نقش طب سنتی در درمان سرطان/ درمان‌ گیاهی می‌تواند جایگزین شیمی‌درمانی شود

متخصص طب سنتی با اشاره به نقش طب سنتی در پیشگیری و درمان انواع سرطان، درباره جایگزینی درمان‌های گیاهی با شیمی‌درمانی توضیحاتی ارائه کرد.

Image for post
Image for post

 

 

 

Image for post
Image for post

 

Image for post
Image for post

متخصص طب سنتی با اشاره به نقش طب سنتی در پیشگیری و درمان انواع سرطان، درباره جایگزینی درمان‌های گیاهی با شیمی‌درمانی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، غزاله حیدری؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این‌که طب ایرانی یک طب مزاجی و در عین حال کل نگر است و توصیه‌هایی برای حفظ سلامتی دارد که اگر بر اساس آن‌ها عمل کنیم در پیشگیری از انواع بیماری‌های بدخیم و مزمن مانند سرطان بسیار مؤثر است؛ گفت: امروزه در مراکز بزرگ مراقبت از سرطان در کشو‌رهای مختلف، از طب‌های سنتی و مکمل در زمینه‌های مختلفی همچون داروهای گیاهی، ماساژ، طب سوزنی و غیره استفاده می‌شود و در این مراکز سعی می‌کنند که به صورت تلفیقی در کنار درمان‌های رایج از طب سنتی هم به عنوان درمان کمکی استفاده کنند.

وی افزود: در ایران هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم اما تقریبا از سال 95 در بیمارستان شهدای تجریش مشاوره و ارائه خدمات به این بیماران را آغاز کرده است.

متخصص طب سنتی درباره خدماتی که افراد مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب العلاج می‌توانند از متخصصین طب ایرانی دریافت کنند؛ گفت: طبق مطالعات تقریبا 60 درصد از سرطان‌ها بر اثر عوامل محیطی به وجود می‌آیند این یعنی ما با اصلاح سبک زندگی و توصیه‌های غذایی می‌توانیم از 60 درصد سرطان‌ها پیشگیری کنیم. اگر روی این توصیه‌های طب سنتی ایرانی مثل ورزش و تحرک، مدل غذا خوردن، انواع غذاهایی که می‌خوردیم، کنترل استرس‌ها و حالات روحی روانی کار کنیم، امیدوار هستیم که بتوانیم نقش مهمی در پیشگیری از سرطان داشته باشیم. لذا بیمارانی که انکولوژیست‌ها (متخصصین سرطان) به ما ارجاع می‌دهند غالباً برای کاهش عوارض بیماری و عوارض درمان‌های رایج، گرفتن رژیم غذایی و گاهی هم برای عارضه‌ای خاص است.

وی تصریح کرد: این درمان‌ها بر این اساس است که طب سنتی یک طب مزاجی است، یعنی بر اساس مزاج افراد و شرایطی که در آن قرار دارند برای آن‌ها توصیه‌های غذایی و سبک زندگی داریم و برای هرکس براساس شرایط خود فرد توصیه می‌کنیم، در مورد افراد مبتلا به سرطان هم همینطور است زیرا اگر چه گفته می‌شود که مثلاً فرد مبتلا به سرطان است اما این‌طور نیست که همه بیماران در یک شرایط باشند و از یک عارضه درمانی اذیت شوند بنابراین خود فرد را در نظر می‌گیریم و براساس آن شخص توصیه می‌کنیم. در مراکز درمانی بزرگ دنیا مثل مرکز سرطان "ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس" شخصی سازی کردن درمان شعارشان است و دقیقاً این همان کاری است که ما در طب سنتی انجام می‌دهیم، یعنی براساس مزاج فرد و شرایط خاص او توصیه و درمان انجام می‌دهیم.