خلاصه ای از NFT

احتمالا اخبار عجیبی در چند وقت اخیر به گوش شما رسیده است. اخباری مانند این که یک توئیت به قیمت 2.9 میلیون دلار به فروش رفته است. یا این که یک اثر هنری دیجیتالی حدود 69 میلیون دلار به فروش رفته است. اگر این اخبار را شنیده باشید باید نام NFT نیز به گوش شما خورده باشد. همچنین ممکن است از دوستان‌تان درباره سرمایه گذاری و سود کردن در دنیای ان اف تی ها شنیده باشید و شما هم بخواهید در این حوزه سرمایه گذاری کنید. در این مقاله شما را با این توکن های غیر قابل تعویض آشنا می‌کنیم و به تفاوت آن‌ها با ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

توکن NFT چیست؟

توکن غیرقابل تعویض (Non-Fungible Token) که به اختصار NFT‌ گفته می‌شود سند مالکیت یک اثر دیجیتال را در فضای بلاکچین صادر می‌کند.

در واقع، NFT یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم‌های اپن سورس تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به‌صورت دیجیتالی استفاده می‌شود. این توکن‌ها در ابتدا بر پایه‌ی استاندارد ERC721 توسعه یافتند و به‌عنوان یک توکن خاص اتریوم شناخته می‌شدند. البته در حال حاضر بر بستر بلاکچین‌های دیگر مانند سولانا، پالیگان، کاردانو و ... نیز توسعه یافته‌اند.

توکن‌های nft می‌توانند به شکل GIF ،Jpegs و فیلم و همین‌طور تویئت‌ باشند. اما در واقع هر دارایی دیجیتالی امکان تبدیل‌شدن به NFT را دارد.

NFT vs Cryptocurrency
NFT vs Cryptocurrency
NFT vs Cryptocurrency

تفاوت ارز دیجیتال با nft چیست؟

ارزهای دیجیتال نوعی توکن قابل تعویض هستند. در سمت مقابل NFT به معنای توکن غیر قابل تعویض است. اما این قابل تعویض بودن به چه معناست؟ برای درک بهتر پول‌های کاغذی را در نظر بگیرید. شما اگر یک اسکناس 10 هزار تومانی داشته باشید؛ ارزش آن برابر با هر اسکناس 10 هزار تومانی دیگری است و اگر مایل باشید می‌توانیم اسکناس‌تان را با اسکناس 10 هزار تومانی من تعویض کنید. هم‌چنین می‌توانید به جای اسکناس 10 هزار تومانی، 5 اسکناس هزار تومانی دریافت کنید. این خاصیت اسکناس‌ها قابل تعویض بودن آن‌ها را می‌رساند. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم نیز قابل تعویض هستند. به این معنا که یک بیت کوین کاملا برابر با یک بیت کوین دیگر است. همچنین یک بیت کوین واحد کوچکتری به نام ساتوشی دارد.

در سمت مقابل توکن‌های غیر قابل تعویض وجود دارند. برای درک بهتر توکن غیر مثلی نقاشی مونالیزا را در نظر بگیرید. تا به حال نمونه‌های زیادی شبیه این اثر هنری به وجود آمده است. اما هیچ کدام مانند این اثر هنری با ارزش نیستند. در واقع اگر شما مالک این اثر هنری باشید؛ حاضر به تعویض آن با نمونه‌های مشابه نیستید. در واقع از دلایل خاص بودن این اثر هنری خالق آن و اعتبار خالق آن اشاره کرد. همچنین ممکن است اثری داستان خاصی برای خلق خود داشته باشد که آن را خاص می‌کند. توکن های غیر قابل تعویض نیز مانند این اثرهای هنری هستند. هیچ دو توکن شبیه هم، قابل تعویض با یک دیگر نیستند و ارزش برابری ندارند. همچنین این توکن‌ها به اجزای کوچک‌تری تقسیم نمی‌شوند.

NFT use case
NFT use case
NFT use case

چه چیزهایی می‌توانند به NFT تبدیل شوند؟

از مفاهیم ان اف تی می‌توان این نتیجه را گرفت که خیلی چیزها قابلیت تبدیل شدن به nft دارند. اما در حال حاضرGIF  ها، میم‌ها، آثار هنری به شکل عکس و فیلم و طراحی، کلکسیون‌ها، فیلم‌ها و موارد مهم ورزشی، کاور های بازی ویدیویی و موسیقی از مهم‌ترین انوع nft ها هستند.

چرا NFT بخریم؟

ممکن است شما یک مجموعه دار (کالکتور)، سرمایه گذار یا یک فرد معمولی باشید که قصد خرید ان اف تی دارد. اگر اهل حساب و کتاب باشید، احتمالا قبل از خرید، این سوال را از خود خواهید پرسید که چرا این nft را بخرم؟

اگر یک مجموعه‌دار باشید احتمالا پاسخ این سوال را می‌توان در کمیاب بودن این ان اف تی یا کامل کردن کلکسیون خودتان پیدا کرد.

اگر سرمایه گذار باشید، احتمالا روی افزایش قیمت این nft و افزایش کاربرد این توکن ها در آینده حساب باز کرده‌اید.

همچنین علاوه بر این‌ها ممکن این توکن غیر قابل تعویض کاربرد خاصی داشته باشد که برای استفاده از این کاربرد خریداری شده است. به عنوان مثال، ممکن است برای بلیت یک بازی فوتبال، بلیت یک کنسرت، بلیت یک رویداد، عضویت در یک کانال تلگرامی، حمایت از یک هنرمند یا ... این توکن‌ها را خریداری کنید.

افزون بر این مانند همه‌ی خریدها، خرید ان اف تی نیز ممکن است یک خرید احساسی باشد.

مزایای NFT ها

ان اف تی ها به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارند مزایا و ویژگی‌های زیادی دارند. قابلیت انتقال، عدم امکان تقلب و جعل، حفظ حق مالکیت و منحصر به فرد بودن از مزایای این توکن‌های غیر مثلی است.

NFTs
NFTs
NFTs

این توکن‌ها به سازندگان این امکان را می‌دهند که حقوق مربوط به آثار دیجیتالی خود را محفوظ داشته باشند علاوه بر این، از NFT ها می‌توان برای ثبت مالکیت آثار و اختراعات، تهیه بلیط، انتخابات و ... استفاده کرد. اگر مایل به داشتن اطلاعات بیشتر راجع به NFT ها هستید، از شما دعوت می‌کنیم که پست بلاگ « nft چیست؟ » از وبلاگ رمزی‌ان‌اف‌تی را مشاهده کنید.