ارز فانتوم چیست؟

بررسی هرچه بیشتر بلاکچین ما را بیشتر مجذوب خود می کند. در واقع زیبایی اصلی بلاکچین همین نحوه استفاده از قراردادهای هوشمند آن ها برای ایجاد DAPP ها، قابل اعتماد بودن و راه حل های مالی است. بلاکچین گویی که یک مسیر بی انتها است. دنیای ارزهای رمزنگاری شده در چند سال اخیر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازه زمانی بسیار کوتاهی شکوفا شدند و ارز فانتوم FTM یکی از این ارزهای دیجیتال است. ارزدیجیتال فانتوم Fantom یکی از پلتفرم هایی است که با داشتن ویژگی های منحصر به فرد سعی در حل مشکلات بلاکچین نسل قدیم را دارد.

ارز فانتوم Fantom با نماد FTM در حال حاضر رتبه 43 وبسایت Coinmarketcap را داراست. ارزش بازار ارز FTM در حال حاضر 3،537،180،010 دلار است. دارای حجم گردش 2،545،006،273 واحد می باشد. فانتوم توانست از طریق فروش توکن در سال 2018، تقریبا 40 میلیون دلار برای تأمین سرمایه جمع آوری کند. Fantom به عنوان یک قاتل اتریوم شناخته می شود و از پلتفرم قرارداد هوشمند Direct Acyclic Graph (DAG) استفاده می کند که به بهبود مقیاس پذیری شبکه کمک می کند. FTM تضمین می کند که سرعت معاملات به بیش از 300k در ثانیه افزایش می یابد. پلتفرم فانتوم Fantom هدف خود را ایجاد زیرساخت ها برای آینده دموکراتیک و کارآمد اختصاص داده است. تیم آنها متشکل از مهندسان، دانشمندان، محققان ،طراحان و کارآفرینان است که دیدگاه مشترکی دارند. آنها در تلاش هستند تا با ایجاد دسترسی بیشتر و یکپارچه سازی فناوری های پیشرفته زندگی همه را بهبود بخشند.

شبکه اصلی بلاک چین Fantom در دسامبر سال 2019 فعال شد. فانتوم یک پلتفرم قرار داد هوشمند می باشد که خود را این چنین توصیف می کند: پلتفرم قراردادهوشمندی با کارایی بالا، مقیاس پذیر، ایمن و هدایت شده با نوع گرافیکی DAG که برای رفع همه محدودیت های موجود در بلاکچین نسل های قدیم ایجاد شده است. درواقع فانتوم یک پلتفرمی است که به راه حل های مختلف استفاده از بلاکچین پرداخته است. با ویژگی ها هم چون: سرعت و میزبان برای طراحی DAPP ها. پلتفرم فانتوم Fantom از Lachesis استفاده می کند. Lachesis نوعی مکانیسم سفارشی از Abft می باشد که باعث می شود فانتوم سریع تر و ارزان تر از فناوری های قدیمی باشد. ارز فانتوم FTM  اوج قیمت (ATH) خود را با 1.9 دلار لمس کرد که باعث شد ارزش کل بازار آن را به بیش از 3.2 میلیارد دلار برسد.

 

برای بررسی و تجزیه تحلیل یک ارز، شناخت توسعه دهندگان، بنیان گذاران و تیم آن ارز بسیار مهم است. باید بدانیم که پروژه توسط چه کسانی ادامه و توسعه می یابد. پلتفرم فانتوم توسط یک دانشمند کامپیوتر یعنی دکتر Ahn Byung lk ایجاد شده است؛ که اهل کرده جنوبی می باشد. مدیرعامل شرکت فانتوم Michael Kong است. تیم فانتوم شامل مهندسان ، محققان و دانشمندان است که از این نظر متوجه می شویم فانتوم از تیم قدرتمندی ساخته شده است

توجه کنید که بالاترین پروژه ارزهای رمزنگاری شده بیت کوین است. همانطور که می دانید بیت کوین در مقیاس زیاد ایجاد نشده و الگوریتم مورد استفاده در آن که POW (اجماع اثبات کار) با طراحی محدود شده تا بتواند تمرکز زدایی و امنیت را بیشتر کند. اما این باعث شده که سرعت در این پلتفرم به نحوی قربانی شود.

در بلاکچین اصطلاحی به نام سه گانه بلاکچین وجود دارد. سه گانه ای که به وجود مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن اشاره می کند. سه گانه بلاکچین به این معروف است که دستیابی به هر سه ویژگی همراه باهم غیرممکن می باشد. ارزی مانند بیت کوین هدف اصلی خود را روی عدم تمرکز و حفظ امنیت قرار داده و به سرعت تراکنش اهمیتی نداده است. بنابراین برای استفاده در پرداخت های روزانه، انتقال اطلاعات، معاملات سرمایه و سایر معاملاتی که مصرف کنندگان و مشاغل درگیر آن هستند؛ مناسب نیست. در حالیکه سیستم های بلاکچین عصر امروز به دنبال حل این مشکلات هستند. ارز فانتوم یکی از این بلاکچین ها است. ایده فانتوم طراحی و ایجاد امنیتی در حد بانک و پردازش سریع معاملات و غیرمتمرکز بودن است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پلتفرم فانتوم Fantom ویژگی های بی نظیری دارد که در ذیل ضمن معرفی به تشریح آن ها نیز خواهیم پرداخت.

  • سرعت

همانطور که پیش از این اشاره کردیم فانتوم از مکانیسم اجماع Lashesis استفاده می کند. که پردازش ها را با سرعت بسیار مناسب انجام می دهد.

  • امنیت

برخلاف اکثر پروژه های بلاکچینی موجود، فانتوم امنیت و عدم تمرکز را فدای مقیاس پذیری نکرده و با استفاده از پروتکل اثبات سهام بدون رهبر، ایمن سازی شبکه را انجام می دهد.

  • عدم تمرکز

اجماع  Lashesis توانایی این را دارد که به چند گره توزیع شده در سراسر دنیا گسترش پیدا کند و درجه مناسبی از تمرکز زدایی را ارائه کند.