نباشد.

تحلیل قیمت بیت کوین

بیت کوین اولین و محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده در دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال است که رتبه اول را در مارکت کپ در اختیار دارد. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹ توسط گروه یا فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی و ارائه شد.

بر خلاف تمام ارزهای فیات که دولت یا حکومتی آن‌ها را کنترل می‌کنند، بیت کوین توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نمی‌شود و این موضوع سبب می‌شود رمزارزی خصوصی باشد؛ با این حال ارزش و قیمت آن با عرضه و تقاضای معامله‌گران و نیز عرضه کل آن با استخراج کوین‌های جدید توسط ماینرها کنترل می‌شود که می‌توان آن را رمزارزی عمومی دانست.

Image for post
Image for post

عرضه کل بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است که تا کنون حدود ۱۹ واحد آن استخراج شده و در گردش است. بیت کوین در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ در بالاترین قیمت بیت کوین یعنی ۶۸٬۶۶۴.۱۶ دلار قرار گرفت و اکنون در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است!

تحلیل قیمت اتریوم

اتریوم که با نماد اختصاری ETH شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۴ توسط جوانی به نام ویتالیک بوترین راه‌اندازی و توسعه یافت. اتریوم به عنوان نسل دوم رمز ارزها شناخته می‌شود؛ زیرا علاوه بر اینکه ویژگی‌های یک ارز دیجیتال را دارد، یک بلاک چین قدرتمند و بزرگ برای پلتفرم‌های نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) پشتیبانی می‌کند.

Image for post
Image for post

قرارداد هوشمند به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا قراردادها و معاملات بدون واسطه و شخص ثالث اجرا شوند؛ قراردادهای هوشمند قابل پیگیری هستن اما قابل بازگشت خیر! عرضه کل اتریوم ۱۲۱.۲۶ واحد است و تعداد واحدهای در گردش نیز ۱۲۱.۲۶ توکن است. این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ در بالاترین قیمت اتریوم معادل ۴٬۸۵۱.۱۱ دلار قرار گرفت و در تاریخ نگارش این مقاله قیمت آن حدود ۷۷ درصد کمتر از آن زمان است.

تحلیل قیمت سولانا

ارز دیجیتال سولانا برای استفاده در پروژه‌های دیفای توسعه یافته است تا کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را بسازند. سولانا با استفاده از ترکیب الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) و نیز اثبات کار (PoW)، تراکنش‌ها را با سرعت بسیار بالا و به صورت ایمن‌تر به انجام می‌رساند.

در بلاک چین سولانا قراردادهای هوشمند را می‌توان با زبان برنامه‌نویسی ساده Rust نوشت و این موضوع باعث افزایش محبوبیت این پلتفرم به نسبت رقبا بین کاربران شده است؛ همچنین از دیگر دلایل محبوبیت می‌توان اشاره کرد که این شبکه به کاربران خود وعده داده است هیچگاه با افزایش کارمزد شبکه روبه‌رو نخواهند شد.

Image for post
Image for post

تعداد کل واحدهای سولانا ۴۸۸.۶۳ میلیون توکن خواهد بود که اکنون ۳۴۲.۵۱ واحد از آن در بازار ارزهای دیجیتال در گردش است. بالاترین قیمت سولانا که این ارز دیجیتال لمس کرده است در تاریخ ۱۶ آبان ۱۴۰۰ معادل ۲۵۹.۶۲ دلار بود و اکنون با ۸۶درصد کاهش قیمت به نسبت آن زمان مواجه است.

تحلیل قیمت کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو با نماد اختصاری ADA مبتنی بر اثبات سهام فعالیت می‌کند و توسط متخصصین حوزه رمزنگاری، ریاضیدانان و مهندسین توسعه یافته است. کاردانو علاوه بر ویژگی‌های یک ارز دیجیتال و انجام تبادلات و تراکنش‌ها، در قراردادهای هوشمند و بی‌واسطه نیز کاربرد دارد.

توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال تلاش کردند تا برترین ویژگی‌های لایت کوین، بیت کوین و اتریوم را جمع‌آوری کنند و روی یک پروژه پیاده‌سازی کنند که در نهایت توانستند تا حد زیادی به هدف خود دست یابند. تراکنش‌ها در کاردانو سریع‌تر و ارزان‌تر از لایت کوین انجام می‌شوند؛ همچنین امنیت بیشتری نسبت به بیت کوین و عملکرد بهتری در قراردادهای هوشمند به نسبت اتریوم را دارد.

 

در ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ به بالاترین قیمت خود ۳.۰۹ دلار رسید اما در این بازار نزولی حدود ۸۴ درصد کاهش یافته است. تعداد کل واحدهای کاردانو ۴۵ میلیارد خواهد بود و در حال حاضر حدود ۳۳.۷۴ میلیارد توکن در گردش است.

تحلیل قیمت چین لینک

چین لینک یکی از بهترین پروژه‌های سال ۲۰۲۱ است که توجهات زیادی را به خود جلب کرده و این روند در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه دارد. دلیل توجه‌های زیاد به این پروژه وجود نودهای چین لینک در شبکه اوراکل غیرمتمرکز است؛ نودهای چین لینک (CN) طوری تنظیم شده‌اند که فرایندها و رویدادهای شبکه را تحت نظر داشته باشند و زمانی که قراردادهای هوشمند نیاز به داده‌های خارج از شبکه دارند به کمک آن‌ها بیایند.

به گزارش وبسایت arztoday.com این ارز دیجیتال که با نماد Link در مارکت کپ وجود دارد در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ بالاترین قیمت خود را که معادل ۵۲.۴۰ دلار لمس کرد و هم‌اکنون در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۴۰۰ حدود ۸۶ درصد کم‌تر از آن زمان است. تعداد واحدهای در گردش چین لینک ۴۶۷.۰۱ میلیون واحد است و عرضه کل آن ۱ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است.